aA
Koronaviruso situacija Lietuvoje negerėja. Nerimaudamas dėl artėjančio šventinio laikotarpio, laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kalba, jog šią savaitę Vyriausybėje bus svarstomi papildomi ribojimai, siekiant stabdyti viruso plitimą. Vilniaus universiteto (VU) profesorius, akademikas Vytautas Nekrošius Žinių radijo eteryje paaiškino, kaip galėtų atrodyti komendanto valanda.
Komendanto valanda – kraštutinė priemonė: išimčių darbo dienomis nenumatoma
© DELFI / Andrius Ufartas

Anot pašnekovo, Vyriausybė negali įvesti komendanto valandos.

„Reikia pradėti nuo pradžių. Pradžia yra tokia, kad galimybė įvesti komendanto valandą yra dviem atvejais – arba įvedant nepaprastąją padėtį, kurią įveda Seimas su prezidentu, arba – karinę padėtį. Ji įvedama atitinkamų institucijų, bet ne Vyriausybės.

Kitaip tariant, Vyriausybė įvesti komendanto valandos taip, kaip ji yra suprantama pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, neturi teisės pati savaime“, – aiškino jis.

A. Veryga praėjusią savaitę užsiminė, kad komendanto valanda šiuo metu nėra tikslinga. Geriau galvoti apie sprendimus, kurie apribotų žmonių patekimą į didžiuosius prekybos centrus savaitgaliais.

V. Nekrošius Žinių radijo eteryje teigė, kad komendanto valanda, pagal ją apibrėžiančius įstatymus, yra tik paros laikas, ne savaitės.

Komendanto valanda – kraštutinė priemonė: išimčių darbo dienomis nenumatoma
© DELFI / Orestas Gurevičius

„Komendanto valanda pagal nepaprastosios padėties įstatymą apibrėžiama taip: komendanto valanda yra paros laikas, ne savaitgaliai, kai teritorijoje, kurioje yra įvesta nepaprastoji padėtis, draudžiama būti viešose vietose be specialaus leidimo.

Pasakymas, kad visi ją supranta skirtingai, yra iš esmės neteisingas, tai suprantama vienodai. Kitaip tariant, yra tam tikras paros laikas, tarkime, nuo 22 valandos vakaro iki 6 valandos ryto, kai turi sėdėti namie arba kur nors patalpose ir nesirodyti gatvėse be specialaus leidimo“, – aiškino jis.

„Visa kita, kas yra girdima, nėra komendanto valanda“, – pabrėžė V. Nekrošius.

VU akademikas aiškino, jog Vyriausybė valdyti koronaviruso plitimą gali greičiau pasitelkusi karantiną apibrėžiančių priemonių.

„O kas susiję su karantino sąvoka, ir užkrečiamų ligų profilaktikos įstatymu numatyta, – gali būti ribojami žmonių judėjimai, tai yra gali būti ribojami arba laikinai uždraudžiami renginiai ar kitokie daugiau nei dviejų žmonių susibūrimai. Toliau – galima riboti arba laikinai uždrausti gyventojams išvykti už jų gyvenamosios savivaldybės ribų. Ir taikyti laikiną gyventojų perkėlimą. Ką gali Vyriausybė, tai pasirinkti vieną iš trijų“, – sakė jis.

Komendanto valanda – kraštutinė priemonė: išimčių darbo dienomis nenumatoma
© DELFI / Domantas Pipas

„Tai yra ilgas procesas. (…) O greiti pokyčiai daromi karantino metu“, – teigė ekspertas.

Jis teigė, kad būtent taip ir turėtų būti apibrėžti galimi ribojimai dėl prekybos centrų lankymo tam tikromis valandomis. Bet tai nėra komendanto valanda.

„Komendanto valandai įvesti reikėtų labai sunkios situacijos“, – Žinių radijo eteryje praėjusią savaitę sakė V. Nekrošius.

Delfi primena, kad per praėjusią parą Lietuvoje buvo nustatyti 1136 nauji koronaviruso atvejai, užfiksuota dar 13 mirčių.

Žinių radijas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(91 žmogus įvertino)
2.7912

Top naujienos

D+Jinshan Hong

Saugumo jausmas dingo: 7,5 mln. gyventojų pasiekė kritinį COVID-19 tašką kai kurių naujų taisyklių logika neaiški

Honkongas pasiekė kritinį COVID-19 tašką. Kadaise gyvybingi vartai į Kiniją paaukojo savo,...

Požymiai, ar galite save priskirti save prie viduriniosios klasės: pajamos – tik vienas jų (19)

Pastaruoju metu vis dažniau pranešama apie tai, kad šalyje auga milijonierių skaičius. Šluojami...

D+Modesta Meškė

Grožio ekspertė atkreipė dėmesį, ką savo veidui sendamos ėmė daryti Jennifer Lopez ir Madonna, kad išliktų jaunatviškos: dabar tai – mados viršūnė

Norėdamos atrodyti jauniau, brandos sulaukusios moterys, o ypač pasaulyje žinomos žvaigždės...

Sirijos šiaurės nekropolyje rado hibridinių karo asilų skeletus: tai prieš 4500 metų vykdytos bioinžinerijos įrodymas (10)

Istorinėje Mesopotamijos srityje gyvenusių žmonių karo vežimai buvo traukiami naminių ir...

„Rytas“ pergalingos šventės Vilniuje nesukūrė – sunkiai laimėjo vos neprisižaidęs „Žalgiris“ (80)

Edgaras Ulanovas ketvirtajame kėlinyje pelnė didžiąją dalį Kauno „Žalgirio“ (17-1) taškų...

70 metų gyvuojančios įmonės vadovė: sunkiau nėra buvę (30)

Dar prieš kelis dešimtmečius viena populiariausių profesijų buvo siuvėjo, o lengvojoje...

D+Dalia Plikūnė

Mokslininkui neramu dėl Lietuvoje pasirinkto kelio: 15 proc. persirgusių vaikų patiria ilgojo kovido pasekmes (4)

„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas sukritikavo pandemijos valdymą,...

Net replikų dėl liesumo sulaukianti Viktorija Siegel-Suodaitė įvardijo, kiek sveria: figūra pasikeitė dėl kelių priežasčių (25)

Su šeima Meksikoje apsilankiusi Viktorija Siegel -Suodaitė socialiniuose tinkluose dalijasi amą...