aA
Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje, o Vladimiro Putino diktatūra to neišgyvens, todėl būtina padėti Kyjivui pasiekti pergalę, sako Vilniuje besilankantis Rusijos opozicijos atstovas Garis Kasparovas.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© AFP / Scanpix

Niujorke šiuo metu gyvenantis šachmatų didmeistris penktadienį karo Ukrainoje padarinius aptarė su kita šachmatų didmeistre – Seimo pirmininke Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Po susitikimo G. Kasparovas žurnalistams sakė, kad su V. Čmilyte-Nielsen prisiminė ir „savo šachmatų jaunystę“, nors dabar aptaria kitus žaidimus, kurie, skirtingai nei šachmatai, kai kurių žaidėjų žaidžiami be taisyklių.

„Iš tiesų dabar tarptautinės politikos uždavinys yra priversti tuos, kurie nesilaiko taisyklių, jų laikytis, nes yra tarptautiniai įsipareigojimai, taisyklės, ir tai, kad V. Putinas daugelį metų jų galėjo nebaudžiamas nesilaikyti, atvedė iki situacijos, kurią turime dabar“, – sakė G. Kasparovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad, vėlgi skirtingai nei šachmatų partija, Rusijos karas prieš Ukrainą negali baigtis lygiosiomis.

„Kare nebūna lygiųjų, tai karas, kurį pabaigs arba V. Putino pergalė, kas mažai tikėtina, arba Ukrainos ir mūsų visų pergalė, ir mes svarstome, kokie bus padariniai pasauliui, Rusijai, kai Ukraina pasieks pergalės“, – kalbėjo opozicijos atstovas.

„Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad karas jau eina link pralaimėjimo, ir V. Putino diktatūra pralaimėjimo neišgyvens, Ukrainos vėliava Sevastopolyje yra Rusijos išsivadavimo nuo putinizmo pradžia, todėl dabar svarbiausia – padėti Ukrainai laimėti“, – sakė G. Kasparovas.

Jis taip pat pabrėžė, kad sankcijos Rusijai būtų taikomos iki ji atlygins karo nuostolius Ukrainai, o kaltieji už karo nusikaltimus bus teisiami.

„Svarbu, kad vieningas Vakarų frontas nesubyrėtų ir būtų pasiekti tikslai – Ukrainos pergalė, užimtų teritorijų išvadavimas, reparacijų išmokėjimas ir karo nusikaltėlių atvedimas į teismą. Jei šitie tikslai bus pasiekti, permainos Rusijoje neišvengiamos“, – teigė G. Kasparovas.

Opozicijos atstovas prognozavo, kad karas neužtruks ir „situacija turėtų išsispręsti dar šiemet“.

„Jei kažkas ir sako, kad sankcijos neveikia, tam reikia laiko, nes iš tiesų sankcijos dusina Rusijos ekonomiką, ir jokia Rusijos valdžia neišsilaikys, jei sankcijos bus tęsiamos. Rusija dabar yra šalis, kuri yra iškritusi iš pasaulinių politinių ir ekonominių procesų, ir net artimiausi sąjungininkai, kaimyninės diktatūros, atsitraukė, nes nenori būti šitos pralaiminčios koalicijos dalimi“, – kalbėjo G. Kasparovas.

„V. Putinas yra vienas, ir man atrodo, jog svarbiausia, kad sankcijos būtų išlaikytos iki Ukrainos pergalės, reparacijų išmokėjimo ir karo nusikaltėlių teismo, tai lems neišvengiamą režimo pasikeitimą“, – pažymėjo opozicijos atstovas.

Jis taip pat prognozavo, kad Rusija po karo neišsilaikys „savo dabartine apimtimi“ ir kai kurios jos teritorijos atsiskirs, nes karo Ukrainoje pralaimėjimas taps katalizatoriumi jau šiuo metu vykstantiems procesams.

Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen po susitikimo žurnalistams sakė, kad su G. Kasparovu aptarė, kuo Vakarai galėtų labiau padėti Ukrainai, kad ši greičiau pasiektų pergalę kare.

„G. Kasparovas žinomas kaip labai įžvalgus žmogus ir politikos ekspertas, dar 2015 metais jis parašė knygą „Winter is coming“, „Ateina žiema“, kurioje labai tikslai numatė V. Putino režimo veiksmus. Kalbėjome ir apie tai, kaip jam tai pavyko, kaip jis mato perspektyvas ateityje, ir jis prognozuoja, kad visgi V. Putino režimas neišsilaikys, todėl jau dabar reikia imtis labai konkrečių veiksmų, palaikant demokratinę opoziciją ir padedant Ukrainai pasiekti pergalę“, – sakė parlamento vadovė.

G. Kasparovas Vilniuje penktadienį dalyvauja „Laisvosios Rusijos forumo“ konferencijoje apie karo Ukrainoje padarinius Rusijai ir Europai.

Šioje konferencijoje taip pat dalyvaus tokie Rusijos opozicijos veikėjai Michailas Chodorkovskis, Dmitrijus Gudkovas, Jevgenijus Kiseliovas, Leonidas Nevzlinas, Ilja Ponomariovas, Konstantinas Egertas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(94 žmonės įvertino)
4.6277

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Putino bendrakursis KGB akademijoje: Rusijos elitas perversmą surengtų tik vienu atveju

Buvęs KGB karininkas, šiuo metu Jungtinėse Amerikos valstijose ( JAV ) gyvenantis, kartu su V....

Modesta pasirinko retą profesiją, kur atlygis kasmet stabiliai auga ir augs: o tai, kad į rankas tenka paimti lituoklį, yra tik įdomiau

Įdomi, labai gerai mokama, perspektyvi profesija : taip elektronikos inžineriją apibūdina tiek...

Verslas PliusNatalie Wong

NT milijardierius Rossas prabilo apie neapmąstytą recesijos poveikį

Nekilnojamojo turto milijardierius Stephenas Rossas teigia, kad kompanijos, nesugebančios priversti...

Apie 10 proc. gyvenančių skurde dirba pilnu etatu: ateitis gali būti dar niūresnė (6)

Statistika rodo, kad skurdo skalėje iš trečios vietos peršokome į šeštą. Vargetų skaičius...

Karas Ukrainoje. Ukraina: turime informacijos apie galutinį Baltarusijos įtraukimą į karą

Savo naktinėje kalboje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Rusijos bombardavimas...

Iraną supurtė galingas žemės drebėjimas: po betono nuolaužomis žuvo mažiausiai 5 žmonės, dešimtys sunkiai sužeistų

Pietų Irane mažiausia penki žmonės žuvo ir dar per 80 buvo sužeisti anksti šeštadienį...

Italijos policija nepraleido haubicų, gabentų į Ukrainą įtarimų pareigūnams sukėlė sunkvežimį vairavęs asmuo (6)

Neapolio policija nepraleido ir grąžino į Persano di Salerno karinę bazę tris vilkikus, kurie...

Lenkijos URM perspėjo savo piliečius: ragina nevykti į Baltarusiją – rizika labai didelė

Lenkijos užsienio reikalų ministerija rekomendavo šalies piliečiams susilaikyti nuo kelionių į...