aA
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnui Ramūnui Karbauskiui Seimui pateikus LRT nepriklausomumą užtikrinančią Konstitucijos pataisą, savo pasiūlymą dėl Pagrindinio šalies įstatymo redakcijos turi ir Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Seimo narys Petras Gražulis.
Petras Gražulis
© DELFI / Andrius Ufartas

Radikaliais pareiškimais ir kardinaliomis įstatyminėmis iniciatyvomis pasižymintis politikas Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo pasiūlymą Konstitucijos 44 straipsnio pataisai, kuri skelbia: „Lietuvoje nėra visuomeninio transliuotojo“.

P. Gražulis taip pat siūlo iš Konstitucijos 44 straipsnio išbraukti R. Karbauskio inicijuotas nuostatas, kad „visuomeninio transliuotojo nepriklausomumą saugo įstatymas“ ir „visuomeninio transliuotojo organų nariai negali dalyvauti politinių partijų ir kitų politinių organizacijų veikloje“.

Pagal P. Gražulį, Konstitucijos 44 straipsnis turėtų būti toks: „Masinės informacijos cenzūra draudžiama. Valstybė, politinės partijos, politinės ir visuomeninės organizacijos, kitos institucijos ar asmenys negali monopolizuoti masinės informacijos priemonių. Lietuvoje nėra visuomeninio transliuotojo“.

Tokią iniciatyvą įregistravęs P. Gražulis sako, kad Lietuvoje visuomeninio transliuotojo veikla dažnai tampa itin politizuota, jo valdymas tampa priklausomas „susiklosčiusios politinių jėgų įtakos per LRT komisijos narius, LRT vadovybę, kitas LRT personalijas“.

„Dažnai paties visuomeninio transliuotojo pozicija tampa neobjektyvia, šališka. Kaip parodė VSD išviešinta medžiaga, visuomeninis transliuotojas gali būti užvaldomas atskirų interesų grupių, todėl dabartinį LRT teisinį reguliavimą būtina keisti. LRT problemos didele dalimi nulėmė ir tai, kad per 10 metų tarptautiniame žiniasklaidos laisvės indekse Lietuva nukrito nuo 9 iki 36 vietos“, - sako P. Gražulis.

Jis pastebi, kad Lietuvoje yra gerai išvystytas, konkurencingas visuomenės informavimo priemonių tinklas. P. Gražulio nuomone, būtent per jį valstybė gali realizuoti visuomeninio transliuotojo dabartinę misiją ir tikslus.

„Tai, kad būtų kuriamos ir transliuojamos šviečiamosios, kultūrinės, tiriamosios laidos, galima efektyviau užtikrinti ir skelbiant konkursus jau esantiems transliuotojams. Taip būtų neiškreipiama konkurencija ir gaunamas objektyvesnis bei kokybiškesnis turinys“, - sako politikas.

Be to, P. Gražulio nuomone, siūlomas modelis finansiškai būtų žymiai skaidresnis, taptų aišku, kam būtent panaudojamos valstybės lėšos.

LVŽS frakcijos seniūno R. Karbauskio Seimui pateiktą Konstitucijos pataisą, kuria siekiama LRT nepriklausomumo, Seimas ketina svarstyti pavasario sesijoje, primena ELTA.

Lapkričio 15 d. ši Konstitucijos pataisa po pateikimo sulaukė Seimo pritarimo. Už ją balsavo 57 Seimo nariai, prieš buvo 38, susilaikė 4 parlamentarai. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, papildomu - Kultūros komitetas.

„LRT nepriklausomumas yra konstitucinė vertybė. (...) LRT nepriklausomumas reiškia, kad jokios politinės partijos negali kištis į LRT veiklą. Pagal dabartinį reglamentavimą, teoriškai visi LRT tarybos nariai galėtų būti partijų nariais“, - Seime sakė R. Karbauskis, pristatydamas Seimui Konstitucijos pataisas, kurios turėtų apsaugoti visuomeninį transliuotoją nuo tiesioginės politinių partijų įtakos.

Opozicija skeptiškai vertina siūlymus keisti Konstituciją, įžvelgdama tame netgi galimą cenzūrą.

Projektu siūloma Konstitucijos 44 straipsnį papildyti nuostata, kad „visuomeninio transliuotojo nepriklausomumą saugo įstatymas“.

Konstitucijoje taip pat siūloma įtvirtinti, kad „visuomeninio transliuotojo organų nariai negali dalyvauti politinių partijų ir kitų politinių organizacijų veikloje“.

Šiuo metu įstatymas numato, kad LRT valdymo organo - Tarybos nariais - negali būti Seimo, Vyriausybės, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos nariai, politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai, asmenys, dirbantys pagal darbo sutartis radijo ir televizijos stotyse, tarp jų LRT, taip pat radijo ir televizijos stočių savininkai ir bendraturčiai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prezidentiniai reitingai: atsakius į šiuos keturis klausimus galima eiti lažintis dėl rinkimų rezultato (147)

Lapkričio mėnesio prezidentiniuose reitinguose toliau savo pozicijas tvirtina jų lyderis Gitanas...

Pensijų reformai ruošiamas planas B (34)

Dar šių metų liepą Seimo parlamentinė opozicija kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl nuo...

Visą naktį kelius valę kelininkai perspėjo vairuotojus – eismo sąlygos nepagerės pasitikrinkite maršrutą internete (29)

Sekmadienį prasidėjusi pūga sukėlė sunkumų visos Lietuvos vairuotojams. Tiesa, ne visiems. Kol...

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (17)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Nestreikuojančios švietimo profsąjungos vadovas įspėja: jei bus uždaromos mokyklos, mes streikuosim (19)

Dėl mokytojų streiko tiek mokytojų, tiek visos Lietuvos bendruomenė skaidosi į dvi šalis, LRT...

Švedijoje siaučiantys gaisrai perspėja Europą, kas laukia mūsų visų (3)

Hannele Arvonen, vieno didžiausių pjautinės medienos sandėlių savininkė, žiemos mėnesius...

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (122)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Trys labai skanių sumuštinių receptai, kuriuos norėsite neštis net į darbą (2)

Prasidėjus Kalėdų laukimui, esame užsiėmę ne tik darbais, bet ir šventiniais rūpesčiais, tad...

Sąrašas, kuriame slapta norėtų atsidurta visos garsenybės: nutekinta informacija apie jų kūną (4)

Žmones kartais labai paprasta atpažinti dėl tam tikrų jų išskirtinių ar į akis labiausiai...

Sabonis sustiprino savo pozicijas lygos lyderių sąraše, „Pacers“ pratęsė pergalių seriją (1)

Ilgiausią savo šio sezono pergalių seriją NBA pirmenybėse pratęsė Indianos „Pacers“...