„Neseniai Lietuvos Vyriausybė, nepaisydama pakartotinių Kinijos pareiškimų ir galimų pasekmių išdėstymo, paskelbė apie savo sprendimą leisti Taivano valdžiai atidaryti atstovybę pavadinimu „Taivanas“.

Šis sprendimas įžūliai pažeidžia komunikato dėl diplomatinių santykių tarp Kinijos ir Lietuvos užmezgimo dvasią ir labai kenkia Kinijos suverenitetui bei teritoriniam vientisumui. Kinijos Vyriausybė kategoriškai priešinasi šiam žingsniui.

Kinija nusprendė atšaukti savo ambasadorių Lietuvoje ir pareikalavo, kad Lietuvos Vyriausybė atšauktų savo ambasadorių Kinijoje“, – rašoma Kinijos URM pranešime ir pabrėžiama, kad Lietuva „nepaisė pakartotinių Kinijos pareiškimų ir galimų pasekmių išdėstymo“.

Lietuvai paliekama išeitis, diplomatiniai santykiai nėra nutraukiami: Vilnius esą turi sureaguoti į „klaidingą sprendimą“ dėl Taivano atstovybės ir „imtis veiksmų panaikinti padarytą žalą“.

„Raudonoji nacionalinio suvereniteto ir teritorinio vientisumo apsaugos linija neturi būti peržengta“, – rašoma Kinijos Liaudies Respublikos Užsienio reikalų ministerijos pranešime, kuriame taip pat įspėjamas ir Taivanas, kad šios salos nepriklausomybės siekis esą veda į akligatvį ir yra pasmerktas žlugti. Lietuvoje Kinijos ambasadorius Shenas Zhifei Lietuvoje dirbti pradėjo 2018 metų pradžioje ir spėjo pagarsėti protestų organizavimu.

Lietuva nenusileis: ryšiai su Taivanu bus plėtojami toliau

Savo ruožtu Lietuvos užsienio reikalų ministerija išplatino pranešimą, reaguodama į tokius Kinijos veiksmus.

Pripažįstama, kad rugpjūčio 10 dieną Kinijos užsienio reikalų ministerija informavo Lietuvos užsienio reikalų ministeriją, kad Vilniuje atšaukia savo ambasadorių konsultacijoms, argumentuodama dėl Lietuvos pozicijos Taivano atžvilgiu, bei pasiūlė Lietuvai atšaukti savo ambasadorių konsultacijoms Pekine. Įdomu tai, kad Kinijos URM pranešime tai vadinama reikalavimu, o Lietuvos URM – „pasiūlymu“.

„Lietuvos užsienio reikalų ministerija apgailestauja dėl tokio Kinijos žingsnio ir dar kartą pabrėžia, kad, gerbdama vienos Kinijos principą, yra nusiteikusi plėtoti abipusiškai naudingus ryšius su Taivanu, kaip ir daugelis kitų Europos Sąjungos ir pasaulio valstybių“, – pabrėžiama Lietuvos URM pranešime.

Seimo narys, Parlamentinių ryšių su Kinijos Respublika (Taivanu) grupės pirmininkas Matas Maldeikis „Delfi“ tikino, kad Kinijos sprendimas atšaukti ambasadorių yra spaudimas Lietuvai ir noras, kad Lietuva siektų ne savo, o Kinijos interesų.

„Europos Sąjungoje mes turime Taivano atstovybių ir iš ten Kinija savo ambasadorių konsultacijoms neatšaukia. Atstovybės atidarymas taip pat nereiškia, kad Lietuva atsisako vienos Kinijos politikos, ji tiktai užfiksuoja esamą status quo pasaulyje, kuriame Taivanas vaidina svarbų vaidmenį. Ypač technologijų stotyje, kuri labai svarbi mūsų verslui. Šis Kinijos spaudimas neduos jokių rezultatų ir greitu metu matysime ambasadorių, grįžtantį į Vilnių“, – teigė M. Maldeikis.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1355)