aA
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai Andrius Kubilius ir Mykolas Majauskas, gindami viešąjį interesą, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą (GP) dėl Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininko Stasio Jakeliūno galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir galimai neteisėto bandymo paveikti Lietuvos banko (LB) priimamus sprendimus.
Stasys Jakeliūnas
© DELFI / Andrius Ufartas

Išsamiai išdėstydami argumentaciją, Seimo nariai GP prašo imtis veiksmų ginant viešąjį interesą, pradėti ikiteisminį tyrimą ir nustatyti, ar Seimo narys, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas savo veiksmais nepažeidė Lietuvos banko įstatymo, ar savo veiksmais nepiktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir neviršijo įgaliojimų, nesikišo į valstybės tarnautojo veiklą naudodamasis savo įtaka ir siekdamas priversti atsisakyti teisėtų veiksmų ar atlikti neteisėtus veiksmus savo ar kitų asmenų naudai. Pagal Baudžiamąjį Kodeksą už tai numatomos ir laisvės atėmimo bausmės.

Pasak parlamentarų, Lietuvos banko, kaip vienos svarbiausių šalies finansinių institucijų nepriklausomumas, yra įstatymu ginamas valstybės ir viešasis interesas. Dėl jam pavestų kritiškai svarbių finansų rinkos priežiūros funkcijų, Lietuvos banko darbas privalo būti apsaugotas nuo bet kokios neleistinos įtakos ir šališkumo.

„Nepaisant Europos Sąjungos ir Lietuvos s teisės aktuose aiškiai įtvirtintų centrinio banko nepriklausomumą garantuojančių nuostatų, Lietuvos bankas jau kurį laiką patiria neteisėtą spaudimą iš Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Stasio Jakeliūno, kuris siekia daryti įtaką Lietuvos banko priimamiems sprendimams, nepagrįstai grasina Lietuvos bankui ir jo vadovams ikiteisminiais tyrimais, Lietuvos banko valdybos pirmininkui viešai grasina, kad jis bus atleistas iš pareigų, per žiniasklaidos priemones menkina Lietuvos banko ir jo vadovų reputaciją“, - pabrėžė vienas iš kreipimosi autorių A. Kubilius.

Parlamentarų nuomone, įvertinti turi būti ne tik vieši Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko S. Jakeliūno pareiškimai, bet ir jo susirašinėjimas su Lietuvos banku, kuris gali būti traktuojamas kaip bandymas paveikti šios institucijos priimamus sprendimus, pažeidžiant jos nepriklausomumą.

„Mūsų žiniomis, S. Jakeliūnas Lietuvos banko pirmininkui adresuotame laiške užsiminė apie pageidaujamus Lietuvos banko sprendimus konkretaus finansų rinkos dalyvio atžvilgiu ir užsiminė apie gresiančius nemalonumus. Tikimės, jog Generalinei prokuratūrai ir visuomenei bus sudaryta galimybė įvertinti šią korespondenciją“, - teigė M. Majauskas.

Parlamentarai jau anksčiau yra išreiškę susirūpinimą pastaruoju metu ypač suintensyvėjusiomis Seimo valdančiosios daugumos atstovų S. Jakeliūno, ir jį remiančių Ramūno Karbauskio, Viktoro Pranckiečio pastangomis menkinti LB reputaciją. Parlamentarų teigimu, tai svarbiausia šalies institucija, kontroliuojanti bankų sistemą ir užtikrinanti šio sektoriaus stabilumą. Bet koks kišimasis į LB nepriklausomumą gali sukelti neprognozuojamas pasekmes, nerimą Lietuvos ir tarptautinėse finansų rinkose, indėlininkų paniką. Kiekvienos šalies centrinio banko nepriklausomumą gina Europos centrinis bankas.

Seimo nariai darė prielaidą, kad toks neteisėtas elgesys yra susijęs su artėjančiais prezidento rinkimais, kuriuose dalyvauja ministras pirmininkas. Toks veikimas gali būti sietinas ir su bankrutavusio banko „Snoras“ akcininkų bandymu daryti poveikį Lietuvoje, pasitelkiant Seimo narį S. Jakeliūną, ir keršijant banko vadovui Vitui Vasiliauskui už „Snoro“ banko bankrotą.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Vilmorus“: pasikeitė prezidentinių lenktynių lyderis (955)

Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė pakilo į pirmąją reitingų...

Reitingų lentelės pokyčiai: įvardijo Nausėdos trūkumus ir kas gali padidinti rinkėjų palankumą (63)

Prezidentinių reitingų lentelėje – pokyčiai. Šeštadienio rytą paviešintuose „Vilmorus“...

Emigrantai išsakė, kas Lietuvoje blogai ir kodėl paliko tėvynę (565)

Žmonės iš Lietuvos emigruoja ne tik dėl ekonominių priežasčių. Jie, kaip parodė Vytauto...

Prezidento rinkimai. Tie metai pakeitė Lietuvą (42)

Dalia Grybauskaitė į Lietuvos politikos olimpą prieš dešimtmetį įsiveržė tarsi šviežio...

Naujienos partijų reitinge: konservatoriai iš pirmos vietos išstūmė „valstiečius“ (189)

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ( TS-LKD ) balandį reitingų lentelėje...

Nustebinsite net save: idėja savaitgaliui – trys lengvai pagaminami skirtingo skonio keksai

Artėjančios Velykos kiekvienam mūsų asocijuojasi ne tik su margaspalviais margučiais, bet ir su...

Ypatingą sukaktį minintys Džordana ir Elegijus: mūsų namuose vis dar nevysta gėlės (45)

Atgimstant gamtai, o Katalikų pasauliui laukiant šv. Velykų, dainininkė Džordana Butkutė...

Kokie savaitgalio įpročiai rodo, kad nesate itin sėkmingas ir atsakingas žmogus (5)

Nuo to, kaip leidžiate savaitgalius, stipriai priklauso jūsų sėkmė. Štai ko patartina nedaryti...

Sabonio atkrintamųjų karjeros rekordas neišgelbėjo ant bedugnės krašto atsidūrusių „Pacers“ (10)

Trečiąjį pralaimėjimą iš eilės NBA atkrintamosiose varžybose patyrė Indianos „Pacers“...

Iš Vokietijos – perspėjimas dėl Rusijos grėsmės: faktai kalba patys už save (188)

Rusija yra „didelė grėsmė“ taikai Europoje, mano Vokietijos kariuomenės vadas generolas...