aA
Rukloje gyvenančiai Virginijai Noreikienei egzorcizmo seansai nėra tik siaubo filmų scenos, o kasdienybė – moteris teigia, kad jau 10 metų malda padeda kunigui egzorcistui išvaryti piktąsias dvasias.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Egzorcizmo seansai populiaresni, nei manėte

Ruklos Šventosios Dvasios parapijos klebonas yra bene garsiausias Lietuvos kunigas egzorcistas Arnoldas Valkauskas. Tad nenuostabu, kad persikėlusi gyventi į Ruklą, giliai tikinti Virginija pradėjo melstis egzorcizmo seansų metu. Ką žmonės išdarinėja efekto būsenoje, teigia Virginija, sunku nupasakoti.

„Dalyvauju egzorcizmo maldos grupėje. Ketvirtadieniais ir sekmadieniais medlžiamės bendrai kokias 2-3 valandas. Būna ir privatus egzorcizmas, dažniausiai du kartus per savaitę. Jis trunka apie valandą, pusantros. Žiūrint, kiek žmogus yra įklimpęs“, – pasakoja Virginija.

Egzorcizmai, anot Virginijos, yra žymiai populiaresni, nei gali manyti žmonės. Anot jos, pas egzorcistą lankėsi net Garliavos mergaite praminta Drąsiaus Kedžio dukra, lydima mamos bei apsaugos. Taip pat, sako Virginija, egzorcizmo maldos norėjo ir atlikėjas Kupstas.

Virgija Noreikienė
Virgija Noreikienė
© DELFI / Domantas Pipas

Egzorcistas – paskutinė instancija

Žmonės, kurie prašo egzorcisto pagalbos, tikina Virginija, yra išvarginti. „Nesakau, kad jie apsėsti, bet serga depresija, šizofrenija. Juos kartais atsiunčia ir psichiatrai“, – teigia pašnekovė. Anot jos, dažnai egzorcizmas atliekamas žmonėms, kurie serga priklausomybės ligomis.

Egzorcistas yra paskutinė instancija. Tie žmonės jau būna apsilankę pas gydytojus, psichologus, ekstrasensus, būrėjas, užkalbėtojus. Jie visko prisigaudo ir galiausiai ateina čia“, – šypteli ji.

Pasiteiravus, kaip atrodo egzorcizmo seansas, Virginija pasiūlo pasižiūrėti filmą „Egzorcistas“. Seanso metu, sako ji, besimeldžiantieji gali ir stovėti ir sėdėti. Svarbiausia, kad nereaguotų į tai, ką išdarinėja apsėstasis. „Yra speciali malda, lotynų ir lietuvių kalbomis. Lietuvių kalba tai Leono egzorcizmas, jis trumpas“, – teigia pašnekovė.

Kraupokos egzorcistų patirtys: sunkiausi atvejai, kai žmonės kreipiasi po būrėjų ir užkalbėtojų paslaugų
© Shutterstock

Virginija tikina, kad transo būsenoje esantis žmogus maldos metu gali pradėti elgtis neadekvačiai. „Jie gali pradėti klykti, spardytis, šokti gyvatės šokį, vaikščioti sienomis. O mes turime stovėti kaip kuolai.

Aišku, pasitraukiame, jei matome, kad apipils vandeniu ar įspirs. Žmogus laksto, duodasi ir staiga aprimsta, grįžta. Jie būna transe, nieko neatsimena“, – tikina Virginija. Anot jos jei pradėjus kalbėti maldą, žmogų apima transas, tai jau ženklas, kad kažkas negerai.

Tikina, kad vyras pakilo į orą

Kartais, sako ji, tenka ir žmones surišti. Tačiau moteris tikina, kad egzorcizmas atliekamas tik gavus to žmogaus sutikimą. „Meldėmės už priklausomybe nuo narkotikų sergančią moterį. Ją surišome, nes ji spardėsi. Bet savo noru atėjo. Maldos metu ji sau nepriklauso, ten piktasis ją tvarko“, – sako Virginija.

Ji užsimena, kad kartą meldėsi ir už 3 metų vaiką. Anot jos, jį vargiai nulaikė trys suaugę vyrai.

Pasiteirauju, kokį baisiausią dalyką seanso metu jai teko matyti. „Atvažiavo Anglijos lietuvis. Jam buvo labai blogai. Meldžiamės už jį ir matau, kad jis atsistoja ant pirštų galų ir pradeda kilti į orą. Jo pilvas pučiasi.

Galvoju, Viešpatie, kai jis atsiguls horizontaliai ore ir išlėks pro koplyčios langą, tai sakys žmonės: o Jėzau, kokių jūs čia dvasių prileidžiate. Ir taip jie rėkia, kad čia visokie velniai laksto iš tos koplyčios“, – tvirtina moteris.

Esą kunigas kažką pasakė ir vyras nusileido ant žemės. „Kunigas jo paklausė, ką jis jautė tuo metu. Vyras atsakė šitaip: pas mane viduje kažkas sako „aš vis tiek tave nugalėsiu, aš pasaulio valdovas“, – tikina Virginija.

Sunkiausi atvejai esą, kai žmonės kreipiasi į egzorcistą po to, kai lankėsi pas būrėjas, užkalbėtojus ir kitus panašaus plauko veikėjus. „Jie nuklydę. Pirmas Dievo įsakymas: neturėk kitų Dievų, tik mane vieną. Reikia atsižadėti horoskopų, būrimų, magijos ir taip toliau. Tai žemiausias dalykas, bet vis tiek turi įtakos“, – įsitikinusi moteris.

Kraupokos egzorcistų patirtys: sunkiausi atvejai, kai žmonės kreipiasi po būrėjų ir užkalbėtojų paslaugų
© Shutterstock

Savo pasakojimu Virginija esą nenori įtikinti žmonių – ji tik pasakoja, ką yra mačiusi. „Aš irgi pradžioje netikėjau. Kai pirmą kartą apsilankiau, kunigas pasakė „melskitės“. Atvedė moterį. Ta moteris pradėjo ropoti, įlindo į kampą ir pasislėpė. Bliauna, klykia, o aš nežinau, ką kalbėti.

Visko čia buvo ir visko nepapasakosi. Nereikia to žinoti žmonėms. Daug kas į tai skeptiškai žiūri. Aš žiūriu paprastai: jeigu žmogus gyvena teisingai, tai jam nereikia nei egzorcistų, nei ekstrasensų. Jei jis gyvena nedorą gyvenimą – jam reikia pagalbos“, – pabrėžia ji.

Tačiau Virginija minėjo, kad į kunigą egzorcistą kreipiasi ir žmonės, kurie serga psichikos ligomis. Todėl pasiteirauju, ar, jos nuomone, tokie žmonės irgi nedori. Moteris suskuba tokią mintį paneigti. „Depresija sergančio žmogaus nedoru vadinti negalima. Tai liga. Žmonėms malda padeda, bet tą ligą reikia gydyti darbu“, – patikina ji.

Egzorcistas: apsėdimas yra retas atvejis

Anot Kauno arkivyskupijos egzorcisto, LSMU Kauno klinikų kapeliono kunigo Vytenio Vaškelio, apsėdimas yra retas atvejis. Dažniausiai, teigia jis, žmonės būna varginami piktųjų dvasių. „Jie būna varginami, kai į savo mintis ir pasąmonę įsileidžia blogio jėgą. Pavyzdžiui, ėjo pas būrėją, lengvabūdiškai pasidavė jos įtakai. Nes ten yra manipuliuojama žmogumi – pasakoma kokia jo praeitis, kokia ateitis. Ateitį žino tik Dievas, todėl už gryną pinigą priimti būrėjos melą – atverti savo širdies duris melagiui demonui“, – sako kunigas egzorcistas.

Anot jo, už tokį žmogų yra ne tik meldžiamasi, bet jis pats turi stengtis nutraukti saitus su blogiu ir atlikti išpažintį, nes Susitaikinimo sakramentas yra svarbiausias egzorcizmas. „Reikia pastovumo. Žmonės kartais mano, kad ateis pas egzorcistą, jis pasimels, ir kaip burtininkas lazdele viską nuims. Dievas nori, kad žmogus keistų gyvenimo būdą. Žmonės gali būti nukreipiami pas specialistus, bet jei kunigo prašo patarimo ir maldos, būtinai jiems reikia ir stiprinančiu žodžiu, ir malda padėti. Niekam malda dar nepakenkė. Todėl žmonės dažnai kreipiasi su nervų ligomis. Galbūt žmogus lankosi pas psichiatrą, bet ir kunigo pagalbos prašo. Taip vyksta greitesnis išsilaisvinimas“, – pasakoja jis.

Kraupokos egzorcistų patirtys: sunkiausi atvejai, kai žmonės kreipiasi po būrėjų ir užkalbėtojų paslaugų
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Jis sutinka su Virginijos pasakojimu, kad kartais žmonės egzorcizmo maldos metu pradeda elgtis neadekvačiai. „Prasideda manifestacijos. Žmogus pradeda judėti nenatūraliai, nukrenta ant žemės, šaukia. Būna atvejų, kai žmogus kartais jaučia, kas su juo vyksta ir stebisi savo poelgiais, kurie buvo nevalingi. Po maldos, svarbiausia rezultatas, tada būna žymiai lengviau, įvyksta išsilaisvinimas“, – įsitikinęs jis.

Tačiau savo praktikoje, sako V. Vaškelis, nėra matęs, kad žmogus pakiltų į orą. „Tai retas atvejis. Vienam egzorcistui taip yra buvę. Prieš egzortą meldžiamės, kad asmuo lengviau ir greičiau būtų išlaisvintas. Kartais per egzortą žmogus tampa agresyvus, pavyzdžiui, yra buvę, kad netikėtai griebė kėdę ir metė ją. Dievas saugojo, niekas nenukentėjo“, – teigia V. Vaškelis.

Virginija minėjo, kad egzorcizmas buvo darytas net 3 metų vaikui. Pasiteirauju, kaip, kunigo nuomone, vaikas galėjo būti paveiktas piktųjų dvasių: juk tokio amžiaus tikrai pas būrėją nevaikšto. „Jis galėjo žiūrėti smurto ar siaubo filmą. Galėjo kas jį labai stipriai išgąsdinti. Galėjo blogis iš tėvų į jį pereiti. Gal tėvai girtuokliauja, smurtauja ar net patys būrimais, spirizmu užsiima. Vaikelis nuo to gali nukentėti. Tada reikia melstis, prašyti pagalbos“, – vardija kunigas.

Kraupokos egzorcistų patirtys: sunkiausi atvejai, kai žmonės kreipiasi po būrėjų ir užkalbėtojų paslaugų
© DELFI / Valdas Kopūstas

Jis mini, kad toks vaikas gali būti agresyvus, prastai miegoti. Tačiau V. Vaškelis pats sutinka, kad tai gali būti ir vaiko raidos sutrikimas. Anot jo, kartais liga susijusi su piktojo varginimu. „Su Dievo pagalba bandome nustatyti diagnozę. Paskui pradedame melstis su tuo žmogumi. Žmones nukreipiame pas gydytojus, jie vartoja vaistus, bet malda irgi padeda. Jokiu būdu neprašome, kad nutrauktų gydymo, kai jo reikia“, – teigia V. Vaškelis. Kunigas pasakoja, kad Lietuvoje Nacionalinei egzorcistų asociacijai (NEA) priklauso net keli pagalbininkai psichiatrai.

Taip pat, sako jis, būna atvejų, kai žmonės kreipiasi į egzorcistą, bet jiems specialios egzorcizmo maldos nereikia. „Būna žmonės ieško egzorcisto, nes juos ima nerimas, jiems nesiseka. Gerai, kad susitinka su kunigu: pakalbame, pasimeldžiame, bendraujame. Tai naudinga, bet ne visiems tikrai reikia egzorcizmo“, – teigia jis.

Liga ir egzorcizmas – niekaip negali persipinti

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro, geriau žinomo kaip „Vasaros 5“, direktorius Martynas Marcinkevičius teigia, kad yra buvę atvejų, kai kunigai egzorcistai žmones atsiunčia pas psichiatrus. Informacijos, ar psichiatrai siunčia žmones pas kunigus, jis neturi. „Jei žmogus serga liga, tai ją reikia gydyti. Jei nėra ligos, nėra prasmės žmogų siųsti nei pas egzorcistą, nei kažkur kitur“, – sako jis.

Pasiteiravus, ar malda gali padėti žmogui, kuris serga depresija, M. Marcinkevičius teigia, kad jam yra tekę šia tema diskutuoti su kunigais egzorcistais. „Jie patys pripažįsta ir sako, kad tai liga ir jie žmones siunčia gydyti. Tik tada, kada jie mato, kad yra apsėdimas, jie užsiima egzorcizmu. Liga ir egzorcizmas tikrai niekaip negali persipinti“, – tikina psichiatras.

Martynas Marcinkevičius
Martynas Marcinkevičius
© LRT / Vytenis Radžiūnas

Jis pasakoja, kad dalis jo pacientų tiki būrėjomis, ekstrasensais. „Jie vaikšto pas visokias būrėjas, bet tai nėra mūsų rekomendacija. Dažniausiai pacientai į juos kreipiasi dar iki pradedant gydymą ar nutraukus gydymą. Mes to daryti nerekomenduojame“, – pabrėžia direktorius.

Pasiteiravus apie kunigo egzorcisto V. Vaškelio ir Virginijos minėtą žmonių elgesį transo metu, psichiatras teigia, kad tai galima paaiškinti moksliškai. „Transo būsenos yra labai dažnos. Kai koncerte visi atsistoja, rėkia pamatę savo mylimą atlikėją, tai irgi tam tikra transo būsena. Tame nieko nėra keisto.

Tokias lengvas būsenas mes visi išgyvename, tai emocinės iškrovos. Aš irgi einu į „Žalgirio“ rungtynes išsirėkti. Suprantu, kad tuo metu elgiuosi visiškai neadekvačiai, šaukiu, keikiu teisėją, nors suprantu, kad jis viską daro gerai. Bet nelaikau savęs nei apsėstu, nei ligoniu“, – sako M. Marcinkevičius. Anot jo, dideli transai yra būdingi isteroidinėms asmenybėms.

„Žmonės, kuriems atliekamas egzorcizmas, sakykime taip, turi problemų. Ar tai liga, čia jau klausimas. Jei žmogus neturi problemų, tai jis niekur ir neina“, – pastebi M. Marcinkevičius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dramų šeimose grimasos: prestižiniame sostinės rajone praskeltos galvos, kraujas ir be galo išsigandęs aštuonmetis (338)

Į iškvietimus vykstanti vaiko teisių apsaugos specialistė su DELFI sutiko pasidalinti istorijomis,...

Klientai perrašo taisykles: ką daryti įmonėms, kurioms kilo didelė grėsmė (27)

Gyvename kliento amžiuje, kai jie perrašo verslo taisykles ir verčia įmones nuolat sukti galvą,...

Apie gimdymą be rožinių akinių: pasakė, ko moterys bijo labiausiai (10)

Ar įmanoma pasiruošti gimdymui ir numatyti visus įmanomus variantus? O pasiruošti jiems? Klausytis...

Prabilo dramatiškai iš Šiaurės Korėjos pabėgęs karys, jis – generolo sūnus (22)

Šiaurės Korėjos karys, kuris pernai lydimas kulkų pabėgo į Pietų Korėją , yra generolo...

Lietuvių pamėgtoje saloje – galinga stichija: bangos tiesiog nušlavė apartamentų balkonus (43)

Gavus pranešimų apie smarkią audrą, dėl saugumo evakuotos kelios dešimtys lietuvių pamėgtos...

Naujas turistinis maršrutas Mažojoje Lietuvoje: šis kraštas nuo seno viliojo skanaus maisto gerbėjus (2)

Tilžės sūris, vofeliai, kafija – tai tik keli Mažosios Lietuvos skanėstai, apie kuriuos...

Žiemos ar vasaros laikas: kurį pasirinks Lietuva? (373)

Sveikatos apsaugos ir švietimo ekspertai sutaria, kad praktikos sukioti laiką kiekvieną pavasarį...

Kraupios avarijos šokiruota 17-metės komanda piešė baisiausią scenarijų: merginą saugojo angelai (35)

„Formulės 3“ lenktynėse Makao trasoje 276 km/val. greičiu į fotografų bokštelį...

Mano penktokas informuotas, kad mokytojų atlyginimai maži ir valdžia juos skriaudžia. Ar čia normalu? (25)

Esu penktoko, kurio mokykla streikuoja jau visą savaitę, mama. Kadangi aš nuoširdžiai rūpinuosi...

Trintos daržovių sriubos: ir sveika, ir sotu 3 receptai (2)

Atvėsus orams, vis dažniau norisi pasilepinti karštais, tačiau nesudėtingais patiekalais. Tam...