aA
Rima Moskvičiova (gim. 1953 m. Klaipėdoje) muziejuje saugomoje kapinių knygoje rado įrašą apie savo senelį Grigorijų Voronkovą (1900–1955), kuris buvo palaidotas miesto kapinėse.
Keistas nutikimas per laidotuves neduoda ramybės: nuleidus į duobę, karstas stovėjo beveik stačias
© DELFI / Domantas Pipas

O įrašo apie sūnėną Sergejų Altuchovą, palaidotą šalia senelio miesto kapinėse, nerado. Mažas berniukas, dar neturėjęs metukų, susirgo infekcine liga ir mirė. Jam buvo pastatytas nedidelis paminklas. Duomenų apie šio berniuko gyvenimą ir palaidojimą neišliko.

Mirė darbe

Grigorijus Voronkovas gyventi į Klaipėda atvyko 1947 m. iš Briansko apskrities nedidelio miestelio Liudinov. Atvyko pagal kvietimą dirbti laivų statykloje „Baltija“. Gausią šeimą paliko namuose, bet greitai atsivežė ir ją: žmoną, tris dukras ir keturis sūnus. Dabar Klaipėdoje liko gyventi du sūnūs, kiti išsivažinėjo – kas į Rusiją, kas į Ukrainą.

Voronkovų šeima apsigyveno šalia laivų statyklos „Baltija“ tvoros, tuo metu ten buvo Povilo gatvelė, namo numeris 5. Šalia vienas kito stovėjo du dviaukščiai namai, kuriuose tilpo apie 20 šeimų. Šios gatvelės nebėra, kaip ir namų.

55-erių metų Grigorijus Voronkovas mirė darbe, kraudamas medieną į sunkvežimį. Sustojo vyro širdis. Kapinių knygoje Rima rado įrašą, kad mirties priežastis – trombas.

igoris Voronkovas su draugu prie mašinos. 6-asis dešimtmetis
igoris Voronkovas su draugu prie mašinos. 6-asis dešimtmetis
© Asmeninio archyvo nuotr.


Karstas užstrigo

Paklausta, kodėl šeima neperlaidojo senelio aštuntajame dešimtmetyje, kai buvo naikinamos kapinės, Rima papasakojo, kad Grigorijaus Voronkovo laidotuvės nebuvo sklandžios. Nuleidžiant karstą į duobę, jis užstrigo. Lyg duobėje būtų atsiradę kažkas kietas. Senelio sūnus lenkėsi žemyn, norėdamas pataisyti, bet pats vos neįvirto.

Kažkas ten buvo, neaišku kas. Karstas stovėjo beveik stačias, nors duobė buvo reikalingo dydžio. Taip ir užkasė. Ant viršaus pastatė piramidės formos medinį paminklą, priklijavo velionio fotografiją ir užrašė pavardę. Kapą įrėmino cementiniu apvadu, kapavietę aptvėrė metaline tvora. Kapas buvo arčiau gaisrinės.

Rima gerai prisimena, kaip atrodė kapinės, nes dažnai lankydavo senelio kapą. Sako, kad kapinės buvusios labai gražios, išskirtinės. Ypač akį traukdavo vokiečių koplyčios, metalinės tvorelės, o vienas paminklas buvo aukštas ir ant viršaus žvaigždė, bet ne tarybinė.

Igoris Voronkovas
Igoris Voronkovas
© Asmeninio archyvo nuotr.


Kai naikino kapines, velionio žmona Natalija Voronkova (1902–1974) griežtai atsisakė perlaidoti savo vyrą. Pasakė, – karstas užstrigo, sūnus vos neįkrito, nejudinsime kapo.

1974 m. Natalija atgulė Joniškės kapinėse, o po kelerių metų prie jos kapo vaikai atliko simbolinį ir jos vyro Grigorijaus perlaidojimą – atnešė saują žemių nuo jo kapo ir išpylė šalia žmonos.
A. Lichtinšaino asmeninis vairuotojas

Vienas iš Grigorijaus sūnų, Rimos tėvas Igoris Voronkovas (1927–1986) septynerius metus dirbo Klaipėdos prekybos valdybos viršininko Arkadijaus Lichtinšaino asmeniniu vairuotoju. O mama vadovavo restoranui „Baltika“.

Igoris Voronkovas vežiojo ne tik viršininką, bet ir jo šeimą. Tėtis apie darbą beveik nieko nepasakojo. Tik sakydavo, kad reikia nuvežti viršininko žmoną ir vaikus tai į mokyklą, tai į bazę. Jis buvo savas žmogus Lichtinšainų namuose. Tais laikais egzistavo prekybos bazės išskirtiniams žmonėms, ten būdavo galima įsigyti tokių prekių, kokių parduotuvėse ir su žiburiu nerasi.

Rima prisimena, kad apsipirkti šeima vykdavo ne į parduotuvę, bet į 1-ąją bazę, buvusią ten, kur dabar stovi „Aitvaro“ gimnazija, o šalia jos buvo nedidelis aerodromas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(275 žmonės įvertino)
1.7673

Top naujienos

Savaitgalį Vilniuje praūžęs neblaivių nepilnamečių vakarėlis nesibaigs ramiai: pareigūnai aiškinasi detales (116)

Penktadienio vakarą Vilniaus centre jaunuoliai surengė audringą vakarėlį, kuriame su alkoholio...

Ruduo tęsiasi: apie žiemą primins vos kelios snaigės su lietumi (7)

Vakar dieną per Lietuvą su stipriais vakarų vėjais persirito šilumos banga. Temperatūra daug kur...

Gyvai / Antrasis „Australian Open“ ratas: Berankis – Querrey vyksta ketvirtasis setas

Pajėgiausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis trečiadienį pradėjo kovą „Australian...

Rojus, kuriame atostogauja egzotikos trokštantys lietuviai, – pavojingiausia šalis žemėje (39)

Atostogų kelionės šiuo metu ypač populiarios, jas dažnai renkasi šeimos ar draugų kompanijos....

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio diagnozę kasmet išgirsta šimtai moterų: kaip išvengti šios mirtinos ligos gydytojos atsako į skaitytojų klausimus (84)

Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai atliko pirmą išsamų prevencinės programos dėl gimdos...

Premjero patarėjas dėl Narkevičiaus skandalo: aš pasakysiu, ko galbūt neturėčiau (367)

Premjeras pirmadienį interviu DELFI pareiškė, kad diskusijų dėl susisiekimo ministro Jaroslavo...

„Regitra“ įvardijo 5 būsimų vairuotojų prasimanymus, kuriais nereikėtų tikėti (87)

Mitų netrūksta kiekvienoje srityje. Su jais susiduria ir „ Regitra “, kurioje retas nėra...

Kartumą burnoje pajutęs Jasikevičius baksnojo į protokolą: čia trenerio nereikia (23)

„Džiugu, kad kai kurie žaidėjai labai užsivedę. Kitus man labai sunkiai sekasi „užkurti“...

Ką sugalvojo Putinas? Ekspertai – apie realiausią scenarijų (277)

Nuo pat tos akimirkos, kai Rusijos prezidentas kreipėsi į Federalinę Asamblėją ir atsistatydino...