Valstybė, nustatydama pensijų mokėjimo tvarką, galėjo padidinti netekto darbingumo lygį, bet privalėjo įvykdyti anksčiau prisiimtus įsipareigojimus mokėti pensiją ne ilgiau kaip dvejus metus.
© A.Didžgalvio nuotr.

Tai trečiadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT), nagrinėjęs Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nuostatos dėl netekto darbingumo pensijos skyrimo atitikimą Konstitucijai.

Vilniaus apygardos administracinis teismas KT prašė ištirti, ar Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo (2005 m. gegužės 19 d. redakcija) straipsnio dalys, reglamentuojančios netekto darbingumo dydį, su kuriuo siejamos pensijų išmokos, neprieštarauja Konstitucijoje įtvirtintai piliečių teisei gauti senatvės ir invalidumo pensijas, socialinę paramą nedarbo, ligos atvejais bei konstituciniam teisinės valstybės principui.

Teismui abejonių sukėlė ginčijamas teisinis reguliavimas, kuriuo netekto darbingumo žemutinė riba padidinta nuo 40 iki 45 proc. Dėl to asmenys, kuriems pagal ankstesnį teisinį reguliavimą nustačius 40 proc. netekto darbingumo buvo skiriama ir mokama invalidumo pensija, neteko teisės į šiuo metu įstatyme nustatytą netekto darbingumo pensiją.

KT pareiškė, kad minėta nuostata neprieštarauja Konstitucijai. Tačiau tuo pačiu teismas pabrėžė, jog asmuo, kuriam invalidumo pensija buvo paskirta terminuotai, įgijo teisėtą lūkestį, kad pensija bus mokama iki nustatyto termino pabaigos.

Kita vertus, KT konstatavo, kad asmuo negali tikėtis, jog invalidumo pensija jam bus mokama ir pasibaigus terminui.

"Tokie lūkesčiai negali būti laikomi teisėtais, pagal Konstituciją jie nėra valstybės ginami ir saugomi", - tvirtina KT.

Jis konstatavo, kad invalidumo pensijos, kurios buvo skiriamos terminuotai, galėjo būti skiriamos ne ilgesniam kaip 2 metų terminui.

"Taigi asmuo, kuriam invalidumo pensija buvo paskirta ir mokama 2 metus, įgijo teisėtą lūkestį, kad jam paskirta pensija bus mokama iki termino pabaigos. Atsižvelgdamas į tai, Konstitucinis Teismas pripažino, kad asmenims jų įgytos teisės jiems paskirtą invalidumo pensiją gauti nustatytą terminą buvo išsaugotos, nebuvo pažeistas jų teisėtas lūkestis, kad paskirtoji pensija bus mokama iki nustatytos invalidumo grupės termino pabaigos", - sakoma KT nutarime.

KT taip pat pripažino, kad Valstybinių socialinio draudimo pensijų 30 straipsnis ta apimtimi, kuria nenustatyti netekto darbingumo pensijos skyrimo ir mokėjimo terminai, prieštarauja Konstitucijai.

Anot KT, invalidumas yra siejamas ir su tokiais sveikatos sutrikimais, dėl kurių asmuo laikinai ar nuolat neįgijo arba neteko galimybių apsirūpinti iš darbo ar verslo pajamų, arba šios galimybės jam labai sumažėjo. Invalidumo pensija gali būti skiriama ir mokama laikinai (tam tikrą laikotarpį) arba nuolat. Laikotarpis, kurį asmeniui paskirta invalidumo pensija mokama, yra vienas iš invalidumo pensijos mokėjimo sąlygų, todėl turi būti nustatytas įstatymu.

Konstitucinis Teismas pabrėžė, kad nustatomas invalidumo pensijos mokėjimo laikotarpis negali būti nei nepagrįstai trumpas, nei pernelyg dažnai keičiamas. Priešingu atveju gali būti pakenkta ir asmens orumui, jo sveikatai.

Vilniaus apygardos administracinis teismas nagrinėjo administracinę bylą, kurioje privatus asmuo prašė panaikinti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimą bei atlyginti padarytą turtinę ir neturtinę žalą.

Darbo metu traumą patyręs asmuo nuo 2000 iki 2005 metų gaudavo invalidumo pensiją, o nuo 2005-aisiais pakeitus teisinį reguliavimą, asmuo, kuriam anksčiau mokėta invalidumo pensija, neteko teisės į ją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Žalgiris“ – tikras fenomenas: kodėl žaliai baltas kraujas taip masina Eurolygos turčius? lyderis – pagal du rodiklius (89)

Jau tapo įprasta, kad kasmet į kovą prieš galingiausias Europos krepšinio armijas stojantis Kauno...

Azovo jūroje – naujas karštasis taškas: turime būti pasiruošę (310)

Vieną vasaros rytą keturi Ukrainos pakrančių apsaugos pareigūnai greitaeigiu patruliavimo...

Vitrinų spindesy labdara netiko

Prie didžiausio Panevėžyje prekybos centro nebematyti čia penketą metų stūksojusio labdaros...

Kelyje po Europą: džiaugsmas piniginei, laisvėje gyvenančios beždžionės ir laimingi žmonės (19)

Įspūdžius apie mūsų kelionę reikia skaityti vienu įkvėpimu. Tai – kaip greitas veiksmo...

10 ingredientų, kurių sriubai geriau nenaudoti (1)

Sriuba yra ne tik skanus ir maistingas, bet ir figūrai naudingas patiekalas. Tačiau daugelis...

Draugas papasakojo apie Grafininos parodytas kaukes: jei ji gyva ir stebi šią situaciją – jai tai brangiai kainuos (94)

Paskelbus be žinios dingusios Sandros Grafininos paiešką, suimtas jos vyras Nigelas Westas. Šią...

Užkalnis: kaip jums paaiškinti, kad jūsų restoranas blogas? (302)

Žinau, kad daug kas galvoja, kad man patinka kritikuoti restoranus ir visaip prie jų kabinėtis....

Johnny Deppas kaltina buvusią žmoną pasibjaurėtinu elgesiu: teigia savo lovoje radęs jos ekskrementų (15)

Johnny Deppas kaltina savo buvusią žmoną nederamu elgesiu – esą po konflikto ji specialiai...

Septyneri metai namo statyboms: pora atskleidė, kas atėmė daugiausia laiko ir pinigų (198)

Namo statybos – ilgai trunkantis ir nelengvas procesas, kuris gali trukti keletą metų ar net...

Gailina pusę metų jautėsi pavargusi kol pagaliau rado ligą: buvo priversta gerti 15 tablečių per dieną (20)

Dusulys , drebulys, augantis svoris ir nuolatinis nuovargis – sutrikusios skydliaukės simptomai,...