aA
Konservatoriai pasiryžo revoliucijai ir pritarė atviriems partijos pirmininko ir kandidatų į prezidentus, merus, Europos Parlamento narius bei Seimą vienmandatėse apygardose rinkimams. Tai reiškia, kad rinkti šios partijos pirmininką ar kandidatus į įvairias pareigas galės partijai nepriklausantys žmonės.
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Orestas Gurevičius

Angliškai toks procesas vadinamas open primaries ir yra taikomas JAV, Prancūzijoje bei kitur.

„Ateis prezidento rinkimai, turėsime nuspręsti, kuris kandidatas bus remiamas Tėvynės sąjungos. Bet tai Lietuvos sprendimas, tai Lietuvai svarbus sprendimas, jį galėtume priimti drauge su platesne bendruomene",- sako Gabrielius Landsbergis.

Naujai ketverių metų kadencijai perrinktas šios partijos pirmininkas G. Landsbergis taip pat pasiūlė keisti partijos pavadinimą. Norima jį sutrumpinti nuo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų iki Tėvynės sąjungos, bet gali būti ir kitų variantų.

„Bet G. Landsbergis buvo gailestingas ir pasiūlė tai spręst visuotiniu plebiscitu partijoje", - sako vienas G. Landsbergio atstovas.

Plebiscitas reiškia, kad dėl pavadinimo balsuoti galės visi partijos nariai. Tačiau šis sprendimas bus priimamas ateityje.

Svarbiausi sprendimai:

1. Įteisino open primaries renkant pirmininką, kandidatus prezidento, Europos Parlamento, merų ar Seimo rinkimams (taikoma tik kandidatams į Seimą vienmandatėse apygardose).

2. Surengs plebiscitą dėl partijos pavadinimo trumpinimo.

Prie partijos atsivėrimo visuomenei priskiriamas jau priimtas pakeitimas, kad stojant į partiją nebereikės jau esamų partijos narių rekomendacijų. Tokių rekomendacijų reikės tik pašalintiems nariams arba tiems, kurie buvo partijos nariais, bet pasitraukė.

G. Landsbergis turi viziją į partijos gyvenimą įtraukti ir formaliai jai nepriklausančius žmones.

Tačiau, pavyzdžiui, esamų narių kontrolė stiprinama: pavyzdžiui, Priežiūros komitetas yra kiek anksčiau išaiškinęs, o komiteto išaiškinimas tampa sudėtine įstatų dalimi, kad partijos nariai privalo laikytis prezidiumo ar tarybos priesakų ir negali dangstytis laisvu Seimo nario mandatu balsuodami prieš partijos valią. Priešingu atveju, jie rizikuoja būti baudžiami partijoje, kraštutiniu atveju net pašalinami iš organizacijos.

Tai susiję su buvusia situacija, kai du konservatorių kariai Vida Marija Čigriejienė ir Arimantas Dumčius palaikė socialdemokratų biudžeto projektą, nors konservatoriai buvo nutarę balsuoti prieš jį. Apie tai kalbėjo Priežiūros komiteto pirmininkas Valdas Benkunskas, pabrėždamas, kad tokia tvarka galioja ne tik Seimo nariams, bet ir savivaldybių tarybų atstovams, merams ir kitiems konservatoriams, užimantiems viešas pareigas.

Tačiau dėl to diskusijų nekilo. Didžiausios diskusijos vyko dėl partijos pavadinimo keitimo ir dėl atvirų rinkimų. Buvo nemažai narių, kurie tam nepritarė.

Pavyzdžiui, Seimo narys Paulius Saudargas sakė, kad renkant kandidatą į prezidentus atviruose rinkimuose galima išsirinkti net Gretą Kildišienę.

„Čia kvepia tokia sąmokslo teorija. Tarkime, aš esu socialdemokratas, ateinu pas valstiečius, liberalus pasikviečiu į kompaniją ir sakau: pažiūrėkite, konservatoriai ten pirmininką atviru būdu renka. Ar ne? Tai paskui išrinksime ne G. Landsbergį, išrinksim kokį P. Saudargą. Kas tada? Arba kandidatą į prezidentus. Aš Tauragėje pajuokavau: jeigu mes atviru būdu rinksime kandidatą į prezidentus, tai galim ir G. Kildišienę išrinkti. Ateis socialdemokratų elektoratas, ateis valstiečių elektoratas ir balsuos taip, kaip jiems reikia. Aš šaržuoju, bet tokių sprendimų negalima priimti likus pusvalandžiui iki pertraukos", - sakė P. Saudargas.

Šiam politikui nepatiko ir idėja keisti partijos pavadinimą. Jis tai susiejo su stiklo daužymu. „Mano draugas fizikas sakydavo: nesugedo – netaisyk", - sakė parlamentaras.

Pakeitimai ne itin sužavėjo ir Valentiną Stundį. „Kiekvienų partijos pirmininko rinkimų metu nuolat dirbtinai primetama kažkokia pavadinime slypinti takoskyra, neva yra du poliai. Aš nuo pat 2008 m. jaučiuosi TS-LKD narys. Aš vienodai konservatorius, vienodai politinis kalinys ir tremtinys bei krikdemas, tautininkas ir demokratas. Ne pavadinime yra esmė", - sakė V. Stundys.

Jis perspėjo, kad pavadinimo keitimas iš esmės paneigia Tėvynės sąjungos ir Lietuvos krikščionių demokratų susijungimo sutartį. Bet V. Stundys nedetalizavo, ar tai gali reikšti krikdemų atskilimą.

Bet, pavyzdžiui, Rasa Juknevičienė, Andrius Kubilius, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pritarė rinkimų tvarkos keitimui ir pavadinimo trumpinimui. A. Kubilius sako, kad daugybės šalių partijos renka pirmininkus ir rinkimus atviruose rinkimuose ir nesugriūva bei neišsirenka G. Kildišienės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Valandas iki gimdymo skaičiuojanti verslininkė Toma Dambrauskė – apie pirmojo vaikučio netektį, pagalbinį apvaisinimą ir likimo dovaną (1888)

Trys nėštumai – trys skirtingos patirtys. Verslininkė, socialinių medijų specialistė, prekės...

Įspėja dėl sunkių eismo sąlygų: snigs beveik visoje šalyje, kai kur – ypač pavojinga (3)

Ketvirtadienio naktį, vietomis, daugiausia pietiniuose rajonuose pasnyguriuos. Ten eismo sąlygos bus...

Paskutinį bilietą nugvelbė „Atletico“, Neymaras su PSG surengė šou Paryžiuje (1570)

Vėlų trečiadienio vakarą pasibaigė UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapas –...

Jakilaitis tikisi, kad Skvernelis savo prašymą atsiims (321)

„Mes negalvojome, kad tai tyliai praeis ar kažkaip kitaip. Mes galvojome, kad vienintelis Saulius...

Pasaulio žemėlapis 2020 metams: kur ekonomika augs sparčiausiai (152)

Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, kitais metais bendrasis vidaus produktas labiausiai augs...

Atsisveikinkite su laidais: spėjama, kad „Apple“ išleis „iPhone“ modelį, neturintį jokių lizdų (37)

Žymus „Apple“ analitikas Ming-Chi Kuo sudarė naujus tyrimų užrašus, kuriuose aprašomos...

Orijaus kelionės. Turtuolių dangoraižis virto landyne: norėdami čia vykti pasisamdykite apsauginį (18)

Pietų Afrikos Respublikoje keliavęs Orijus Gasanovas apsilankė aukščiausiame dangoraižyje visame...

Eglė Juozėnaitė

Filosofas apie gyvenimo prasmės paieškas: tai ne karjera, didelė alga ir net ne šeima

Bet kuris iš mūsų gali labai daug ką. Gali pasikeisti iš visiško lūzerio į absoliutų...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (109)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...