aA
Kilus grėsmei negauti valstybės dotacijų šiemet įsteigtos Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovai stabdo viso Politinių organizacijų įstatymo priėmimą.
Linas Kukuraitis
Linas Kukuraitis
© DELFI / Karolina Pansevič

Frakcijos seniūno Lino Kukuraičio siūlymu projektas ketvirtadienį išimtas iš plenarinių posėdžių darbotvarkės. Už tai balsavo 79 parlamentarai, penki buvo prieš, 21 susilaikė.

Partijos atstovai prašo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą (TTK) persvarstyti projektą ir vėl į jį įtraukti nuostatą, jog dotaciją gali gauti rinkimuose nedalyvavusios partijos, turinčios frakciją Seime.

„Tai svarbus projektas, keičiantis finansavimo sistemą. Esame pateikę siūlymą, kuris, mūsų galva, būtų tinkamas ir atitinkantis Konstituciją, prašome dar kartą pasvarstyti TTK ir visų frakcijų geranoriškumo“, – sakė jis.

Ketvirtadienį Seimas planavo priimti Rinkimų kodeksą ir jį lydinčiuosius įstatymus, tarp jų – ir Politinių organizacijų.

Pastarąjį projektą Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį pataisė, atsižvelgdamas į Seimo teisininkų išvadą, kad valstybės lėšų skyrimas rinkimuose nedalyvavusioms parlamentinėms partijoms, turinčioms frakciją Seime, gali prieštarauti Konstitucijai. Nutarta šios normos įstatymo projekte atsisakyti.

„Kai šita norma atsirado, Teisės departamentas neįžvelgė prieštaravimo, o dabar įžvelgė. Balsavimu komitete panaikinome šitą normą“, – BNS sakė TTK pirmininkas Stasys Šedbaras.

Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė tvirtino, kad stabdydami įstatymo priėmimą demookratai gelbsti savo dotaciją, kurios netektų, jei dabartinė įstatymo redakcija būtų priimta.

„Suprantu, kad kolegos, išimdami Politinių organizacijų įstatymą, nori išgelbėti savo dotaciją, bet vakar komitetas vienbalsiai nusprendė, kad toks reguliavimas prieštarauja Konstitucijai. Ar jūs dabar norite išimti tam, kad komiteto narių rankos būtų laužomos ir pusė persigalvotų, ar čia yra kokios nors kitos priežastys? Nes vakar sprendimas buvo tikrai labai aiškus“, – teigė Seimo narė.

Kolegų nuostabai ginčijamos normos išbraukimą TTK posėdyje trečiadienį palaikė ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas komitete Algirdas Stončaitis.

Būtent Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ yra vienintelė 2020 metų Seimo rinkimuose nedalyvavusi partija, gaunanti valstybės dotaciją. Pirmąjį šių metų pusmetį jai skirta beveik 176 tūkst. eurų biudžeto lėšų.

L. Kukuraitis ketvirtadienį BNS teigė, kad įvyko žmogiška klaida, todėl frakcija teikia naują pasiūlymą projektui.

„Tai buvo ketvirtoji Teisės departamento išvada, komiteto pirmininkas pradėjo nuo jos svarstyti, pats Algirdas Stončaitis pripažįsta, kad tai yra žmogiška klaida, jis suprato, kad svarsto ne tą Teisės departamento išvadą, dėl to pasisakė vienaip negu būtų pasisakęs nei būtų supratęs kontekstą. Tiesiog tai žmogiškos klaidos klausimas“, – sakė Demokratų frakcijos seniūnas.

Anot jo, Seimo Teisės departamentas prieštaravimą Konstitucijai įžvelgė dėl to, kad vadinamosios parlamentinės partijos iki Seimo rinkimų gauna fiksuotą dotaciją, tuo metu kitoms partijoms finansavimas keičiasi priklausomai nuo rinkimų rezultatų.

„Šitas fiksuoto ir lankstaus pinigų perskaičiavimo principas, tikėtina, yra nelygiateisis, dėl to ir iškeliama kaip problema. Mes tam pritariame, kad turi būti išlaikomas lankstumas“, – sakė L. Kukuraitis.

Jo teigimu, demokratai siūlo, kad ir rinkimuose nedalyvavusioms parlamentinėms partijoms dotacijos taip pat būtų perskaičiuojamos.

Tačiau šiuo metu registruotame demokratų pasiūlyme perrašyta antikonstitucine pripažinta įstatymo norma dėl biudžeto dotacijų skyrimo parlamentinėms partijoms.

Partijoms, kurios susikūrė jau po rinkimų, bet turi frakciją Seime, galimybę gauti valstybės dotaciją patvirtino praėjusios kadencijos „valstiečių“ Seimas. Tuomet valstybės išmoka skirta „valstiečių“ koalicijos partneriams Lietuvos socialdemokratų darbo partijai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Landsbergis – apie jam suteiktą statusą: Lietuva galų gale susitvarkė (32)

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Aukščiausiosios...

Ukrainos turizmo atstovė: kol kas sunkiai įsivaizduoju ukrainiečius ir rusus viename viešbutyje (1)

Karas Ukrainoje tapo dar vienu žiauriu smūgiu po pandemijos mėginančiam atsitiesti šios šalies...

Šaltasis frontas išstums tropinį orą iš Lietuvos: liūčių išvengs tik viena Lietuvos dalis

Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...

JAV žvalgyba praneša: Putinas vis dar nori užimti didžiąją dalį Ukrainos (3)

JAV žvalgyba mano, jos Rusijos vadovo artimiausio metu tikslas – sustiprinti pozicijas Donbase...

Delfi PliusVytenis Miškinis

Po košmariškos mirties – netikėta atomazga: dalis žmogaus suvalgyta, o kaltų nėra

Po beveik metus trukusio tyrimo dėl kraupios vyro mirties Šalčininkų rajone, Šaulių kaime,...

Festivalyje Lenkijoje kilo milžiniška audra: raginama nepanikuoti, evakuojami tūkstančiai žmonių, tarp jų – begalė lietuvių

Penktadienio vakarą Gdynioje vykstančio festivalio „ Open'er “ erdvę užklupo didžiulė...

Puolimo akcentais suabejojęs Maksvytis: kritiniu momentu galima pasitikėti Brazdeikiu

Ketvirtame kėlinyje dviženkliu skirtumu atsilikusi Lietuvos krepšinio rinktinė grėsmingai krypo...

Delfi PliusGintarė Bakūnaitė

Lietuvė emigrantė eidama į darbą dingo lyg į vandenį: žudikas aukos kūną furgone vežė per visą Europą (1)

2011 metų rugpjūtį Didžiojoje Britanijoje netikėtai dingusios lietuvės Vitalijos istorija...

Pavyzdinės lietuvių serijos vos nesugadino Eurolygos žvaigždės siautulys Bulgarijoje (2)

Lietuvos krepšinio rinktinė toliau žygiuoja be kluptelėjimų pirmame pasaulio čempionato atrankos...

Karas Ukrainoje. Rusijos naikintuvai apšaudė Gyvatės salą uždraustomis bombomis (2)

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...