aA
„Agrokoncerno“ įmonės įspėjo žurnalistą Edmundą Jakilaitį, kad jei nepaneigs savo viešai Ramūnui Karbauskiui keliamuose klausimuose minimų teiginių, tai jos kreipsis į teismą.
Edmundas Jakilaitis ir Ramūnas Karbauskis
Edmundas Jakilaitis ir Ramūnas Karbauskis
© DELFI montažas

„Tai yra priešteisminis įspėjimas, kiek aš suprantu, tai yra trys įmonės, kurios buvo minimos tuose vadinamuose klausimuose, kurie yra iš tikrųjų teiginiai. Kiek mačiau, tai yra siūlymas privačios įmonės UAB „Media 3” direktoriui E. Jakilaičiui paneigti tuos teiginius, arba bus kreiptasi į teismą“, - antradienį sakė R. Karbauskis.

Kaip DELFI TV konferencijoje sakė R. Karbauskis, E. Jakilaičio viešai jam pateikti klausimai jam jau yra pateikiami 15-20 metų.

„Tos temos visiškai nenaujos. Šitoje situacijoje – gal ir viešųjų ryšių akcija man klausimus vėl pateikinėti, nes mes turėjome teismą su Seimo nariu A. Kubiliumi. Jo gynyba buvo viena: „aš nieko nesakiau, nieko nežinau, aš niekada nežinojau nieko, apie tai, ką aš sakiau“. Jis taip tik išsigynė nuo atsakomybės“, - sakė R. Karbauskis.

Jo vertinimu, klausimuose buvo apšmeižtos įmonės. „Aš net nesuprantu, kaip mane reikėtų sieti su kai kuriais dalykais, kurie ten yra rašomi. Jeigu tai būtų tiesa, tai tokiu atveju žurnalistas arba kiekvienas Lietuvos pilietis turėtų kreiptis į teisėsaugos įstaigas. Kaip nekeista, niekas nerašo jokių pareiškimų nei į prokuratūras, nei į mokesčių inspekcijas“, - sakė R. Karbauskis.

Parlamentaras taip pat patikino, kad ginčas su E. Jakilaičiu niekaip nėra susijęs su LRT ir su tais klausimais, kurie nacionaliniui transliuotojui yra pateikti. R. Karbauskis taip pat leido suprasti, kad parlamentarai neleis LRT išsisukti nuo atsakymų į šiuos klausimus.

„Mes labai tikimės sulaukti atsakymų, ir tuos atsakymus vis tiek teks duoti, bet kokie raštai, priedangos, paprašymas Europos kažkokios ten asociacijos pareikšti nuomonę, (nepadės – DELFI). Mes paprasčiausiai norime žinoti, kaip naudojami valstybės pinigai. (…) Nei vieno pareiškimo ir klausimo nėra ir nebus apie turinį“, - sakė R. Karbauskis.

Užsimena apie prokuratūrą

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas yra įsitikinęs, kad visuomenė turi žinoti, kaip naudojamos LRT lėšos.

„Tai, kad daug metų niekas nebandė domėtis, kaip yra naudojamos mūsų mokesčių mokėtojų lėšos LRT, tai yra ne mūsų problema, aš suprantu, kad anksčiau finansines ataskaitas per kelias minutes tvirtindavo, bet mes turime kitą požiūrį“, - sakė R. Karbauskis.

Jis taip pat patikino, kad parlamentarai nėra pateikę kam nors kokių nors kaltinimų.

„Mes tiesiog paprašėme pateikti mums informaciją apie viešuosius pirkimus, apie santykius su prodiuserinėmis kompanijomis. Šiuo atveju, anos pusės pozicija yra tokia, kad pradėti kažkuo kaltinti, spausti. Spaudžia mane, spaudžia dar kažką, atleiskite, klausimai išlieka tie patys“, - sakė R. Karbauskis.

Jis informavo, kad gavę pirmus atsakymus, kurie parlamentarų netenkino, nes juose „nebuvo jokios informacijos pateikta“, Seimo nariai pateikė naują paketą klausimų.

„Tai bus paskutiniai klausimai, kuriuos mes užduosime tokia forma. 80 Seimo narių pasirašė. O po to spręsime, ar sudaryti specialią komisiją, ar kitu būdu, mes vis tiek visą informaciją gausime, nes visi įstatymai, kurie šiandien galioja Lietuvoje, mums tokią teisę suteikia“, - sakė R. Karbauskis.

Sprendžiant problemas dėl konfidencialumo, parlamentaras yra linkęs paskirti žmones, kurie turi leidimą dirbti su slapta informacija, pateikti įsipareigojimą, kad jokia konfidenciali informacija nebus paskleista.

„Jeigu nėra pagrindo tolesniems tyrimams institucijose, kurios užsiiminėja kitu nagrinėjimu, tai tokiu atveju nieko ir nebus. Mes padėkosime už atsakymus, ir viskas bus taip, kaip buvo. Bet jeigu pasirodys, kad yra ne taip, kaip mes norėtume, kad būtų, tokiu atveju, matyt, ne Seimas spręs, kas ir ką ne taip padarė. Spręs prokuratūra, kitos institucijos“, - sakė R. Karbauskis.

E. Jakilaitis: galėtų būti net teismo procesas

„Jeigu būtų toks kreipimasis, labai laukčiau ir labai tikėčiausi, kad galėtų būti net teismo procesas. Aš manau, kad teisme taip pat būtų galima išsireikalauti tų atsakymų, kurių niekas neišsireikalavo. Galbūt teismas galėtų gauti ir duomenis apie tai, kiek žemės jis iš tikrųjų valdo, apie ką jis visiškai neatsako“, – DELFI kalbėjo E. Jakilaitis, kuris kol kas jokio kreipimosi negavo.

E. Jakilaitis sako paanalizavęs R. Karbauskio teiktus „pseudoatsakymus“, tačiau laiške iš dalies atsakyta tik į 7 klausimus iš 24. „Visi kiti neatsakyti ir aš toliau sieksiu atsakymų į tuos klausimus, kaip žurnalistas veiksiu tam, kad į visus 24 klausimus, bet kokiu keliu, būtų atsakyta“, – teigė E. Jakilaitis.

Jis tikisi, kad tai taps precedentu, kad Lietuvoje žurnalistai nesitenkintų informacinėmis nuograužomis, o gautų informaciją, kurią turi teisę gauti pagal Konstituciją, Visuomenės informavimo įstatymą ir kitus teisės aktus.

„Tikrai laukiu įvairių veiksmų ir tikiuosi, kad tai yra tik ilgo kelio į atsakymus pradžia. (…) Man tai yra normali žurnalistinė veikla užduodant politikui klausimus, o politikui vengiant atsakymų. Primenu esmines tezes: Karbauskis nėra nusišalinęs nuo savo verslo, nes jis yra akcijų savininkas ir naudos gavėjas. Gal jis galėtų pabrėžti, kokiu būdu jis nusišalinęs nuo savo verslo, gal jis nebeturi to verslo, gal jis nebegauna naudos iš to verslo kaip fizinis asmuo. Apie ką mes čia šnekame, čia atrodo kaip kreivų veidrodžių karalystė“, – dėstė E. Jakilaitis.

E. Jakilaitis pabrėžia kalbantis apie didžiausios parlamentinės partijos pirmininką, kuris turi akivaizdžių interesų versle, yra stambių įmonių, vykdančių įvairią ekonominę veiklą, savininkas, o visuomenės interesas yra žinoti maksimalų informacijos kiekį apie vieną įtakingiausių Lietuvos politikų.

DELFI primena, kad praėjusį pirmadienį R. Karbauskis socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė, esą su E. Jakilaičiu siejamos trys įmonės pernai gavo daugiau kaip 2,5 mln pajamų ir tesumokėjo tik 0,3 proc. mokesčių. Reaguodamas E. Jakilaitis pareiškė, kad politikas susipainiojo ir tepaminėjo sumokėtą pelno mokesčio dalį.

Tą pačią dieną E. Jakilaitis per „Facebook“ išplatino 24 klausimus R. Karbauskiui, kurio aiškino negalintis prisikviesti į televizijos laidą.

E. Jakilaičio klausimai R. Karbauskiui

1. Kada ir kokiomis aplinkybėmis su jumis susijusios įmonės tapo Rusijoje gaminamų trąšų importuotojomis į Lietuvą?

2. Kiek su jumis susijusios įmonės per metus į Lietuvą įveža amonio salietros ir jos pakaitalų?

3. Kokią įtaką su jumis susijusioms įmonėms daro ES taikomi antidempingo muitai?

4. Kodėl ES pradėjus taikyti antidempingo muitus Rusijos pagamintoms azotinėms trąšoms su jumis susijusios įmonės pradėjo įvežti “nešvarią salietrą” su keliais proc. fosforo ar kalio trąšų priemaišomis?

5. Mūsų šaltinių teigimu, su jumis susijusios įmonės per metus į Lietuvą įveža apie 65 000 tonų skirtingos sudėties azotinių trąšų. Ar galite patvirtinti arba patikslinti šią informąciją?

6. Kaip manote ar su jumis susijusios įmonės iš tiesų įveža maišytas trąšas siekiant išvengti antidempingo muitų ar tik pateikia Lietuvos institucijoms suklastotus dokumentus esą tos trąšos turi jau minėtų priemaišų ir joms antidempingo muitai netaikomi?

7. Kaip manote ar su jumis susijusios įmonės įveždamos “nešvarią salietrą” ir taip išvengdamos rusiškai amonio salietrai taikomo antidempingo muito, galėjo Lietuvai per metus nesumokėti maždaug 3 250 000 eur mokesčių?

8. Patikslinkite, prašau, kiek mokesčių valstybei nesumokėjo su jumis susijusios pasirinkdamos įvežti maišytas su kalio ir fosforo trašomis maišytas amonio salietrą?

9. Kaip manote, ar paaiškėjus, kad Rusijos trąšų gamintojai su savo parankiniais Lietuvoje, sugalvojo schemą kaip apeiti antidempingo muitus, Europos komisija tokius muitus turėtų taikyti visoms Rusijoje pagamintoms azotinėms trąšoms?

10. Kaip manote ar Muitinės departamentas ir Mokesčių inspekcija neturėtų pradėti patikrinimų dėl galimai nuslėptų mokesčių į Lietuvą įvežant rusiškas trašas? Ar tyrimų neturėtų pradėti ir kitos šalies institucijos, siekdamos nustatyti tikrąją į Lietuvą įvežamų trąšų sudėtį?

11. Pone Karbauski, gal galite papasakoti kaip su Jumis susijusios įmonės perėmė prekybos rusiška žemės ūkio technika verslą. Gal galite nurodyti kada, iš ko ir už kiek įsigijote šį verslą?

12. Gal galite prisiminti aplinkybes, kuriomis K.Prunskienės vadovaujama žemės ūkio ministerija grūdų valymą ir džiovinimą buvo prilyginusi perdirbimui?

13. Gal galite pasakyti kokią naudą šis prilyginimas davė su Jumis susijusioms įmonėms?

14. Gal galite papasakoti kokie konkrečiai K.Prunskienės vadovautos Žemės ūkio ministerijos sprendimai leido su jumis susijusios įmonėms įsirengti grudų elevatorius Šeduvoje ir kt. vietovėse?

15. Ar galite patvirtinti, kad partijos, kurioje minimu laikotarpiu buvote vicepirmininkas, vadovės K. Prusnienės vadovaujamos Žemės ūkio ministerijos skelbiami paraiškų priėmimo terminai galėjo būti tokie trumpi, kad paraiškas parengti galėjo spėti tik su jumis susijusios įmonės?

16. Ar su jumis susijusios įmonės neveikė grupėje su asmenimis organizavusiais konkursus K. Priunskienės vadovautoje Žemės ūkio ministerijoje grūdų perdirbimo įrenginių finansavimui?

17. Pone Karbauski, gal galite nurodyti kodėl su jumis susijusios įmonės superka maistinius, pašarinius kviečius ir kvietrugius, o parduoda daugiausia tik maistinius kviečius?

18. Gal galite nurodyti kiek per pastaruosius trejus metus su jumis susijusios įmonės supirko maistinių kviečių, kiek pašarinių kviečių ir kiek kvietrugių? Taip pat prašau Jūsų nurodyti kiek per pastaruosius trejus metus parduota maistinių, kiek pašarinių kviečių, o kiek kvietrugių?

19. Kaip manote ar superkant kviečius kaip pašarinius, o parduodant kaip maistinius gali būti mulkinami šalies žemdirbiai?

20. Ar su Jumis susijusios įmonės didina pelną apgaudinėdamos šalies žemdirbius?

21. Gal galite papasakoti kaip pašarinius kviečius ir kvietrugius paversti maistiniais kviečiais?

22. Gal galite papasakoti, kaip su jumis susijusios įmonės perimdavo žemę iš skolingų ūkininkų? Apibūdinkite, prašau, veiklos modelį?

23. Lietuvoje galima savo nuosavybėje turėti iki 500 ha žemės. Gal galite nurodyti kiek žemės turite jūs, jūsų šeimos nariai ir susiję juridiniai asmenys?

24. Kaip manote ar kilus įtarimams, kad asmuo Jūsų vadovaujamoje frakcijoje Seime įdarbintas fiktyviai tik todėl, kad kai kurie asmenys galėtų pasisavinti jo algą, turėtų būti pradėtas ikiteisminis tyrimas?

Po kelių dienų R. Karbauskis sureagavo į žurnalisto E. Jakilaičio iškeltus klausimus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (1368)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

„Bloomberg“: Lukašenka su Erdoganu juokiasi iš ES (180)

Štai ji, didingoji Europos Sąjunga, ekonominės galios atžvilgiu nusileidžianti tik JAV. Štai...

Su tariamai 30-mečiu vyru susitiko automobilių aikštelėje: tada ir prasidėjo „linksmybės“ (85)

Kadangi buvo laikas, kai dažnai vaikščiodavau į pasimatymus, todėl norėčiau aprašyti ne...

Ginekologė atsakė į aktualius klausimus apie mergystės plėvę: kam ji reikalinga ir kodėl moterys ryžtasi jos atstatymo operacijai (42)

Nekaltybės praradimas daugelio siejamas su mergystės plėvės plyšimu. Bet ar žinote, kokia yra...

Jurga Jurkevičienė | D+ nariams

Vyriškumo triumfas rugsėjo vendemijos fone specialiai Delfi Plius iš Romos

Pamenate vieną ekspresyviausių pasaulio kinematografo scenų – rugsėjo vendemiją (vynuogių...

Nekalta dukters frazė padėjo vyrui atskleisti žmonos neištikimybę (4)

Vyras papasakojo, kaip dukters frazė atskleidė jam žmonos neištikimybę su jų kaimynu, rašoma...

Schilleris pakomentavo gandus: Blaževičių tikrai matau sudėtyje, dėl Dimšos – pažiūrėsime

Rungtynėms prieš Alytaus „Dzūkiją“ Martinas Schilleris vėl neregistravo Kauno...

„Chimki“ lieka be pergalių, Gudaitis debiutavo „Zenit“ gretose

Rimas Kurtinaitis ne šiaip sau nuogąstavo dėl problematiško komandos pasirengimo sezonui....

Ekspertai: Lavrinovičių atvejis – netipiškas, tačiau atsakomybė turėtų kristi ne tik ant jų (314)

Lietuvą ir vėl supurtė skandalas, kuris priminė praeityje brolių Darjušo ir Kšyštofo...

|Maža didelių žinių kaina