aA
Prezidentui Valdui Adamkui lapkričio 3 d. sukako 90 metų. Garbingą jubiliejų buvęs šalies vadovas paminėjo Vytauto Didžiojo universitete (VDU), kuriame jis yra Tarybos pirmininkas.
© Kas vyksta Kaune nuotr.

Lapkričio 5-ąją prezidento pasveikinti į Vytauto Didžiojo universiteto Didžiąją salę susirinko apie 700 iškiliausių Lietuvos žmonių ir geriausių prezidento bičiulių.

Pats prezidentas yra ne kartą teigęs, kad be universiteto nėra nei asmenybės ugdymo, nei valstybės ateities, o kalbėdamas apie Vytauto Didžiojo universitetą neretai akcentavo, kad šio istorija ir vertybės, diegiamos jaunajai kartai, buvo ir vis dar yra be galo svarbios. „Tai yra humanitarinių mokslų židinys, be kurio aš neįsivaizduoju tolimesnio šalies vystymosi“, – įsitikinęs prezidentas V. Adamkus, apie kurį rašo VDU.

Adamkus gimė 1926 metais Kaune, vėliau mieste lankė mokyklą, karo metais dalyvavo rezistencinėje veikloje. 1944-ųjų liepą, būdamas aštuoniolikos, jis su tėvais pasitraukė į Vokietiją, kur baigė lietuvių gimnaziją, įstojo į Miuncheno universitetą, Gamtos fakultetą. 1949 metais V. Adamkus su šeima emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), ten 1960-aisiais baigė Ilinojaus Technologijos institutą, įgijo statybų inžinieriaus specialybę.

Prezidentas turi unikalią galimybę palyginti du nepriklausomybės laikotarpius. Kaip pats yra sakęs, Lietuvos valstybė yra tik 8 metais vyresnė už jį. „Augau, kai vystėsi 1918-ųjų Lietuva, ir aktyviai dalyvavau šaliai atsiskiriant nuo SSRS 1990 metais. Manoji karta, atsidūrusi už Lietuvos ribų, turėjo vienintelį tikslą – atgauti Lietuvai nepriklausomybę ir sugrąžinti ją į tarptautinį žemėlapį“, – pasakoja V. Adamkus.

Prezidentas įsitikinęs, kad pasaulis niekada nestovi vietoje, todėl į kiekvieną problemą ar situaciją reikia žiūrėti globaliai ir optimistiškai. Kaip pavyzdį V. Adamkus pateikia VDU atkūrimą 1989 m., kai dar nebuvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybė ir universiteto atgaivinimas atrodė daugiau utopinė idėja, negu realybė, tačiau aktyviai bendraudami Lietuvos ir išeivijos mokslininkai susitarė bendromis pastangomis to siekti.

„Prisimenu atkūrimo laikotarpį, kada lietuvių išeivijos mokslo elitas, jausdamas tarptautinės politikos pulsą ir kad Lietuva yra ant išsivadavimo slenksčio, pirmiausiai atkreipė dėmesį į aukštojo mokslo sistemą ir ėmėsi humanitarinės misijos atkurti vienintelį tarpukario Lietuvoje veikusį Vytauto Didžiojo universitetą. Didžiuojuosi tuo, kad turėjau galimybę aktyviai dalyvauti šiame atkūrimo akte, kuris buvo unikalus atvejis ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje“, – pasakoja VDU Atkuriamojo Senato narys V. Adamkus.

VDU rektorius J. Augutis, kalbėdamas apie V. Adamkaus jubiliejų, sako, kad turbūt geriausia dovana nuo prezidento, bet kartu ir skirta prezidentui, Kauno miestui ir Vytauto Didžiojo universitetui, yra pavasarį po restauracijos atidaryta prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus. „Šios viešosios įstaigos veikla taip pat susieta su VDU Lietuvių išeivijos institutu (LII). Per neilgą laiką, biblioteka jau spėjo tapti intelektualų susibūrimo, diskusijų vieta“, – džiaugiasi rektorius, pasakodamas, kad visais laikais biblioteka buvo ne tik edukacinė, bet ir kultūrinė simbolinė vieta, traukianti žmones.

Anot vieno iš šios viešosios įstaigos steigimo iniciatorių, VDU istoriko prof. Egidijaus Aleksandravičiaus, visuomenei, kuri nori lygiuotis į stiprias Vakarų demokratines valstybes, šis JAV tradicijos perėmimas yra itin svarbus.

Vytauto Didžiojo universitetas, turėdamas savo sektinų herojų panteone V. Adamkų ir prisidėdamas kaip institucija prie šios bibliotekos-muziejaus, sukuria didžiules galimybes ugdyti naujuosius lietuvių demokratijos, pilietinės ir atviros visuomenės bei globalios Lietuvos lyderius“, – VDU ir V. Adamkaus bibliotekos ateities perspektyvas pristato prof. E. Aleksandravičius.

E. Aleksandravičius pasakoja, kad VDU, suvokdamas ir įvertindamas Lietuvos išeivijos įdirbį valstybės vertybių formavimuisi, save pozicionuoja kaip Pasaulio lietuvių universitetą, todėl dialogo kūrimo procese biblioteka taip pat yra įdomi ir svarbi vieta išeivijos lietuviams – nemažą dalį veiklų ateityje planuojama skirti išeivijos istorijai pristatyti, o V. Adamkus yra vienas svarbiausių lietuvių išeivijos simbolių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Adamkienės bendraklasės atsiminimai: kai ji dar buvo ilgakasė Telšių gimnazistė, vaikinams teko padūsauti (71)

Kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus sutuoktinė, buvusi pirmoji šalies ponia Alma...

Įvertino Karpavičiaus turtų dalybų skandalą ir paaiškino – kuri žmona turi didesnę teisę į palikimą (1)

Daugiau nei 100 mln. Eur palikimas – štai dėl tokių pinigų šiandien surėmusias ietis laiko...

Renkantis butą atskaitos tašku tampa liūdnai pagarsėjęs Perkūnkiemis, po jo – viskas tik geryn Avulis: tai lyg koks getas (110)

Išsirinkti būstą – užduotis ne iš lengvųjų. Viena vertus, rinktis tikrai yra iš ko, kita...

Žydus gelbėjusiai vokietės ir lietuvio šeimai likimas smogė žiauriai: be gailesčio buvo ištremti į Sibirą (222)

1944 metų spalio 10 dieną į Lietuvos pajūrį įžengusi sovietinė kariuomenė atnešė...

Vokietijos bėgikė kratosi karščiausios planetos sportininkės etiketės – pirmoje vietoje jai sportas (66)

Tokio skaičiaus Vokietijos lengvaatletė Alica Schmidt ir pati kol kas negali suvokti – 500 tūkst....

Gūsingas vėjas neleis įsivyrauti šilumai, bet lietus trumpam pasitrauks (10)

Šiandien Lietuvos orus lems ciklono pietinis pakraštys. Praslinkus šiltajam atmosferos frontui,...

Suskystintas dujas gabenusio vairuotojo išsiblaškymo kaina – milžiniškas sprogimas greitkelyje (20)

Išsiblaškymo prie vairo kaina gali būti labai didelė. Telefone, pašalinėje veikloje paskendę...

Spąstai, į kuriuos pateko nieko neįtarę automobilių pirkėjai (70)

Mobiliojo ryšio blokavimo sistemoms milijonus skyrusi kalėjimų sistema ir toliau nesugeba...

Lietuvė pradėjo tvarkytis dokumentus europiečio statusui JK gauti. Tada išlindo keisti dalykai (82)

Britų valdžios įstaigose paslaptingai prapuola įrašai apie Europos Sąjungos piliečių...

Nesusipratimas restorane parodė nemalonią tiesą: vartoti svaigalus yra tapę daugiau negu norma (120)

Kavinės lankytojai, visiškai nevartojančiai alkoholio, alaus gamintojai rekomendavo nevengti...