aA
Karantinui įkalinus namuose, net naktimis nebetyla Panevėžio socialinių paslaugų centro ir nevyriausybinių organizacijų telefonai. Senoliai, nejudantys, izoliuoti žmonės, vargstantieji prašo maisto, nes patiems palikti namus dėl viruso grėsmės – nevalia.
Karantinas grasina badu vargstantiesiems: „Maisto bankas“ baigia išdalinti paskutinius likučius
© Sekundė.lt

Panevėžio socialinių paslaugų centras visada daliai savo klientų pagelbėdavo namuose. Įstaigos darbuotojai tvarko jų namus, skalbia drabužius, nuperka reikalingų prekių. Dabar socialiniams darbuotojams tenka žymiai dažniau apsipirkti už neįgaliuosius, senyvus ir vienišius.

„Kiekvieną dieną keturi mūsų darbuotojų ekipažai sėda į mašinas ir važiuoja pirkti maisto, higienos priemonių, gydytojo išrašytų medikamentų ne tik savo nuolatiniams klientams, bet ir dėl koronaviruso grėsmės parduotuvių nebepasiekiantiems panevėžiečiams“, – pasakoja Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė Lina Kazokienė.

Karantino metu ji paskelbta socialinės pagalbos koordinatore Panevėžyje. Jau beveik dvi savaites jos telefonas skamba net naktimis.

„Šiąnakt skambučio sulaukiau pusvalandis po vidurnakčio. Skambino emigrantas, neturintis kur apsigyventi. Tokiais reikalais padeda paskirti apgyvendinimo koordinatoriai, o mes rūpinamės maitinimu“, – sako L. Kazokienė.

Karantinas grasina badu vargstantiesiems: „Maisto bankas“ baigia išdalinti paskutinius likučius
© Sekundė.lt

Maisto kurjeriai

Socialinių paslaugų centro darbuotojai šiuo metu gelbėja maždaug 100-ui iš namų negalinčių išeiti panevėžiečių, daugiausia – silpni žmonės. Apipirkimas karantino metu – vienkartinė paslauga. Tai reiškia, kad namuose likę panevėžiečiai negali kelis kartus per dieną kviesti socialinius darbuotojus nupirkti pieno pakelio ar duonos kepaliuko. Pagalbininkai maisto ir kitų būtinų priemonių bei vaistų perka visai savaitei ar net ilgiau.

Gyventojai, pasak L. Kazokienės, tą supranta, nepiktnaudžiauja.

„Kam ko reikia, išsiklausinėjame telefonu, parengiame prekių sąrašą ir rytais susiruošiame į parduotuves. Prieš tai nuvykstame iki žmogaus namų paimti pinigų. Juos klientai palieka už durų mūsų atvežtuose specialiuose maišeliuose. Tada važiuojame į parduotuves – daugiausia renkamės toliau miesto centro, kur mažesni pirkėjų srautai. Paskui grįžtame su lauknešėliais ir grąža“, – pasakojo direktorė.

Akcijų nesivaiko

Socialiniams darbuotojams, pasak L. Kazokienės, tenka sparčiai suktis, todėl jiems tiesiog nelieka laiko ieškoti prekėms akcijų ar mažesnių kainų skirtingose parduotuvėse. Anot jos, o ir patys žmonės nedemonstruoja prabangos, socialinių padėjėjų prašo tik to, ko labai reikia.

Lina Kazokienė
Lina Kazokienė
© Sekundė.lt

Socialiniai darbuotojai dabar per dieną maisto atveža į 40–50 namų.

Sunkiai besiverčiančias šeimas, vienišus senolius nemokamais maisto produktais jie aprūpina ir su „Maisto banko“ pagalba. Tačiau šio resursai sparčiai senka – dėl karantino neįvyko tradicinė pavasarinė akcija.

„Tokiose akcijose paaukotą maistą išdalijame per pusmetį. Pavasarį pasitikome su likučiais ir tikėjomės aruodus vėl papildyti. Bet dėl koronaviruso planai pasikeitė“, – teigė „Maisto banko“ Panevėžio padalinio vadovė Justina Tubienė.

Įdėjo dviem savaitėms

Karantinas vargstantiesiems užtrenkė duris ir į Šv. Juozapo globos namų labdaros valgyklą „Betliejus“. Dar kovo 16-ąją, pirmąją izoliacijos dieną, virėjos 57-iems lankytojams davė šiltos sriubos ir dviem savaitėms įdėjo ilgai negendančių produktų: mėsos konservų, konservuotos sriubos, aliejaus, žirnelių.

Dabar globos namuose registruojami gyventojai, norintys gauti maisto paketus po kovo 30-osios.

„Prašome pagalbos visų, galinčių įvairiais būdais prisidėti prie pažeidžiamų asmenų maitinimo „Betliejaus“ valgykloje. Gal kas gali pagaminti ar suformuoti maisto davinius, paaukoti produktų sriubai virti, vienkartinių indelių jai dalyti ar prisidėti finansine parama“, – pagalbos prašo Šv. Juozapo globos namų direktorius Patrikas Skrudupis.

Karantinas grasina badu vargstantiesiems: „Maisto bankas“ baigia išdalinti paskutinius likučius
© Sekundė.lt

Badas jau rodo dantis

Darbas visiškai sustojo Panevėžio šeimos namuose. Anksčiau čia kas dieną nemokamus pietus gaudavo apie 60 galo su galu sudurti neišgalinčių panevėžiečių. Čia jie galėdavo pasisotinti ir šilta sriuba, suvalgyti antrą patiekalą.

Uždarius labdaros valgyklą, sunkiai besiverčiantys gyventojai vis skambina namuose dirbančiai I. Zabulionytei, susirūpinę, gali vėl tikėtis pagalbos. Anot jos, senkant socialinių pašalpų pinigams, situacija aštrėja.

„Mūsų pagalbos labiausiai reikia mėnesio gale, o jis ir ateina“, – dėl Panevėžio vargstančiųjų sunerimusi I. Zabulionytė.

Vaikų davinį atsiima tėvai

Dėl karantino veiklą nutraukus švietimo įstaigoms, sausi maisto daviniai dalijami socialiai remtinose šeimose augantiems darželinukams.

Karantinas grasina badu vargstantiesiems: „Maisto bankas“ baigia išdalinti paskutinius likučius
© Sekundė.lt

Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus specialisto Vlado Taučiaus teigimu, nemokamą maitinimą gaunančių darželinukų tėvai pagal sudarytą grafiką ateina į darželius pasiimti sauso davinio.

„Jis atiduodamas už visą savaitę, kad nereikėtų dažnai vaikščioti ir kuo mažiau žmonių būriuotųsi“, – teigė V. Taučius.

Anot jo, tas pats laukia ir mokinių, nuo kitos savaitės pradėsiančių mokytis nuotoliniu būdu. Mažųjų tėvams pietus atiduos mokyklų valgyklų darbuotojai, o vyresnių klasių mokiniai patys galės atsiimti savo davinį. Jo kaina, pasak V. Taučiaus, liks tokia pat, kaip ir anksčiau buvusių nemokamų pietų. Juos Panevėžio švietimo įstaigose gauna 1460 vaikų.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.0000

Top naujienos

Dulkys: Šiauliuose ir anksčiau buvo tam tikrų signalų, po medikės mirties pasipylė skundai iš kitų gydymo įstaigų (353)

Praėjus savaitei po to, kai nusižudė jauna Šiaulių respublikinės ligoninės gydytoja,...

Daiva Žeimytė-Bilienė. Nustokite bauginti (953)

Kas nepamena įvykių Garliavoje. Prieš dešimt metų visas Lietuvos dėmesys buvo Klonio gatvėje:...

Tragedija Kelmės rajone: tvenkinyje paskendo dvi mažos sesės papildyta (199)

Vėlų pirmadienio vakarą Kelmės rajone, Liolių miestelyje, tvenkinyje, nuskendo dvi 11 ir 12...

Dalį Lietuvos ir toliau merks lietus, kitur – gaivus pavasaris

Antradienio dieną orus lems ciklono vakarinė dalis. Rytinę šalies pusę dengs storų debesų...

Kaimo turizmą slegia atšaukiamos šventės, o klausimų kyla ir dėl paso: įpareigoti būtų tikrinti ne klientą (17)

Pandemijos išvarginti Lietuvos poilsiautojai populiarius kurortus vis labiau linkę keisti į...

Po medikų išplatinto laiško - SAM reakcija: nuo darbo grupės vadovo pareigų nusišalino viceministras (114)

Po medikės savižudybės Sveikatos apsaugos sistemą krečiantis skandalas tęsiasi. Po pirmadienį...

Penkeri metai po lemtingos gegužės: Eligijus Masiulis stebisi, kodėl byloje vietos neatsirado Grybauskaitei (340)

Prieš penkerius metus prasidėjo garsi ir skambi politinės korupcijos byla . Buvo sulaikytas...

Su sijonu-kiltu ant „Eurovizijos“ kilimo sužibėjęs „The Roop“ lyderis – apie žmonių reakcijas ir šiuo įspūdingu įvaizdžiu pasiųstą žinutę žiūrėkite vaizdo pokalbį (341)

Jau visai netrukus, šį antradienį, nuskambės taip ilgai lauktas pirmasis „Eurovizijos“...

Didžiulės paklausos susilaukęs NT: vietoje – net aktyvus ugnikalnis (7)

Sumanymas įsigyti privačią salą – jau nebemadingas. Verčiau pasidairykite vietovės, kur esama...

Pangoso pastangų nepakako: Vieningosios lygos pusfinalį CSKA pradėjo dramatiška pergale

VTB Vieningosios lygos pusfinalio pirmoje kovoje žingsnį finalo link dėjo Maskvos CSKA , kuri...