aA
Atsižvelgiant į geopolitinę ir saugumo situaciją regione, siūloma įstatyme numatyti naują reikalavimą valstybės tarnautojams – išklausyti įvadinį mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mobilizacijos ir karo metu mokymą.
Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Julius Kalinskas

Antradienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ketina pateikti Seimui tai numatančias Valstybės tarnybos įstatymo pataisas.

Jo nuomone, žinių apie mobilizaciją, pilietinį pasipriešinimą turėtų įgyti visi valstybės tarnautojai. Anot Seimo NSGK pirmininko, kiekvienas valstybės tarnautojas privalo būti susipažinęs su mobilizacijos teisiniu režimu, pasirengimu mobilizacijai ir karo padėčiai, mobilizacijos sistemos veikimo ir priimančiosios šalies paramos teikimo principais, pilietinio pasipriešinimo ir kitais valstybės gynimo būdais, taip pat žinoti savo veiksmus paskelbus mobilizaciją ar įvedus karo padėtį.

„Valstybės tarnautojai yra mūsų valstybės stuburas, kurie turi žinoti, koks yra jų vaidmuo karo padėties metu. Kita vertus, dalis jų atliktų gyvybines funkcijas, todėl turi aiškiai žinoti visą mobilizacijos tvarką ir mobilizacijos politiką, mobilizacijos algoritmus. Taip pat svarbu, kad jie turėtų įgūdžius ir žinias dėl pilietinio pasipriešinimo – tiek ginkluoto, tiek neginkluoto. Kuo daugiau visuomenės turės įgūdžius, žinias ir vietą gynybos planuose kartu su valia priešintis, kas yra iš esmės mūsų tapatybės, identiteto, patriotizmo klausimas, tuo mes būsime atsparesni kaip visuomenė galimoms grėsmėms, galėsime duoti atkirtį, jeigu reikėtų, okupantui. Tai čia yra visuotinės gynybos principo praktinis įgyvendinimas, kai su pilietinio pasipriešinimo ir mobilizacijos kursais bus supažindinamas vis platesnis visuomenės ratas“, – komentuodamas įstatymo pataisas Eltai sakė L. Kasčiūnas.

Jis nesiėmė atsakyti, kokios apimties bus mokymai, nes tai bus nustatyta poįstatyminėse teisės aktuose.

„Čia nesikišu, tai yra principo įvedimas, o po to Vyriausybė pagal poreikius su Krašto apsaugos ministerija, su Pilietinio pasipriešinimo ir mobilizacijos departamentu pasižiūrės ir apsispręs, kokio lygio turėtų būti tie mokymai valstybės tarnautojams“, – sakė L. Kasčiūnas.

Jeigu Seimas pritartų, pradėję eiti pareigas valstybės tarnautojai, kurie prieš tai nėra išklausę mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mobilizacijos ir karo metu mokymo programų, per metus nuo priėmimo į valstybės tarnautojo pareigas dienos privalėtų Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka išklausyti šią programą.

Anot L. Kasčiūno, šis reikalavimas būtų taikomas visoms valstybės tarnautojų grupėms – karjeros valstybės tarnautojams, įstaigų vadovams, politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojams ir laikiniesiems valstybės tarnautojams. Įvadinį mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mobilizacijos ir karo metu mokymą išklausę valstybės tarnautojai gautų tai patvirtinantį sertifikatą.

Tikimasi, kad siūlomas teisinis reguliavimas padės labiau atliepti visuotinės gynybos principą ir pasiekti, kad kuo didesnė visuomenės dalis būtų informuota apie pilietinį pasipriešinimą, pasirengimą mobilizacijai ir karo padėčiai.

Siūloma, kad teikiamas projektas įsigaliotų 2024 m. sausio 1 d., kad valstybės institucijos ir įstaigos spėtų pasirengti jo įgyvendinimui ir parengtų reikiamas tvarkas.

„Norėčiau, kad įstatymo pataisos įsigaliotų nuo kitų metų sausio 1 d. Manau, kad reikės Vyriausybės išvados, todėl tai gali šiek tiek užtrukti“, – Eltai sakė L. Kasčiūnas.

Šių metų gegužės 25 d. Seimo priimtas naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas nenumato įvadinio mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mobilizacijos ir karo metu mokymo visiems į valstybės tarnautojo pareigas priimtiems asmenims.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
2.1429

Top naujienos

Po skandalą sukėlusių ministro pasisakymų į kovą dėl milijardų vertės sandorio stoja naujas žaidėjas (1)

Vasarą kilęs skandalas dėl KAM siūlymo rinktis vokiškus tankus „ Leopard 2 “ prigeso. Tačiau...

Malinauskas apie kurjerius su grynaisiais, nelegalią kelionę sovietmečiu į Lenkiją ir aferistą, pagrobusį viską, ką uždirbo

Viliumas Malinauskas , Grūto parko įkūrėjas, buvęs grybų ir sraigių karalius pragyveno įdomų...

Putiną pašiepusiai Hillary Clinton – Kremliaus atsakas

Buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton antradienį pašiepė Rusijos prezidentą...

Verslas PliusJulija Leimonė

Kylant palūkanų normoms, žaibiškai didėja ir naudotos buitinės technikos paklausa: skelbimai išnyksta akimirksniu pasakė, į ką atkreipti dėmesį perkant dėvėtą buitinę techniką

Lietuvoje jau kuris laikas jaučiamas išaugęs naudotos buitinės technikos poreikis. Ekonomistai...

Karas Ukrainoje. ISW: Ukrainos kariuomenė padarė proveržį dar vienoje linijoje naktį Ukraina vėl atakuota dronais

Rugsėjo 27 d. Ukrainos kariuomenė įžengė į apkasų liniją į vakarus nuo Verbovojaus (16 km...

Dažnam siaubą keliantys gyvūnai Edgarui pakuždėjo neįprastą verslo idėją: džiaugiasi, kad darbą gali vadinti hobiu

Ne visiems svajonių augintinis yra pūkuotas kačiukas, šuniukas ar triušiukas. Juk ne mažiau...

Vasariški orai trauktis dar neketina, tačiau viename regione jau numatomi pokyčiai

Paskutinioji rugsėjo savaitė rudens beveik neprimins - tiek dienos, tiek naktys bus šiltos.

Eksperimentuodama alytiškė užšaldė pomidorus ir dabar negali atsidžiaugti: dedu į sriubas, troškinius, padažus

Alytiškė Ingrida Mitrulevičienė savo kuriamą tinklaraštį „Kviečiu į virtuvę“ vadina...

Jupiterio palydove atrastos vandenyje tirpios medžiagos palieka vis mažiau abejonių: ar ten gali būti gyvybė?

Jupiterio palydovas Europa po lediniu paviršiumi turi vandenyną. Žinome, kad jame vyksta...

Praūžė konferencijos „Tvarumo kursas“ transliacija: nespėjusių sudalyvauti laukia įrašai

Rugsėjo 27 d. „Delfi“ portale buvo galima stebėti nemokamą nuotolinę konferenciją „ Tvarumo...