aA
Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sukurtos šešėlinės Vyriausybės posėdyje ketvirtadienį didžiausio dėmesio sulaukė nesutarimas dėl to, kas Lietuvai turėtų atstovauti Europos vadovų taryboje (EVT). Taip pat pranešta, kad bus kreipiamasi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl karantino metu taikomų draudimų.
Ramūnas Karbauskis, Gitanas Nausėda
Ramūnas Karbauskis, Gitanas Nausėda
© DELFI / Josvydas Elinskas

Prašo nutraukti galios žaidimus

Posėdžio pradžioje buvo aptartas Lietuvos atstovavimo EVT klausimas. LVŽS atstovė Agnė Širinskienė teigė, kad Konstitucija nenumato galimybės prezidentui apriboti galias sprendžiant pagrindinius šalies užsienio politikos klausimus.

„Juo siekiama reaguoti į Seimą susiklosčiusią situaciją, kuomet palaipsniui valdančioji dauguma ir Tėvynės sąjunga bando mažinti prezidento galias, riboti jo atstovavimą EVT. Konstitucija nenumato, kad Seimas ar Vyriausybė savo priimtais teisės aktais galėtų kažkokiu būdu apriboti valstybės vadovo teisę dalyvauti sprendžiant pagrindinius Lietuvos užsienio politikos klausimus“, – posėdyje pažymėjo šešėlinė teisingumo ministrė A. Širinskienė.

Agnė Širinskienė
Agnė Širinskienė
© DELFI / Domantas Pipas

Parlamentarė A. Širinskienė pranešė, kad šešėlinė Vyriausybė kreipsis į dabartinį ministrų kabinetą, prašydami nustoti žaisti galios žaidimus.

„2021 metų kovo 24 dieną Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetai bendrame posėdyje pirmą kartą Lietuvos istorijoje, manytina, neturėdami jokių įgalinimų nei Konstitucijoje, nei Seimo statute, akivaizdžiai peržengdami savo įgaliojimus, pradėjo teikti rekomendacijas dėl valstybės vadovo vykimo ar nevykimo į EVT.

Šiuo atveju siūloma šešėlinei Vyriausybei reaguojant į tokį valdančiųjų bandymą koncentruoti galias vienose rankose, apriboti valstybės vadovo galimybes veikti užsienio politikoje, kreiptis į Ingridos Šimonytės Vyriausybę, kviečiant nutraukti prieš prezidento atstovavimą valstybei EVT nukreiptus veiksmus. Ir užuot kursčius įvairius galios žaidimus, planuojant ateities rinkimus, kas yra akivaizdu, kviečiama susitelkti į esminius šiuo momentu valstybei klausimus“, – kalbėjo parlamentarė A. Širinskienė.

Šešėlinis premjeras Ramūnas Karbauskis dar kartą pažymėjo, kad įžvelgia valdančiosios Tėvynės sąjungos norą koreguoti prezidento rinkimų taisykles savo naudai.

„Žinant, kas yra pateikta Seime sudaryta darbo grupei dėl rinkimų pakeitimų, LVŽS iš jos pasitraukė, mes tame reiškinyje nedalyvaujame. Bet ten esminiai dalykai tokie: siūloma pakeisti Seimo rinkimų sistemą, panaikinti vienmandates apygardas, kas naudinga aiškiai konservatorių partijai. Antras pasiūlymas – pakeisti prezidento rinkimų sistemą. Kad prezidentas nebebūtų renkamas visuotinai piliečiai, o Seimas“, – sakė LVŽS partijos pirmininkas.

Jis dėstė, kad šie du siūlomi pakeitimai rodo, jog yra bandoma „kažkokiu būdu pasiekti, kad jų atstovas galėtų būti prezidentu“.

Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Andrius Ufartas

R. Karbauskis taip pat tikino, kad spaudimas G. Nausėdai yra dalis scenarijaus, kad „prezidento rinkimai būtų anksčiau, nei numatyti pagal eilę“.

„Kada prezidentė Dalia Grybauskaitė vadovavo valstybei, kada konservatoriai buvo valdžioje, net minčių nebuvo, kad kažkas ne taip, kažkodėl turi būti kitaip. Mes galime konstatuoti, kad visos problemos atsiranda dabar, kai G. Nausėda neatitinka konservatorių vertybių ir neatstovauja jų interesams“, – savo poziciją dėstė LVŽS vadovas R. Karbauskis.

Šiam pasiūlymui šešėlinė LVŽS Vyriausybė pritarė, bus teikiamas kreipimasis Vyriausybei.

Kreipsis į KT dėl karantino

Kiek anksčiau ketvirtadienį pranešta, kad šešėlinio ministrų kabineto pasitarime šešėlinės Vyriausybės darbotvarkė buvo papildyta nauju klausimu, numatant, kad šešėlinė Vyriausybė šiandien vykstančiame posėdyje svarstys kreipimosi į Konstitucinį Teismą galimybę, prašant šio Teismo ištirti, ar karantino metu taikomi draudimai neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

„Vyriausybės nutarimas nustato, kad šiuo metu į Lietuvą draudžiama atvykti Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie turi teigiamą COVID–19 testą. Šis draudimas galimai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 32 straipsnio 3 daliai „Negalima drausti piliečiui grįžti į Lietuvą.“

Konstitucijos tekstas nenumato jokių išimčių, kurios esant pilietis negali grįžti į Lietuvą, tad jau anksčiau konstitucinės teisės žinovai viešai yra įspėję Vyriausybę, kad leidimas atvykti tik su neigiamu testu prieštarauja Konstitucijai. Deja, Vyriausybė ignoravo šį įspėjimą ir galimas Konstitucijos pažeidimas tęsiasi toliau, o COVID–19 sergantys mūsų piliečiai netenka galimybės gydytis Lietuvoje, būti su savo šeima, kai jau humanitarinės priežastys, humaniškumas reikalautų jiems sudaryti galimybę saugiai sugrįžti“, – sako šešėlinis Ministras Pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Ramūnas Karbauskis taip pat pažymi, kad į Konstitucinį Teismą planuojama kreiptis ir dėl neseniai Seimo priimtų visuomenės ypač prieštaringai vertinamų Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų, kuriomis įvedamas privalomas testavimas, bei kitos, įstatyme nenurodytos, priemonės, kurios privalomomis vykdyti gali tapti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimu.

Karbauskis: konservatoriai turi scenarijų, kad Prezidento rinkimai įvyktų anksčiau
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Įstatyme valdančiųjų dėka atsirado ne tik testavimas, bet ir neįvardintos „kitos priemonės“, kurios Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimu būtų darbuotojams privalomos ir kartu – taptų būtina sąlyga, kad jiems būtų leista dirbti. Kol kas galima tik spėlioti, kokios tai priemonės – tai gali būti net ir privalomas vakcinavimas. Bet kuriuo atveju, sąlygas riboti žmogaus teises nustatytų ne įstatymas, o poįstatyminis reguliavimas, konkretinantis, kas tos „kitos“ priemonės yra.

Konstitucinis Teismas ne kartą yra pasakęs, kad konstitucinis teisinės valstybės principas reiškia, kad žmogaus teises ir ūkinę veiklą galima varžyti tik įstatymu, taip pat tik įstatymas gali apibrėžti šių teisių realizavimo sąlygas. Tai negali būti daroma poįstatyminiu aktu, kaip kad norima padaryti dabar. Tad siekiame sudaryti sąlygas, kad Konstitucinis Teismas įvertintų ir šį valdančiųjų sprendimą“, – LVŽS pranešime spaudai pažymi šešėlinis premjeras R. Karbauskis.

Prašydama įvertinti, ar Vyriausybės priimtas teisės aktas arba įstatymas neprieštarauja Konstitucijai, į Konstitucinį Teismą gali kreiptis 1/5 visų Seimo narių (29 Seimo nariai) arba Seimas, priimdamas nutarimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(224 žmonės įvertino)
3.4107

Top naujienos

Raskevičius: mano bendruomenės žmonės šiuo metu jaučiasi įbauginti (11)

Artėjant šeimos gynimo maršui skirtingų politinių stovyklų politikai sutinka, kad toks renginys...

Avulis: būsto įsigijimas gali tapti tik turtingųjų privilegija (72)

Nekilnojamojo turto (NT) rinka kaista – per pirmus keturis metų mėnesius būsto kainos smarkiai...

Nausėdos ir konservatorių kova įgijo naujų aspektų: Gabrieliui Landsbergiui tai nepatiktų (87)

Lietuvoje verda politinės aistros, kas turėtų atstovauti Lietuvai Europos Vadovų taryboje (EVT)...

Vytenis Miškinis | D+

Mįslingoje baikerio dingimo istorijoje klausimų iki šiol – daugiau nei atsakymų

Iki šiol neįminta bene didžiausia pastarojo dešimtmečio mįslė - baikerio Aivaro Kilkaus...

Šeimų maršo Vilniuje lauks siurprizas – trys antimitingai (155)

Šeštadienį rengiamos trys akcijos prieš šeimų gynimo maršą, tai „Delfi“ patvirtino...

Narkotikų politiką Lietuvoje užsimojusiai keisti Danielei – tvirtas užnugaris: siūlo ties tuo nesustoti (327)

Įvairios valstybinės institucijos ragina politikus ne tik priimti sprendimus dėl mažo kiekio...

Atsakė, kam, grįžus iš užsienio, saviizoliacija privaloma, o kam ne (109)

Kelionių sezonas skatina žmones domėtis, kam reikėtų izoliuotis, grįžus iš užsienio šalių...

Dėl Izraelio ir palestiniečių – visaverčio karo grėsmė „Hamas“ skelbia paleidęs 15 raketų Izraelio branduolinio reaktoriaus link (158)

Nepaliaujamas raketų leidimas iš Gazos Ruožo ir įsiplieskę susirėmimai tarp žydų ir arabų...

Budeliai prieš mirtininkus: „Žalgiris“ – „Pieno žvaigždės“ tiesioginė transliacija (1)

Mirties nuosprendis – taip Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ treneris Gediminas Petrauskas...

Lietuvos paplūdimiai jau beveik paruošti vasaros sezonui: poilsiautojų patogumui – nauji takeliai, fontanai ir švara

Artėjant vasaros sezonui BĮ „ Klaipėdos paplūdimiai “ įnirtingai ruošiasi poilsiautojų...