Šešis kartus teistas Marius praeitų metų balandžio pabaigoje buvo paleistas į laisvę iš Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos ir vėliau pareigūnams pasakojo, kad iš karto neturėjo kur apsistoti. Jo teigimu, brolis buvo išvykęs į užsienį ir išsivežęs buto raktus, todėl nusprendė praleisti naktį Klaipėdos nakvynės namuose.

Anot vyro, ten turėjo nakvoti tik vieną naktį, mat brolis buvo pervedęs pinigų, taip pat turėjo eiti dirbti. Vis dėlto tik išleistas iš Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos pirmiausia užsimanė parduotuvėje nusipirkti kelis butelius degtinės. Galiausiai susisiekė su nakvynės namų darbuotojais, kurie jam leido čia praleisti naktį.

Kai atvyko į nakvynės namus, gavo miegojimo vietą tam tikru numeriu pažymėtame moduliniame namelyje. Kambaryje susipažino ir su dviem benamiais kambario draugais, kuriems pasiūlė kartu atšvęsti ir išgerti. Vienas iš kambariokų negalėjo gerti dėl sveikatos priežasčių, tačiau kitas taurelės neatsisakė.

„Su tuo vienu išgėrė „plečkutę“, vėliau išėjo parūkyti. Po to išgėrė dar vieną, paklausė, ar įmanoma dar būtų gauti. Atsirado dar viena moteris Indrė (vardas pakeistas, tikrieji vardas ir pavardė „Delfi“ žinomi), pavaišino ją kava. Parėjus į kambarį siūlė jai ir kambariokams pavalgyti, bet niekas nieko nenorėjo“, – teigiama Mariaus parodymuose teisėsaugai.

Jis tikino, kad negalėjo prisiminti, kaip susipažino su jauna mergina Egle (vardas pakeistas, tikrieji vardas ir pavardė „Delfi“ žinomi), bet ir ją pakvietė į savo namelį išgerti kavos. Taip pat jiems sugrįžus atkeliavo ir daugiau alkoholio.

„Eglės klausė, ar geria alkoholį, bet ji atsakė, kad nevartoja. Alkoholį gėrė keturiese, jis, Indrė, kambariokas ir dar vienas vyras iš kito kambario. Jis Eglės klausė, ką jam daryti, nes pavogta jo „Facebook“ paskyra. Mergina jam atsakė, kad reikia kurtis naują el. paštą, todėl to paprašė Eglės, nes ji turėjo geresnį telefoną.

Išgėrė vieną „bonkę“, antrą, išeidavo parūkyti į kiemą, o parėjus Eglė sėdėjo ant jo lovos su telefonu“, – vėliau prisiminė Marius.

Vyras pridūrė, kad ant jo lovos dar sėdėjo Indrė su sugėrovu iš kito kambario, o jis pats – prie stalo ant taburetės, kol galiausiai užmigo ir buvo prikeltas tik po vidurnakčio nakvynės namų darbuotojo. Prisiminė, kad buvo iškviesti apsaugos darbuotojai ir policija. Tačiau Marius nutylėjo svarbiausia – apie savo siaubingą poelgį su nieko tą vakarą negėrusia Egle.

Nesuprato tikrųjų kėslų

Nukentėjusioji Eglė pareigūnams papasakojo, kas nutiko tą vakarą. Pasak jos, jau kurį laiką su vaiku gyveno Vaiko gerovės centre, bet dėl tam tikrų sveikatos sutrikimų ją su greitąja išvežė iš centro į psichiatrinę ligoninę. Ten merginą apžiūrėję darbuotojai nustatė, kad nėra reikalo jos guldyti ir išleido.

Deja, gyvenamosios vietos neturinti mergina vėlyvu metu nebegalėjo grįžti į Vaiko gerovės centrą, taip pat ir su artimaisiais santykiai buvo per daug įtempti. Jai teko glaustis tą vakarą nakvynės namuose.

„21:30 skambino draugui paklausti, kaip vaikas, bet naujoji Eglės kambariokė pradėjo ant jos šaukti, kad nekalbėtų telefonu. Pradėjo bijoti būti tame kambaryje, todėl išėjo į kiemą. Ten sutiko Marių, jis paklausė, ar turi taksi numerį, vėliau ji pradėjo drebėti. Marius paklausė, kas yra, pasakė nebijoti ir pasiūlė kavos“, – liudijo nukentėjusioji.

Iš draugiškumo nuėjusi į Mariaus kambarį, mergina prisiminė, kad jame gėrė dar du vyrai ir viena moteris Indrė, kurios nepažinojo. Eglė negeria ir nerūko, todėl matė, kad kompanija išgėrė du litrus degtinės, visą vakarą eidavo parūkyti, o ji tuo metu laukdavo kambaryje.

„Tada neišėjo iš kambario, nes Marius liepė laukti, kol sugrįš. Kol jis buvo blaivus, tol gražiai kalbėjo. Tačiau po pavartoto alkoholio darėsi agresyvesnis. Jis pradėjo prie Eglės kabinėtis, glostyti ranką. Pradėjo prašyti, kad jį pabučiuotų, bet ji atsisakė“, – savo parodymuose teigė mergina.

Galiausiai Indrė su sugėrovu iš kito kambario kažkur išėjo, o Eglė tikėjosi, kad ta moteris sugrįš ir galės su ja pareiti į jų kambarį miegoti. Buvo išjungta šviesa. Taip pat ir Mariaus du kambariokai nuėjo miegoti – vienas buvo labai girtas, o kitas – ne.

„Tuomet ji irgi norėjo eiti į savo kambarį miegoti, tačiau Marius pasakė, kad niekur neišleis, turės šiąnakt miegoti su juo. Jam atsakė, kad turi savo kambarį ir miegos ten. Po šių žodžių prie jos priėjęs Marius paėmė ją ant rankų ir pasakęs, kad einame miegoti, nunešė ją ir paguldė ant kambaryje buvusios juodos odinės lovos ir užgulė kūnu“, – sakė Eglė.

Pasak jos, prašė Mariaus paleisti, tačiau jis jos nepaleido ir atsegęs džinsinių kelnių sagą, jas numovė iki kelių. Tuomet numovė ir kelnaites iki kelių ir pradėjo merginą žaginti. Ji visais būdais bandė jį nuo savęs patraukti, tačiau neužtekus jėgų pradėjo šaukti, kad paleistų. Vienas iš kambariokų buvo atsibudęs ir liepė Mariui liautis, nes ateis įstaigos darbuotojai, bet tas tik numojo ranka ir paprašė nesikišti.

Smurto aktą sustabdė atėjęs patikrinti įstaigos darbuotojas, kuris dar spėjo paklausti „kas čia per orgijos“ ir liepė staigiai atšokusiam Mariui, taip pat ir Eglei palikti nakvynės namų patalpas. Tačiau merginai pasiskundus dėl prievartos, darbuotojas iškvietė ne tik apsaugos darbuotojus, bet ir pareigūnus.

Susidomėjo, kur dingo mergina

Po patirtos prievartos Eglė buvo sugniuždyta, o jos artimieji vėliau liudijo, kad dėl turimų specialiųjų poreikių jai sunku atskirti, koks žmogus yra geras, o koks – blogas. Mergina dėl to yra labai pažeidžiama, nes yra per daug patikli, turinti suvokimo problemų, labai naivi.

Socialinio darbuotojo padėjėjas teismo posėdžio metu liudijo, kad kaip visada, suleido žmones ir paskirstė kambarius. Vėlai vakare, kažkur po vidurnakčio, atėjo viena klientė ir pasiskundė, kad per daug išgėrusi Indrė neleidžia miegoti. Nuėjęs į kambarį pastebėjo, kad jame nėra Eglės ir paklausė moterų, kur ji. Viena iš jų parodė į kambarį šalia.

„Iš karto nuėjo, uždegė šviesą ir pamatė lytinį aktą. Pamatė Marių nusimovusį kelnes, atlikinėjantį aktą ant Eglės. Pasakė, kad abu bus pašalinti už taisyklių pažeidimą. Pastebėjo, kad Marius buvo išgėręs. Iškvietė apsaugą, po to policiją ir greitąją.

Eglė buvo šoko būsenoje, jie ją ramino. Prieš einant į kambarį garsų negirdėjo, ėjo ten ieškoti tik kitai moteriai pasakius, kur yra mergina. Pagal taisykles klientai negali miegoti ne savo kambariuose“, – teismui paaiškino jis.

Panašiai liudijo ir kita tą vakarą dirbusi socialinės darbuotojos padėjėja. Ji taip pat akcentavo, kad per jos darbo patirtį toks nusikaltimas nakvynės namuose buvo įvykdytas pirmą kartą. Prisiminė, kad po išžaginimo mergina drebėjo ir verkė. Kadangi Eglė buvo neseniai pagimdžiusi, skundėsi, jog ją „išdraskė, todėl kraujuoja“, nors socialinės darbuotojos padėjėja to nematė. Jos teigimu, Marius elgėsi agresyviai ir priešinosi pareigūnams.

Merginos artimoji vėliau liudijo, kad mergina turi tam tikrą sutrikimą, dėl kurio galėjo iš karto ir nesuvokti su ja atliekamų veiksmų, mat yra per daug pasitikinti žmonėmis, todėl ja lengva pasinaudoti.

Kambaryje vienintelis blaivas miegojęs vyras patvirtino, kad išėjus sugėrovams ir užgesinus šviesas, Marius nusinešė merginą į lovą ir pradėjo prievartauti. Girdėjo, kad ji prašė liautis ir paleisti, bet Marius tylėjo ir tęsė prievartą.

„Galvojo, kad kažką reikia daryti, bet buvo baisu. Marius buvo ką tik grįžęs iš kalėjimo, negali žinoti, ką galėjo padaryti. <...>. Lytinio akto nematė, tik iš garsų sprendė. Viskas truko apie 30 minučių“, – prisiminė įvykio metu kambaryje buvęs vyras.

Išklausęs visus parodymus ir įvertinęs įkalčius teismas Marių pripažino kaltu padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 149 straipsnio 1 dalyje ir nuteisė laisvės atėmimu trejiems metams. Nukentėjusiajai priteisė 5000 Eur neturtinei žalai atlyginti, mat buvo patvirtinta, kad merginos psichinė sveikata buvo sutrikdyta.

Vis dėlto nuteistasis dar bandys savo laimę ir šį sprendimą apskundė.

K. Mišinienė: atsakinga ir Klaipėdos miesto savivaldybė

Su šia byla ir nukentėjusiąja dirbusi Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu (KOPŽI) centro vadovė Kristina Mišinienė teigė, kad seksualinės prievartos istorijos yra tokios baisios, kad net prievartautojų nuteisimas to siaubo neišsklaido.

„Mes kalbame apie turinčią protinę negalią, ką tik pagimdžiusią vaikelį ir su juo atsidūrusią Krizių centre jaunutę merginą, kuri vėliau persikėlė į uostamiesčio Nakvynės namus – jau pirmą vakarą juose ji buvo girto recidyvisto, kitų vyrų akivaizdoje, išprievartauta. Girdėjome daug kaltinimo strėlių skriejant į auką, tarsi kokie jos trūkumai galėtų pateisinti prievartautojo veiksmus.

Taip, ji buvo labai sutrikusi, susipykusi su nuolat ją skriaudusiu draugu, nesuprasdama socialinių darbuotojų keliamų reikalavimų, jauna mama blaškėsi ir bandė susirasti saugią vietą, kur galėtų pernakvoti, apgalvoti savo ir vaikelio ateitį. Žinoma, Nakvynės namai yra mažiausiai tam tinkama vieta“, – komentavo ji.

Kristina Mišinienė

Pasak K. Mišinienės, reikia vis tik atsižvelgti, kad kalbame apie žmones labai jautriose situacijose.

„Apgyvendindami nuolat girtaujančius, iš įkalinimo įstaigų sugrįžusius asmenis su bėgančiomis nuo smurto moterimis ar nestumiame šių į dar didesnį pavojų? „Kas čia per orgijos?“ – sureagavo įstaigos darbuotojas, įėjęs į kambarį ir nutraukęs kraujuojančios, šoko būsenoje moters kankinimą.

Tai, jog teisiamas prievartautojas savo kaltę kategoriškai neigė, mano manymu, yra labai svarbi detalė, rodanti ir šio žmogaus pavojingumą, ir neegzistuojantį rizikų vertinimą savivaldybei priklausančioje įstaigoje. Esu įsitikinusi, jog Klaipėdos miesto savivaldybė taip pat yra atsakinga dėl šio tragiško smurto atvejo ir turėtų kompensuoti jaunai moteriai, iki šiol jaučiančiai prievartos pasekmes, patirtą žalą.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (70)