aA
Į Delfi redakciją kreipėsi Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro (KMPPMC) darbuotojai. Jie įtaria, kad įstaigoje vykdomi neteisėti atleidimai. Užsiminė apie darbe patiriamą psichologinį smurtą, taip pat sakėsi įžvelgę korupcijos, nepotizmo apraiškų.
Kauno mokymo centro darbuotojų pagalbos prašymas: direktoriaus elgesys varo baimę
© DELFI

Dėl KMPPMC direktoriaus Tomo Sabaliausko veiksmų centro bendruomenė kreipėsi į Švietimo mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM), nusiųsdami kolektyvinį laišką, tačiau tikino pagalbos kol kas nesulaukę. Bet pažadą, jog bus sudaryta komisija, ir kad bus imtąsi priemonių – išgirdo.

ŠMSM atstovai Delfi patikino gavę skundą iš mokymo centro darbuotojų: šiuo metu bendraujama su skundą pateikusiais ir kitais susijusiais asmenimis, taip pat bus sudaroma darbo grupė, kuri tirs susidariusią situaciją bei įvertins centro direktoriaus T. Sabaliausko veiksmus.

Jaučia psichologinį spaudimą

Oficialiame mokymo centro bendruomenės rašte, skirtame ŠMSM rašoma, jog nuo šių metų sausio pradžios pradėjęs vadovauti T. Sabaliauskas per visą šį laikotarpį nerado laiko susitikti su mokymo centro mokytojais ir kitais darbuotojais. Nuolatinė įtampa darbe kelia sumaištį, todėl kenčia ugdymo procesas. Vieni yra atleidžiami, kiti jaučia spaudimą išeiti iš darbo. Nuo 2020-ųjų sausio pradžios nepatvirtinta darbo apmokėjimo sistema, neatnaujintos darbuotojų darbo sutartys.

Per nepilnus du mėnesius buvo priimti 5 nauji darbuotojai, nors laisvų etatų nebuvo, apie juos vadovas dar neinformavo bendruomenės ir jų nepristatė. Slaptas šaltinis teigė, jog vienas iš naujai priimtų darbuotojų Nerijus Anužis, Laimutės Anužienės – buvusios ilgametės Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro direktorės, įklimpusios į korupcijos skandalą, sūnus. Jo pareigos – sektorinio mokymo vadovas.

Delfi primena, jog dėl L. Anužienės veiklos tyrimą anuomet VTEK atliko savo iniciatyva, remdamasi žiniasklaidoje pasirodžiusia informacija. Tyrimo duomenys rodo, kad L. Anužienė ne kartą veikė interesų konflikto situacijoje. Ji nuolat sprendė artimų asmenų – sūnų bei marčios tarnybos eigos klausimus KMPMC.

Profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininko Kęstučio Juknio manymu, mokymo centro direktoriui veikiausiai trūksta administravimo patirties. Nors šis mokymo centras yra valstybinė įstaiga, vyksta savitas užgrobimas. „Kaip senovėje – viena gentis užpuolė, kita paėmė į nelaisvę. Kalbėjomės su ŠMSM viceministru, sakė sudarys komisiją, žadėjo šį atvejį ištirti. Kodėl jie taip ilgai delsia? Vienas žmogus kankina šimtą. Tiesiogine prasme, psichologiškai kankina, varo baimę“, – sakė K. Juknys.

Jis pateikė konkrečią situaciją: mokymo centre 38-erius metus išdirbusi darbuotoja atleista iš darbo, pagal Darbo kodekso 58 straipsnio 2 dalies 1 punktą, 3 dalies 4, 7 punktus (padarius šiurkščius darbo pareigų pažeidimus).

„Su raštu buvau tik supažindinta, taip pat gavau direktoriaus pranešimą apie įtariamą pažeidimą. Pažeidimas – už pakeltą toną, necenzūrinius žodžius“


Niekada gyvenime nesijautė taip pažeminta

Delfi pavyko susisiekti su moterimi, kuri mokymo centre dirbo personalo vedėja – prašė neminėti pavardės, mat bijo (pavardė redakcijai žinoma). Kovo 3-iąją jai buvo pasiūlyta nutraukti darbo sutartį šalių susitarimu. „Kai užsiminiau apie išeitinę kompensaciją direktorius pasakė, jog pagalvosiąs. Po kelių valandų atėjo su Simona Mašauskiene (kuri dabar dirba sekretore, nors buvo priimta mokytojo padėdėja) ir įteikė įsakymą atleisti iš pareigų pagal straipsnį, kuris reiškia šiurkštų darbo pareigų pažeidimą. Neleista net normaliai įvykdyti darbo veiklos perdavimo, – dalijosi išgyvenimais buvusi personalo vedėja. – Du žmonės prie manęs stovėjo ir ragino kuo greičiau rašyti perdavimo aktą.“

Atleidimo iš darbo pagrindas – S. Mašauskienės pareiškimas, kurio, beje, atleidžiamajai neleido atsispausdinti. „Su raštu buvau tik supažindinta, taip pat gavau direktoriaus pranešimą apie įtariamą pažeidimą. Pažeidimas – už pakeltą toną, necenzūrinius žodžius“, – stebėjosi buvusi darbuotoja. Ji įtaria, kad iš darbo buvo atleista dėl to, jog prieš tai užstojo panašioje situacijoje atsidūrusią sekretorę, kurią taip pat atleido iš darbo. Nuo tada moteris prisipažino jautusi nepalankumą.

Kauno mokymo centro darbuotojų pagalbos prašymas: direktoriaus elgesys varo baimę
© DELFI


Dėl šio atleidimo moteris ketina kreiptis į Darbo ginčų komisiją (DGK), tačiau net ir atsiradus galimybei grįžti į darbą, jos atsisakytų, kol vadovaus esamas direktorius – jaučiasi per daug įskaudinta, po šitiek daug metų, pradirbtų įstaigoje.

Darbo tarybai raštą parašė ir anksčiau minėta atleista sekretorė (pavardė redakcijai žinoma) – dėl patirto streso ir psichologinio smurto darbe. Ji tikina per visus išdirbtus 5,5 metus šioje įstaigoje dar nebuvo patyrusi tokio streso, ir niekada gyvenime nesijautė taip pažeminta.

Kauno mokymo centro darbuotojų pagalbos prašymas: direktoriaus elgesys varo baimę
© DELFI


Šiame mokymo centre dėstanti profesijos mokytoja susisiekusi su Delfi sakė, jog situacija jų įstaigoje itin bloga. Darbuotojai esą varsto įvairių institucijų duris: kreipėsi į DGK, ŠMSM, profesinę sąjungą. „Kol kas nematome ryškių veiksmų, ieškome visokeriopos pagalbos, visais kanalais. Žmonės įsibaiminę, vyksta vidinis mobingas“, – sakė ji.

Paprašytas pakomentuoti susiklosčiusią situaciją, KMPPMC direktorius T. Sabaliauskas Delfi atsiuntė komentarą, kurį leido publikuoti tik pilna apimtimi:

KMPPMC vadovo pareigas pradėjau eiti visai neseniai – tik šių metų pradžioje (nuo 2020.01.10) laimėjęs konkursą vadovo pareigoms užimti. Atėjau į šias pareigas be jokių išankstinių nusistatymų, pasirengęs bendrauti ir bendradarbiauti su darbuotojais. Mano tikslas, jog Mokymo centras taptų modernia, šiuolaikiška, patrauklia, profesionaliai valdoma ugdymo įstaiga, teikiančia kokybiškas paslaugas. Savo kasdieniame darbe vadovaujuosi aukščiausiais etikos standartais bei teisės aktais. Tik pradėjęs eiti pareigas ėmiausi visų teisėtų priemonių išsiaiškinti realią Mokymo centro būklę bei situaciją.
Turbūt natūralu, kad pasikeitus vadovui, įstaigos darbuotojai sunerimę dėl tolimesnės Mokymo centro strategijos ir jautriai reaguoja į situacijas, tačiau Mokymo centre yra atleisti tik 2 (du) darbuotojai, o jų atleidimas yra teisiškai ir objektyviai pagrįstas. Atkreipiu dėmesį, kad Mokymo centre šiuo metu dirba apie 175 darbuotojų. Vienas darbuotojas yra atleistas šalių sutarimu, o kita Jūsų paminėta darbuotoja yra atleista už šiurkščius darbo pareigų pažeidimus. Informuoju, kad dėl šios darbuotojos veiksmų ir/ar neveikimo kyla žymiai daugiau įtarimų nei Jūs nurodėte. Kadangi šiuo metu yra atliekamas papildomas vidinis tyrimas, todėl šiuo metu negaliu Jums atskleisti daugiau informacijos, bet baigus atlikti vidinį tyrimą, manau, kad galėsiu Jus informuoti ir apie papildomus pažeidimus. Šiuo metu galiu Jums tik suteikti informaciją, kad ši minėta darbuotoja dirbo netgi 4 (keturiose) pareigose Mokymo centre, todėl kyla pagrįstų abejonių, kaip buvo įmanoma viską suderinti ir spėti atlikti visas darbines funkcijas ir ar jos apskritai buvo atliekamos.
Taip pat noriu Jus užtikrinti, kad mano sutuoktinė Mokymo centre tikrai nedirba ir aš jos niekada nebuvau priėmęs į jokias pareigas Mokymo centre. Pažymiu, kad visi darbuotojai man tapus Mokymo centro vadovu yra įdarbinami atsižvelgiant išimtinai į jų turimas kompetencijas ir darbo patirtį, o pretenduojantiems užimti konkrečias pareigas keliu aukštus profesionalumo reikalavimus. Darbuotojai priimti, nes numatomas intensyvus laikotarpis, kurio metu turime pasiruošti naujam mokinių priėmimo etapui, numatome tinklapio informacijos atnaujinimas, skaitmeninė rinkodara ir pan.
Dėl Nerijaus Anužio neturiu ko slėpti, jis šiuo metu dirba Mokymo centre, tačiau šiai dienai aš neturiu jokių blogų įtarimų dėl jo kvalifikacijos, kompetencijų ir atliekamo darbo kokybės.
Akcentuoju, kad psichologinio smurto naudojimas, korupcija ir / ar nepotizmas yra nesuderinami su mano darbo etika ir prasilenkia su realybe, todėl Jūs esate tikrai suklaidinta ir Jums pateikta informacija neatitinka tikrovės, todėl vienareikšmiškai visi šie kaltinimai yra šmeižtas ir siekis diskredituoti mane, kaip naują Mokymo centro vadovą.
Jums suteikta fragmentiška ir daugelyje vietų nutylėta informacija liečia tik kelis asmenis, kurie iki šiol dirbo vadovaudamiesi ydingomis praktikomis, todėl iš žmogiškos pusės suprantamas jų pasipriešinimas, kad viskas vyktų įstatymų numatyta tvarka. Visa ši situacija tikrai neliečia visos bendruomenės, kuria yra dangstomasi.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
4.1852

Top naujienos

Karą stebėjo nuo pirmų dienų: pavyko suvokti du šokiruojančius faktus apie Rusiją

Daugiau nei 80 dienų vykstantis Rusijos Federacijos pradėtas karas Ukrainoje keičia vakarų šalių...

Karas Ukrainoje. Rusija iš „Azovstal“ evakuotiems kariams nieko gero nežada: pasirodė nežmoniškų siūlymų taikos derybos – sustabdytos (1)

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Duomenys, kurie nustebins ne vieną: kokia dalis Lietuvoje yra susipainiojusi, kas kaltas dėl įvykių Ukrainoje (31)

Atrodo, akivaizdu, bet ne visiems, – pagal tai, kokia dalis gyventojų Lietuvoje supranta, kad dėl...

Mariupolio gynėjų evakuacija iš „Azovstal“ dar ne istorijos pabaiga: ragina nuolat spausti Rusiją (1)

Milžiniška plieno gamykla „ Azovstal “ vis dar ukrainiečių pasipriešinimo Rusijos invazijai...

Perspėjo dėl bandymo dėmesį atkreipti tik į tautybę karo metu: tai labai pavojinga

Karas niekaip nepakeitė ukrainiečių požiūrio į rusų tautybės Ukrainos piliečius, tačiau...

Rudenį prognozuoja naują maisto kainų šuolį: laimėtojų nebus šiųmetinis derlius bus vienas brangiausių

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius sako, kad Lietuvos gyventojai...

Karo ekspertai: rusai vaizduoja, kad puolimui pasirinko ir kitą kryptį, bet jų tikslas – ne toks

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad Rusijos...

Žiniasklaida: Putinas ketina savo pyktį nukreipti net prieš savo tariamą krikšto dukrą Kseniją Sobčiak (3)

Manoma, kad Vladimiras Putinas savo pyktį gali nukreipti prieš Kseniją Sobčiak – garsią...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas: kokios klaidos daromos renkantis būsimą profesiją ir kaip jų išvengti?

Mokslo metams einant į pabaigą domėsimės kaip išsirinkti studijas, kad netektų gailėtis. Apie...

Gediminas Kirkilas. Batka migloje

Nepaisant to, jog Vakarų pasaulis sukoncentravo dėmesį į karą Ukrainoje, Lietuvai, kaip ir...