aA
Galvosūkis, kuri aktualus daugeliui – kaupti ar nekaupti pensijai. Tačiau dalis Seimo opozicijos skaičiuoja, kad II pakopos pensijų fondų uždarbiai pastaraisiais metais ėmė kristi į minusą. Todėl jie pradėjo kelti klausimą, ar toks kaupimas pensijai padės užtikrinti finansinį stabilumą senatvėje?
Pinigai
Pinigai
© DELFI / Julius Kalinskas

II pakopos pensijų fonde vilnietis Martynas kaupia daugiau nei dešimt metų.

„Kol kas sekasi kaip ir gerai. Atsidarau kartą į metus ir matau sąlyginį pliusą. Bet tik tiek, nors esu girdėjęs nuomonių įvairių nevienpusiškų“, – LNK sakė vilnietis.

Dėl savo sprendimo kaupti papildomai kol kas nesigaili.

„Vis tiek tikiuosi perspektyvos, kad po pensijos turėti oresnę senatvę, nei standartinė pensija. Manau, kad vis tiek bus šioks toks pliusas. O vyresniam žmogui to ir reikia“, – kalbėjo vyras.

Tačiau dalis Seimo opozicijos skaičiuoja, kad II pakopos pensijų fondų uždarbiai pastaraisiais metais ėmė kristi į minusą. Prieš pandemiją fondų grąža buvo didelė, o infliacija maža. Tačiau dėl pandemijos ir vėliau dėl karo Ukrainoje fondų uždarbiai ėmė ristis žemyn. O infliacija kilo aukštyn.

Skaičiuojama, kad vidutinė II pakopos pensijų fondų grąža nuo 2004 iki dabar nesudaro nė 5 procentų. O vidutinė infliacija – kiek daugiau nei 4 procentai. Tai reiškia, kad toks pinigų nuvertėjimas suryja beveik visą fondų uždarbį.

„Pensijos yra indeksuojamos, šita suma yra fiksuojama ir ji gali nuvertėti, viskas priklauso nuo investicijos. Jeigu investicija pavyko, tai gerai – uždirbo. O „Sodros“ pensija yra indeksuojama ir ji didėja, auga“, – LNK sakė opozicijos atstovė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė Laima Nagienė.

Pensininkų organizacijos „Bočiai“ atstovai skaičiuoja, kad labiau apsimoka savo pinigus palikti „Sodroje“, nei skirti II pakopos pensijų fondams.

Pinigai
Pinigai
© DELFI / Julius Kalinskas

Pateikiamas ir pavyzdys – kokia būtų mėnesinė įmoka, jeigu į II pakopos pensijų fondą įneštumėte 10 tūkst. eurų.

„Jiems bus priskaičiuota maždaug 42 eurai. Jeigu jis būtų dalyvavęs „Sodroje“ ir įnešęs 10 tūkst. eurų, tai jau būtų priskaičiuota pensija maždaug 45 eurai. Tai reiškia, kad trimis eurais daugiau“, – LNK sakė Pensininkų organizacijos „Bočiai“ pirmininko pavaduotojas Juozas Timas.

„Tas palyginimas, kad panašiai uždirbi – ar kaupi „Sodroje“, ar kaupiamuosiuose fonduose, turint galvoje, kiek darbo užmokestis augo, kiek „Sodra“ yra indeksavusi per tą laiką, tai tik rodo, kad kaupiamoji dalis ne per daug atsilieka“, – LNK kalbėjo buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras, opozicijos atstovas Linas Kukuraitis.

Kai kuriuos ekonomistus piktina, kad valstybė apskritai skiria pensiniams fondams pinigus.

„Seimas yra užsileidęs ant galvos tuos lobistus, Seimo nariai bejėgiai yra šitoje diskusijoje. Lobistai sugebėjo pasiekti tokį fenomeną, kad vienas iš pensijų kaupimo būdų gauna valstybės subsidiją“, – tikino ekonomistas Raimondas Kuodis.

Seimo nariai atkreipia dėmesį, kad pensijų fondams iš biudžeto skiriama apie 250 milijonų eurų.

„Kiekvienam šiandien gaunančiam senatvės pensiją po 30 eurų prideda iš karto, kiekvieną mėnesį“, – kalbėjo L. Nagienė.

„Tai yra komercinė struktūra, kuri tikrai yra tokia, kuri pati pelnosi iš to. Pelnosi II pakopos pensijų fondų valdytojai ir administratoriai, administruojančios bendrovės. O kontrolės nėra jokios, grąža – minusinė. Ir jie už tai nėra atsakingi“, – pabrėžė Pensininkų sąjungos „Bočiai“ atstovė Vilija Turienė.

Tačiau pensijų kaupimo tvarkos dabartinė valdžia keisti neketina.

„Dar nėra jokios, turbūt, rekomendacijos iš bet kokio tarptautinio reguliuotojo, ar kitų institucijų, kurios sakytų, kad papildomas kaupimas yra neigiamas dalykas. Taip pat tai yra žmogaus pasirinkimo dalykas – ar jis nori kaupti papildomai, ar ne“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Lietuvos investicinių ir pensinių fondų asociacija teigia, kad pensijų fondų tikslas yra padėti pensijoje užtikrinti didesnes pajamas. Tačiau ekonomistų, politikų ir pensininkų teiginių Seime nekomentuoja.

Visą LNK reportažą žiūrėkite čia:

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(74 žmonės įvertino)
2.4595

Top naujienos

Specialiai Delfi – naujai išrinktas Čekijos prezidentas: Rusija nepasimokė (6)

Didele persvara prieš buvusį šalies premjerą Andrejų Babišą Prezidento rinkimuose Čekijoje...

Didžiųjų bankų pelnai atkreipė LB dėmesį: teikiami siūlymai, tarp jų – laikinas papildomas mokestis

Didelis bankų likvidumas, kylančios palūkanų normos ir kiti bankų pelną didinę veiksniai gali...

Paruošti detalūs klausimai: ar paaiškės, kas nutekino informaciją Bartoševičiui? skelbiama planuojamos neeilinės sesijos medžiaga (13)

Opozicijos atstovai neeilinę Seimo sesiją dėl buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui...

Karas Ukrainoje. Rusija skelbia apie netoli Maskvos sprogusį bepilotį žiniasklaida: Rusija per 10 dienų gali pradėti naują ataką

Ukrainos valdžia gavo informacijos, kad Rusija per 10 dienų gali pradėti naują puolimą.

Svarstymai Ispanijoje: taupančiai „Barcai“ Jasikevičiaus atlyginimas gali pasidaryti nebeįkandamas įvardintas galimas įpėdinis

Su ekonominiais sunkumais susiduriantis ir taupyti priverstas „FB Barcelona“ sporto klubas toliau...

The Economist

Vyksta Ukrainos „derusifikavimo“ kampanija: nenori turėti jokių sąsajų su kultūra, kuri siekia pažeminti

Kyjivo pakraštyje esančioje atliekų perdirbimo įmonėje, įsikūrusioje netoli tos vietos, kur...

Policijos parką papildė dar dvylika naujų automobilių: pareigūnams perduoti galingi 5 serijos BMW

Lietuvos kelių policijos tarnyba viešojo konkurso būdu įsigijo 12 naujų automobilių „BMW...

Luhanske sunkiai sužeistas niekingu „šou“ pagarsėjęs rusų propagandistas

Rusijos samdinys ir propagandistas Igoris Manguševas, skandalingai pagarsėjęs po to, kai...

Vilniaus oro uoste pastebėta Rose Namajunas sukėlė šurmulį: po kelerių metų pertraukos čia atvyko dėl ypatingos priežasties

Vėlų sekmadienio vakarą Vilniaus tarptautiniame oro uoste kilo šurmulys, kurį netruko pakeisti...