aA
Negimusius žmogaus embrionus, kurie daugybę metų buvo naikinami kartu su medicininėmis atliekomis, nuo praėjusių metų leista laidoti kapinėse ar kolumbariume. Vis daugiau tėvų ryžtasi atsisveikinti su per anksti, dar įsčiose, mirusiais savo mažyliais, nepaisant, kad nuo gyvybės užsimezgimo praėjo tik kelios savaitės.
Paminklas negimusiems kūdikiams
© Sekundė.lt

Panevėžio Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebonas Romualdas Zdanys deda visas pastangas, kad jau artimiausiu metu ir Aukštaitijos sostinėje atsirastų specialios kapinaitės negimusiems kūdikiams. Jų laidojimu pasirūpintų pati bažnyčia.

Kun. R. Zdaniui idėja įrengti kapinaites negimusiems kūdikiams brendo jau seniai. Tai jokia naujovė Vakarų pasaulyje, tačiau Lietuvoje dėl nesutvarkytos teisinės bazės šito ilgą laiką nebuvo galima padaryti. Tik praėjusių metų gegužę priimtas įstatymas, leidžiantis ir embrionus, ir vaisius iki 22-osios nėštumo savaitės kremuoti ir laidoti kaip žmogaus palaikus. Iki tol negyvagimiai buvo traktuojami kaip medicininės atliekos – skaudžią netektį išgyvenę tėvai net negalėdavo tinkamai atsisveikinti su savo negimusiu vaikeliu ir įamžinti jo atminimo.

„Iniciatyva tokius negimusius kūdikius tinkamai palaidoti tebestovi vietoje. Laukiu, kol Respublikinė Panevėžio ligoninė turės nuolatinį vadovą, mat tereikia su gydymo įstaiga sutarimo šiuo klausimu. Ministerija šią idėją kaip ir palaimino. O ir Panevėžio savivaldybė geranoriškai sutiko naujosiose Pašilių kapinėse skirti vietą“, – pasakojo R. Zdanys.

Mato būtinybę

Kad tokios kapinaitės reikalingos, dvasininkas teigia jau pajutęs iš savo praktikos. Vien praėjusiais metais jam teko laidoti net tris mažylius, kurie mirė vos gimę ar dar mamos įsčiose. Anot kunigo, tėvams ypač svarbu tinkamai atsisveikinti su mažyliu. Ir visai nėra skirtumo, kada netenkama kūdikio – tėvams jis visuomet liks jų negimusiu vaiku.

„Net jeigu tai kelių savaičių vaisius, tarp jo ir mamos užsimezga emocinis ryšys ir praradimas būna toks pat skaudus. Kiek teko bendrauti su vaikelius praradusiais tėvais, daugeliui tai be galo skaudi netektis, kurią reikia „išgedėti“. Neretoje šeimoje būta tokių skaudžių atvejų, kai taip ilgai lauktas kūdikis dėl vienokių ar kitokių priežasčių negimė“, – kalbėjo kunigas.

Paminklas negimusiesiems

R. Zdanio teigimu, persileidimas ar dar mamos įsčiose bręstančio kūdikio mirtis labai netikėtas ir be galo skaudus užgriuvęs gyvenimo išbandymas šeimai. Kai kūdikis tėra vos kelių savaičių, netekties prislėgti tėvai sutrinka ir nebežino, kaip reikėtų tinkamai su juo atsisveikinti. Pasak dvasininko, vis dar pasitaiko medikų, patariančių vaisių tiesiog palikti sunaikinti ligoninėje. R. Zdanys siekia, jog tokius negimusius kūdikius galėtų laidoti bažnyčia.

„Jeigu tėvai žinotų, kad tais kūneliais bus pasirūpinta tinkamai, jiems būtų daug lengviau. Mes tuos kūdikėlius palaidotume. O tėveliai turėtų kur ateiti uždegti žvakelę ar pasimelsti“, – kalbėjo klebonas.

Romualdas Zdanys
Romualdas Zdanys
© Sekundė.lt


Praktikoje jam tenka susidurti su išties skaudžiais atvejais. Prašymo pasimelsti už negimusį kūdikį kunigas sulaukia net ir iš tėvų, kurie patys nusprendė nutraukti tik užsimezgusią gyvybę. Pasak kunigo, abortas dažniausiai palieka gilų randą žmogaus sieloje.

„Tenka pasimelsti ir už tokius vaikelius, ypač kai abortas būna spontaniškas sprendimas. Tėvai susiduria su sąžinės graužatimi, išgyvena moralinę dramą, kai suvokia, kad jeigu ne šis sprendimas, po aštuonių mėnesių ant rankų būtų sūpavę sūnų“, – atvirauja R. Zdanys.

Prieš keletą metų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios šventoriuje iškilusio paminklo negimusiems kūdikiams būtinybę, pasak kunigo, irgi padiktavo pats gyvenimas – dažnai sulaukdavęs tikinčiųjų, išgyvenusių tokį skausmą, pageidavimo turėti vietą, kur galėtų pasimelsti ar uždegti žvakelę už negimusį vaikutį. Parapijiečiai vos per kelis mėnesius suaukojo reikalingą sumą tokiam paminklui pastatyti.

„Paminklas negimusiems kūdikiams bažnyčios šventoriuje yra nuolat lankomas. Čia beveik visada dega žvakelės. Tai rodo, kad kūdikio netektį išgyvenusiems žmonėms labai svarbu turėti atminimo ženklą ar vietą“, – pabrėžia R. Zdanys.

Turės amžino poilsio vietą

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Simona Mickutė patvirtino, kad apie iniciatyvą naujose Pašilių kapinėse skirti vietą būtent anksčiau laiko mirusiems kūdikiams ar embrionams laidoti kalbama jau senokai ir savivaldybė tokiai idėjai pritartų. Juolab kad dabar tą leidžia ir įstatymai. Anksčiau leidimas laidoti buvo išduodamas tik pateikus mirties liudijimą ar pažymą iš ligoninės – perinatalinės mirties liudijimą, o nuo penai gegužės jau galima laidoti ir iki 22 nėštumo savaitės gimusius embrionus, jeigu to pageidauja tėvai.

„Dabar net iki 22 savaitės gimęs žmogaus vaisius, kuris anksčiau buvo traktuojamas kaip medicininė atlieka, pripažįstamas kaip žmogaus palaikai ir gali būti laidojami ar kremuojami. Savivaldybė tokiu atveju turi skirti kapavietę ar nišą kolumbariume“, – teigė S. Mickutė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
4.5714

Top naujienos

Šimonytė: likus pusantrų metų iki Seimo rinkimų formuoti naują Vyriausybę yra per didelė prabanga

Iki rinkimų likus vos kelioms dienoms kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė sako, kad...

Net ir paskelbusi apie karjeros pabaigą Meilutytė veikiausiai bus nubausta sulaukė dar vieno dopingo kontrolės vizito (40)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (189)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (200)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kodėl jie smurtauja ir rėkia? (84)

„Beržinės košės gavom, bet normalūs užaugom“, tikina tie patys žmonės, kurių mėgstamas...

Žiniasklaida: Theresos May planas žlugs (10)

Britų ministrės pirmininkės Theresos May paskutinis bandymas gelbėti savo susitarimą su Europos...

Kelti vestuvių į JAV išskubantis Gebenas: kitą sezoną tikrai noriu būti „Žalgiryje“ laida „Krepšinio zona“

Prieš metus iš JAV į Lietuvą sugrįžęs Martinas Gebenas LKL senbuviams atrodė žalias...

Karbauskis palinkėjo Nausėdai sėkmingų rinkimų ir pasiguodė dėl Grybauskaitės papildyta 13:00 val. (355)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Paskubėkite, gudobelės jau sužydėjo: Bružienė papasakojo, kam tai – tikras išsigelbėjimas

Ot šimts gegučių, gudobelės sužydėjo! Tad skubėdams velkies storą žieminį kušūlį,...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu dar papildyta (170)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...