aA
Kultūros viceministro socialdemokrato Dariaus Mažinto raštas dėl Žaliojo tilto skulptūrų Vilniuje sukėlė emocijų audrą Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete (ŠMKK).
© DELFI (R.Gečiūnaitės nuotr.)

Komiteto nariai ir visuomeninių organizacijų atstovai pasipiktino D.Mažinto atsakymu, kuriame šis Žaliojo tilto skulptūras vadina paminklu Lietuvos nepriklausomybei.

Rugsėjo viduryje viceministras atsiuntė ŠMKK atsakymą į jo raštą, kuriame išdėstė poziciją dėl sovietmečio laikų Žaliojo tilto skulptūrų ateities.

"Simboliai netenka galios ne tuomet, kai yra fiziškai sunaikinami, o tuomet kai atsiduria kitoje sistemoje, kitame kontekste, kuris jiems nebesuteikia galios. Žaliojo tilto skulptūros šiandien yra paminklas Lietuvos nepriklausomybei ir sovietinės sistemos bejėgiškumui, todėl nemanome, kad fizinis Žaliojo tilto skulptūrų sunaikinimas ar perkėlimas būtų tikslingas", - teigė D.Mažintas.

"Raštai taip neatsakingai negali būti rengiami, ypač kai susiję su svarbiais jautriais visuomenei klausimais", - reaguodama į pastarąjį sakinį tvirtino ŠMKK pirmininkė "darbietė" Audronė Pitrėnienė.

Už kultūros paveldą atsakingas kultūros viceministras Romas Jarockis tvirtino, kad esminė pozicija jo kolegos rašte išdėstyta teisingai, tik įsivėlė techninė klaida.

"Jeigu visą raštą skaitytumėte, neišėmę tos sakinio dalies, kuri įsiutino, visą raštą perskaičius daugmaž ministerijos pozicija aiški, - sakė jis. - (...) Manome, kad tai mūsų istorinės kultūrinės atminties reliktas, galbūt tragiško momento, galbūt okupacinio momento, bet tai mūsų istorijos dalis. Nugriaudami šitą ar kitą kultūros paveldo objektą, mes istorijos neištrinsime, tų 50 metų neištrinsime."

R.Jarockis žadėjo pataisyti raštą ir atsiųsti naują. Jis pripažįsta, jog "reikėjo atsižvelgti, kad šis klausimas yra emociškai jautrus, gal kitas formuluotes treikėjo parinkti".

Viceministras siūlė atskirti emocijas nuo istorijos ir kultūros paveldo dalykų. Pasak jo, ministerija, formuluodama poziciją, kad sovietmečio laikotarpio skulptūros turi likti ant tilto, remiasi mokslininkų, ekspertų nuomone.

"Vilnius skaičiuoja istoriją nuo XIV amžiaus pradžios (...) Mūsų nuomone, šie reliktai (skulptūros - BNS) yra XX amžiaus antros pusės sovietinio realizmo laikotarpio atspindys", - teigė jis.

R.Jarockis priminė, kad Vilniuje esama ir kitų okupacijų paminklų.

"Sakoma, kad lenkai buvo okupavę Vilnių, tai griauname Želigovskį, lupame lenkiškus užrašus? Carinė Rusija buvo okupavusi Lietuvą, tai griauname to laikotarpio cerkves?" - retoriškai klausė viceministras.

Seimo komiteto posėdyje dalyvavę visuomeninių organizacijų atstovai piktinosi ne tik kultūros viceministro raštu, bet ir pačiomis skulptūromis.

Kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos atstovas teigė, kad Žaliojo tilto statulos daro savotišką psichologinį spaudimą buvusiems tremtiniams ir kaliniams.

"Prašome pasmerkti Kultūros ministeriją, kad ji yra komunizmo šalininkė ir jos visos ideologijos. Baisiau būti negali", - ragino Vilniaus sąjūdžio tarybos pirmininkas Leonas Kerosierius.

ŠMKK narys Algirdas Patackas pareiškė, kad Kaune tokių skulptūrų seniai nebūtų.

"Jeigu toks objektas stovi muziejuje, tegu stovi, jeigu stovi gatvėje, tai jau yra žymuo (...). Paminklas rodo, kaip dabartinė visuomenė žiūri į savo praeitį, į savo istoriją", - tvirtino parlamentaras.

Žaliojo tilto skulptūros, ant kurių matomi sovietiniai simboliai, oficialiai yra saugomas kultūros paveldo objektas. Vienoje iš skulptūrų, karių laikomos vėliavos smaigalyje, vaizduojamas sovietinis simbolis kūjis su pjautuvu.

Dabartinio Žaliojo tilto projektą parengė tuometinio Leningrado projektavimo institutas "Projektstalkonstrukcija", tiltą pastatė rusų kariuomenės inžinerinis dalinys. 1952 metais tiltas papuoštas keturiomis kareivio, darbininkų, valstiečių ir studentų skulptūromis.

Kritikai sako, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sirijoje žuvusio „Vagner“ samdinio artimieji: neleido net karsto atidaryti (91)

Šių metų balandžio viduryje į Rusijos miestą Čitą iš Sirijos buvo pargabentas privačioje...

Žemės ūkio turizmas Baltarusijoje: mitologija, „dalelė SSSR“ ir savininkai-pensininkai (9)

Šiuolaikinis Lietuvos žemės ūkio turizmas dešimtmečiu vyresnis už Baltarusijos: ši verslo...

Prasidės tikrieji rudens nemalonumai: Lietuvą skandins lietus (14)

Anticiklonas savo pozicijas užleidžia labai nenoriai. Šiandien jis dar žada nepastoviai debesuotus...

Krepšinio aikštelėse – smurto proveržis: nokautai Lenkijoje ir Austrijoje epizodų įrašai (6)

Šeštadienio vakaras buvo neramus Europos krepšinio aikštelėse. Net dviejų šalių – Lenkijos...

Pasipiktinusi mama beda pirštu į savivaldybės apsukrumą: tai vaikų luošinimas (184)

„Neverkite, mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė“,...

Rapšys įspūdingai pagerino rekordą ir laimėjo auksą – visus varžovus pralenkė net 6 sek. (20)

Vroclave (Lenkija) vykstančiose XXIX Marka Petrusewicza atminimo plaukimo trumpajame (25 metrų)...

Į Lietuvą grįžusi ir mažą miestelį pamilusi lietuvė: atrodo, čia net vaikai gimsta kitokie (132)

Monika Peldavičiūtė gyvenimą kūrė milijonus gyventojų skaičiuojančiuose miestuose, tačiau...

Indijoje viešėjusi kaunietė: šią šalį rekomenduoju tiems, kurie pasiryžę daug ištverti (62)

„Oro uoste, Amsterdame, sutikau pasaugoti paryžiečio, skrendančio į Indiją, lagaminą. Kai jis...

Ispanijoje – skausminga Messio trauma, kuri užtemdė svarbią pergalę

Šeštadienio vakarą buvo žaidžiamos trejos Ispanijos „La Liga“ čempionato 9-tojo turo...

Apie modelių tragedijas ryžosi prabilti ir manekenė Radvilė Labutytė: pasinaudoti merginomis siekia ne vienas (135)

Iš Lietuvos kilusiam modeliui Radvilei Labutytei jau seniai ne naujiena darbotvarkė, kurioje –...