aA
Kauno rajono savivaldybės prieigų Kaune, Savanorių prospekte, jau pajudėjo į sostinę rajono gyventojų protesto balsus (parašus po peticija) į Vidaus reikalų ministeriją vežančių automobilių virtinė, lydima policijos ekipažų.
Valerijus Makūnas
Valerijus Makūnas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Anot Kauno rajono bendruomeninių organizacijų asociacijos narių, iš viso pasirašė 25 tūkstančiai ir 569 rajono gyventojai, ginantys savosios savivaldybės vientisumą. Jie prieštarauja Kauno miesto valdžios įgeidžiams prie miesto prijungti 99 Kauno rajono miestelius bei kaimus – trylika (iš 25) seniūnijų.

Išlydėdamas bendruomenines organizacijas į sostinę, Kauno rajono savivaldybės, kurioje gyventojų jau priskaičiuojama 101 tūkstantis, meras Valerijus Makūnas sakė, kad savivaldos pagrindas – žmonės, ir į jų nuomonę turi būti atsižvelgta be jokių išlygų. Meras priminė Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkų jau atliktą gyventojų nuomonės tyrimą rajone ir pabrėžė, kad net 70 procentų apklaustųjų pasisakė norį ir toliau gyventi nedalomoje Kauno rajono savivaldybės teritorijoje. O Kauno miesto tarybos rugsėjo 10 dieną priimtas sprendimas kaimyninės savivaldybės atžvilgiu „neatitinka darnios regioninės politikos tikslų, ribų ir gairių“.

Diskriminaciniu, nedemokratišku tą sprendimą vadino ir rajono tarybos neeiliniame posėdyje pasisakę politikai bei keli rajono gyventojai, taip pat Jaunimo reikalų tarybos bei kitų visuomeninių organizacijų atstovai.

Sociologas dr. Gediminas Merkys atkreipė Tarybos narių dėmesį į tai, kad politinis procesas jau prasidėjo, - visuomenė supriešinta, žiniasklaida ūžia. Įtampos palaikymo tikslais, anot jo, naikinami rajono gyventojams patogūs viešojo transporto maršrutai, tėvai gąsdinami dideliais mokesčiais, jei iš rajono veš savo vaikus į miesto darželius.

„Tai primena okupacinio laikotarpio šantažą, koks praėjusio amžiaus 5-ąjį dešimtmetį buvo Lietuvoje. Šantažą dėl dalyvavimo rinkimuose, stojimo į kolchozus ir panašiai“, – sakė Kauno rajone gyvenantis mokslininkas, dar pridurdamas, kad negalima tik iš šalies stebėti spontaniškas protesto akcijas ir centrinės valdžios institucijų tylėjimą.

Vienintelis liberalų atstovas Kauno rajono taryboje Gintautas Krilavičius kalbėjo, kad į problemą, kurią iškėlė didysis kaimynas, reikia žiūrėti rimtai ir su humoru.

„Mes nestatom užtvarų nei į LEZ, nei į oro uostą, kurie yra rajone. Mes nekviečiam Kauno miesto gyventojų jungtis prie rajono, bet jie patys jungiasi“, – sakė politikas.

Ne pirmą kadenciją rajono Taryboje dirbančiam Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovui Romui Majauskui situacija, kokia susidarė dėl „miesto užgaidų“, atrodo daugiau nei keista. „Jei aš sugalvočiau prijungti prie savo kiemo kaimyno ūkio dalį, kaip tai atrodytų? O čia gaištam brangų laiką „atsimušinėdami“ nuo tokių užgaidų. Gaila to laiko, kai vienas sugalvoja, ir pagal jo norus kažkas sako: pirmyn, darykit apklausą. Gaila ir kaštų, juk ne tas vienas už tą apklausą mokės, o valstybės žmonės“, - kalbėjo R. Majauskas, dar pacitavęs LVŽS Kauno rajono skyriaus vadovės Jūratės Truncienės pasirašytą raštą. Jame pabrėžiama, kad skubiai priimtas nekorektiškas miesto Tarybos sprendimas tenkina tik pavienių subjektų įnorius ir pageidavimus. Iš savo ankstesnės patirties bendravimo su Kauno miesto savivaldybe, kai tekdavo spręsti bendras transporto problemas, R. Majauskas prisiminė, kad jį stebindavęs miesto noras vaizduoti „didįjį brolį“ ir diktuoti „čia neleisim, čia nedarysim...“.

„Labiausiai stebina tai, kad užsimota griauti efektyviai dirbančią savivaldybę. Kauno rajonas 54 mažesnių Lietuvos savivaldybių reitinge 5 kartus buvo pirmas ir 3 kartus – antras. Pasikeitus struktūrai, prijungtoms prie miesto teritorijoms keistųsi mokesčių politika, padidėtų paslaugų kainos. Likusioms rajono savivaldybei seniūnijos būtų pasmerktos socialinei atskirčiai. Rajonas auga, jame kuriasi nemažai įmonių, o jose pusė visų dirbančiųjų – Kauno miesto bei kitų savivaldybių gyventojai. Ir visiems iš to nauda“, – vardino V. Boreikienė.

ELTA primena, kad Kauno rajono tarybos posėdis, kuriame vienbalsiai nepritarta Kauno miesto norams dėl dalies rajono prijungimo, surengtas kaip tik Savivaldos dieną. Pasveikinusi ta proga visus, susirinkusius prie rajono savivaldybės didžiuliame ekrane stebėti posėdžio eigą, Seimo narė Raminta Popovienė kalbėjo apie ketinimus pažeisti savivaldos vientisumo principą bei kai kuriuos Lietuvos įstatymus ir tarptautinius teisės aktus. O svarbiausia, jos nuomone, tai, kad miesto sprendimas nebuvo išdiskutuotas, neatlikta galimo prijungimo kaštų ir naudos analizė. Pagaliau savo nuomonę apie tai turėtų visos kitos, ne tik Vidaus reikalų, ministerijos, prieš tai viską gerai išanalizavusios ir pateikusios visuomenei savo išvadas. Chaotiškas savivaldos modelio ardymas, parlamentarės įsitikinimu, turi būti stabdomas, kol procesas neįsisiūbavo visoje Lietuvoje.

Rajono meras V. Makūnas pabrėžė, kad ateinančiais metais sukaks 65-eri, kai šis administracinis vienetas buvo įkurtas. Siūlymas dabar draskyti vieną iš geriausiai veikiančių Lietuvoje savivaldų – daugiau nei keistas. Nes gali prasidėti procesai, kuriems nepasiruošta ir kurių nebus galima lengvai suvaldyti.

„Mes puikiai susitarėm dėl viešosios įstaigos „Kaunas 2022“ bendro įsteigimo. Radom su miestu sprendimus dėl Tvirtovės parko, Kačerginės žiedo atgaivinimo. Nesuprantu, kodėl negalima eiti tokiu keliu tariantis dėl švietimo ar transporto paslaugų nuolaidų ar kompensacijų. Mūsų žemdirbiai augina duoną, gyvulius, kuria kaimo verslus. Kas bus su šiais žmonėmis, žinant, kad jungiamos teritorijos tikrai netaps miestu? Mes nenorime jokio karo, tad kviečiame Kauno miestą įsiklausyti ir bendradarbiauti“, – sakė V. Makūnas.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.4667

Top naujienos

Šimtametė: džiaugiuosi, kad dabar visko pilna ir gaunu didelę pensiją – net 56 centais daugiau nei skurdo riba (71)

Šimto metų sulaukusi panevėžietė, ilgametė pedagogė Valė Zablockienė tvirtina, kad tokia...

Kinija grumiasi su virusu: miršta gydytojai, siunčiami karo medikai, įvažiavimus į epicentrą saugo pareigūnai JAV planuoja evakuoti diplomatus (190)

Skelbiama, kad nuo koronaviruso Kinijos Uhano mieste mirė minėtuoju virusu sergančius gydęs...

Vieną vargingiausių pasaulio šalių apiplėšusi moteris skęsta prabangoje: neturi lygių visoje Afrikoje (33)

Nutekintuose dokumentuose atskleidžiama, kaip turtingiausia Afrikos moteris susikrovė turtus...

Neurologas – apie tylias ir klastingas kraujotakos ligas: ne visi pastebi, kad kūnas prašo skubios pagalbos (29)

Gera kraujotakos sistema – gyvybiškai svarbi, dėl to ir sutrikimai, susiję su kraujotaka, gali...

Po Indrę Stonkuvienę įžeidusių replikų prabilo ir apdovanojimų organizatoriai: nesuprato humoro? (124)

Po „ Žmonės 2020 “ netylant kalboms apie televizijos laidų vedėją ir socialinių tinklų...

Per karjerą profesoriui teko gydyti daugybę susirgusiųjų kepenų ciroze: įvardijo simptomus, kuriais jie skųsdavosi (5)

Jau nebesuskaičiuoju, kokį kiekį pacientų, sergančių alkoholine kepenų ciroze , teko gydyti....

Tikroji priežastis, kodėl vyras atitolsta (7)

Kiekviena moteris, kuri susitikinėja ar yra susitikinėjusi, juolab gyvenusi su vyru žino, kad vyrai...

Atliko eksperimentą: Kaune alkoholio įsigijo ir nakties metu (14)

Nors visi žino, kad nuo 2018-ųjų tarp 20 ir 10 val., o sekmadieniais – po 15 val. parduotuvėse...

Dėl pergalės nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje kovoja ir senbuviai, ir naujokai: kurie verčiausi keliauti į pusfinalį? pildoma (28)

Šeštadienio vakarą LRT Didžiojoje studijoje rodoma jau trečioji nacionalinės „Eurovizijos“...

Leonid Bershidsky

Didžiausia Putino staigmena: stipraus įpėdinio paieškos (1)

„Švęsk kaip rusas, diskusijos pabaiga“ – taip dainuojama Robbio Williamso dainoje, kurios...