aA
Politologai vieningai sutaria, kad prezidentas Gitanas Nausėda delsia priimti sprendimą dėl premjero Sauliaus Skvernelio pateiktos Luko Savicko kandidatūros į ekonomikos ir inovacijų ministrus. Tačiau priežastys, kodėl Prezidentūra neskuba skelbti savo verdikto ar net susitikti su siūlomu kandidatu ekspertai įžvelgia skirtingas: vieni laikosi pozicijos, kad šalies vadovo lūkuriavimą galima paaiškinti kaip valdančiųjų ir prezidento nesutarimo dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus išdavą, kiti savo ruožtu teigia, kad G. Nausėda vis dar nėra tikras dėl kandidato kompetencijos eiti ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas.
Lukas Savickas
Lukas Savickas
© DELFI / Karolina Pansevič

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Virgis Valentinavičius mano, kad prezidento atidėliojimą pateikti išvadas dėl L. Savicko kandidatūros galima interpretuoti valdančiųjų ir šalies vadovo nesutarimų kontekste.

„Prezidentas demonstratyviai vilkina susitikimą su kandidatu ir jo paskyrimą. Tai galima interpretuoti trinties tarp valdančiųjų ir prezidento kontekste. Pats premjeras vilkino pono J. Narkevičiaus klausimo svarstymą, perkėlinėjo jį iš vienos savaitės į kitą. Truputį keista, kad prezidentas nusileidžia iki tokių „pop“ dalykų... Matyt, vis dar galvojama apie tai, kad šito kandidato reikėtų nepatvirtinti, ieškoti kažkokių kitų alternatyvų“, – Eltai kalbėjo ekspertas.

V. Valentinavičiaus nuomone, prezidentas valdantiesiems siunčia žinutę: „vilkinate su J. Narkevičiumi, tai ir aš pavilkinsiu“.

Virgis Valentinavičius
Virgis Valentinavičius
© DELFI / Kiril Čachovskij

Savo ruožtu Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Algis Krupavičius taip pat mano, kad sprendimas dėl L. Savicko niekaip nesusijęs su prezidento ir valdančiųjų nesutarimais dėl susisiekimo ministro J. Narkevičiaus.

„Narkevičiaus istorija vystosi savarankiškai, ji turi savo kryptį ir panašu, kad naujo ministro skyrimas su J. Narkevičiaus istorija niekaip artimiau nesisieja“, – Eltai aiškino politologas.

Visgi A. Krupavičius yra įsitikinęs, kad prezidentas turi pagrindą dvejoti dėl L. Savicko kandidatūros. Politologas akcentuoja, kad L. Savickas gali sugalvoti dalyvauti artėjančiuose Seimo rinkimuose Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąraše, todėl, pasak profesoriaus, prasidėjus rinkimų kampanijai šiuo metu į ministrus teikiamas kandidatas negalėtų viso savo laiko skirti einamoms pareigoms.

Toks scenarijus, pasak A. Krupavičiaus, prezidentui nėra priimtinas.

„Klausimą įvardino Prezidentūra: kiek laiko kandidatas į ministrus ketina skirti tiesioginiam darbui, nes politikos užkulisiuose yra kalbama, kad Lukas Savickas bus vienas iš svarbesnių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąrašo atstovų būsimuose Seimo rinkimuose. (...) Tai reiškia, kad vėliausiai nuo vasaros pradžios jam savo veiklas reikėtų dalinti tarp ministerijos ir tarp rinkimų kampanijos. Vargu ar prezidentui toks scenarijus yra labai priimtinas“, – kalbėjo jis.

Politikos užkulisiuose yra kalbama, kad Lukas Savickas bus vienas iš svarbesnių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąrašo atstovų būsimuose Seimo rinkimuose. (...) Tai reiškia, kad vėliausiai nuo vasaros pradžios jam savo veiklas reikėtų dalinti tarp ministerijos ir tarp rinkimų kampanijos. Vargu ar prezidentui toks scenarijus yra labai priimtinas
A.Krupavičius

Politologas mano, kad prezidentui dvejones gali kelti ir L. Savicko išsilavinimas. Anot A. Krupavičiaus, kandidatas turi politikos mokslų išsillavinimą, todėl ekonominių žinių L. Savickui gali pritrūkti.

„Nors kandidatas dirba patarėju ekonomikos ir investicijų klausimais, jo studijos yra politikos mokslų lauke. O ekonomikos ir inovacijų veiklos reikalauja pirmiausiai ekonominių žinių ir patirčių. Išsilavinimas nėra didelis minusas, bet tikrai nėra ir pliusas“, – sakė profesorius.

Profesorius atkreipia dėmesį ir į tai, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerija dirba produktyviai, nors jau kurį laiką neturi ministro. Todėl, pasak politologo, artėjant rinkimams geriausias sprendimas būtų į ministro postą paskirti kandidatą iš pačios ministerijos, kad būtų užtikrintas darbų tęstinumas.

„Tokioje situacijoje, kai iki rinkimų ir šios Vyriausybės veiklos pabaigos lieka maždaug devyni mėnesiai, tai geriausias sprendimas į vieno arba kito ministro postą skirti tokį kandidatą, kuris jau dirba ministerijoje, kad būtų užtikrintas tęstinumas ir be ilgų apšilimo laikotarpių būtų tęsiami bei vykdomi tie darbai, kurie yra ministerijoje vykdomi“, – įžvalgomis dalinosi A. Krupavičius.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis taip pat mano, kad šalies vadovas, delsdamas pateikti atsakymą dėl L. Savicko, elgiasi atsargiai. Politologo nuomone, prezidentas į ministro postą siekia patvirtinti tokį kandidatą, kuris būtų to vertas.

Lauras Bielinis
Lauras Bielinis
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Manau, prezidentas tiesiog renka informaciją, svarsto, ieško, žiūri visus už ir prieš variantus bei tokiu būdu elgiasi atsargiai. Nes, ko gero, prezidentas norėtų patvirtinti tokį kandidatą į ministrus, kuris išties būtų to vertas. Tai, kad jau penktadienį bus susitikimas, matyt, rodo, kad yra priimtas sprendimas“, – kalbėjo jis.

Politologas tvirtino nemanąs, kad delsdamas prezidentas siunčia savotišką žinutę valdantiesiems. L. Bielinis laikosi nuomonės, kad prezidentas sugeba atsiriboti nuo politinių peripetijų ir išlikti objektyviu.

„Jis turi paprasčiausiai rimtai pasvarstyti ir visas suvokti šio naujo kandidato galimybes, su juo apsitarti ir pagaliau nuspręsti“, – kalbėjo L. Bielinis.

Premjeras S. Skvernelis sausio 24 dieną pateikė prezidentui G. Nausėdai L. Savicko kandidatūrą į ekonomikos ir inovacijų ministro postą.

ELTA primena, kad L. Savickas turėjo galimybę duoti priesaiką pratęstos Seimo sesijos metu – sausio 28 dieną. Visgi prezidentas sprendimo dėl kandidato nepateikė. „Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio teigimu, dėl šios priežasties, net Prezidentūrai patvirtinus L. Savicko kandidatūrą, Ekonomikos ir inovacijų ministerija be ministro gali dirbti bent jau iki kovo mėnesio, kol vėl prasidės Seimo sesija.

Savo ruožtu prezidento vyriausiasis patarėjas Povilas Mačiulis ketvirtadienį pripažino, jog Prezidentūrai kyla įvairių abejonių dėl L. Savicko kandidatūros į ekonomikos ir inovacijų ministro postą. Visgi, pasak jo, kitą savaitę prezidentas jau turėtų pateikti galutinį sprendimą.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.6667

Top naujienos

Klaipėdoje gyventojai savaitgalį susidūrė su papildomu alkoholio draudimu (35)

Jau ir taip nemažai ribojimų dėl alkoholio prekybos pateikusi valstybė pripratino žmones vakarais...

Meilės diena Ignalinos vicemerui baigėsi policijos areštinėje: traukiasi iš užimamų pareigų (117)

Girtutėlis darbo metu už nuosavo automobilio vairo sulaikytas Ignalinos rajono savivaldybės...

Stovyklos išvakarėse – pasikeitimai Lietuvos rinktinės sudėtyje

Likus dienai iki Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės stovyklos pradžios, įvyko korekcijos komandos...

Nustebino policijos elgesys: apie KET pažeidimą pranešęs vyras per plauką negavo baudos pats (67)

Kelių eismo taisykles ( KET ) pažeidžiančio automobilio vairuotoją pastebėjęs vilnietis Lukas...

Graužinienė į dienos šviesą traukia naują „tulpių pašto“ istoriją: gerbiamieji, įrodymai laukia jūsų (294)

Buvusi Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė šventinį vasario 16–osios savaitgalį ne vieną...

Naktinės linksmybės Vilniaus klube baigėsi košmaru: įtariama, išžaginta ir sumušta 18-metė (214)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai skubėjo į pagalbą...

Unikalus gamtos pažinimo takas Dzūkijoje: nuo civilizacijos nutolęs kampelis turistus sutinka ypač patraukliai

Pažintinių takų specialiai niekas neslepia, tačiau taip jau susiklosto, kad vieni susilaukia...

Koronaviruso apsiaustyje – jausminga sutuoktinių nuotrauka

Rytiniame Kinijos Siudžou mieste, uždarytame dėl karantino koronaviruso grėsmės, pirmą kartą...

Gyvai / Išskirtinai Garsiai! Ypatinga Free Fingos naujo vaizdo klipo premjera (1)

Netikėtu metu ir netikėtoje vietoje susitiksime su Tomu Narkevičiumi- Free Finga pasikalbėti apie...

Nauja Rusijos ir Turkijos kaktomuša: kaip ciniškas ambicijų karas gali atsiliepti NATO (212)

Nuo tariamos draugystės iki neslepiamos neapykantos ir konflikto – vos vienas žingsnis. Tai per...

|Maža didelių žinių kaina