aA
„Jeigu nepasieksime susitarimo su koalicijos partneriais – valstybė gali likti be realios valdžios. Tai sukeltų politinį chaosą, kuriuo pasinaudotų Lietuvai nedraugiškos jėgos, interesų grupės ir joms atstovaujantys politikai“, – teigė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis, partijai išplatintame laiške.
Viktoras Pranckietis, Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Domantas Pipas

Laiške R. Karbauskis teigia, kad Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui nei partijos vadovybė, nei Seimo nariai dėl darbo Seime priekaištų neturi, tačiau pridūrė, kad sudarius koaliciją ir besikeičiant daugumos sudėčiai, jo pakeitimas būtų įprastinė darbo praktika.

Taip pat pridūrė, kad viešus V. Pranckiečio pasisakymus laiko kenkėjiškais.

Kiek vėliau laišką partijai išplatino ir V. Pranckietis. Laiške jis teigė: „Deja, šiandieninė situacija rodo, kad žmonės, turėję mus burti, mus skiria, ir tokias vertybes, kaip demokratija, pastato į kampą“.

Seimo pirmininkas taip pat pridūrė, kad „mano vertybių ir principinių nuostatų niekas nepakeis“.

Ramūno Karbauskio laiškas partijai:

Siekiant užtikrinti stabilumą valstybėje ir pradėtų darbų tęstinumą, dėl kurio susitarėme LVŽS tarybos paskutiniame posėdyje, prasidėjo derybos dėl valdančiosios koalicijos išplėtimo.

Vakar kartu su Lietuvos socialdemokratų darbo ir Tvarkos ir teisingumo partijų lyderiais pasirašėme memorandumą, kuriuo sutarėme tęsti savo įsipareigojimų Lietuvos žmonėms įgyvendinimą bei pradėtas svarbias reformas.

Trys partijos susitarė sudaryti kairiojo centro valdančiąją koaliciją ir tokiu būdu užtikrinti politinį, socialinį stabilumą, ekonominį augimą Lietuvoje ir įgyvendinti socialinio teisingumo bei solidarumo tikslus. Nauja valdančioji koalicija yra atvira visoms partijoms ir įsipareigoja toliau plėtoti sistemingą kovą su korupcija, garantuoti politikos viešumą bei skaidrumą. Suvokdami šių reformų bei socialinių tikslų svarbą, koalicijos partneriai pasirašydami memorandumą susitarė ir toliau dirbti bendram Lietuvos žmonių labui vadovaudamiesi šiomis sąlygomis ir principais:

Bendradarbiauti vadovaujantis lygiateisiškumo, lygiavertiškumo, veiklos derinimo ir tarpusavio pagalbos principais ir įgyvendinti pagrindinius bendro darbo tikslus;

Kartu dirbti koalicinėje Vyriausybėje, bendromis pastangomis įgyvendinti Seime patvirtintą Vyriausybės programą, remti Vyriausybės programos nuostatas, atitinkančias iš anksto aptartus įstatymų bei Vyriausybės nutarimų projektus;

Tartis dėl užsienio krašto gynybos ir vidaus politikos strategijos, valstybės valdymo pertvarkos ir kitais svarbiais ar neatidėliotinais klausimais;

Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Andrius Ufartas


Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga į ministro pirmininko pareigas siūlo Saulių Skvernelį, o Seimo pirmininko kandidatūrą siūlo Lietuvos socialdemokratų darbo partija;

Vyriausybė formuojama vadovaujantis Seimo rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis ir bendru sutarimu, kuris įtvirtinamas atskiru protokolu;

Seimo vadovybę, komitetus ir nuolatines komisijas formuoja remdamiesi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis, Seimo statute nustatyta tvarka ir bendru sutarimu, kuris įteisinamas atskiru protokolu;

Mums svarbiausia sąlyga šiose derybose yra tai, kad būtų tęsiami pradėti darbai, todėl susitarėme, jog Vyriausybės formavimas yra LVŽS prerogatyva.

Aiškiai suvokdami, kad keičiasi Seimo valdančiosios daugumos bei ją sudarančių frakcijų proporcijos – LVŽS frakcija per pustrečių metų sumažėjo ir į koaliciją jungtųsi dar mažiausiai dvi frakcijos, kartu turinčios beveik dvidešimt Seimo narių – koalicijos partneriai pretenduoja turėti Seimo Pirmininko postą.

Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui nei partijos vadovybė, nei Seimo nariai dėl darbo Seime priekaištų neturi, tačiau turime prisiminti, jog šis postas priklauso nuo koalicijos partnerių susitarimo ir jį užimantis asmuo gali keistis keičiantis valdančiosios daugumos sudėčiai, ją sudarančių frakcijų proporcijoms. Tai įprastinė Seimo darbo praktika, besitęsianti nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo.

Viešus pastarųjų dienų Seimo Pirmininko pasisakymus laikau kenkėjiškais koalicijos formavimo procese. Visi vieši, deryboms trukdantys, partijos narių pareiškimai neabejotinai kenkia mūsų siekiui išsiderėti LVŽS kuo palankesnes sąlygas, kurių reikia tam, kad galėtume pabaigti pradėtus darbus.

Jeigu nepasieksime susitarimo su koalicijos partneriais – valstybė gali likti be realios valdžios. Tai sukeltų politinį chaosą, kuriuo pasinaudotų Lietuvai nedraugiškos jėgos, interesų grupės ir joms atstovaujantys politikai.

Negebėdami susitarti su koalicijos partneriais, sudarytume prielaidas priešlaikiniams rinkimams, sustotų mūsų vykdytos reformos.

Todėl ir kreipiuosi į visus Tarybos narius ir LVŽS bendruomenę, siekdamas detaliau paaiškinti susidariusią politinę situaciją.

Kiekvienam iš Jūsų dėkoju už susitelkimą, siekiant užtikrinti LVŽS darbų tęstinumą iki šio Seimo kadencijos pabaigos ir besiruošiant Seimo rinkimams.

Viktoro Pranckiečio laiškas:

Gerbiami kolegos, bičiuliai,

Prisistatydami, mes, LVŽS nariai, dažnai didžiuodamiesi prisimename vertybes, kurias Prezidentas Kazys Grinius ir Valstiečių partija puoselėjo XX amžiaus pradžioje. Pirmiausia – visi piliečiai, be skirtumo lyties, tikybos ir tautos, yra lygūs prieš įstatymus. Bet svarbiausia – aukščiausioji Lietuvos valdžia yra patys žmonės per savo išrinktą Seimą.

Rinkimuose į 2016 m. Seimą dalyvavau matydamas, kad žmonės vis dar susiduria su daug neteisybės. Tikiu, kad dauguma mūsų turėjome šią motyvaciją. Žinau, kad susibūrėme vadovaudamiesi tomis pačiomis vertybėmis, nes pagal jas sukūrėme darnos programą. Deja, šiandieninė situacija rodo, kad žmonės, turėję mus burti, mus skiria, ir tokias vertybes, kaip demokratija, pastato į kampą.

Edmundas Jakilaitis ir Viktoras Pranckietis
Edmundas Jakilaitis ir Viktoras Pranckietis
© DELFI / Šarūnas Mažeika


Mano vertybių ir principinių nuostatų niekas nepakeis. Tarnausiu demokratijai ir Lietuvos žmonėms. Tikiu, kad ir Jums šios vertybės yra svarbesnės už vieno asmens įnorius. Kviečiu visus likti ryžtingais valstybės valstiečiais. Stabilumas yra užtikrinamas tuomet, kai mus vienija demokratija. Todėl prie artėjančių pasitikėjimo iniciatyvų prisijunkite laisvi, o ne priklausomi nuo kitų „susitarimų“. Turėkime balsą.

Tikiuosi LVŽS ir viso Seimo valios priimant būsimus demokratinius sprendimus, nes, kaip sakė Prezidentas K. Grinius: „Kalbėti apie demokratiją, kovoti už demokratiją gali būti tiktai per vėlu, bet niekad ne per anksti.“

Dėkoju visiems jau išreiškusiems palaikymą!

Pagarbiai linkiu ramybės ir pasitikėjimo.

Viktoras Pranckietis

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(77 žmonės įvertino)
3.4545

Top naujienos

Pro serbų palengvėjimo atodūsius – lietuvių abejonės dėl „nelegalaus“ varžovų įvarčio (2)

Metų laikai keičiasi, o Lietuvos rinktinės taškų aruodas išlieka toks pat tuščias lyg...

Ekspertas: toks Trumpo požiūris turėtų kelti nerimą ir Lietuvai (284)

„Visa tai kelia labai daug rimtų klausimų dėl NATO kaip Aljanso darnos ir dėl to, kiek dar...

Dėl storo debesų sluoksnio šiluma mažės (4)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Naktis numatoma nepastoviai...

Nužudytas 22-omis bausmėmis iki gyvos galvos nuteistas pedofilas: tvirkino 200 vaikų, vaizdus platino internete (4)

2016 m. Richardui Huckle‘ui buvo skirta 22 laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės už 200...

Naktiniame bare apsvaiginta mergina kreipėsi į kaunietes: būkite atsargios (91)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė istorija apie neseniai viename Kauno naktiniame...

„Partizan“ strategas piktai reagavo į klausimą apie Landale'ą: nematau prasmės apie jį kalbėti (3)

Belgrado „Partizan“ į Vilnių atvyko su buvusiu vietos publikos numylėtiniu Artiomu...

Priežastys, dėl kurių sutuoktinį gali nustoti dominti seksas (28)

Romantiški įsimylėjėliai ir ką tik susituokę žmonės varsto vieni kitus aistringais...

Etatinio savo skriaudiko nesulaikę lietuviai liko be taškų ir paskutinėse namų rungtynėse (109)

Europos čempionato atrankoje B grupėje Lietuvos futbolo rinktinė pirmadienį vakare namuose...

Po garsiausias Balkanų šalies vietas keliavę lietuviai patarė, kur nevykti silpnesnių nervų žmonėms (22)

Prieš kelionę į Bosniją kažkur skaičiau, kad nepaisant šalies gamtos grožio, įdomiausias jos...