Kultūros viceministro socialdemokrato Dariaus Mažinto raštas dėl Žaliojo tilto skulptūrų Vilniuje sukėlė emocijų audrą Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete (ŠMKK).
© DELFI (R.Gečiūnaitės nuotr.)

Komiteto nariai ir visuomeninių organizacijų atstovai pasipiktino D.Mažinto atsakymu, kuriame šis Žaliojo tilto skulptūras vadina paminklu Lietuvos nepriklausomybei.

Rugsėjo viduryje viceministras atsiuntė ŠMKK atsakymą į jo raštą, kuriame išdėstė poziciją dėl sovietmečio laikų Žaliojo tilto skulptūrų ateities.

"Simboliai netenka galios ne tuomet, kai yra fiziškai sunaikinami, o tuomet kai atsiduria kitoje sistemoje, kitame kontekste, kuris jiems nebesuteikia galios. Žaliojo tilto skulptūros šiandien yra paminklas Lietuvos nepriklausomybei ir sovietinės sistemos bejėgiškumui, todėl nemanome, kad fizinis Žaliojo tilto skulptūrų sunaikinimas ar perkėlimas būtų tikslingas", - teigė D.Mažintas.

"Raštai taip neatsakingai negali būti rengiami, ypač kai susiję su svarbiais jautriais visuomenei klausimais", - reaguodama į pastarąjį sakinį tvirtino ŠMKK pirmininkė "darbietė" Audronė Pitrėnienė.

Už kultūros paveldą atsakingas kultūros viceministras Romas Jarockis tvirtino, kad esminė pozicija jo kolegos rašte išdėstyta teisingai, tik įsivėlė techninė klaida.

"Jeigu visą raštą skaitytumėte, neišėmę tos sakinio dalies, kuri įsiutino, visą raštą perskaičius daugmaž ministerijos pozicija aiški, - sakė jis. - (...) Manome, kad tai mūsų istorinės kultūrinės atminties reliktas, galbūt tragiško momento, galbūt okupacinio momento, bet tai mūsų istorijos dalis. Nugriaudami šitą ar kitą kultūros paveldo objektą, mes istorijos neištrinsime, tų 50 metų neištrinsime."

R.Jarockis žadėjo pataisyti raštą ir atsiųsti naują. Jis pripažįsta, jog "reikėjo atsižvelgti, kad šis klausimas yra emociškai jautrus, gal kitas formuluotes treikėjo parinkti".

Viceministras siūlė atskirti emocijas nuo istorijos ir kultūros paveldo dalykų. Pasak jo, ministerija, formuluodama poziciją, kad sovietmečio laikotarpio skulptūros turi likti ant tilto, remiasi mokslininkų, ekspertų nuomone.

"Vilnius skaičiuoja istoriją nuo XIV amžiaus pradžios (...) Mūsų nuomone, šie reliktai (skulptūros - BNS) yra XX amžiaus antros pusės sovietinio realizmo laikotarpio atspindys", - teigė jis.

R.Jarockis priminė, kad Vilniuje esama ir kitų okupacijų paminklų.

"Sakoma, kad lenkai buvo okupavę Vilnių, tai griauname Želigovskį, lupame lenkiškus užrašus? Carinė Rusija buvo okupavusi Lietuvą, tai griauname to laikotarpio cerkves?" - retoriškai klausė viceministras.

Seimo komiteto posėdyje dalyvavę visuomeninių organizacijų atstovai piktinosi ne tik kultūros viceministro raštu, bet ir pačiomis skulptūromis.

Kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos atstovas teigė, kad Žaliojo tilto statulos daro savotišką psichologinį spaudimą buvusiems tremtiniams ir kaliniams.

"Prašome pasmerkti Kultūros ministeriją, kad ji yra komunizmo šalininkė ir jos visos ideologijos. Baisiau būti negali", - ragino Vilniaus sąjūdžio tarybos pirmininkas Leonas Kerosierius.

ŠMKK narys Algirdas Patackas pareiškė, kad Kaune tokių skulptūrų seniai nebūtų.

"Jeigu toks objektas stovi muziejuje, tegu stovi, jeigu stovi gatvėje, tai jau yra žymuo (...). Paminklas rodo, kaip dabartinė visuomenė žiūri į savo praeitį, į savo istoriją", - tvirtino parlamentaras.

Žaliojo tilto skulptūros, ant kurių matomi sovietiniai simboliai, oficialiai yra saugomas kultūros paveldo objektas. Vienoje iš skulptūrų, karių laikomos vėliavos smaigalyje, vaizduojamas sovietinis simbolis kūjis su pjautuvu.

Dabartinio Žaliojo tilto projektą parengė tuometinio Leningrado projektavimo institutas "Projektstalkonstrukcija", tiltą pastatė rusų kariuomenės inžinerinis dalinys. 1952 metais tiltas papuoštas keturiomis kareivio, darbininkų, valstiečių ir studentų skulptūromis.

Kritikai sako, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Duris į NBA užkulisius pravėręs Motiejūnas: „Rockets“ šiemet žengė didelį žingsnį atgal (25)

Penki sezonai, 248 rungtynės ir 1826 pelnyti taškai. Tokiais pasiekimais per savo NBA karjerą...

Užkalnis liko alkanas

Vienas dalykas, kurio Lietuvai (ir Europai) reikia mokytis iš Amerikos, tai didelės porcijos...

Rusų žurnalistas: dideliame regione Europoje – Putino pralaimėjimas (75)

Rusija pralaimėjo kovą dėl įtakingumo Balkanuose – devynios iš 12 valstybių (ir Kosovas ,...

Vieno emigranto istorija, arba kai visi keliai veda į Lietuvą (82)

Emigrantai pagaliau grįžta namo ir ne tuščiomis rankomis – užsienyje įgytos patirtys ir...

Varėnos rajone aidėjo šūviai: vyriškis kėsinosi į brolio ir jo žmonos gyvybes (13)

Policijos departamentas informavo, kad Varėnos rajone aidėjo šūviai . Vyriškis kelis kartus...

Reforma renka iš tėvų vaikus (243)

Pertvarkius vaiko teisių apsaugos sistemą Lietuvoje, per reformos pirmąsias dešimt dienų iš...

Lietuvių kilmės politikas Kolumbijos Kongrese kolegas auklėjo apnuogindamas užpakalį (4)

Lietuvių kilmės garsus Kolumbijos politikas Antanas Mockus penktadienį Kongrese kolegas paauklėti...

JAV sprendimas kelia sumaištį Europoje: mes atsisakome derėtis su į galvą įremtu šautuvu (114)

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės Europos Sąjungoje šeštadienį atsidūrė prekybos...

Atsakė į svarbiausius klausimus apie apsaugą nuo saulės: ar galima naudoti praėjusių metų produktus? (7)

Ar galima naudoti pernykštį kremą nuo saulės? Kiek turėtų kainuoti geras kremas su SPF ?...

Branduolinių povandeninių laivų kapinyne Rusijoje apsilankęs vokiečių žurnalistas: tai, ką išvydau, sukėlė šoką (321)

Vokiečių žurnalistas Michaelis Schmidtas papasakojo apie tai, kaip Šiaurės vakarų Rusijoje,...