aA
Motinos su mažamečiais vaikais Lietuvoje paliekamos likimo valiai. Taip interviu DELFI teigė į Angliją su keturiais sūnumis emigravusi Birutė Jakučionytė.
Birutė Jakučionytė su sūnimis
Birutė Jakučionytė su sūnimis
© Asmeninio albumo nuotr.

„Čia vaikus auginti lengviau, nes net mokyklai nieko nereikia pirkti, tik uniformas, kurios kokius tris kartus pigesnės nei Lietuvoje. Nekainuoja jokios knygos, priemonės, pratybų sąsiuviniai. Sulaukiu didelio palaikymo iš valstybės todėl, kad augindama keturis mažamečius vaikus negaliu dirbti visą dieną. Man kompensuojama pusė atlyginimo“, - pasakojo mama.

Birutės vaikus į mokyklą vežioja taksi. „Kaime, kuriame gyvename, mokykloje nėra vietos, todėl pati savivaldybė sprendžia ir prisiima atsakomybę už tai, kad vaikai galėtų lankyti mokyklą“, - paaiškino DELFI pašnekovė.

- Kodėl išvykot į svetimą kraštą - viena su keturiais berniukais?

-Buvo daug priežasčių, tiesiog viskas susidėjo. Skyrybos tik padėjo paskutinį tašką, nes po jų jau niekas nebelaikė Lietuvoje.

Esu turėjusi Lietuvoje verslą, daugybę metų vysčiau socialinę veiklą, daug ką išbandžiusi, patyrusi ir susidūrusi su sistemomis: socialine, mokesčių, teisine, švietimo, teisėtvarkos, politine. Tiesiog nebetikiu nė viena iš jų ir turiu tam pagrindo.

Lietuvoje išsiskyrusi moteris su keturiais mažamečiais vaikais yra absoliučiai užribyje. Jai ne tik jokia socialinė pagalba nesuteikiama, ji ir mokesčių moka tiek, kiek visi. Jungtinėje Karalystėje (JK) taip nėra.

Birutė Jakučionytė
Birutė Jakučionytė
© Asmeninio albumo nuotr.

Man suteikiamos mokesčių lengvatos, nes ir kvailam aišku, kad negali būti vienodi mokesčiai tai, kuri viena augina keturis vaikus, ir žmogui, kuriančiam verslo imperiją. Lietuvoje siaubingi mokesčiai smulkiam verslui. Kai viską sudedi, gaunasi, kad turi atiduoti daugiau nei 50 proc. savo uždirbtų pinigų. Tai kiek man reikia uždirbti, kad išlaikyčiau vaikus? O tai kada juos auklėti, jais rūpintis? JK tuo pasirūpina visa socialinė sistema.

Kaip beskaičiuotum, Lietuvoje gyvendama ir vystydama smulkų verslą niekaip nepragyvenčiau, bet JK tai galiu padaryti.

- Kas, jei ne emigracija?

-Gal laimėčiau Aukso puodą… Turbūt daug daug dirbčiau ir išmaitinčiau vaikus, bet juos augintų kažkas kitas, auklės, kaimynai, giminės.

- Kaip sekėsi vos išvykus ir dabar?

-Pirmieji metai buvo sunkūs dėl kalbos nemokėjimo, naujos tvarkos, dėl to, kad skausmingai išgyvenau skyrybas ir bandžiau gyvenimą pradėti iš pradžių, statyti viską nuo pamatų iš naujo. Po trejų metų Londone persikraustėm į provinciją ir dabar mūsų gyvenimo būdas labai primena buvusį Lietuvoje. Skirtumas, kurį labai jaučiu, jog gyvename turtingesnėje šalyje, kad daug mažiau įtampos, kad žmonės laimingi ir patenkinti.

Keturių vaikų mama: Lietuvoje tokio gyvenimo nė iš tolo nematyčiau
© Asmeninio archyvo nuotr.

-Kiek laiko dar planuojate būti JK?

-Neplanuoju, nes kažkada planavau niekad gyvenime neemigruoti. Tikiuosi, kad gyvensime Anglijoje, kol mano penkiametis jaunėlis pradės lankyti koledžą, na, tai mažiausiai dešimt metų.

- Pas mus akcentuojama, kad Lietuva – dosniausia šalis vaikus auginančioms mamoms, nes leidžia dvejus metus „sėdėti namie“. Kaip pakomentuotumėte?

-O ką daryti, kai vaikui sueina dveji? Kur jį dėti? Kur pačiai pasidėti? Po to jokių išmokų, jokio palaikymo. Motinos su mažamečiais vaikais paliekamos likimo valiai. Pažvelgus į ilgesnę perspektyvą, nemanau, kad tai labai jau didelis privalumas.

- Ko reikia, kad auginantys vaikus nesikrautų lagaminų ir nepaliktų savo šalies?

-Sisteminio palaikymo jaunoms šeimoms, lengvatų kuriantiems smulkius verslus tėvams, esminių švietimo sistemos pokyčių.

- Kokie pliusai buvo Lietuvoje, kokie JK?

-Man sunku kalbėti apie Lietuvos mokyklos privalumus, nes viena iš priežasčių, kodėl emigravome, ir buvo man nepriimtina švietimo sistema.

Aš matau labai daug privalumų JK mokyklas lankantiems vaikams. Kaip ir minėjau, nereikia mokėti už jokias priemones. Vaikai pradeda pamokas 9 valandą, todėl net ir penkiametis atsikelia pats, jo nereikia žadinti paryčiais, kad spėčiau nuvesti į mokyklinį autobusiuką 6.30 val. Taip būdavo mūsų kaime Lietuvoje, kur gyvenom prieš emigruodami.

JK daug geresnis mokyklos inventorius, priemonės, išmanios lentos ir kompiuterizuotos klasės. Mokyklos, ypač kaimo, yra labai konservatyvios, tačiau vaikai mokomi praktinių dalykų, o ne mintinai kalti eilėraščius.

Man patinka JK koledžų ir universitetų sistema, kad besimokydami juose vaikai turi praktikų ir gavę išsilavinimą būna daug labiau pasiruošę darbo rinkai, nei Lietuvoje. Daug kas pastebės, kad Lietuvoje mokslas visapusiškesnis. Taip, sutinku, tačiau Lietuvoje daug daugiau spaudimo, nereikalingos informacijos dėl bendro išprusimo kišimo.

Pagrindinis mokyklos principas Anglijoje yra daryti viską, kad vaikas norėtų eiti į mokyklą. Ir mano vaikai labai noriai į ją eina. Su siaubu prisimenu kasrytinius košmarus Lietuvoje, nesibaigiančias derybas ir įkalbinėjimus, kad riekia eiti į mokyklą. Gal pačioje mokykloje ir viskas gerai buvo, bet jie tiesiog neišsimiegodavo.

Labai noriu pagirti kai kurias mokytojas Lietuvoje, nes pažįstu asmeniškai ne vieną, kuri labai stengiasi ir daro daug daugiau, nei jai priklauso. Jau penkti metai organizuoju respublikinį konkursą „Kamštelių vajus“, todėl tenka daug bendrauti su pedagogais iš visos Lietuvos. Yra daug šviesių, entuziastingų, atsidavusių žmonių, tačiau dažnai jie labai kenčia dėl nedėkingos švietimo sistemos Lietuvoje, per mažo atlygio už darbą ir nevertinimo.

- Feisbuke rašėte, kad savo vaikus auklėjate priešingai, nei pati buvote auklėjama. Kodėl?

-Mano vaikystėje buvo mažai žaislų, dar mažiau laiko žaisti ir užsiimti vaikiškais reikalais – mes labai daug dirbom, neturėjom pramogų, niekas nelepino. Todėl aš savo vaikams leidžiu žaisti, statyti namus iš antklodžių, siūlais apraizgyti laiptinę, daryti namuose kūrybinį „bardaką”, kartais nesilaikyti taisyklių, ir dar aš juos lepinu.

Birutės Jakučionytės sūnūs
Birutės Jakučionytės sūnūs
© Asmeninio albumo nuotr.

- Kokia mama esate ir kokia norėtumėte būti?

Esu demokratiška, mylinti, suteikianti galimybių kurti, bandyti, pradėti iš naujo. Norėčiau būti mažiau energinga ir ramesnė, mažiau prisigalvoti sau veiklų ir užsiėmimų. Norėčiau sugebėti išsireikalauti, kad vaikai kaip kokie kareivėliai kas vakarą idealiai susirinktų žaislus, susiplautų indus, sutvarkytų namus ir išsivalę dantis laiku sugultų į lovas, bet nemoku.

- Kaip užauginti keturis vyrus be vyro pavyzdžio kasdien, ar jums tai – iššūkis ir kaip jį sprendžiate?

-Nežinau kaip užauginti keturis vyriškus vyrus be vyro pavyzdžio, tai skausmingas man klausimas, todėl stengiuosi apie tai negalvoti. Kita vertus, stengiuosi puoselėti savo moteriškumą ir klausytis protingų vyrų patarimų, tokių, kaip gyvenimo mokovai Vaidas Arvacevičius ir Tomas Girdzijauskas.

- Ko jus išmokė kiekvienas sūnus?

-Visi mano vaikai kasdien mane moko besąlygiškos meilės ir kantrybės.

- Ar švenčiate mamos dieną ir kokia ji bus šiemet?

-Labai dažnai lietuviška mamos diena sutampa su mano gimtadieniu, tai jį ir švenčiam. Iki šiol man Mamos diena tai ne mano, o mano Mamos diena. Todėl labai liūdna, kad šiemet bus pirmoji Mamos diena be jos – beveik prieš metus ją išlydėjom.

- Norėjot į klausimus atsakyti raštu, nes tik naktimis, kai vaikai miega, galit susikaupti. Ką dar esate nuveikusi jiems miegant?

-Kol vaikai miegojo parašiau dvi knygas, beveik visus savo rankdarbius gaminu vėlai vakarais, visus rašymus, pranešimus pasilieku nakčiai.

Keturių vaikų mama: Lietuvoje tokio gyvenimo nė iš tolo nematyčiau
© Asmeninio archyvo nuotr.

- Kada pati miegat?

Paprastai nuo 2 iki 7.30 ryto. Kartais „lūžtu“ pirmą nakties.

Birutė Jakučionytė – ne tik keturių vaikų mama, konkurso „Kamštelių vajus” organizatorė, knygų „Moteris iš raudonos Audi“ ir „Mano karūna nematoma“ bei tinklaraščio jakucionyte.lt autorė, bet ir rankdarbių krautuvėlės EcoEthno savininkė, Gongų meistrė. Iškart po Mamos dienos, gegužės 4 dieną ji rengia pirmąsias knygos „Mano karūna nematoma” sutiktuves. Taip pat kitą savaitę prasidės šiųmetinis „Kamštelių vajus“, kurio pirmasis renginys gegužės 7 dieną vyks Kaune, Laisvės alėjoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (2)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (12)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (2)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (3)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (4)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (3)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...