Privalomasis sveikatos draudimas (PSD) su juo susiduriantiems asmenims sukelia nemažai klausimų. Vienas jų – kas ir kaip administruoja surinktas įmokas?
Eurai
© DELFI / Kiril Čachovskij

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodros“) duomenimis, nuo 2016 metų sausio 1 d. „Sodra“ yra vienintelė institucija renkanti PSD įmokas. Jos patenka į Privalomojo sveikatos draudimo fondą (PSDF).

Kaip surenkamos PSD įmokos?

Dirbantiems pagal darbo sutartį savarankiškai įmokų mokėti nereikia – PSD įmokas „Sodrai“ perveda darbdavys. Tačiau savarankiškai privalomuoju sveikatos draudimu turi draustis tie asmenys, kurie niekur nedirba ir nėra užsiregistravę darbo biržoje, nėra deklaravę savo išvykimo iš šalies ilgesniam nei 6 mėn. laikotarpiui, nevykdo jokios ekonominės veiklos, dėl kurios yra skaičiuojamos PSD įmokos, nesimoko ir nėra drausti valstybės lėšomis. Valstybės lėšomis draudžiami pensininkai, vaikai iki 18 metų, studentai ir kt.

Kaip skelbia „Sodra“, savarankiškai PSD įmokas mokantys asmenys iki paskutinės mėnesio dienos į „Sodros“ surenkamąsias sąskaitas turi pervesti 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos (t.y. 380 EUR) sudarančią įmoką. Šiuo metu ji siekia 34,2 EUR.

Patvirtintas 2017 m. PSDF biudžetas siekia 1 574 487 tūkst. Eur pajamų ir 1 574 487 tūkst. Eur išlaidų.

Kaip skirstomos įmokos?

„Ligonių kasa veikia panašiai, kaip draudimo bendrovė. Tik finansai tvarkomi šiek tiek kitaip, kadangi tai yra valstybinis biudžetas“, – apie PSD fondą pasakoja VLK atstovė Irena Džiužaitė. Šio biudžeto įplaukos yra sudaromos iš Sodros surenkamų įmokų ir valstybės skiriamų lėšų už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis: vaikus iki 18 metų, pensininkus, darbo biržoje registruotus bedarbius.

„Išlaidas daro ligonių kasos – būtent jos sudaro sutartis su gydymo įstaigomis, vaistinėmis, kitomis įmonėmis bei įstaigomis ir sumoka už suteiktas paslaugas. Tai reiškia, kad visiškai nesvarbu, ar žmogaus gydymas kainuos kelis, ar kelioliką tūkstančių eurų – jei jis apdraustas PSD, už gydymą sumokės ligonių kasos“, – teigia I. Džiužaitė.

TLK kasmet sudaro sutartis su gydymo įstaigomis dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo PSDF biudžeto lėšomis. Gydymo įstaiga, pageidaujanti sudaryti ateinančių kalendorinių metų sutartį, iki einamųjų metų lapkričio 1 dienos turi pateikti prašymą.

„Visiškai nesvarbu ar tai privati, ar viešoji gydymo įstaiga – svarbu, kad ji pateiktų paraišką dėl konkrečių paslaugų teikimo ir turėtų licencijas. Pati įstaiga turi turėti licenciją ir atitikti kitus nustatytus reikalavimus. Juk dėl numatytų higienos normų ir nustatyto ploto tvartelyje chirurginės operacijos negali vykti“, – sutarčių su gydymo įstaigomis subtilybes paaiškina VLK specialistė.

Kas vyksta su PSD įmokomis?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Sutartyje su gydymo įstaiga nurodomas jos teikiamų paslaugų sąrašas, paslaugų teikimo sąlygos ir PSDF biudžeto lėšos, numatytos suteiktų paslaugų išlaidoms apmokėti.

Gydymo įstaigoms, sudariusioms sutartis dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir šių paslaugų išlaidų apmokėjimo PSDF biudžeto lėšomis, už suteiktas paslaugas mokama kas mėnesį pagal gydymo įstaigų TLK pateiktas ataskaitas apie suteiktas paslaugas ir sąskaitas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Italų žurnalistai „rado“ sensaciją: kruvinų žudynių istorijoje - lietuvių snaiperių pėdsakai (526)

Kas iš tikrųjų įvyko 2014-ųjų vasarį Kijeve, kai į Maidano protestuotojus pasipylė...

Jauniausias ministras po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo: kas jis? biografija (7)

27–erių metų parlamentaras Virginijus Sinkevičius ruošiasi didžiausiam karjeros šuoliui –...

Perbraižomos Lietuvos verslo ribos kursto nesutarimus (83)

Ketvirtadienį ryte kalbėdamas Žinių radijuje premjeras Saulius Skvernelis sukritikavo jį į...

Užkalnis. 10 prašymų Kalėdų seneliui (162)

Dabar toks laikas, kai vaikai rašo laiškus Kalėdų seneliui ir prašo dovanų.

Vežėjai skambina pavojaus varpais: mus gali sužlugdyti (123)

Krovinių gabenimo automobiliais įmonei „Telmento transportas“, turinčiai 260 darbuotojų...

Rinktinės kelionė į praeitį: salėje dingstantis vanduo ir grotestiški griuvėsiai pašonėje (8)

Ne vieną į Vilnių atvykstančią futbolo rinktinę LFF stadionas nukelia atgal į praėjusį...

Blogiausias scenarijus: kas mūsų lauktų, jei įvyktų avarija Astravo AE (30)

Atominė elektrinė (AE) labai sudėtingas ir daugybę sistemų turintis elektros gamybos...

Garsios Lietuvos moterys virto svajonių nuotakomis (43)

Vestuves planuojančios būsimos nuotakos susiduria su daugybe iššūkių. Kokią suknelę...

Niujorko viešbutis atsisako Trumpo pavardės pavadinime dėl prezidento nepopuliarumo (2)

Niujorko Manhatano rajono Soho dalyje veikiantis viešbutis „Trump SoHo“ nusprendė atsisakyti...

Pamoka, kurią būtina išmokti: kaip paruošti tobulą bulvių košę? (12)

Ar įmanoma įsivaizduoti ką nors jaukesnio ir skanesnio už bulvių košę – šiltą kreminės...