aA
Seimo Kultūros komitetas siūlo, jog pusė LRT rodomų programų būtų subtitruojama, į gestų kalbą verčiama ne mažiau nei penktadalis, o neregiams pritaikoma dešimtadalis transliacijų.
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Komitetas, nepaisant LRT atstovų prieštaravimo, trečiadienį pritarė pataisoms, pagal kurias šių tikslų būtų galima pasiekti kasmet subtitruojamų programų skaičių didinant bent 5 proc., gestų kalba – bent 1 proc., pritaikomų neregiams – po 0,5 procento per metus. Pataisos, jei joms pritars Seimas, įsigaliotų nuo 2020-ųjų.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga prašė, kad tempai būtų greitesni, t.y. kasmet pritaikomų programų daugėtų po 2 procentus. Nors komitetas tam nepritarė, jo pirmininkas Ramūnas Karbauskis žadėjo, jog toks siūlymas bus pateiktas siūlant dėl projekto apsispręsti Seimui.

„Jei mes sieksime 20 procento po 0,5 procento žingsniukais, mes tai pasieksime per 20 metų. Manau, kad XXI amžiuje tai tikrai nerealu ir mums reikia eiti 2 procentų žingsniukais. Tada mes pasieksime po penkerių metų tai, ką dauguma Europos šalių jau turi dabar“, – teigė Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos pirmininko pavaduotoja Ramunė Balčikonienė.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba taip pat teigia, kad 20 metų būtų „neproporcingai ilgas laikotarpis“ užtikrinant neregių teises.
LRT atstovai pritaria, jog neįgaliesiems būtų pritaikoma daugiau programų, tačiau siūlė mažesnius rodiklius: programoms su lietuviškais subtitrais – 20 proc., vertimams į gestų kalbą – 10 proc., o turintiems regos negalią – 2 proc. visų programų laiko.

Nacionalinis transliuotojas nurodo, kad komiteto siūlymai pareikalautų apie 300 tūkst. eurų. Komiteto narių skaičiavimu, tai sudarytų apie 0,6 proc. 2019-ųjų LRT biudžeto.

LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas tikina, kad nors šiuo metu LRT biudžetas auga ir sudaro per 40 mln. eurų, jį balansuojant tenka atsižvelgti į daugybę interesų grupių prašymų ir nėra garantijos, jog biudžetas didės ateityje.

„Taip, jis dabar auga, bet žinome, kad yra ekonominiai ciklai ir tikėtina, kad atėjus vienai ar kitai krizei, biudžetas laipsniškai pradės mažėti. Mūsų nuomone, reikėtų į tai atsižvelgti“, – sakė jis. – Sportininkai sako, kodėl tiek mažai sporto transliacijų, kai toks didelis biudžetas, kultūrininkai sako atvirkščiai – kodėl tiek daug sporto, kodėl nėra korespondentų punktų užsienyje, kodėl netransliuojate vieno ar kito renginio. O Seimas ir kitos prižiūrinčios institucijos mus stebi, kad tvarkingai naudotumėme biudžetą, atstovautumėme visų grupių interesams“.

R. Karbauskis teigė, kad šiuo metu „nematome aiškių krizės požymių“, o LRT biudžetas didėja žymiai labiau, nei numatytos išlaidos ir gali viršyti poreikį „keturis ar penkis kartus“.

„Šnekėti apie tai, kad trūksta lėšų, yra tiesiog negražu. (...). Žiūrint į jūsų pateiktas lenteles, jos tiesiog neįtikina. Nes tai yra paprasčiausiai ne argumentas šnekėti, kad galbūt ateis krizė ir mes gausime mažiau pajamų, kada per metus prieaugis biudžeto gerokai viršija išlaidų sumą, kurios reikia projektui įgyvendinti. Į jūsų prašymą siūlysiu kolegoms nereaguoti“, – aiškino R. Karbauskis.

R. Balčikonienė sako, jog LRT nuo sausio pradėjus rodyti neregiams pritaikytą serialo „Laisvės kaina“ tęsinį „Disidentai“ su garsiniu vaizdavimu, tokio turinio dalis siekia 0,8 proc. viso eterio. Ji sako, kad bendruomenė itin teigiamai įvertino šią LRT iniciatyvą.

Higienos instituto duomenimis, regėjimo negalią Lietuvoje turi apie 160 tūkst žmonių.

BNS
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(1 žmogus įvertino)
2.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / Mūšis dėl pirmojo sezono trofėjaus: „Rytas“ – „Žalgiris“ tiesioginė vaizdo transliacija (76)

Kova, kuri tęsiasi per amžius. Kauno „Žalgiris“ ir Vilniaus „Rytas“ stoja į mūšį dėl...

Šveicarijos lietuvė: suvokti, kodėl čia kasininkės uždirba dešimtis tūkstančių, yra darbas (163)

Šveicarija – keista šalis. Smagi šalis. Spalvinga šalis. Kuria puse nepakreipsi, įdomi...

Rimvydas Valatka. Desakralizuoti Lietuvos pilietybę (34)

Politinis kalendorius pamėtėjo rinkimų . Karbauskis su Širinskiene – dar ir Konstitucijos...

Svaiginančią karjerą metusi lietuvė vaikų auginti išvyko į Balį: buvau kaltinama karjera per lovą (10)

Polinezijos salos Ramiajame vandenyne. Palmės, baltas smėlis, smaragdinio žydrumo vanduo ir...

Asmik Grigorian atlikta jautri operacija: niekada nesupratau fakto, kodėl visi tai slepia (6)

Balandžio 29 d. bus paskelbti tarptautinių operos apdovanojimų laureatai. Operos solistė iš...

Užkalnis: šią vietą išgelbėjo kiaušiniai (111)

Buvo laikai, kai Zoe’s Odminių gatvėje Vilniuje, su vaizdu į Katedrą buvo gero gyvenimo...

LKL snaiperio titulą laimėjęs Gecevičius prisipažino – kamuolio rankose nelaikė penkias dienas (5)

Vilniaus „Siemens“ arenoje vykstantį „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės finalo...

Įspėja dėl netikrų Europos draugų: tokio „egzorcizmo“ nesupras ir Baltijos šalys (211)

Kokį vaidmenį Europos Sąjungoje turėtų vaidinti nacionalinė valstybė? Ieškant atsakymo į šį...

Netyčinė „geltonųjų liemenių“ judėjimo auka: protestai sudavė smūgį žiniasklaidai (25)

„Geltonųjų liemenių“ protestai Prancūzijos naujienų transliuotojų sutinkami...