aA
Norima didinti minimalias motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas. Ar didėjančios išmokos paskatins gimstamumą? O gal žmonėms reikia visai kitų dalykų? Apie tai LNK vidurdienio žiniose buvo kalbama su Vilniaus universiteto geografijos profesoriumi Donatu Burneika ir Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadove Aiste Adomavičiene.Vis tik bėda ta, kad ekspertai abejoja, ar tokiomis priemonėmis paskatinsime gimstamumą Lietuvoje.
Keisis išmokos: skelbia, kam didės dešimtimis eurų, tačiau yra svarbi bėda
© DELFI / Andrius Ufartas

D. Burneika teigė abejojantis, kad išmokų didėjimas paskatins žmones turėti daugiau vaikų.

„Tokios išmokos gali padėti kažkokiu tai būdu paskatinti gimstamumą tam tikru laiku, sakykim, gali gimdyti vaikus šiek tiek anksčiau negu planavo kartais. Galbūt galima paskatinti tam tikrą gimstamumą tokių sluoksnių, kurie turi tam tikrų socialinių problemų, bet, iš esmės, nėra jokių patikimų įrodymų pasaulyje, kad didesnės išmokos skatintų gimstamumą ilguoju laikotarpiu. Taip, kad smarkiai abejoju“, – aiškino jis.

Tuomet ko reikia žmonėms?

„Klausimas yra ne toks paprastas, tiesą sakant, kadangi noras turėti vaikų – jis labai daugialypis, tai yra nuo daug ko tai priklauso. Tai susiję su ekonomine padėtim žmonių, nebūtinai kiekvieno asmeniškai, bet visuomenės tam tikra raidos stadija, tarkim, kiek tie vaikai našta, kiek tie vaikai sukelia problemų, kiek tie vaikai sprendžia tam tikras problemas. Taip, kad iš esmės pakeisti tos situacijos, kad žmonės nori turėti vis mažiau vaikų – niekam dar nepavyko. Kalbu apie daugiau išsivysčiusias šalis. Taip, kad tai yra fundamentalūs dalykai, kurių valstybės taip lengvai, savo tokiom priemonėm nepakeis“, – teigė D. Burneika.

„Vaikai yra, iš esmės, našta šiais laikais, skirtingai negu anksčiau, kai vaikai buvo ekonominė pagalba. Dabartiniu metu vaikai yra daugiau našta, kuri trukdo realizuoti savo tam tikras galimybes, norus laisvalaikį turėti didesnį ir panašiai. Tai valstybė tomis priemonėmis, kurios padeda auginti vaikus, gali palengvinti šeimoms gyvenimą ir paskatinti tą sprendimą susilaukti vaikų, planuoti“, – aiškino jis.

„Lengviau pasiekiami geresni darželiai, mokslas geresnis ar geresnės galimybės dalyvauti darbo rinkoje, kol vaikai maži. Visa tai gali kažkiek padėti, bet irgi fundamentaliai nepakeis mūsų visų norų turėti vaikus, kurie yra tikrai sunkiai išmatuojami ir priklauso nuo skirtingų, kartais sudėtingų dalykų, tokių kaip mada, pavyzdžiui, normos visuomenėje ir panašiai“, – teigė Vilniaus universiteto geografijos profesorius.

Ar Lietuva taiko netinkamą gimstamumo skatinimą?

„Lietuvos atveju, labai dažnai mes skatiname gimstamumą taip labai abejotinai. Pavyzdžiui, skatiname gimstamumą Ukrainoje ar Baltarusijoje, kai tėvystės išmokos mokamos žmonėms, kurie čia padirba metus laiko ir po to susilaukia vaikų, ir išvažiuoja atgal. Tos išmokos nei kiek nedidina gimstamumo Lietuvoje“, – teigė D. Burneika.

„Jeigu, pavyzdžiui, matome, kad yra demografinė duobė kažkokiais metais, na, valstybė gali, teoriškai įsivaizduojant, nuspręsti, kad, jeigu kitais metais susilauksite vaikų, tai jūs gausite didelę išmoką, o po to jau nebegausite. Tai gal tais metais mes kažkiek pakeistume tą gimstamumą laike, bet visumoj jeigu paėmus – tai nespręs problemos“, – aiškino pašnekovas.

Žadama, kad išmokos didės 92 eurais. Ar ši suma pagerins gyvenimą mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms?

„Tiems žmonėms, kurių pajamos labai mažos, tai ir tie 92 eurai yra labai dideli pinigai, nes didėja trečdaliu ir gautų šeimos, tokios mamos, kurios neturi teisės į išmokas, beveik 400 eurų, tai yra virš minimalių vartojimo poreikių dydžio. Tas yra gerai, bet vis dar yra labai toli nuo skurdo rizikos ribos, kuri yra 510 eurų. Tai, bet kokiu atveju, pagerins situaciją, bet tai nereiškia, kad tas gyvenimas bus labai orus ir tikrai visko tai šeimai užteks“, – aiškino A. Adomavičienė.

„Kas dar yra gerai su šitais siūlymais, kad yra skatinamas darbas, kad išmokos nemažinamos iki minimalios mėnesinės algos. Tai yra labai svarbu, nes tos mamos, kurių pajamos nedidelės, gerai, kad jos išeina dirbti ir tos pajamos nėra sumažinamos. Bet, tuo pačiu yra svarbu nepamiršti tų nedirbančių mamų, ypač jei jos vienišos, neturi pagalbos iš artimųjų, neturi tėčio šalia, tai joms tikrai nelengva. Iki šiol buvo nelengva, dabar bus kažkiek lengviau, bet tikrai pilnai iš skurdo neištrauks“, – teigė ji.

Moters teigimu, nedirbančios mamos šiuo metu gauna 294 eurus per mėnesį ir vaiko pinigus.

„Tai nėra tikrai didelės sumos ir vienišų mamų, tėvų skurdas yra didelis“, – teigė A. Adomavičienė.

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
2.6970

Top naujienos

Apie Bajarūno elgesį liudijo 13 darbuotojų: grasinimai atleisti, įsakmus tonas ir prievolė skaitytis su sutuoktine (1)

Atlikus situacijos vertinimą ambasadoje Londone, Užsienio reikalų ministerijos ( URM ) inspektoriai...

Statybų įmonės – tik lakmuso popierėlis: verslui prognozuoja dar dvi bankrotų bangas

Nors beveik penktadalis statybų įmonių šiuo metu – arti bankroto ribos, panaši situacija yra ir...

Papasakojo, kur rasti pigiausių produktų ir savaitę valgyti už juokingą sumą pinigų: teks keltis anksti

Kelis kilogramus daržovių, vaisių ir uogų įsigyti vos už kelis eurus – misija neįmanoma? O ir...

Santaros klinikų gydytojų dovana pacientams – tris dienas nemokamai tirs dėl ypač dažno vėžio

„Vėžio neskauda, bent jau pirmosiose stadijose“, – tvirtina gydytojai. O kai neskauda,...

Verslas PliusCynthia Li

Kinijos augimo tikslas išlieka pakibęs: ekonomistai mažina prognozes

Naujausios „ Bloomberg “ apklausos duomenimis, Kinija tik per plauką pasieks savo šių metų 5...

Verslas PliusDovilė Jablonskaitė

Paskaičiavo, kur vienas investuotas doleris grįžta dešimčia – laimi abi pusės

Žmogus – kaip tortas, kurio kiekvienu pertepimo sluoksniu rūpinamasi su tokiu pačiu atidumu. Taip...

Roma Macijauskaitė

Tai, ką išvydo parduotuvės duonos skyriuje, moterį kone supykino: keisčiausia, kad net parodžius pirštu prekė liko gulėti dar parą

Į parduotuvę užsukęs pirkėjas visada tikisi įsigyti kokybišką prekę. Tačiau kartais nutinka...

Agnė Keizikienė

Kada pedantizmas virsta liga? Psichologė įvardijo simptomus, kurių nevalia ignoruoti

Grįžtate namo po ilgos darbo dienos, o virtuvėje – indų krūva, grindys nusėtos trupiniais,...

Italijoje žaidžiantį Simą Jasaitį palaikyti atvyko ir mylimoji Elma: poros laikas kartu – romantiškuose kadruose

Italijoje karjerą Orlandinos „Basket“ klube tęsiantis krepšininkas Simas Jasaitis čia atvyko...

Kaip pritaikyti pagrindinę šio rudens tendenciją ir laisvalaikiu, ir į darbą

Rudenį laisvalaikio aprangą keičia dalykinis stilius, kurio užuominos persikelia ir į gatvės...