Nepaisant Vilniaus mero nuogąstavimų dėl miestelėnų saugumo, Lietuvos karinių oro pajėgų naikintuvai per išrinktojo prezidento Rolando Pakso inauguraciją vasario 26-ąją vis dėlto skris virš sostinės. Taip nusprendė pirmadienio vakarą Prezidentūroje posėdžiavusi inauguracinė komisija.
Naikintuvas "L-39 Albatros"
Kaip žurnalistams sakė Inauguracinės komisijos narys Gintaras Šurkus, komisija net nesvarstė Vilniaus mero Artūro Zuoko kreipimosi, kuriame raginama atsisakyti kovinių naikintuvų skrydžio, nes, G.Šurkaus teigimu, specialistai, tarp jų - ir Civilinės aviacijos administracijos, išsklaido bet kokias Vilniaus mero abejones.

Vilniaus merui susirūpinimą kelia naikintuvų keliamas garsas, kuris "akivaizdžiai įtakos vilniečių gyvenimo kokybę", be to, naikintuvų keliama vibracija gali turėti neigiamos įtakos unikaliems Vilniaus senamiesčio seniesiems pastatams.

Be to, kaip teigiama mero kreipimesi, tokių skrydžių metu labai sunku užtikrinti miestelėnų saugumą.

Tačiau G.Šurkus teigė, kad per paradą skris trys lengvieji atakos lėktuvai "AL-39", kurie turi po vieną variklį ir atitinka tarptautinius triukšmo kontrolės reikalavimus, be to, šie lėktuvai skris saugiame aukštyje.

"70 proc. visų avarijų aviacijoje atsitinka kylant ir leidžiantis lėktuvams, o praskristi rikiuotėje yra eilinis, kasdienis, paprastas, nors ir gražus akcentas", - sakė G.Šurkus.

Komisijos nario teigimu, lėktuvų skrydis truks "gal penkias sekundes". Trispalvių dūmų, kaip buvo svarstyta iš pradžių, jie neleis.

G.Šurkus akcentavo, kad lėktuvų skrydis papildomai nekainuos valstybei.

"Kariuomenė turi užduotį treniruotis ir jie tą daro pagal grafiką. Visai nesvarbu, kur naikintuvai skraidys - ar virš Balbieriškio, ar virš parado. Tai bus eilinė treniruotė", -sakė G.Šurkus.

G.Šurkaus teigimu, iškilmių scenarijų teko koreguoti dėl kadenciją baigiančio prezidento Valdo Adamkaus pageidavimų.

"Mes norėjome pagerbti prezidentą, baigusį kadenciją, ir visą ceremoniją padaryti kuo iškilmingesnę", - sakė G.Šurkus.

Prezidentūros Baltojoje salėje vyks Prezidentūros perdavimo ir priėmimo akto pasirašymas.

"Paskutinis Valdo Adamkaus pageidavimas buvo, kad, įėjus į Prezidentūrą ir perdavus savo įgaliojimus, vidiniame Prezidentūros kieme jis sėstų į automobilį ir išvažiuotų pro susirinkusius žmones, galbūt su jais atsisveikindamas pamojuotų, bet tolimesnėse šventės dalyse jis nedalyvautų", - sakė G.Šurkus.

G.Šurkaus teigimu, V.Adamkus pageidavo nedalyvauti Prezidentūroje rengiame priėmime R.Pakso ir jo žmonos Laimos vardu.

G.Šurkaus teigimu, dar per pirmąjį Inauguracinės komisijos posėdį buvo nuspręsta, kad iškilmės turėtų kainuoti mažiau nei prieš penkerius metus vykusi V.Adamkaus inauguracija.

Kadangi, G.Šurkaus teigimu, komisija gavo du skirtingus skaičius, kiek kainavo iškilmės - 305 tūkst. ir 250 tūkst. litų, buvo nuspręsta, kad R.Pakso inauguracijos iškilmės neturėtų kainuoti daugiau nei 250 tūkst.

116 tūkst. litų iškilmių sąskaitai padengti skirta iš Vyriausybės rezervo fondo, dar apie 100 tūkst. bus paimta iš Prezidentūros reprezentacinių lėšų.

Inauguracijos iškilmes transliuos ne tik Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, bet ir komercinis kanalas TV4, kuris, G.Šurkaus teigimu, pats pirmasis pasiūlė savo paslaugas ir paprašė leidimo transliuoti.

R.Pakso inauguracijos iškilmės prasidės Seime surengtu iškilmingu posėdžiu, kurio pagrindinis akcentas bus išrinktojo prezidento priesaika. Per posėdį, kuriame dalyvaus Lietuvos ambasadoriai užsienyje, visuomenės veikėjai, naujojo prezidento šeimos nariai, kalbas pasakys pirmasis Lietuvos prezidentas po nepriklausomybės atkūrimo Algirdas Brazauskas, taip pat V.Adamkus.

Po priesaikos Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas R.Paksui įteiks Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Tokį ordiną savo dekretu dar turės paskirti kadenciją baigiantis prezidentas.

Per iškilmingą posėdį V.Adamkus paskelbs savo dekretą apie kadencijos pabaigą, o prisiekęs prezidentas - apie savo kadencijos pradžią. R.Paksui taip pat bus įteiktas simbolinis prezidento antspaudas.

Vėliau inauguracijos iškilmės persikels į Nepriklausomybės aikštę, kur prieš vidurdienį vyks karinių pajėgų rikiuotė ir paradas. Būtent tuo metu ir pasirodys naikintuvai.

Po parado sostinės Arkikatedroje Bazilikoje bus aukojamos iškilmingos mišios, pašventinta prezidento vėliava.

Iš Arkikatedros R.Paksas su palyda į priešais Prezidentūrą esančią S.Daukanto aikštę ateis pėsčiomis. Čia vyks Prezidentūros perėmimo ceremonija, bus nuleista V.Adamkaus prezidentavimo metu plazdėjusi prezidento vėliava ir iškelta naujojo prezidento vėliava.

S.Daukanto aikštėje R.Paksas pasakys kalbą tautai. Aikštėje turėtų dalyvauti visų Lietuvos miestų ir miestelių atstovai su savo vėliavomis.

19 val. Prezidentūroje vyks priėmimas R.Pakso ir jo žmonos Laimos vardu. Jame dalyvaus Lietuvos ambasadoriai bei užsienio diplomatinių atstovybių Vilniuje vadovai, Seimo, Vyriausybės nariai.

Iš viso į priėmimą, G.Šurkaus teigimu, pakviesta apie 400 žmonių, tarp kurių bus ir R.Pakso draugai bei artimieji.

Inauguracinėje komisijoje yra dabartinės Prezidentūros, Seimo, Vyriausybės, Vadovybės apsaugos departamento, Užsienio reikalų, Krašto apsaugos ir Finansų ministerijų, Vilniaus savivaldybės, Vyskupų konferencijos bei išrinktojo prezidento R. Pakso atstovai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiurpi vienos šeimos istorija: išžudė šeimą ir apsigyveno su seserimi (278)

Stropus ir gabus abiturientas iš darbščios ūkininkų šeimos, tačiau kartu – ir negailestingas,...

Apie Lietuvą kalbėjo su ašaromis akyse: kodėl kai kurie emigrantai negrįžta (423)

„Jūs neįsivaizduojate, kaip pasiilgstame Lietuvos. Visi, kad ir ką sakytų, visi visu 100...

Naktinis reidas Vilniuje: didžiausi pažeidėjai – BMW ir „Audi“ vairuotojai (75)

Sekmadienio naktį Vilniuje kelių policija vėl surengė reidą . Vidurnaktį jis prasidėjo žiede...

18-mečio debiutas Pjongčange: lietuvis aplenkė beveik pusę varžovų (12)

Ankstyvą sekmadienio rytą Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse debiutavo 18-metis kalnų...

16 metų tikro košmaro: ryte kūnai būdavo ištempiami lauk (175)

Po metų, kai jos tėvas su dviem jo broliais buvo rasti nušauti, sovietų valdžia atėjo Jevgenijos...

Dar 12 nacionalinės „Eurovizijos“ dalyvių rungėsi dėl jūsų simpatijų: pusei jau užtrenktos durys (393)

Pirmasis eurovizinių atrankų etapas jau praeityje – iš pusšimčio dalyvių liko vos 24....

Klaipėdoje minios žmonių susirinko į miesto aikštes ir skverus (114)

Pagrindinis šalies uostamiestis šeštadienį ūžia. Čia tęsiasi ketvirtasis „ Šviesų...

NBA Visų žvaigždžių fiestoje – Bookerio tritaškių liūtis ir Mitchello triumfas dėjimų konkurse gražiausių dėjimų video

Stipriausia pasaulio krepšinio lyga tęsia šiuo metu Los Andžele vykstantį šventinį Visų...

Amžinos vasaros kurortas vilioja atostogomis ant Raudonosios jūros kranto (29)

Eilate, Izraelio pietiniame kurorte prie Raudonosios jūros, jau turbūt yra pabuvoję nemaža dalis...

Atidžiai peržvelgusi vaikų vadovėlius tiesiog nustėro: tai – realus atvejis (760)

Viešai pristatyta nepanorusi būti filologė, humanitarinių mokslų daktarė, šiuo metu auginanti...