„2024 metų sausio 1–ąją dieną sueis būtent 100 metų nuo Lietuvos milicijos pervadinimo į policiją“, – LNK žinioms sakė Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Obeliske turėtų būti policijos ženklo motyvai, dvigubas Jogailaičių kryžius ir Lietuvos policijos šūkis – ginti, saugoti, padėti.

Beveik 8 metrų aukščio paminklas kainuos 215 tūkst. eurų.

„Jis pagamintas iš granito blokų ir nerūdijančio plieno detalių“, – pasakojo S. Rimas.

Pasirodžius informacijai, kad toks paminklas bus statomas socialiniai tinklai pradėjo ūžti. Vieni ironiškai siūlė obeliską statyti iš krabų lazdelių, kiti prisiminė, kad meras Visvaldas Matijošaitis yra buvęs milicininkas, todėl pats sau statosi paminklą. Dar kiti siūlė vietoje paminklo pareigūnams tiesiog padidinti algas.

LNK žinių kalbintų kauniečių nuomonės išsiskyrė – kol vieni sakė, jog policiją pagerbti būtina, kiti kalbėjo, jog netinkama nei paminklo vieta, nei pasirinktas būdas – obeliskas.

Obeliskas bus skirtas visos Lietuvos policijai, daug kam kilo klausimas – kodėl toks paminklas atsiras Kaune, o ne Vilniuje.

„Lenktynėse Kaunas prieš Vilnių nugalėjo. Bet istoriškai taip ir buvo, kad Lietuvos policija, visa jos vadovybė tuo metu Kaune kaip Laikinojoje sostinėje kūrėsi“, – teigė Kultūros paveldo skyriaus vedėjas.

Policijos profsąjungos vadovė sako, kad vietos pasirinkimas kelia klausimų.

„Tai yra buvę ne tik policijos, bet ir KGB rūmai, saugumas, kur buvo kankinami žmonės“, – LNK žinioms sakė policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.

Sakoma, kad vieta pasirinkta todėl, kad čia anksčiau stovėdavo įvairūs paminklai, kurie buvo nukelti. O šalia yra pagrindinis policijos pastatas.

Policijos departamento atstovė sako, kad žinią apie monumentą priėmė teigiamai.

„Vadovybė palaiko tokią policijos veteranų iniciatyvą. Nes mūsų veteranų asociacija iš tikrųjų yra labai aktyvi. Deda labai daug pastangų policijos istorinės atminties įamžinimui ir išsaugojimui“, – sakė Revita Janavičiūtė.

Policijos profesinės sąjungos pirmininkė R. Katinienė sako, kad nėra aišku iš kokių pinigų bus statomas monumentas. Nerimaujama, kad galiausiai už jį netektų mokėti pačiai policijai.

„Turime karčios patirties, kada prasideda finansavimas iš policijos biudžeto, iš policininkams skirtų darbo užmokesčio lėšų. Reikia, kad būtų labai aiškiai įvardijama, pasakoma ir tikrai užtikrinama, kad tai nebus policijos aprūpinimai ar darbo užmokesčiui skirtų lėšų. Šiai dienai yra tikrai svarbesnių problemų“, – tikino R. Katinienė.

Kauno miesto savivaldybė sako, kad nors finansavimas jau skirtas iš biudžeto, visgi bendruomenės prisidėti bus prašoma.

„Veteranų bendruomenė ir esami pareigūnai taip pat organizuoja lėšų rinkimo akciją ir tikimės, kad savo indėliu taip pat prisidės“, – kalbėjo S. Rimas.

Obeliskas Kaune turėtų atsirasti kitų metų spalio mėnesį per angelų sargų dieną. Kartu su paminklo atsiradimu bus rekonstruota ir paskutinė likusi, dar nepaliesta Laisvės alėjos dalis.

Visą LNK reportažą žiūrėkite čia: