aA
Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sukurtos šešėlinės Vyriausybės posėdyje ketvirtadienį didžiausio dėmesio sulaukė nesutarimas dėl to, kas Lietuvai turėtų atstovauti Europos vadovų taryboje (EVT). Taip pat pranešta, kad bus kreipiamasi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl karantino metu taikomų draudimų.
Ramūnas Karbauskis, Gitanas Nausėda
Ramūnas Karbauskis, Gitanas Nausėda
© DELFI / Josvydas Elinskas

Prašo nutraukti galios žaidimus

Posėdžio pradžioje buvo aptartas Lietuvos atstovavimo EVT klausimas. LVŽS atstovė Agnė Širinskienė teigė, kad Konstitucija nenumato galimybės prezidentui apriboti galias sprendžiant pagrindinius šalies užsienio politikos klausimus.

„Juo siekiama reaguoti į Seimą susiklosčiusią situaciją, kuomet palaipsniui valdančioji dauguma ir Tėvynės sąjunga bando mažinti prezidento galias, riboti jo atstovavimą EVT. Konstitucija nenumato, kad Seimas ar Vyriausybė savo priimtais teisės aktais galėtų kažkokiu būdu apriboti valstybės vadovo teisę dalyvauti sprendžiant pagrindinius Lietuvos užsienio politikos klausimus“, – posėdyje pažymėjo šešėlinė teisingumo ministrė A. Širinskienė.

Agnė Širinskienė
Agnė Širinskienė
© DELFI / Domantas Pipas

Parlamentarė A. Širinskienė pranešė, kad šešėlinė Vyriausybė kreipsis į dabartinį ministrų kabinetą, prašydami nustoti žaisti galios žaidimus.

„2021 metų kovo 24 dieną Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetai bendrame posėdyje pirmą kartą Lietuvos istorijoje, manytina, neturėdami jokių įgalinimų nei Konstitucijoje, nei Seimo statute, akivaizdžiai peržengdami savo įgaliojimus, pradėjo teikti rekomendacijas dėl valstybės vadovo vykimo ar nevykimo į EVT.

Šiuo atveju siūloma šešėlinei Vyriausybei reaguojant į tokį valdančiųjų bandymą koncentruoti galias vienose rankose, apriboti valstybės vadovo galimybes veikti užsienio politikoje, kreiptis į Ingridos Šimonytės Vyriausybę, kviečiant nutraukti prieš prezidento atstovavimą valstybei EVT nukreiptus veiksmus. Ir užuot kursčius įvairius galios žaidimus, planuojant ateities rinkimus, kas yra akivaizdu, kviečiama susitelkti į esminius šiuo momentu valstybei klausimus“, – kalbėjo parlamentarė A. Širinskienė.

Šešėlinis premjeras Ramūnas Karbauskis dar kartą pažymėjo, kad įžvelgia valdančiosios Tėvynės sąjungos norą koreguoti prezidento rinkimų taisykles savo naudai.

„Žinant, kas yra pateikta Seime sudaryta darbo grupei dėl rinkimų pakeitimų, LVŽS iš jos pasitraukė, mes tame reiškinyje nedalyvaujame. Bet ten esminiai dalykai tokie: siūloma pakeisti Seimo rinkimų sistemą, panaikinti vienmandates apygardas, kas naudinga aiškiai konservatorių partijai. Antras pasiūlymas – pakeisti prezidento rinkimų sistemą. Kad prezidentas nebebūtų renkamas visuotinai piliečiai, o Seimas“, – sakė LVŽS partijos pirmininkas.

Jis dėstė, kad šie du siūlomi pakeitimai rodo, jog yra bandoma „kažkokiu būdu pasiekti, kad jų atstovas galėtų būti prezidentu“.

Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Andrius Ufartas

R. Karbauskis taip pat tikino, kad spaudimas G. Nausėdai yra dalis scenarijaus, kad „prezidento rinkimai būtų anksčiau, nei numatyti pagal eilę“.

„Kada prezidentė Dalia Grybauskaitė vadovavo valstybei, kada konservatoriai buvo valdžioje, net minčių nebuvo, kad kažkas ne taip, kažkodėl turi būti kitaip. Mes galime konstatuoti, kad visos problemos atsiranda dabar, kai G. Nausėda neatitinka konservatorių vertybių ir neatstovauja jų interesams“, – savo poziciją dėstė LVŽS vadovas R. Karbauskis.

Šiam pasiūlymui šešėlinė LVŽS Vyriausybė pritarė, bus teikiamas kreipimasis Vyriausybei.

Kreipsis į KT dėl karantino

Kiek anksčiau ketvirtadienį pranešta, kad šešėlinio ministrų kabineto pasitarime šešėlinės Vyriausybės darbotvarkė buvo papildyta nauju klausimu, numatant, kad šešėlinė Vyriausybė šiandien vykstančiame posėdyje svarstys kreipimosi į Konstitucinį Teismą galimybę, prašant šio Teismo ištirti, ar karantino metu taikomi draudimai neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

„Vyriausybės nutarimas nustato, kad šiuo metu į Lietuvą draudžiama atvykti Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie turi teigiamą COVID–19 testą. Šis draudimas galimai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 32 straipsnio 3 daliai „Negalima drausti piliečiui grįžti į Lietuvą.“

Konstitucijos tekstas nenumato jokių išimčių, kurios esant pilietis negali grįžti į Lietuvą, tad jau anksčiau konstitucinės teisės žinovai viešai yra įspėję Vyriausybę, kad leidimas atvykti tik su neigiamu testu prieštarauja Konstitucijai. Deja, Vyriausybė ignoravo šį įspėjimą ir galimas Konstitucijos pažeidimas tęsiasi toliau, o COVID–19 sergantys mūsų piliečiai netenka galimybės gydytis Lietuvoje, būti su savo šeima, kai jau humanitarinės priežastys, humaniškumas reikalautų jiems sudaryti galimybę saugiai sugrįžti“, – sako šešėlinis Ministras Pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Ramūnas Karbauskis taip pat pažymi, kad į Konstitucinį Teismą planuojama kreiptis ir dėl neseniai Seimo priimtų visuomenės ypač prieštaringai vertinamų Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų, kuriomis įvedamas privalomas testavimas, bei kitos, įstatyme nenurodytos, priemonės, kurios privalomomis vykdyti gali tapti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimu.

Karbauskis: konservatoriai turi scenarijų, kad Prezidento rinkimai įvyktų anksčiau
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Įstatyme valdančiųjų dėka atsirado ne tik testavimas, bet ir neįvardintos „kitos priemonės“, kurios Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimu būtų darbuotojams privalomos ir kartu – taptų būtina sąlyga, kad jiems būtų leista dirbti. Kol kas galima tik spėlioti, kokios tai priemonės – tai gali būti net ir privalomas vakcinavimas. Bet kuriuo atveju, sąlygas riboti žmogaus teises nustatytų ne įstatymas, o poįstatyminis reguliavimas, konkretinantis, kas tos „kitos“ priemonės yra.

Konstitucinis Teismas ne kartą yra pasakęs, kad konstitucinis teisinės valstybės principas reiškia, kad žmogaus teises ir ūkinę veiklą galima varžyti tik įstatymu, taip pat tik įstatymas gali apibrėžti šių teisių realizavimo sąlygas. Tai negali būti daroma poįstatyminiu aktu, kaip kad norima padaryti dabar. Tad siekiame sudaryti sąlygas, kad Konstitucinis Teismas įvertintų ir šį valdančiųjų sprendimą“, – LVŽS pranešime spaudai pažymi šešėlinis premjeras R. Karbauskis.

Prašydama įvertinti, ar Vyriausybės priimtas teisės aktas arba įstatymas neprieštarauja Konstitucijai, į Konstitucinį Teismą gali kreiptis 1/5 visų Seimo narių (29 Seimo nariai) arba Seimas, priimdamas nutarimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(224 žmonės įvertino)
3.4107

Top naujienos

Metus stovykloje praleidusi irakietė turi žinią lietuviams: jūs to nenorite girdėti (5)

Prieš metus prasidėjusi migrantų krizė šiandien jau yra aprimusi, tačiau tūkstančiai įleistų...

Keliaujantys rusai pradėjo maskuotis ir apsimetinėti, kad jie nėra rusai (5)

Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinių Amerikos Valstijų viešbučių, restoranų, parduotuvių...

Karas Ukrainoje. Per Rusijos smūgius Kyjivui žuvo žmogus, sužeisti dar 6 žmonės, tarp jų 7-erių mergaitė Rusija teigia smogusi raketų gamyklai Kyjive (1)

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įspėjimai, jog Rusiją įsiutins Ukrainai suteiktas...

Delfi Plius

Rusija savo kerštui jau pasirinko kitą valstybę: priemonės labai atpažįstamos (2)

Neseniai St. Peterburge vykęs ekonomikos forumas, kuriame dalyvavo ir pats Rusijos prezidentas...

Poilsiautojų šturmo Palangoje neatlaikė darbuotojai – per sausakimšą Basanavičiaus gatvę į pagalbą brovėsi medikų brigada

Neįprastai karštas ir saulėtas Joninių savaitgalis Palangoje tapo iššūkiu tiek poilsiautojams,...

Delfi PliusDailius Dargis

Prieš šio narkobarono galią Ispanijos teisėsauga kone bejėgė: kodėl neįgaliojo vėžimėlyje sėdinčio Bėgliko niekas neatgabena į Lietuvą?

Panašu, kad Ispanijoje prasižengusiems lietuviams galioja dvejopi standartai. Su svetur...

Lietuvos rinktinė iškovojo pasaulio trijulių čempionato sidabrą (1)

Antverpene, Belgijoje, finišavusiame pasaulio trijulių krepšinio čempionate Lietuvos vyrų...

Pernai vestuves atšokę Dalia Belickaitė ir Edvinas Šeškus laukia šeimos pagausėjimo (1)

TV laidų vedėja, nuomonės formuotoja Dalia Belickaitė ir krepšininkas Edvinas Šeškus laukia...

Davė grąžos: išvadas padarę lietuviai su kaupu atsiskaitė su Latvijos komanda

Sekmadienio vakarą Šiauliuose vykusiose antrose kontrolinėse vasaros rungtynėse Lietuvos rinktinė...

Delfi PliusGabrielė Grinkaitė

Po koronaviruso slenka plaukai – patarė, ką daryti, ir kas galėtų padėti

Ne vienas, persirgęs COVID-19, pastebėjo, kad po ligos smarkiai pradėjo slinkti plaukai. Ką tokiu...