aA
Neformalaus judėjimo „Už Lietuvą be kabučių“ aktyvistai pralaimėjo kovą dėl „Lietuvos“ kino teatro. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) pirmadienį paskelbė, kad kino teatro pastatas nėra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, nėra paskelbtas saugomu kultūros paveldo objektu, todėl šiame žemės sklype galimi remonto, rekonstravimo, griovimo darbai bei reglamentuota gyvenamosios, visuomeninės, komercinės ir smulkaus verslo paskirties naujų statinių statyba.
„Lietuvos“ kinoteatras
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
LVAT sprendimas, kuriuo konstatuojama, jog nėra pagrindo naikinti Vilniaus apskrities viršininko administracijos (VAVA) sprendimus dėl detaliojo plano, yra galutinis ir neskundžiamas.

Kaip sprendime pabrėžė teismas, VAVA priimtas detaliojo plano patikrinimo aktas yra detaliojo planavimo procedūros dokumentas, o ne teritorijų planavimo dokumentas.

„Tokį aktą teismui gali apskųsti tik tas asmuo, kuris gina savo pažeistą ir ginčijamą subjektinę teisę arba įstatymų saugomą interesą. Šis priimtas aktas, anot Teismo, pareiškėjų subjektinių teisių nepažeidžia. Pagal Teritorijų planavimo įstatymą suinteresuota visuomenė gali skųsti tik patvirtintą detaliojo plano procedūros aktą“, - pabrėžė teismas.

Pasak jo, Pylimo gatvėje esantis žemės sklypas yra Pasaulio paveldo objekto – Vilniaus senamiesčio – dalis, tačiau jame esantis kino teatro pastatas nėra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą ir nėra paskelbtas saugomu kultūros paveldo objektu.

Kovotojai už „Lietuvos“ kino teatro išlikimą siekė, kad ginčas persikeltų ne tik į Konstitucinį Teismą, bet ir už Lietuvos ribų – Europos Bendrijos Teisingumo Teismą. Tuo tarpu sklypą Pylimo gatvėje įsigijusi bendrovė „Rojaus apartamentai“ įsitikinusi, kad Vilniaus apskrities viršininko administracija (VAVA) pagrįstai pasirašė išvadą dėl plano tvirtinimo – esą kino teatras nepatenka į Vilniaus istorinio centro apsaugos zoną.

Nepalankų sprendimą paveldo ekspertei Jūratei Markevičienei, muzikologui Tomui Bakučioniui, kino režisieriui Vytautui Domaševičiui bei menininkui, Nacionalinės kultūros ir meno laureatui Gediminui Urbonui buvo paskelbęs ir Vilniaus apygardos administracinis teismas.

Jis atmetė neformalaus judėjimo narių prašymą įpareigoti VAVA panaikinti patikrinimo išvadą dėl „Lietuvos“ plano tvirtinimo bei įpareigojimo išnagrinėti detaliojo plano sprendinių atitikimą Lietuvos ir tarptautiniams teisės aktams. Teismas pabrėžė, kad VAVA išvada pareiškėjams nesukėlė jokių teisnių padarinių.

DELFI primena, kad Apygardos administracinio teismo sprendimą apskundę visuomenininkai teismo prašė kreiptis į Konstitucinį ir Europos Bendrijos Teisingumo Teismus. Jie mano, kad Teritorijų planavimo įstatymo normos gali prieštari Konstitucijai. Be to, jie įsitikinę, kad Lietuvos teisės aktai gali prieštarauti Orhuso konvencijai.

„Konvencijoje yra nurodyta, kad visuomenė gali dalyvauti kultūros vietovių gynime, tai mes aktyviai du metus ir darėme, - teisme yra sakiusi paveldo ekspertė J. Markevičienė. – Teritorijų planavimo įstatyme nurodyta, kad valdžia priima sprendimus, o visuomenė gali dalyvauti tik jų įgyvendinime, t. y. baigiamajame teritorijų planavimo etape. Manome, kad Lietuvos teisės aktas prieštarauja Orhuso Konvencijai, todėl teismai ja turėtų vadovautis – tarptautiniams teisės aktams teikiama viršenybė. Taip ne kartą yra pabrėžęs Konstitucinis Teismas“.

Visuomenininkų teigimu, naujos statybos neatitinka Saugomų senamiesčio savybių apsaugos reikalavimų, jos darys neigiamą poveikį saugomam istoriniam kraštovaizdžiui. „Formuojama nauja urbanistinė ir architektūrinė aplinka neatitinka saugomų Vilniaus urbanistinių ir architektūrinių savybių, į Senamiestį planuojama įterpti jam nebūdingą struktūrą, todėl gali kilti grėsmė archeologijos paveldui“, - teigė neformalaus judėjimo atstovai.

Buvusio kino teatre ketinama statyti į senamiesčio aplinką integruotą pastatą, kuriame, kaip žada investuotojai, įsikurs 280 žiūrovų talpinantis kino centras, kino klubas bei kavinė.

„Lietuvos“ kino teatro pastato savininkė bendrovė „Rojaus apartamentai“ už „Lietuvos“ kino teatro išsaugojimą kovojusio neformalaus judėjimo „Už Lietuvą be kabučių" atstovams yra pareiškusi 609 tūkstančių 904 litų ir 11 centų ieškinį. Bendrovė įsitikinusi, kad dėl judėjimo kaltės stoja statybos buvusio kino teatro vietoje. Šis ginčas teisme tęsis birželį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuviai atrado tobulų atostogų salą Europoje: kainos maloniai džiugina, atmosfera puiki, klimatas geras (64)

Korsika įspūdinga, bet šiemet, gegužės viduryje, orai nelepino, o ir sostinė Ajačas ypatingai...

Norvegijos jūroje – Černobylis po vandeniu: pasekmės gali būti labai liūdnos (163)

Sovietų povandeninis laivas „Komsomolec“ tapo radiacijos šaltiniu Arktyje. Laivas jūros dugne...

Įtakingiausiųjų sąrašas: kodėl visuomenė pasirinko Nausėdą, o elitas – Grybauskaitę (159)

Pirmadienį DELFI paskelbė įtakingiausių politikų sąrašą . Visuomenės nuomone,...

Vytautas Landsbergis: taip ateina į valdžią diktatoriai ir diktatūros (459)

Pirmadienį DELFI paskelbė įtakingiausių politikų sąrašą . Daugybę metų įtakingiausiųjų...

Po paslaptingų sprogimų prabilo ir Putinas: pavojaus nėra, tačiau priemonių imamasi (107)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pareiškė, kad po anksčiau šį mėnesį...

Lietuviškos kainos – turistų iš užsienio akimis: Varšuvos neprimena, primena Paryžių (239)

Pirmadienį popiet, saulei kepinant iki 29 laipsnių karščio, Katedros aikštėje verda veiksmas....

„Žalgirio“ naujokas LeDay – jau Kaune, su naujaisiais namais supažindino Walkupas (1)

Kauno „Žalgirio“ legionieriai po truputį jau renkasi Kaune, kur pradės pasiruošimą naujajam...

Iki rudens Vilniaus vairuotojams teks apsišarvuoti kantrybe: svarbia gatve siūlo nesinaudoti (18)

Po kone kiekvienos stiprios liūties patvindavusi Teodoro Narbuto gatvė Vilniuje ilgainiui turėtų...

Rinktinę puikiai pažįstantis Darjušas – apie nešvarius australų triukus, Kalniečio 30 minučių ir Mačiulį prieš Antetokounmpo laida „Krepšinio zona“ (32)

Po dviejų pamokų, gautų nuo serbų, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė atsigriebė per pratybas su...

Mokslininkai ėmė gvildenti kraupią tradiciją: tiria mumifikuotas karių galvas (3)

Ekvadoro mokslininkai tiria mumifikuotą Amazonės kario kaukolę , tikėdamiesi atskleisti...