Seimo Etikos ir procedūrų komisija pripažino konservatorių supainiojus interesus, kai už parlamentinei veiklai skirtas lėšas užsakė publikaciją laikraštyje „Panevėžio kraštas“.

Jį leidžiančią bendrovę „Panevėžio rytas“ anksčiau valdė pats B. Matelis. Jam tapus Seimo nariu, vienintele oficialia leidinio savininke ir vadove liko politiko sutuoktinė.

B. Matelis už viešosios informacijos rengėjų paslaugas pernai sumokėjo beveik 2 tūkst. eurų parlamentinių lėšų.

Iš jų daugiau kaip 1200 eurų nukeliavo sutuoktinės valdomai bendrovei.

Tokį seimūno pasireklamavimą valstybės iždo pinigais savo leidinyje kritiškai įvertino visi Etikos ir procedūrų komisijos nariai, netgi jai priklausantys paties B. Matelio politiniai bendražygiai konservatoriai.

Komisijos posėdyje dalyvavę devyni jos nariai trečiadienį vienbalsiai konstatavo, kad parlamentaras „pažeidė nesavanaudiškumo ir atsakomybės principus“ bei įpareigojo jį ateityje vengti viešųjų ir privačių interesų konfliktų, laikytis Seimo statuto ir Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo.

Pas sutuoktinę nebepirks

Komisijai B. Matelis teisinosi sutuoktinės leidinį pasirinkęs, nes užsakomos publikacijos jame kainuoja pigiau.

Anot jo, ankstesnėje kadencijoje Etikos ir procedūrų komisija yra pasiūliusi rinktis pigiausią variantą.

Dabar Seimo etikos sargams pripažinus, kad parlamentaras nebuvo nesavanaudiškas parlamentines lėšas leisdamas sutuoktinės įmonės paslaugoms pirkti, B. Matelis tikina nebepirksiantis straipsnių šeimos laikraštyje.

„Bet kuriuo atveju savo šeimos laikraštyje mokamų tekstų nebedėsiu, nors prieš 6 metus Seimo Etikos ir procedūrų komisija tai daryti leido, prieš tai atlikus apklausą dėl paslaugos kainos. Per tą laiką pasikeitė įstatymai, priimtos kitokios rekomendacijos, todėl dabar tai vertinama kaip klaida.

Kol kas nesu nusprendęs, kaip bandysiu pasiekti savo rinkėjus. Yra daug efektyvių būdų: daugiau bendrauti tiesiogiai, išleisti atskirą ataskaitą ir ją išplatinti, naudotis interneto ar kitokia žiniasklaida“, – „Sekundei“ komentavo B. Matelis.

Elgėsi įžūliai

Etikos ir procedūrų komisijos narė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Guoda Burokienė konservatoriaus pasirinkimą parlamentines lėšas leisti šeimos verslui vertina kaip įžūlų.

„Negalima taip akivaizdžiai remti savo šeimos, nesvarbu, ar vienas, ar du, ar trys laikraščiai mieste yra. Reikia rasti būdų, kad net interesų konflikto matomumo negalėtų būti. O koks dar didesnis interesų konfliktas gali būti nei perkant paslaugas iš savo žmonos įmonės? Toks elgesys jau tikrai atrodo labai įžūliai“, – komentavo G. Burokienė.

Seimo narė teigia, jog ją stebina, kad B. Matelis kaip esminį argumentą rinktis savo sutuoktinės įmonės viešinimo paslaugą įvardija mažesnį įkainį nei kituose leidiniuose.

„Renkantis viešinimo paslaugą man, manau, kad taip turėtų būti ir kiekvienam Seimo nariui, svarbiausia galutinis rezultatas – kuo plačiau paskleisti informaciją apie savo veiklą, kad ji pasiektų kuo daugiau žmonių. Suprantama, visada ieškome pigiausio varianto, bet kartu ir optimalaus, kad informacija pasiektų kuo daugiau rinkėjų“, – atkreipė dėmesį G. Burokienė.

Anot jos, B. Matelis neįvertino, kad 2019-aisiais pasikeitus Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymui politikų veikla vertinama gerokai griežčiau nei iki tol.