aA
„Vyko grumtynės, iki muštynių turbūt vienas žingsnis“, – taip momentą, kai iš kauniečių Gintaro ir Eglės Kručinskų buvo paimtas vaikas, apibūdino pro šalį važiavusi ir viską mačiusi moteris.
Eglė ir Gintaras Kručinskai
© DELFI / Rafael Achmedov

Situaciją apibūdino kaip grumtynes

„Šeštadienio vakarą važiavome Juozapavičiaus prospektu Kaune ir iš tolo pamačiau tarsi grumiasi ar mušasi du vyrai, – pasakojo įvykį mačiusi moteris (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – DELFI). – Vyras vairavo, aš sėdėjau keleivio pusėje, todėl puikiai mačiau visą šaligatvį iš tolo važiuodama ir artėdama prie jų.“

Moteris teigė, kad iš pradžių pagalvojo, jog grumiasi tiesiog du neblaivūs vyrai. „Pagalvojome, kad girti žmonės kažkokį konfliktą sprendžia, bet kai arčiau privažiavome, pamačiau, kad vienas vyras ant rankų laiko vaiką, o kitas nori jį pagriebti, – pasakojo moteris. – Mes išsigandome, pamatėme, kad vaikas ant rankų ir supratome, kad vienas vyras ginasi nuo kito, kuris nori tą vaiką atimti.“

Moteris pasakojo, kad viskas vyko šalia gatvės, todėl pro šalį važiavę automobiliai ėmė signalizuoti. „Mes sustojome, prieš mus išlipo dar du vyrukai, – tęsė moteris. – Tuomet aš išlipau, pasakiau, kad einame žiūrėti, kas čia vyksta. Kai išlipau, pamačiau, kad vaikas buvo baisiausiame šoke. Jis normaliai nepraverkė, buvo tarsi užspringęs, ašaros iš akių riedėjo, tėvas irgi šoke. Klausiau, kur mama, kas vyksta, tėvas net nepratarė nė žodžio.“

„Mes sustojome, prieš mus išlipo dar du vyrukai, – tęsė moteris. – Tuomet aš išlipau, pasakiau, kad einame žiūrėti, kas čia vyksta. Kai išlipau, pamačiau, kad vaikas buvo baisiausiame šoke. Jis normaliai nepraverkė, buvo tarsi užspringęs, ašaros iš akių riedėjo, tėvas irgi šoke. Klausiau, kur mama, kas vyksta, tėvas net nepratarė nė žodžio.“

Pro šalį važiavusi moteris įvardijo, kad situacijoje dalyvavo dar vienas asmuo – šalia stovėjusi moteris. „Pasakiau, kad kviečiu policiją, jei tokie dalykai, pasakiau, ar matote, kad čia vaikas, ką jūs darote, muštynės vyksta viduryje dienos prie gatvės. Tuomet ta moteris pasakė, kad jis (tėvas – DELFI) ketino bėgti per gatvę važiuojant automobiliams, čia kolega jį sustabdė, kad jis nebėgtų, bet kol mes važiavome, nematėme, kad tas žmogus su vaiku bėgtų. Aišku, matėme tik kažkokį momentą, – teigė moteris. – Tuo momentu, kai važiavome, kai priartėjome prie šviesoforo, nematėme, kad tas tėvas su vaiku būtų ketinęs bėgti per gatvę, matėme viską, kas vyko ant šaligatvio.“

Moteris pasakojo, kad vėliau išsiaiškino, jog tėvas su vaiku į gatvę išėjo tam, kad žmonės matytų ir sustotų jam padėti.

„Nežinojome, kas vyksta, kodėl vyras tą vaiką ant rankų laiko. Bet ta moteris pasakė, kad čia jis ketino bėgti, o aš nemačiau, kad ketintų bėgti. Priešingai – jis tą vaiką laikė, saugojo, nes vaikas buvo pakraupęs, tėvas – lygiai taip pat. Pasakiau, kad nemeluotų ir taip nesielgtų, kad tikrai paliudysiu, kad nėra taip, kad jie naudoja jėgą prieš vaiką, prieš žmogų, o ne stengiasi apsaugoti tą vaiką“, – teigė moteris.

Pro šalį važiavusi moteris teigė, kad vyras su moterimi prisistatė, kad yra iš Valstybinės vaiko teisių apsaugos tarnybos, tačiau vardų nesužinojo. „Jie turėjo pasikabinę ant kaklo pažymėjimus, bet jie buvo nusukti. Kai paklausiau, kas jūs tokie esate, pasakė, kad iš Vaikų teisių ir aš iš karto atkreipiau dėmesį į tą ant kaklo pakabintą pažymėjimą, bet jis buvo nusuktas, buvo atsukta balta pusė. Tada pažiūrėjau į tą moterį, nes ji stovėjo visai šalia manęs, galvojau paskaitysiu pavardę, bet ir jos pažymėjimas buvo lygiai taip pat nusuktas“, – pasakojo moteris, tačiau pridūrė, kad galbūt taip nutiko netyčia.

Anot praeivės, paklausus, kur yra mama, šalia stovėjusi moteris pasakė, kad ji – areštinėje.

Moteris pasakojo, kad pati pasiūlė Vaiko teisių tarnybos darbuotojams ramiai pasikalbėti su tėčiu. „Tada aš pradėjau ramiai kalbėti, kad tėtis būtų geras, kad nuramintų tą vaikutį, pasakiau, kad pažiūrėtų, koks jis išsigandęs, – teigė moteris. – Po mano pasakymo tėtis nuėjo ramiai prie tvoros, toliau nuo gatvės, atsitūpė ir mačiau, kaip tą vaiką priglaudęs glostė. Iš tikrųjų tai ne aš turėjau pasakyti ramiu balsu, kad ramiai žiūrėkite vaiką, tie darbuotojai turėjo užtikrinti vaikui, kad jis ramiai jaustųsi, kad nepatirtų šoko. Nenoriu vertinti, kas kaltas: mama ne mama, tėtis ne tėtis, bet vaiko akivaizdoje tokio grumtynės, kurios vyko, ir visa tą laiką tėvas laikė jį ant rankų, tai buvo baisu.“

Moteris teigia, kad ją šioje situacijoje labiausiai sukrėtė darbuotojų elgesys. „Aš pakraupus, nežinau, kas ten kaltas, nieko nežinau, bet mačiau, kaip tas Vaiko teisių apsaugos darbuotojas elgėsi. Net mano vyras sako, kad jis kaip kalėjimo prižiūrėtojas, sako, kad net aš bijočiau, jei toks su manimi kalbėtų. Vyras taip sako“, – teigė moteris.

Grįžę namo bandė susisiekti su inspektoriais

Namo grįžusi moteris pradėjo ieškoti kontaktų, kaip susisiekti su inspektoriais. „Pradėjome ieškoti internete, kam paskambinti į Vaikų teises, kad praneštume, kaip grubiai elgėsi tas vyriškis (Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos darbuotojas – DELFI). Ta moteris kaip moteris, ji santūriau, bet tas vyriškis išsiskyrė grubiu elgesiu ir kalbėjimo tonu, – įvardijo moteris. – Skambinau į Kauno skyrių, aišku, buvo šeštadienio vakaras, niekas neatsiliepė. Mobilūs telefonai nurodyti, parašyta, kad budintis psichologas, budintis socialinis darbuotojas ar specialistas, bet niekas neatsiliepė. Vadovės numeris taip pat mobilu nurodytas, bet niekas neatsiliepė.“

Į tarnybą neprisiskambinusi moteris parašė elektroninį laišką. „Surašiau laišką, ką mačiau, – teigė moteris. – Išsiunčiau į Vaikų teises, kam tik galėjau, kokius tik elektroninio pašto adresus radau. Netrukus man paskambino spaudos atstovė ir pasakė, kad pasidomės šiuo atveju. Buvo gal devinta valanda vakaro.“

Kiek vėliau moteris gavo atsakymą ir į laišką: „Gavau atsakymą iš Daivos Porutienės, kad išsiaiškino situaciją ir darbuotojai ėmėsi visų tuo metu būtinų veiksmų“.

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba DELFI dar nepateikė paaiškinimų dėl šios situacijos. Susisiekus su atstove spaudai Vaiva Arnaše, ši teigė, kad situacija tiriama, o specialistai šiuo metu ruošiasi vykti į Kauną.

Po pietų bus sprendžiama, ar vaikus atiduoti šeimai.

Vaikus atėmė dėl pliaukštelėjimo

DELFI primena, Eglės elgesys praeivių dėmesį patraukė, kai kaunietė su savo atžalomis vaikščiojo Panemunės šile. Kaip teigia dviejų vaikų mama, jos sūnus pasileido bėgti į gatvę ir ji esą tiesiog bandė jį sudrausminti.

„Vaikas bėgo labai didelį atstumą ir žinojau, kad bus toks pavojingas posūkis, kur dviračiai važiuoja. Palikusi mergaitę aš bėgau paskui. Aš jo prieš tai maldavau, prašiau – sustok, sustok, nebėk. Bet jam tie maldavimai... vaikas nelabai klauso. Aš tada jam pliaukštelėjau kokius tris kartus per kombinezoną, jis nieko nepajuto ir net neketino manęs klausyt, kad reikia grįžti pas sesutę, kurią aš irgi palikau tiesiog miške. Jis toliau norėjo bėgti, tada aš jam pora kartų trinktelėjau per rankytę“, – aiškino atimtų vaikų mama Eglė.

Pasak jos, netoliese buvusi kita šeima pradėjo moterį filmuoti, vėliau iškvietė policiją. Pareigūnai kaunietę išsivežė apklausai. Kaip pasakojama reportaže, sužinojęs apie incidentą į komisariatą atskubėjo ir vaikų tėtis.

Tėvų teigimu, atvykę Kauno vaiko teisių apsaugos specialistai elgėsi grubiai. Vežant vaiką atlikti tyrimo berniukas, pasakoja tėvai, pravirko, todėl tėvas paėmė jį iš kėdutės ir išsinešė nuraminti į lauką. Tarnybos specialistas, pasak tėvo, pasiuto ir pradėjo vaiką plėšte plėšti iš rankų.

Į pagalbą šoko ištiktam vyrui esą puolė pro šalį važiavę pašaliniai žmonės. Vaikai buvo atimti iš tėvų ir iš pradžių apgyvendinti vaikų globos namuose, vėliau – atiduoti globėjams.

Trečiadienį bus sprendžiama, ar vaikai gali būti grąžinti į šeimą. Svarstoma galimybė vaikus atiduoti močiutei arba tėvui.

Šeimą palaikantys kauniečiai trečiadienį rinksis į piketą, prašydami specialistų atiduoti vaikus mamai.

Vaikas buvo mušamas rykštele?

Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) vadovė Alina Jakavonienė antradienį vykusios spaudos konferencijos metu patvirtino, kad turi duomenų, jog kaunietės Eglės atžvilgiu yra pradėtas iki teisminis tyrimas, tačiau tai, pabrėžė ji, teisėsaugos institucijų kompetencija.

Paklausta, ar gali būti, kad būtent dėl šios priežasties šeimai nėra grąžinami vaikai, VVTAĮT vadovė patikino, kad tai neturėtų tapti kliūtimi vaikais rūpintis tėvui. „Tai, kad vienam iš vaiko atstovų pradėtas ikiteisminis tyrimas, nepaneigia fakto, kad kitas iš tėvų galėtų su tam tikra socialine pagalba, bendradarbiaujant, atliekant stebėseną šeimoje, sėkmingai auginti vaikus užtikrinant jų tinkamas gyvenimo sąlygas“, – aiškino A. Jakavonienė.

Tačiau, pasak specialistės, tėvas bendradarbiauti su tarnybomis pradėjo tik dabar, o vaikų motina tai daryti esą apskritai atsisako. „Praeitą savaitę pirmą kartą buvo apsilankyta pozityvios tėvystės kursuose. Iki tol tėvams taip pat buvo suteiktos psichologinės konsultacijos, kurios buvo suteiktos tarnybos mobiliosios komandos, 14 dienų intensyvi pagalba lankantis šeimoje. Deja, su motina mūsų specialistai neturi galimybių bendrauti ir bendradarbiauti, nes motina atsisako“, – spaudos konferencijoje teigė A. Jakavonienė.

Antradienio vakarą LRT laidoje „Dienos tema“ A. Jakavonienė kalbėjo ir apie vaikų auklėjimui šeimoje esą naudojamas priemones. Žurnalistei Ritai Miliūtei paklausus, kas tos įvardijamos priemonės, A. Jakavonienė įvardijo berniuko įvardytą rykštelę: „Ne, tai nėra diržas, ne žarsteklis, kaip jūs minite. Tačiau jau galbūt galėčiau ir įvardyti, nes tikrai labai visi domisi ir prigalvoja įvairiausių dalykų. Taip, vaikai buvo mušami, vaikas, bent jau vienas, tikrai tokią informaciją turime, – rykštele“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (49)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (33)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (541)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (3)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Rumunai suvarpė Lietuvos vartus ir išmetė rinktinę į žemiausią divizioną (312)

Šeštadienį daugiau nei 15 tūkstančių vietų turinčiame Ploješčio miesto stadione vykusiose...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (67)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos (141)

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...

Kremliaus kėslai verčia sunerimti: visai šalia Lietuvos – pavojingi signalai (117)

Latvija švenčia šimtmetį . Tačiau Latvijos parlamentarai nespėjo įteikti dovanos šaliai –...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (185)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...