aA
Kas skaito, rašo, duonos neprašo – skelbia lietuvių liaudies išmintis. Tačiau Seimo nario duonos ragauti siekiantys panevėžiečiai, regis, rašyti nėra nusiteikę. Su gramatikos taisyklėmis susipykę ir politinę reklamą, pilną net pradinukui akis badančių rašybos ir skyrybos klaidų, išleidę kandidatai teisinasi, esą klysti žmogiška.
Kandidatės į Seimą laiškas rinkėjams pribloškė: tekste paliko 13 gramatinių klaidų
© Sekundė.lt

Nevėžio rinkimų apygardoje dėl Seimo nario mandato besivaržanti dviračių sporto žvaigždė, pasaulio čempionė socialdemokratė Simona Krupeckaitė per lietuvių kalbos pamokas, matyt, irgi mindavo dviratį.

Rinkėjų pašto dėžutes pasiekęs šios kandidatės 10 tūkst. tiražu išspausdintas laiškas sukėlė nuostabą ne tik lietuvių kalbos žinovams.

Kiek daugiau nei 150-ies žodžių tekste sportininkė paliko 13-a gramatinių klaidų.

Autorė nežino, atskirai ar kartu rašyti „ne kartą“, įvardžiuotinės formos naudininko linksnyje „plačiajai“ užkabino nosinę, kai kuriuose žodžiuose praleido raides, painioja „ė“ ir „e“ rašybą. Reklaminiame laiške apstu ir skyrybos klaidų.

„Toks kandidatės tekstas parodo, kad nesimokyta pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos rašybos ir skyrybos taisyklių. Jas vaikai mokosi iki 9 klasės. Sportininkės laiškas rinkėjui, matyt, ir atsako į klausimą, kokie prioritetai paauglei buvo svarbu“, – S. Krupeckaitės politinės reklamos tekstą įvertino vienos Panevėžio gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja-metodininkė.

Kandidatės laišką rinkėjams lituanistė įvertino 3 balais.

Pedagogė pageidavo išlaikyti jos anonimiškumą – kritikuoti politinį užnugarį turinčią kandidatę mokytojai nedrąsu.

Su gramatika nedraugauja

Trumpame tekste aibę klaidų privėlusi 37-erių S. Krupeckaitė įgijusi aukštąjį išsilavinimą, 2013-aisiais ji baigė edukologiją Lietuvos edukologijos universitete. Ir panevėžiečiams ji žada sukauptas žinias bei patirtį panaudoti švietimo ir sporto srityse.

„Man sunkiai sekasi rašyti, ypač sunku su stilistika. Šį tekstą rašiau ne viena, su komanda, padėjo leidybos įmonė – atrodė, viskas gerai. Gal kai jau įsimeni, klaidų nematai. Yra, kaip yra – gėda. Kaip sakoma, protingas patylės, kvailas – nesupras. Reikia tikėtis, kad rinkėjai taip ir sureaguos“, – teisinosi sportininkė, pretenduojanti tapti politike.

Kandidatės į Seimą laiškas rinkėjams pribloškė: tekste paliko 13 gramatinių klaidų
© DELFI / Andrius Ufartas

Anot jos, mokykloje jai patikdavę, tačiau mokslams esą trukdė sportas. Dviratininkė pripažįsta, kad jos lietuvių kalbos žinias mokytojai vertindavo vidutiniais balais: nuo 5 iki 8.

Savo socialinių tinklų paskyroje politikė taip pat daro rašybos bei skyrybos klaidų.

Be partijos pinigais apmokėto laiško panevėžiečiams, S. Krupeckaitė teigė reklamuotis kitais būdais neketinanti. Tam esą maža pinigų ir pati politikos naujokė nenori lįsti žmonėms į akis.

„Dar planuoju pasirodyti bendruose apygardos kandidatų debatuose, jei neišsigąsiu, kad vėl ką nors suklysiu“, – sako S. Krupeckaitė.

Kalbos ekspertė pasibaisėjo

„Tepadeda man rinkėjai (piliečiai)“ – tokiais žodžiais savo reklaminiame leidinyje į rinkėjus kreipėsi kita Nevėžio apygardos kandidatė Viltana Šakenytė. Ir iš tiesų kas daugiau gali padėti kandidatei, dviejų lapų politinės reklamos lankstinuke privėlusiai galybę stilistikos klaidų.

„Ši politikė absoliučiai nemoka reikšti minčių – paskaičius tekstą apima siaubas. O dar tos mintys apie koronavirusą ir giriami Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos valdymo metodai – juk tai baisu“, – leidinio turinį įvertino 20 metų kabos stilistės darbo stažą turinti specialistė iš Panevėžio.

Kandidatės į Seimą laiškas rinkėjams pribloškė: tekste paliko 13 gramatinių klaidų
© Sekundė.lt

Inžiniere eksperte save įvardinanti buvusi panevėžietė, dabar vilnietė V. Šakenytė teigia reklaminį tekstą kūrusi viena pati.

„Gali būti tų klaidų – tiek darbų užgulė, nebeužtenka 24 valandų, nieko nebespėju. Kiekvienas daro klaidų ir tai yra žmogiška. Aš ne išimtis, esu kaip ir kiti“, – teisinosi V. Šakenytė.

Į Seimą ji bando patekti su Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai. Praeituose rinkimuose žengė su Lietuvos liaudies partija.

Kandidatės į Seimą laiškas rinkėjams pribloškė: tekste paliko 13 gramatinių klaidų
© Sekundė.lt
Kandidatės į Seimą laiškas rinkėjams pribloškė: tekste paliko 13 gramatinių klaidų
© Sekundė.lt


Mokytoja pasigailėjo

Vyriausiosios rinkimų komisijos skelbiamoje V. Šakenytės anketoje nurodoma, kad 1996–2000 moteris mokėsi Vilniaus universiteto Teisės fakulteto neakivaizdiniame skyriuje, bet neišlaikė baigiamųjų egzaminų.

53-ejų kandidatė pripažįsta ir vidurinėje mokykloje tik per plauką išlaikiusi lietuvių kalbos bei literatūros egzaminą. Pasak V. Šakenytės, iš gailesčio mokytojai jai parašę teigiamą pažymį ir galėjo atsiimti brandos atestatą. Tačiau už visus kitus dalykus kandidatė tvirtina pelnydavusi beveik aukščiausius įvertinimus.

„Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas man sutrukdė be stojamųjų įstoti į inžinerijos specialybę Kauno politechnikos institute. Niekada nemokėjau sklandžiai kalbėti ir rašyti“, – sako politikė.

Dabar V. Šakenytė darbuojasi projektavimo įmonėje ir atliekanti tyrimą dėl neseniai užpilto Registrų centro pastato, kai buvo užlūžusios valstybei svarbios informacinės sistemos.

Rinkėjai nuleido kartelę

Viešųjų ryšių konsultantas Arijus Katauskas įsitikinęs: neišprusę Lietuvos rinkėjai nuleido kandidatams kartelę taip žemai, kad šie dabar gali sau leisti reklamas net su elementariausios rašybos klaidomis.

„Didžiausias akmuo skrenda į rinkėjų daržą, jei jie nebaudžia politiko, kad šis net rašyti lietuviškai nemoka. Seimo nariui turi būti keliami aukšti reikalavimai tiek išprusimui, tiek moralei, tiek jo darbams. Jei rinkėjai leidžia taip elgtis, paskui patiems ir tenka dalis kaltės“, – teigia A. Katauskas.

Sena politikos taisyklė rodo, kad rinkimai prasideda vos jiems pasibaigus.

Arijus Katauskas
Arijus Katauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

Šie Seimo rinkimai, viešųjų ryšių eksperto nuomone, startavo labai vėlai, o itin kukliai ir paslaptingai, anot jo, kol kas atrodo kandidatai vienmandatėse rinkimų apygardose.

„Rinkimai būna dveji: daugiamandačiai ir vienamdačiai. Pirmiesiems užtenka reklamos nacionalinėje televizijoje, radijuje, bendrų debatų, o vienmandatės apygardos rinkėjo tokia reklama nepasiekia“, – pabrėžia A. Katauskas.

Viešųjų ryšių specialisto teigimu, vienmandatėse rinkimų apygardose dėl Seimo nario mandato besivaržantiems kandidatams efektyviausia prisistatyti rinkėjams per įvairius informacinius leidinius, tačiau jiems parengti reikia daug žinių, analizės, profesionalaus darbo ir, žinoma, pinigų.

Tik sėkmės džentelmenai, kaip nepatyrusius rinkimų naujokus vadina A. Katauskas, gali sau leisti pasisveikinimus, palinkėjimus, nuotraukas iš renginių socialinių tinklų paskyrose bei kitą prastą, pigią reklamą. Deja, tokios, kaip pastebi viešųjų ryšių strategas, šiųmetėje rinkimų kampanijoje matyti kur kas daugiau, nei buvo 2016 -ųjų Seimo rinkimuose.

„Jei tokiems kandidatams paprasčiausiai pasiseka ir jie be jokio įdirbio patenka į Seimą, ten jie dingsta nepateikę nė vieno rimto siūlymo, nė vieno projekto parlamente, neištarę nė žodžio“, – atkreipia dėmesį A. Katauskas.

„Sekundė“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(117 žmonių įvertino)
4.2222

Top naujienos

Vyriausybei pateiktoje koronaviruso prognozėje – niūrus net ir geriausias scenarijus: 2-4 savaitės gali tapti kritinės Veryga siūlo be būtinybės neiti iš namų

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis dar pirmadienį pareiškė, kad Lietuvos gyventojams atėjo...

Gražina Kristina Sviderskytė | D+ nariams

COVID-19 karo logika: suklestėjo beprotybė, gelbsti mokslas, lems vertybės

Pernai rudenį pasaulio žiniasklaida šaukė, kad, maždaug, jau viskas: sveikam protui ir...

Romą ištikusi liga sugriovė gyvenimą ne tik jam, bet ir visai šeimai: baisiausia buvo ne tada, kai išgirdome diagnozę (49)

Jei metus laiko būtumėte nedarbingas – kaip tai paveiktų jūsų šeimos finansinę gerovę?...

Koronaviruso grimasos: provincijoje medikai nesulaukia algų, bijo, kad uždarys ligonines (178)

Po pirmosios COVID-19 bangos į darbą sugrįžę Kupiškio ligoninės medikai sulaukė nemalonios...

Po gana malonios savaitės pradžios – niūrūs pokyčiai: artinasi nemalonus rudens periodas

Trečiadienio naktį Lietuvą pasieks dar storesnių debesų masyvas. Šiltasis frontas lietų neš...

Čempionų lygos startas: „Manchester United“ išplėšė pergalę prieš PSG (2)

Naujojo UEFA Čempionų lygos sezono starte pergalėmis džiaugėsi Turino „Juventus“ ir...

Po dar vieno „rekordinio“ susirgimų skaičiaus epidemiologės žinia: mes tik startuojame (415)

Lietuvoje kasdien fiksuojami vis didesni naujų koronaviruso atvejų rekordai. Tačiau valdantieji...

Biudžetui – ekonomistų kritika: skolinimąsi prilygino katastrofai, paragino grįžti į realybę (351)

Seimui pateiktame biudžete daugiausia klausimų kelia valstybės skola ir skaičiuojamas deficitas,...

Stiliaus klaidos, kurias daro 40+ moterys: pačios save sendinate – gana tų senamadiškų įvaizdžių (85)

Keturiasdešimtmetis unikalus tuo, kad moterys jau žino savo vertę ir aiškiai suvokia, ko nori iš...

Alantos dvaras – itališka vila Molėtų rajone: rudens spalvomis nusidažęs įspūdingas parkas nepaliks abejingų (17)

Tęsiame straipsnių ciklą „Lietuvoje – kaip užsienyje“ apie vietoves, kurios kraštovaizdžiu...

|Maža didelių žinių kaina