aA
Trečiadienį posėdžiavęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suformuotas šešėlinis ministrų kabinetas pritarė nutarimui, kuriame ypač neigiamai įvertinti Ingridos Šimonytės Vyriausybės sprendimai, esą bloginsiantys regionų padėtį.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Anot šešėlinio ministro pirmininko Ramūno Karbauskio, valdžios ketinimai atimti iš regionų juose per aplinkosauginius mokesčius surenkamas lėšas, nesudarant jokių papildomų galimybių, savivaldybėms bent jau pasiskolinti tam, kad gautų ES skiriamą finansavimą, ir akivaizdžiai demonstruojama šios valdžios nekompetencija kitose regionų politikos srityse jau dabar žlugdo regionus ir turės didelės neigiamos įtakos žmonių gyvenimo kokybei už didmiesčių ribų.

„Kad ir kurią sritį imtume, visur blogai. Kartais atrodo, kad viskas daroma tarsi specialiai, kad tik Lietuva nusiristų į visišką dugną – iš pagrindų regionai griaunami, atimami iš jų pinigai, regionų savivaldybėms užkraunamos sunkiai pakeliamos atsakomybės, sprendimai nuleidžiami iš aukščiau, nesikalbant su vietos bendruomenėmis ir joms atstovaujančiais seniūnas ar merais. Ligonines siekia uždaryti, mokyklas uždaryti. Konservatoriai net neslepia noro, kad žmonės sau net mero negalėtų išsirinkti, kuris turėtų plačius įgaliojimus ir galėtų atstovauti paprastų žmonių interesams. Tai gal konservatoriams regionų iš viso nereikia, ir jiems atrodo, kad visa Lietuva – tik didmiesčiai? Bent jau toks susidaro įspūdis, matant, kaip jie elgiasi su regionų gyventojais ir kokias etiketes ten gyvenantiems žmonėms kabina“, – sako R. Karbauskis.

Šešėlinė Vyriausybė pateikė pasiūlymus I. Šimonytės Vyriausybei: bendradarbiaujant su Lietuvos savivaldybių asociacija peržiūrėti EBPO rekomendacijas savivaldos finansiniam savarankiškumui didinti ir teikti atitinkamus įstatymus projektus, užtikrinti savivaldybių galimybę disponuoti nepanaudotomis ir sutaupytomis valstybės lėšomis, skirtomis deleguotoms funkcijoms vykdyti, jų negrąžinant į valstybės biudžetą; parengti ir teikti Seimui įstatymo projektą, užtikrinantį šimtaprocentinį finansavimą savivaldybėms įgyvendinant valstybės deleguotas funkcijas.

Taip pat peržiūrėti ir Seimui pakartotinai teikti savivaldybių GPM netekčių kompensavimą užtikrinantį įstatymo projektą; plėsti savivaldybių skolinimosi galimybes, ypač tuomet, kai skolinimasis yra neišvengiamas įgyvendinant ES projektus; įvertinti planuojamos mokestinės reformos poveikį savivaldybių biudžetams ir atsisakyti aplinkos ministerijos planų perskirstyti valstybės finansavimą, nemažinti savivaldybių biudžetų galimybių gauti pajamas iš aplinkosaugos srityje surenkamų mokesčių.

Šešėlinė Vyriausybė kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, ragindama prieš priimant Konstitucijos pataisas dėl tiesioginių merų rinkimų įteisinimo, parengti ir Seime registruoti Vietos savivaldos įstatymo projektą, kuriame būtų apibrėžtos mero funkcijos, maksimaliai išlaikant tą mero statusą, kuris yra šiuo metu. Tai Seimui suteiktų didesnį aiškumą ir leistų lengviau apsispręsti dėl Konstitucijos pataisų, kurios numato tik mero pareigybę, tačiau jo statuso neapibrėžia.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(103 žmonės įvertino)
3.5049

Top naujienos

Vieninteliai be pergalių Eurolygoje: dviženklę persvarą išbarstęs „Žalgiris“ lieka tuščiomis (536)

Po Eurolygos 5-ojo turo „Žalgiris“ liks vienintele komanda, kuri dar nejuto pergalės skonio:...

Agnė Pačekajė | D+

Sunku patikėti, kad ši istorija turi laimingą pabaigą: Raimondos mama nudūrė tėtį – ir tai buvo tik siaubo pradžia (2)

Septynmetei ant kojų nukrenta mamos nužudytas tėtis Tai tik siaubo pradžia. Tačiau net tokia...

Varžovų lyderio „triukus“ aptarinėjęs Zdovcas Blaževičiaus kortą atsideda ateičiai (9)

Kauno „Žalgiris“ (0/5) nebesustingo kaip prieš savaitę Pirėjuje – kai Jure Zdovcas savo...

Delta atmainą lygina su vėjaraupiais: daugelis mūsų susidursime su kovidu artimiausiu metu (515)

Delta atmaina plinta taip pat greitai kaip vėjaraupiai, o galbūt net dar sparčiau. Daugelis...

Po audringų orų – malonūs pokyčiai savaitgalį

Galingas Atlanto ciklonas į Lietuvą penktadienį gins itin vėjuotus orus.

Iki raudonumo aikštėje „užviręs“ Lekavičius: tas epizodas išmušė mane iš vėžių (1)

Lukas Lekavičius retai su kuo veliasi į diskusijas ir paprastai išimties nedaro nė teisėjams....

Per visą Lietuvą jau slenka galinga audra: kai kur žaibuoja, dalyje rajonų – kruša  įspėja dėl nakties, papildyta 22.47 (129)

Penktadienio naktį Lietuvoje numatomas stiprus vėjas, įspėja tarnybos. Jau kai kuriose Lietuvos...

Medininkuose apgyvendinta migrantė turi vienintelį prašymą: aš tiesiog noriu apkabinti savo mamą, bet jie man neleidžia (146)

„Aš tiesiog noriu apkabinti savo mamą, bet jie man neleidžia“, – susisiekusi su Delfi sakė...

Revoliucija Europoje? NBA pradėjo derybas su FIBA dėl pozicijų Senajame žemyne (18)

NBA pradėjo pirmuosius darbus, jog netolimoje ateityje Senajame žemyne turėtų savo klubinių...

Graikijoje Lietuvos prašymu suimtas Radkevičius – Ukrainos karo su separatistais dalyvis (113)

Graikijoje sulaikytas Sausio 13-osios byloje nuteistas Ukrainos pilietis Aleksandras Radkevičius...