aA
Šeštadienį Knygų mugėje buvo pristatyta istoriko ir politiko Arvydo Anušausko knyga „Aš esu Vanagas“, kurioje pasakojama sudėtinga vieno iškiliausių Lietuvos partizanų gyvenimo istorija.
Auksutė Ramanauskaitė
© DELFI / Justinas Auškelis

Į knygos pristatymą atvyko ir Ramanausko-Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė. Pokalbį moderavusio Vytauto V. Landsbergio paklausta, kaip sureagavo, kai susipažino su knyga, ar joje pateikiama informacija sutampa su jos žinojimu ir prisiminimais, A. Ramanauskaitė pasakė trumpą, bet jausmingą kalbą. Moters žodžius palydėjo plojimai.

Knygų mugėje – jausminga Ramanausko-Vanago dukros kalba: jo auka nebuvo beprasmė
© DELFI / Justinas Auškelis

„Iš tikrųjų su dideliu jauduliu laukiau tos knygos pasirodant ir, kada tą pirmąjį variantą Arvydas davė skaityti makete, žinoma, kad tai yra asmeninis gyvenimas, mano šeimos gyvenimas, kuris suskilo į tokius du etapus, tarp jų tarsi praraja“, – kalbėjo partizano dukra.

Ji teigė, kad pirmasis etapas buvo tėvams prisijungus prie partizaninio karo, o antrasis – mamai jau sugrįžus iš lagerio.

„Nepaprastos, ypatingos tos sąlygos buvo partizaninio karo metu, kai abu tėvai buvo gyvi ir kada jie dalyvavo kovoje, ir mano atsiradimas, mano buvimas ten, vaiko visas gyvenimas. Ir staiga 1956-ieji, kada visai kitokios sąlygos, kitokios aplinkybės. Kai juos areštavo, kai sušaudė (A. Ramanauską-Vanagą – DELFI) man buvo 9 metai. Taigi ta atmintis siekia nemažai. Aš prisimenu savo tėtį, bendravimą su juo, tas aplinkybes, visokius išgyvenimus.

Kitas etapas – mama sugrįžo gyva iš lagerio. Mes daug kalbėjomės ir jos prisiminimai man kėlė skaudulį ir įsivaizdavimą, jau ne žinojimą, bet įsivaizdavimą, kaip su ja buvo elgiamasi tuose KGB rūsiuose, kaip jai teko sutikti tėvą, kokiose aplinkybėse matyti. Ir kiek ten melo, kiek ten klastos“, – jautriai kalbėjo A. Ramanauskaitė.

Dainavos apygardos vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas (rikiuotėje pirmas) Šarūno rinktinės vizitacijoje. Antroje eilėje pirmas – Benediktas Labėnas-Kariūnas, paskutinis – Juozas Gegužis-Diemedis
Dainavos apygardos vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas (rikiuotėje pirmas) Šarūno rinktinės vizitacijoje. Antroje eilėje pirmas – Benediktas Labėnas-Kariūnas, paskutinis – Juozas Gegužis-Diemedis
© Genocido aukų muziejus

Ji džiaugėsi, kad pasakodamas tėvų istoriją A. Anušauskas atliko išsamią analizę, aklai nesirėmė KGB dokumentais, kurie buvo klastojami. Partizano dukra taip pat įgėlė istorikams, kurie sovietų jėgos struktūros įvairius raštus bei protokolus priima už gryną pinigą.

DELFI primena, kad didžiausias skandalas dėl A. Ramanausko-Vanago menkinimo kilo tada, kai rašytoja Rūta Vanagaitė pareiškė, kad 11 metų pogrindyje su okupantais kovojęs partizanų vadas buvo ne didvyris, priešingai – esą net talkino KGB. Tokias išvadas rašytoja padarė paskaičiusi KGB archyvuose išlikusius dokumentus.

R. Vanagaitei užkliuvo ir tai, kad A. Ramanauskas-Vanagas, kaip rašoma KGB archyvuose, išdavė jam talkinusius asmenis. Tačiau tokius rašytojos svaičiojimus istorikai greitai sumalė į miltus paaiškindami, kad net ir kankinamas partizanas pasakė tik tų žmonių pavardes, kuriems jau niekaip nepakenksi – jie jau buvo žuvę, nuteisti arba ištremti.

„Pats geriausias dalykas, ką gali padaryti, tai nuvesti tardymą klaidina linkme. Čia yra geriausias būdas – kalbėti ir niekam nepakenkti. Jeigu visi būtų sugebėję tai padaryti – nurodyti žuvusių pavardes, miške esančių pavardes, jau nuteistųjų pavardes. Žuvusiam nepakenksi, kitiems nepakenksi, kas Sibire, jo neperteis“, – po kilusio skandalo portalui lrytas.lt aiškino istorijos mokslų daktas Darius Juodis.

„Aš skaitydama pagalvojau, kad Arvydas atliko labai didelį darbą. Jis stengėsi tą laiką pajausti ne iš KGB dokumentų, kurie yra klastotės, nes kartais tuo keliu yra nueinama ir istorikų. Yra patogūs dokumentai skaityti, o čia reikia nagrinėti juos, įsigilinti į partizanų dokumentus, suprasti“, – džiaugėsi A. Ramanauskaitė.

Knygų mugėje – jausminga Ramanausko-Vanago dukros kalba: jo auka nebuvo beprasmė
© LGGRTC Genocido aukų muziejaus fondų nuotr.

Pabaigoje ji pripažino, kad tokie išgyvenimai Ramanauskų šeimai buvo labai skaudūs, tačiau aukotis, tikino ji, buvo verta.

„Tas žmonių atsiliepimas, ta reakcija į knygą, tai ir kad šiandien pilnutėlė salė, žinoma, jaudina. Trumpai pasakysiu, kad tie skaudūs išgyvenimai mano šeimai, man asmeniškai, bet aš šiandien jaučiu, kad mano tėvo auka nebuvo beprasmė“, – kalbą užbaigė partizano dukra, jos žodžius palydėjo garsūs plojimai.

DELFI primena, kad Adolfas Ramanauskas-Vanagas buvo mokytojas, sovietams okupavus Lietuvą įsijungė į partizaninę kovą už Lietuvos nepriklausomybę, tapo vienu iškiliausių partizanų vadų, jam buvo suteiktas brigados generolo laipsnis.

A. Ramanauskas-Vanagas kartu su kitais septyniais partizanų vadais 1949 vasario 16 d. pasirašė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio deklaraciją. Seimas įstatymu pripažino deklaraciją Lietuvos valstybės tęstinumui itin reikšmingu teisės aktu. Šiuo dokumentu Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdis paskelbė, kad prisiima atsakomybę vadovauti nepriklausomos bei demokratinės Lietuvos valstybės atkūrimui.

A. Ramanauskas-Vanagas 1956 m. buvo suimtas, o 1957 lapkričio 29 d. Vilniuje sušaudytas. Jo žmona partizanė B. Mažeikaitė- Ramanauskienė okupantų teismo nuteista 8 metus kalėti lageriuose.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(43 žmonės įvertino)
3.8837

Top naujienos

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (7)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (99)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Meilutytė skelbia karjeros pabaigą: ačiū visiems, esu pasiruošusi pradėti naują gyvenimo etapą Meilutytės komentaras (469)

Viena geriausių visų laikų Lietuvos plaukikių, Londono olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu papildyta (111)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Karbauskis palinkėjo Nausėdai sėkmingų rinkimų ir pasiguodė dėl Grybauskaitės papildyta 11:40 (188)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Patikrino techninę apžiūrą įveikusius automobilius: pusė TA gavo už „gražias akis“ (7)

Ar galima už kyšį netvarkingam automobiliui gauti galiojančią techninę apžiūrą (TA)?...

Valgymo lauke sezonas prasideda: maisto ekspertai siūlo išmėginti šį tą naujo

Šiltėjantys orai ir pastebimai ilgesnės dienos, rodos, pačios sufleruoja meniu ir kviečia į...

Bernardas Gailius. Valstiečių sukilimas baigtas (13)

Ar skils valstiečių partija ir kas jai vadovaus – antrareikšmiai klausimai. Daug svarbesnė...

Martinavičių smurto byloje iškeltas klausimas, ar verslininkė galėjo susižaloti pati, bet jai įtarimą kelia kas kita (1)

Nors Natalija ir Sigitas Martinavičiai oficialiai išsiskyrė dar praėjusiais metais, jiems tenka...

Nevalia pamiršti: įspūdingiausios Rūtos Meilutytės karjeros akimirkos (16)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...