aA
Seime „valstiečių“ seniūno Ramūno Karbauskio vardu registruotas dar vienas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų projektas.
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Kiril Čachovskij


Jame akcentuojama, kad vaiko paėmimas iš šeimos galimas tik tada, kai kyla „realus ir tiesioginis pavojus vaiko sveikatai ar gyvybei“.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovės „valstietės“ Agnės Širinskienės teigimu, tai yra pakoreguotas grupės Seimo narių teiktas įstatymo pataisų variantas, kuriam priekaištų turėjo Seimo teisininkai.

„Seimo narys Mindaugas Puidokas ir grupė Seimo narių su nevyriausybinėmis organizacijomis parengė projektą, kuris keturiose vietose prieštaravo Konstitucijai. Kadangi tikrai labai jautrus klausimas, nusprendėme pabandyti padėti pataisas pataisyti, kad neliktų prieštaravimų“, – BNS sakė A. Širinskienė.

Seime yra pateiktas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektas, parengtas reaguojant į kilusį rezonansą dėl iš šeimos paimtų vaikų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad abu projektai bus suderinti Seimo komitetuose, o jų „tikslas yra tas pats – kiek galima daugiau sukurti teisinio saugumo šeimoms, kad vaikai nebūtų paimami lengva ranka“.

„Tiek mūsų ministerijos parengtas projektas, kuris paėmimo laikotarpį maksimaliai pailgina, tiek teikiami siūlymai irgi prisideda prie to, kad iš šeimų vaikai būtų paimami daug rečiau ir kai kyla pavojus gyvybei arba sveikatai, ta nuostata abiejuose teisės aktuose egzistuoja“, – pirmadienį žurnalistams sakė L. Kukuraitis.

„Politinis sutarimas yra, kad tai būtų derinama komitetuose, ir turėtume turėti variantą, geriausią šiuo metu šeimoms, kurį galima parengti bendromis pastangomis“, – teigė ministras.

Anksčiau M. Puidoko ir grupės parlamentarų teiktos pataisos daugiausiai kritikos sulaukė dėl keičiamo smurto prieš vaiką apibrėžimo, kad fiziniu smurtu prieš vaiką būtų laikomas tik jam sukeliamas žymus skausmas. Šiuo metu fiziniu smurtu laikomas bet koks vaikui sukeliamas skausmas.

„Smurto sąvoka nėra keičiama, bet rezultatas yra, kad vaiko paėmimas daromas kraštutiniais atvejais“, – apie koreguotas pataisas sakė A. Širinskienė.

R. Karbauskio registruotame projekte numatyta, kad „vaikas priverstinai gali būti paimamas iš jo tėvų ar vaiko atstovų pagal įstatymą tik tuo atveju, jei tai yra proporcinga priemonė, būtina siekiant išvengti realaus ir tiesioginio pavojaus vaiko gyvybei, sveikatai, ir šis pavojus negali būti pašalinamas kitomis priemonėmis“.

Sprendimas paimti vaiką turėtų būti „pagrįstas ir motyvuotas, be kita to, nurodant ir aplinkybes, kodėl vaiko nebuvo įmanoma apsaugoti kitais būdais“.

Įrašoma, kad vaiko paėmimas iš saugios aplinkos negalimas, o paėmimo metu privalo dalyvauti tėvai ar vienas iš tėvų, ar vaiko atstovų pagal įstatymą.

Projektu šiek tiek koreguojamas smurto prieš vaiką apibrėžimas, nustatant, kas nelaikoma smurtu. Pagal dabartinę įstatymo versiją, smurtu nelaikomi veiksmai, kuriais prieš vaiką panaudojama fizinė jėga ir vaikui sukeliamas fizinis ar psichinis skausmas, kai šiais veiksmais siekiama išvengti didesnio pavojaus vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei ir to negalima pasiekti kitomis priemonėmis.

Nauju apibrėžimu būtų įrašoma, kad smurtu nebūtų laikomi „proporcingi“ veiksmai, kai siekiama išvengti didesnio pavojaus vaiko sveikatai ar gyvybei, nebelieka pavojaus vaiko saugumui.

Tarp vaiko interesų į sveiką ir saugią aplinką įrašomas gyvenimas šeimoje su tėvais, giminystės ryšių išlaikymas.

Siūloma koreguoti nuostatą, draudžiančią vaikus iki 6 metų palikti vienus. Šiuo metu vaiko tėvai turi pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

Siūloma nustatyti, kad „priešmokyklinio amžiaus vaikas be objektyvios būtinybės neliktų vienas aplinkoje, kurioje, atsižvelgiant į jo amžių bei brandą, gali kilti realus pavojus vaiko sveikatai ar gyvybei“.

Taip pat pataisomis už žinomai melagingą pranešimą apie vaiko teisių pažeidimą numatoma administracinė atsakomybė, o vaiko teisių apsaugos darbuotojams, šeimoms pagalbą teikiančių mobiliųjų komandų nariams įvedamas nepriekaištingo reputacijos reikalavimas.

Bauda už melagingą vaiko teisių apsaugos iškvietimą būtų tokia pati kaip priešgaisrinės apsaugos, policijos, greitosios medicinos pagalbos ir kitų specialiųjų tarnybų iškvietimas žinant, kad pagalba nereikalinga, t. y. nuo dviejų šimtų iki dviejų tūkstančių eurų.

Projektą R. Karbauskis registravo Seime jau pradėjus nagrinėti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtas vaiko teisų apsaugos sistemos pataisas, kad vaikai iš šeimos būtų paimami tik kraštutiniu atveju.

Šios pataisos buvo pateiktos gruodį reaguojant į rezonansą dėl iš šeimos paimtų vaikų. Po pateikimo Seime joms buvo pritarta bendru sutarimu.

Seimo TTK vadovė A. Širinskienė tvirtino, kad Seime registruotos naujos pataisos nekonfrontuoja su ministerijos parengtu projektu.

„Jokio akibrokšto nėra, ministerija aktyviai dalyvavo rengiant šitas pataisas ir kai kuriems pasiūlymams pritarė (...), jokio konflikto nėra, buvo stengiamasi, kad abu projektai būtų maksimaliai suderinami ir komitetas galėtų juos lengvai integruoti“, – teigė A. Širinskienė.

Su „valstiečių“ vadovu R. Karbauskiu BNS susisiekti nepavyko.

M. Puidokas sakė „valstiečių“ seniūno registruotas pataisas vertinantis „kaip pirmą mažytę pergalę“, tačiau vis tiek ketina registruoti projektui atskirus pasiūlymus.

„Džiaugiuosi, kad R. Karbauskis pripažino, kad su Vaiko teisių apsaugos pagrindų projektu buvo padaryta klaidų, ir dalį tų klaidų imtasi spręsti. Tai neapima visų sprendinių, kurių mes siekėme savo projektu, bet gerai, kad atsiranda kai kurios mūsų pataisos“, – BNS teigė Seimo narys.

„Kadangi nėra keistos sąvokos, praktiškai kiekviena šeima gali atsidurti vaiko teisių apsaugos sistemos akiratyje, vis dar yra represinė struktūra, ne kaip padedanti šeimoms, bet kaip grasinanti iš šeimų paimti vaikus, jei jos kažko nevykdys. Šioje vietoje mes išliekame tvirti ir ketiname teikti pataisas į jau registruotus projektus“, – kalbėjo jis.

Parlamentaras taip pat patvirtino, jog planuojama rinkti piliečių parašus, kad Seime būtų pateiktas Vaiko ir šeimos gerovės įstatymo projektas. Tam reikia ne mažiau kaip 50 tūkst. žmonių parašų.

Anot M. Puidoko, surinkti parašai politikams parodytų visuomenės poziciją vaiko teisių reguliavimo klausimu, todėl pasirinktas toks kelias, o ne tiesiog registruoti projektą Seime parlamentarų vardu.

„Vaiko ir šeimos gerovės įstatymo projektas, kuriam planuojama rinkti 50 tūkst. parašų, būtų visiškai konceptualiai skirtingas projektas. Tuos parašus reikia rinkti, kad politikai ir Seimas matytų, koks visuomenės nusiteikimas tuo klausimu“, – sakė „valstiečių“ atstovas.

R. Karbauskis taip pat kartu registravo pataisas, kad bylos dėl vaikų paėmimo privalomai vyktų žodinio proceso tvarka, vaiko tėvams privalomai atstovautų advokatas, tėvai gautų valstybės garantuojamą teisinę pagalbą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apsipirkti prekybos centre reikės naujų įgūdžių: laukia didelės naujovės (375)

Nuo investicijų į savitarnos kasas iki naujos internetinės prekybos platformos - taip didieji...

Jastramskis: Skvernelis gali sumaišyti kortas Nausėdai, nes kur du – trečias nereikalingas (367)

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė dalyvausiantis Prezidento rinkimuose. Kokios jo...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (1190)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį – dauguma kelių tapo neįveikiamais (173)

Permainingos oro sąlygos Lietuvoje negaili iššūkių – rajoniniai keliai dėl spustelėjusio...

Rekordą Lietuvai pelnęs Vanagas svajojo apie TOP 10: penkias sekundes paliksime kitiems metams (53)

„Mes prieš startą pasitarėme, kad turime dar 4 minutes priekyje. Na, ir kur nematome, nelekiam,...

Geriausiu savo žaidėju Lekavičių vadinantis PAO treneris: jis neišpildo tik vieno prašymo (6)

Rickas Pitino iki šiol nebuvo viešėjęs Lietuvoje, bet apie lietuvius atsiliepia labai pagarbiai. O...

Dakaro ralis įveiktas – į Lietuvą bus parvežti net du rekordai atnaujinta 17.48 val. (421)

Trumpesnis, tik vienoje valstybėje vykstantis, tačiau toks pats sunkus ir kankinantis – toks...

Fenomenaliai pataikiusi „Maccabi“ ketvirtame kėlinyje pasigailėjo katalonų (1)

Lapkritį trenerį Ioannį Sfairopoulą pasikvietusi Tel Avivo „Maccabi“ (8 pergalės/11...

Vilniuje, pėsčiųjų perėjoje, mirtinai partrenkta moteris (53)

Ketvirtadienio vakarą, apie 18.12 val., Vilniuje, Žirnių g., automobilis „VW Scirocco“...

Karbauskis jau svarsto, kas galėtų pakeisti Skvernelį premjero poste (948)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs –...