aA
Norima didinti minimalias motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas. Ar didėjančios išmokos paskatins gimstamumą? O gal žmonėms reikia visai kitų dalykų? Apie tai LNK vidurdienio žiniose buvo kalbama su Vilniaus universiteto geografijos profesoriumi Donatu Burneika ir Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadove Aiste Adomavičiene.Vis tik bėda ta, kad ekspertai abejoja, ar tokiomis priemonėmis paskatinsime gimstamumą Lietuvoje.
Keisis išmokos: skelbia, kam didės dešimtimis eurų, tačiau yra svarbi bėda
© DELFI / Andrius Ufartas

D. Burneika teigė abejojantis, kad išmokų didėjimas paskatins žmones turėti daugiau vaikų.

„Tokios išmokos gali padėti kažkokiu tai būdu paskatinti gimstamumą tam tikru laiku, sakykim, gali gimdyti vaikus šiek tiek anksčiau negu planavo kartais. Galbūt galima paskatinti tam tikrą gimstamumą tokių sluoksnių, kurie turi tam tikrų socialinių problemų, bet, iš esmės, nėra jokių patikimų įrodymų pasaulyje, kad didesnės išmokos skatintų gimstamumą ilguoju laikotarpiu. Taip, kad smarkiai abejoju“, – aiškino jis.

Tuomet ko reikia žmonėms?

„Klausimas yra ne toks paprastas, tiesą sakant, kadangi noras turėti vaikų – jis labai daugialypis, tai yra nuo daug ko tai priklauso. Tai susiję su ekonomine padėtim žmonių, nebūtinai kiekvieno asmeniškai, bet visuomenės tam tikra raidos stadija, tarkim, kiek tie vaikai našta, kiek tie vaikai sukelia problemų, kiek tie vaikai sprendžia tam tikras problemas. Taip, kad iš esmės pakeisti tos situacijos, kad žmonės nori turėti vis mažiau vaikų – niekam dar nepavyko. Kalbu apie daugiau išsivysčiusias šalis. Taip, kad tai yra fundamentalūs dalykai, kurių valstybės taip lengvai, savo tokiom priemonėm nepakeis“, – teigė D. Burneika.

„Vaikai yra, iš esmės, našta šiais laikais, skirtingai negu anksčiau, kai vaikai buvo ekonominė pagalba. Dabartiniu metu vaikai yra daugiau našta, kuri trukdo realizuoti savo tam tikras galimybes, norus laisvalaikį turėti didesnį ir panašiai. Tai valstybė tomis priemonėmis, kurios padeda auginti vaikus, gali palengvinti šeimoms gyvenimą ir paskatinti tą sprendimą susilaukti vaikų, planuoti“, – aiškino jis.

„Lengviau pasiekiami geresni darželiai, mokslas geresnis ar geresnės galimybės dalyvauti darbo rinkoje, kol vaikai maži. Visa tai gali kažkiek padėti, bet irgi fundamentaliai nepakeis mūsų visų norų turėti vaikus, kurie yra tikrai sunkiai išmatuojami ir priklauso nuo skirtingų, kartais sudėtingų dalykų, tokių kaip mada, pavyzdžiui, normos visuomenėje ir panašiai“, – teigė Vilniaus universiteto geografijos profesorius.

Ar Lietuva taiko netinkamą gimstamumo skatinimą?

„Lietuvos atveju, labai dažnai mes skatiname gimstamumą taip labai abejotinai. Pavyzdžiui, skatiname gimstamumą Ukrainoje ar Baltarusijoje, kai tėvystės išmokos mokamos žmonėms, kurie čia padirba metus laiko ir po to susilaukia vaikų, ir išvažiuoja atgal. Tos išmokos nei kiek nedidina gimstamumo Lietuvoje“, – teigė D. Burneika.

„Jeigu, pavyzdžiui, matome, kad yra demografinė duobė kažkokiais metais, na, valstybė gali, teoriškai įsivaizduojant, nuspręsti, kad, jeigu kitais metais susilauksite vaikų, tai jūs gausite didelę išmoką, o po to jau nebegausite. Tai gal tais metais mes kažkiek pakeistume tą gimstamumą laike, bet visumoj jeigu paėmus – tai nespręs problemos“, – aiškino pašnekovas.

Žadama, kad išmokos didės 92 eurais. Ar ši suma pagerins gyvenimą mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms?

„Tiems žmonėms, kurių pajamos labai mažos, tai ir tie 92 eurai yra labai dideli pinigai, nes didėja trečdaliu ir gautų šeimos, tokios mamos, kurios neturi teisės į išmokas, beveik 400 eurų, tai yra virš minimalių vartojimo poreikių dydžio. Tas yra gerai, bet vis dar yra labai toli nuo skurdo rizikos ribos, kuri yra 510 eurų. Tai, bet kokiu atveju, pagerins situaciją, bet tai nereiškia, kad tas gyvenimas bus labai orus ir tikrai visko tai šeimai užteks“, – aiškino A. Adomavičienė.

„Kas dar yra gerai su šitais siūlymais, kad yra skatinamas darbas, kad išmokos nemažinamos iki minimalios mėnesinės algos. Tai yra labai svarbu, nes tos mamos, kurių pajamos nedidelės, gerai, kad jos išeina dirbti ir tos pajamos nėra sumažinamos. Bet, tuo pačiu yra svarbu nepamiršti tų nedirbančių mamų, ypač jei jos vienišos, neturi pagalbos iš artimųjų, neturi tėčio šalia, tai joms tikrai nelengva. Iki šiol buvo nelengva, dabar bus kažkiek lengviau, bet tikrai pilnai iš skurdo neištrauks“, – teigė ji.

Moters teigimu, nedirbančios mamos šiuo metu gauna 294 eurus per mėnesį ir vaiko pinigus.

„Tai nėra tikrai didelės sumos ir vienišų mamų, tėvų skurdas yra didelis“, – teigė A. Adomavičienė.

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
2.6970

Top naujienos

Policijos ieškomas Okuličius – apie gyvenimą po žudynių „Svainijoje“ ir kodėl pabėgo į Ispaniją (1)

Jau daugiau kaip 7 metus Lietuvos policijos visame pasaulyje dėl, įtariama, įvykdytų sunkių...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Buvusioje „Audėjo“ teritorijoje – grandioziniai planai: kuo pavirs vienas didžiausių Sovietų Sąjungos fabrikų

Markučiuose , buvusioje baldinių audinių gamybos įmonės „ Audėjas “ teritorijoje netrukus...

Ukrainiečiai paragino laukti gerų naujienų – ką tai gali reikšti? (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai teigia, jog vis...

Futbolo žvaigždės renkasi Lietuvoje: autografų medžiotojus nuvylė tik „Barcos“ simbolis pasaulio čempionas atvyksta taksi (1)

Prieš šeštadienį Kaune laukiančias parodomąsias Lietuvos ir FIFA legendų rungtynes į šalį...

Laukia dar vienas pokytis, keliantis didžiulį pyktį medikams: eilės didės, priežiūra suprastės, o milijonai bus iššvaistyti (6)

Šiuo metu Lietuvoje vaiką galima užregistruoti pirminei priežiūrai ir pas vaikų ligų gydytoją...

Agnė Keizikienė

Kol Tinderyje rado savo širdies draugą, praėjo devynis pragaro ratus: kai pasakė, ką mėgsta veikti laisvalaikiu, pasigailėjau, kad atėjau į pasimatymą

Ringailė savo istoriją pradeda nuo toli. Tinderis jos gyvenime atsirado netikėtai, kai atsisiųsti...

Savaitgalį atslinks tikrasis ruduo: jau bus ir lietinga, ir vėsu

Artimiausios paros meteorologines sąlygas lems iš pietvakarių atslenkantis šaltasis atmosferos...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Lygių neturėjusiam serialui – 25-eri. Deja, kai kurios aktorės yra tikrų tikriausios priešės

2000-aisiais TV3 televizija pradėjo rodyti pasaulyje jau geidžiamu tapusį „ Seksas ir miestas “...

„Sodra“ skelbia, kada spalį laukti išmokų ir pensijų

Spalį vaiko priežiūros, nedarbo, ligos ir kitų išmokų bei pensijų mokėjimui numatytos...

Parengė Viktorija Dačinskaitė

Sodo atliekas deginantys gyventojai rizikuoja mokėti didžiules baudas dėl paprasčiausio nežinojimo, ką deginti galima, o ko ne

Rudenį susidaro ypač daug sodo ir daržo atliekų , kurias reikia kažkaip sutvarkyti. Tam yra...