aA
Seimo narys Mindaugas Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, penktadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).
Mindaugas Bastys
Mindaugas Bastys
© DELFI / Andrius Ufartas

„M. Basčio veiksmas, kai atsakydamas į klausimyno pretenduojantiems gauti leidimą su slapta informaciją klausimą, ar pažįsta asmenis, kurie dirbo su kitų valstybių slaptosiomis tarnybomis, nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju P. Vojeika, ir taip elgdamasis nesąžiningai siekdamas teisės dirbti su slapta informacija, šiurkščiai pažeidė Konstituciją“, – paskelbė KT pirmininkas Dainius Žalimas.

Konstitucinis Teismas vertino, ar M. Bastys pažeidė Konstituciją nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju P. Vojeika bei tarpininkavęs organizuojant neskelbiamus „Rosatom“ atstovų susitikimus su Lietuvos politikais, tačiau pastarojo epizodo Konstitucinis Teismas nevertino.

„Kiti nurodyti veiksmai buvo Konstitucinio Teismo netirti, nes jų nagrinėjimas nežinybingas Konstituciniam Teismui“, – sakė D. Žalimas.

KT paskelbus išvadą, Seimas spręs dėl M. Basčio mandato panaikinimo. Tam reikia, kad už mandato panaikinimą balsuotų ne mažiau kaip trys penktadaliai Seimo narių, t. y. 85 parlamentarai.

Apkalta galėtų būti rengiama pavasarį

Apkalta parlamentarui M. Basčiui galėtų būti rengiama pirmą pavasario sesijos dieną, sako Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė.

Anot jos, frakcijų seniūnai dėl apkaltos datos dar turėtų apsispręsti neeilinės sesijos, sausio 12-ąją.

„Tarsimės su seniūnais, bet greičiausiai tai bus kovo 10 dieną, pavasario sesiją“, – BNS teigė ji.

R. Baškienė sako, kad rengti dar vieną neeilinę sesiją nebūtų tikslinga, kadangi jos metu būtų sunku užtikrinti M. Basčio mandatui panaikinti reikalingą trijų penktadalių Seimo narių dalyvavimą.

„Truputėlį yra nerimas, nes apkaltai įvykdyti reikia 85 balsų, vadinasi, reikia užtikrinti kolegų dalyvavimą, o sesijos pradžia, kovo 10-ąją, paprastai būna visi kolegos“, – sakė ji.

Patį KT sprendimą ji vadino principingu.

„O Seimo narių valioje tikriausiai bus pritarti tai išvadai“, – teigė parlamento vicepirmininkė.

Kitų veiksmų KT netyrė.

Pats M. Bastys teigia savo veiksmais priesaikos nesulaužęs. Jis taip pat neigia kaltinimus, kad bandė klaidinti tyrimą atlikusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narius, veikė prieš Lietuvos interesus.

Apkalta M. Basčiui inicijuota dėl Valstybės saugumo departamento nurodytų jo ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

Dėl šių ryšių Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis kovo mėnesį atsisakė suteikti M. Basčiui leidimą dirbti su slapta informacija.

M. Bastys į parlamentą išrinktas Zanavykų vienmandatėje apygardoje. Jeigu jis atsisakytų Seimo nario mandato arba Seimas panaikintų jo mandatą per apkaltą, šioje apygardoje būti surengti nauji rinkimai.

Pats mandato neatsisakys

Priesaiką sulaužęs parlamentaras M. Bastys pats mandato neatsisakys.

„Ne, neatsistatydinsiu. Aš šią klaidą paliksiu taisyti Seime. Seimo nariai arba įvertins, kad tai buvo klaida, arba įvertins, kad tai nebuvo klaida, paliksiu tai Seimo nariams“, – žurnalistams penktadienį sakė politikas.

Tuo metu Lietuvos Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas mano, kad po nepalankaus Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje (LSDP) sustabdęs Mindaugas Bastys turėtų priimti sprendimą apskritai trauktis iš partijos.

„Manau, kad į šį klausimą yra atsakyta. Konstitucinio Teismo sprendimas viską sustato į savo vietas: aš manau, kad Mindaugas pats priims sprendimą dėl savo narystės partijoje“, – teigė G. Paluckas.

Pasak jo, vertinti KT sprendimą turi šios teisės specialistai, tuo metu politikos dalyviams „lieka tik priimti sprendimą“, nes jis negali būti ginčijamas teisinėmis priemonėmis.

G. Paluckas taip pat patikino, kad LSDP frakcija Seime neboikotuos apkaltos ir dalyvaus balsavime.

„Balsavimas yra slaptas, ir aiškinti, kaip kiekvienas balsuos, nėra jokios prasmės. Jei tektų man balsuoti, aš Konstitucinio Teismo priimtus sprendimus gerbiu, tokios pozicijos ir laikyčiausi. Bet kiekvienas Seimo narys balsuoja pagal sąžinę, niekas to nepatikrins, kaip balsuojama“, – sakė socialdemokratų vadovas.

Turi vykdyti teismo sprendimą

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis penktadienį pareiškė, kad balsuos už parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltą, o Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą dėl jo priesaikos sulaužymo reikia ne analizuoti, o vykdyti.

„Aš neabejoju, kad teismo sprendimus mes turime įgyvendinti, vykdyti, o ne analizuoti, kokie jie yra. Teismai yra nepriklausoma valdžia“, – žurnalistams penktadienį sakė parlamento vadovas.

Jis tvirtino po KT sprendimo paskambinęs M. Basčiui ir priminęs, kad šis žadėjo trauktis iš Seimo, jeigu KT išvada bus nepalanki. Vis dėlto V. Pranckietis teigė išgirdęs atsakymą, jog M. Bastys „eis į slaptą balsavimą“.

Seimo pirmininkas taip pat sakė, kad šios kadencijos Seimas turi puikią progą apsivalyti, nes jame dominuoja interesais nesusisaisčiusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Klientas skaudžiai pamokė Lietuvos paštą: privertė sumokėti už dingusius šimtus siuntų (87)

Individualia veikla užsimantis smulkusis verslininkas skaudžiai pamokė Lietuvos paštą –...

Europos pinigais įrengtas parkas tapo privačia valda: dabar netoliese bus naujas (59)

Su Europos Sąjungos parama Migūnų parke įrengti takai, skulptūros, pavėsinės ir suoliukai...

Rusijos dominavimas kviečių pasaulyje ir toliau auga (143)

Rusija , regis, yra pasiryžusi įsitvirtinti kaip dominuojanti jėga kviečių pasaulyje....

Nuosavi baravykai ir raudonviršiai: kaip sode pasisodinti grybų ir kada laukti jų derliaus

Grybų patiekalais galima mėgautis ir tada, kai miškas nugrybautas, o turguje juos pirkti per...

Malka Older | D+ nariams

Pandemija, krizė, nelaimės: panikuoja tik tie, kas vadovauja

Visuomenė su nelaimėmis susitvarko kur kas geriau negu nesąžiningi lyderiai.

Nepilnametis dėl teisybės žada kreiptis net į dvi tarnybas – parduotuvė sako, žmogiškas nesusipratimas (1)

Parduotuvėje man nutiko labai nemalonus incidentas. Apie jį turiu paklausti: kodėl?

Nepatenkintas „Facebook“ grūmoja kumščiu: grasina, kad Europa liks be „Facebook“ ir „Instagram“ (23)

Europos įstatymai tampa tikra rakštimi soc. tinklų gigantei: siekiama atimti iš „Facebook“...

Rekordą pasiekęs 20-metis nukalė pergalę – „Heat“ per žingsnį nuo finalo

Ketvirtose NBA Rytų konferencijos finalo rungtynėse trečiadienį Majamio „Heat“ 112:109 (24:23,...

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (1403)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

|Maža didelių žinių kaina