aA
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio inicijuotos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos ir jį lydintys dokumentai sulaukė Seimo pritarimo po pateikimo ir keliauja į įstatymų leidybos sekantį etapą - svarstymo stadiją.
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Už projektus po pateikimo antradienį balsavo 54 Seimo nariai, 29 buvo prieš, 11 parlamentarų susilaikė.

R. Karbauskis tikisi, kad pataisytas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas bus priimtas vasario mėnesį, prieš tai jį suderinus su socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pateiktu projektu.

Socialinių reikalų ir darbo komitetas parengs bendrą projektą. Laukia komiteto darbas tuos projektus sujungti. Svarstymo stadijoje teiksime vieną projektą, kuris bus bendras“, - sakė R. Karbauskis.

Kai kurie Seimo nariai skeptiškai vertino R. Karbauskio iniciatyvą, nes Seimas jau yra pradėjęs svarstyti L. Kukuraičio projektą.

„Tai akibrokštas L. Kukuraičiui, jo vietoje jam reikėtų atsistatydinti“, - patarė Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas.

„Įstatymo redakcija puikiai žinoma ministrui, jis pritaria tam, kad mes juos sujungtume. (...) Tie projektai papildo vienas kitą: padarysime viską, kad mūsų šeimos būtų saugios“, - tvirtino R. Karbauskis.

Seimo narys Mindaugas Puidokas padėkojo R. Karbauskiui už politinę lyderystę užtikrinant vaikų saugumą.

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo projekte R. Karbauskis siūlo numatyti, kad vaiko paėmimas iš tėvų yra kraštutinė vaiko teisių apsaugos priemonė, o prievartinis vaikų ir tėvų atskyrimas prieš jų valią yra psichologinio smurto forma.

Siūloma aiškiai nustatyti, kad intervencija į šeimos privatų gyvenimą yra galima tik būtinojo reikalingumo atvejais, t. y. kai yra reali grėsmė, jog vaikui būnant šeimoje jis patirs didelę žalą.

Įstatymo pakeitimais yra nustatomas baigtinis pagrindų sąrašas, kada galimas vaiko paėmimas iš įstatyminių atstovų. Pirma, tai būtinosios pagalbos atveju, kai gresia realus ir tiesioginis pavojus vaiko sveikatai ir gyvybei. Antra, tai būtų galima ir tuo atveju, kai tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų sistemingai piktnaudžiauja tėvų valdžia, o visos pagalbos šeimai priemonės yra nevaisingos.

R. Karbauskio pateiktoje Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisoje siūloma bausti nuo dviejų šimtų iki dviejų tūkstančių eurų už vaiko teisių apsaugos tarnybos iškvietimą žinant, kad pagalba nereikalinga.

Taip pat siūloma patikslinti, jog atsakomybė už specialiųjų tarnybų iškvietimą žinant, kad pagalba nereikalinga, apima ir nepagrįstą Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) pareigūnų iškvietimą.

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas R. Karbauskis siūlo Civilinio proceso kodekse įteisinti, kad bylos dėl leidimo paimti vaiką iš jo tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą būtų nagrinėjamos žodinio proceso tvarka. Pagal jo parengtas kodekso pataisas, teismui nagrinėjant bylą dėl leidimo paimti vaiką iš jo tėvų, būtina, kad vaiko tėvams atstovautų advokatas.

R. Karbauskis taip pat siūlo keisti Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymą, numatant, kad teisę gauti antrinę teisinę pagalbą, neatsižvelgiant į Vyriausybės nustatytus turto ir pajamų lygius teisinei pagalbai, turi vaiko tėvai, kai teisme sprendžiami leidimo paimti vaiką iš jo tėvų klausimai.

Nuo 2018 m. liepos 1 d. įsigaliojus naujai Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo redakcijai, jo taikymo praktikoje išryškėjo problemos.

Kaip ELTA jau skelbė, pernai gruodžio 13 d. Seimas po pateikimo pritarė socialinės apsaugos ir darbo ministro L. Kukuraičio pateiktoms vaiko teises reglamentuojančių įstatymų pataisoms. Jas planuojama svarstyti Seimo pavasario sesijoje.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Rinkėjai sudarė Skvernelio ir jo komandos gerų darbų sąrašą: pirmas dvejetukas gerokai lenkia likusius (15)

Vyriausybės užsakymu atliktoje apklausoje, kuri supykdė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (...

Žinią apie pingančius naujus būstus išdėjo į šuns dienas: realybė – kitokia ekspertai: būsto kainos toliau kyla (12)

Naujos statybos butų kainos Vilniuje krinta – praėjusią savaitę skelbė Registrų centras ....

Visą savaitę – ypatingi pareigūnų reidai: skelbia, kuriuos vairuotojus tikrins pirmiausia (3)

Nuo pirmadienio visą savaitę policijos pareigūnai daugiau dėmesio skirs vilkikų ir autobusų...

Orai: po liūčių vėl sugrįš šiluma (6)

Šiandien Lietuvos orus dar lems nedidelis, į Rytus tolstantis ciklonas .

Po šiurpą keliančio nužudymo – šokiruojantis prisipažinimas: norėjau išvaryti velnią (56)

Diena iš dienos gėrė alkoholinius gėrimus, kol ėmė vaidentis velnias, kurį jis nutarė...

Stonkuvienė ryžosi pirmam atviram interviu: apie tikrąsias skyrybų su Mantu priežastis, drastiškus pokyčius ir vėl rastą laimę (4)

„Jaudinausi. Bijau ne kamerų, o klausimų“, – jau laidos „ Nepatogūs klausimai su Radistais...

Davė rankpinigius, bet perkama sodyba sudegė – ar reikia grąžinti pinigus?

Panevėžio apylinkės teismas išsprendė ginčą dėl Panevėžio rajone esančios sodybos, kuri...

Už 4000 kilometrų likusio dukters kapo pamatyti nebesitikėjo: padėjo 70 metų senumo nuotrauka (9)

93-ejų Jurgis Dirvonskis „ Misija Sibiras ’19“ dalyviams prieš ekspediciją įdavė...

Apklausos: rinkimus Ukrainoje laimėjo Zelenskio partija, pasiekė rekordinį rezultatą atnaujinta 21:31 (239)

Ukrainiečiai sekmadienį suteikė naujajam prezidentui Volodymyrui Zelenskiui mandatą pertvarkyti...

18-mečio vedamas Izraelis antrus metus iš eilės laimėjo 20-mečių Europos čempionatą (24)

Trečius metus iš eilės Europos jaunimo (iki 20 metų) čempionato finale žaidusi Izraelio...