aA
Vilniaus miesto mero posto siekiantys kandidatai DELFI studijoje diskutavo apie miesto galimybes, plėtrą, biudžetą bei miestiečių rūpesčius. Debatuose dalyvavo Artūras Zuokas, Dainius Kreivys, Remigijus Šimašius ir Virginijus Sinkevičius.

Debatų metu kone daugiausia diskusijų sukėlė miesto biudžeto klausimas. Kai kurie kandidatai teigė, kad būtina didinti Nekilnojamojo turto mokestį, o kiti tvirtino, kad tokiu būdu tuštėtų ne tik verslininkų, bet ir sodininkų kišenės.

Esminė Vilniaus miesto problema

„Transportas, susisiekimas, parkavimo vietų stoka gyvenamųjų namų kvartaluose, švietimo kokybės ugdymo lygis“, – vardijo A. Zuokas, o paprašius įvardyti esminę problemą išskyrė judėjimą – viską, kas susiję su automobiliais.

D. Kreivys įvardijo miesto planavimą. „Iš to atsiranda kamščiai, infrastruktūros nebuvimas, sporto infrastruktūros trūkumas, trūksta mokyklų, darželių, parkų – tas neplanavimas, miesto strateginis nevaldymas, jau bado akis“, – teigė D. Kreivys.

Dainius Kreivys
Dainius Kreivys
© DELFI / Karolina Pansevič

Judėjimą, kaip ir A. Zuokas, įvardijo ir R. Šimašius. Tik R. Šimašius įvardijo judėjimą ir pėsčiomis, ir viešuoju transportu, ir nuosavais automobiliais. „Tai ne tiek malonumo teikiantis dalykas, kiek turėtų teikti mieste“, – teigė antros kadencijos mero poste siekiantis R. Šimašius, tačiau pridūrė, kad dar viena esminė problema – švietimas.

„Pastaruosius ketverius metus buvo ypatingai neprižiūrimi miegamieji rajonai“, – esminę problemą savo akimis įvardijo V. Sinkevičius.

Transportas: kas turi įvykti, kad tai džiugintų?

D. Kreivio teigimu, transportą pagerintų trijų žingsnių programa: pirmas žingsnis – išmanios eismo valdymo sistemos, grįstos dirbtiniu intelektu, įvedimas, antras žingsnis – didelio pajėgumo transporto priemonės, metro ar tramvajaus, atsiradimas, trečias – tuneliai ir viadukai.

A. Zuokas teigė, kad niekuomet nebuvo metro idėjos šalininkas, jis tvirtino, kad palaiko tramvajaus atsiradimą mieste. „Vilnius yra pilnai paruošęs pirmąją trasą nuo Santariškių iki Geležinkelio stoties“, – apie tramvajų kalbėjo A. Zuokas. Jo teigimu, tam, kad Vilniaus transportas būtų kokybiškas, reikia nemažai investicijų, o pirmiausia – dar daugiau A juostų.

Kaip priemonę A. Zuokas įvardijo ir nemokamą viešąjį transportą.

Remigijus Šimašius, Virginijus Sinkevičius
Remigijus Šimašius, Virginijus Sinkevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

R. Šimašius teigė, kad viešasis transportas prasideda ne nuo įlipimo į autobusą ar troleibusą, o nuo išėjimo iš namų. Jo teigimu, būtent todėl būtina pradėti apie tai galvoti nuo šaligatvių tvarkymo, apšvietimo ir stotelių įrengimo.

„Viešasis transportas privalo būti patogus, prieinamas ir privalo važiuoti greičiau nei automobiliai, todėl A juostų plėtra yra būtina“, – transporto tobulinimo priemones vardijo V. Sinkevičius. Jo teigimu, nemokamas viešasis transportas – sunkiai įgyvendinama idėja.

Mokesčius didinti ar mažinti?

„Man labai keista, kad liberalai, būdami valdžioje, du kartus mažino komercinės žemės mokestį taip tuštindami Vilniaus kišenes“, – teigė V. Sinkevičius.

R. Šimašius V. Sinkevičiaus paklausė, kaip skiriasi žemės nuomos mokestis, nes būtent jis buvo pakeltas jo kadencijos metu. V. Sinkevičiaus teigimu, šis pavyzdys nėra tinkamas ir komercinės žemės mokestį vis dėlto būtina didinti, nes, anot jo, prekybos centras „Iki“ sumoka tik 40 tūkst. eurų mokesčių už visus prekybos tinklo centrus visame Vilniuje.

Artūras Zuokas
Artūras Zuokas
© DELFI / Karolina Pansevič

„Jūs norite didinti mokesčius ir taip branginti gyvenimą Vilniuje. Aš su tuo nesutinku“, – nepritatė R. Šimašius.

„Nekilnojamo turto mokestis tikrai yra apatinėje riboje, kuri yra nustatyta įstatymuose. Turime judėti į viršų. Turbūt ne šuoliais, o nuosekliai, – kalbėjo D. Kreivys. – Nekilnojamojo turto mokestis yra neišnaudota opcija. Siūlau ją išnaudoti ir didinti NT mokestį. Gal po 10-15 proc. per metus, kol pasiektume 70 proc. numatytos ribos.“

R. Šimašius dar kartą pabrėžė, kad tai nebūtų teisinga, nes, jo teigimu, šį mokestį mokėtų ne tik verslininkai, bet net ir sodininkai.

O A. Zuoko teigimu, mokesčių miestas surinktų daugiau, jei Vilniuje gyvenantys asmenys jame ir registruotųsi.

Daugiabučių kiemai

„Kvartalinė renovacija“, – priemonę, kaip pasiekti, kad daugiabučių kiemai būtų funkcionalūs ir sutvarkyti, įvardijo D. Sinkevičius. Jis paaiškino, kad „kvartalinė renovacija“ reiškia, kad jei bent trijų daugiabučių gyventojai sutaria ryžtis renovacijai, savivaldybė įsipareigoja sutvarkyti aplinką. Taip tikimasi skatinti daugiabučių renovaciją.

„Man aktualu, kad žmogus, išėjęs pro namų duris, gautų tai, kas priklauso mieste“, – teigė R. Šimašius ir vardijo: pėsčiųjų takai, želdynai, viešasis transportas ir panašiai. R. Šimašius sukritikavo ir buvusį merą A. Zuoką, anot jo, kai kai kurioms miesto problemoms nebuvo skiriama pakankamai dėmesio.

„Turime tokį miesto vadovą, kuris šiek tiek „prie tinginio“. Jam gyvenime atrodo, kad viskas prasideda tik tada, kai jis atsiranda“, – į R. Šimašiaus kritiką A. Zuoko vadovavimo metams atsakė A. Zuokas.

Remigijus Šimašius
Remigijus Šimašius
© DELFI / Karolina Pansevič

Kalbėdamas apie daugiabučių kiemus A. Zuokas pažymėjo, kad reikalingi „kompleksiniai sprendimai“.

Debatuose buvo išskirtas ir Perkūnkiemis – dėl nefunkcionalumo problemų ginčų nekilo.

Darželių trūkumas

„Pirmiausia noriu pasidžiaugti, kad jei prieš ketverius metus trūko 7 tūkstančių vietų, tai dabar tokių, kurie nepatenka į darželius, visiškai nėra. Tik kai kurie patenka toliau nuo namų, kai kurie per didelėse grupėse“, – kalbėjo R. Šimašius, tačiau pridūrė, kad problemos toliau sprendžiamos – statomi nauji darželiai.

R. Šimašius įvardijo, kad pastaruoju metu Vilniuje pastebimas ir privačių darželių bumas. Su šiuo faktu sutiko ir V. Sinkevičius. „Meras pasakė tiesą – privačių darželių bumas. Iš Vilniaus miesto biudžeto kasmet skiriama 7,5 mln. privatiems vaikų darželiams“, – kalbėjo V. Sinkevičius.

Artūras Zuokas, Dainius Kreivys, Remigijus Šimašius, Virginijus Sinkevičius
Artūras Zuokas, Dainius Kreivys, Remigijus Šimašius, Virginijus Sinkevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

R. Šimašius nesutiko sakydamas, kad pinigai buvo skirti tėvams, kurie negavo vietų. Jo teigimu, skyrus pinigų, brango ir darželių kainos, todėl naudos iš papildomų lėšų buvo nedaug.

V. Sinkevičiaus teigimu, darželių trūkumo problemą gali išspręsti tik naujų statymas.

Su tuo sutiko ir D. Kreivys. Jo teigimu, Vilniuje trūksta ir mokyklų, ir darželių.

Šildymas: ką daryti, kad būtų pigiau?

D. Kreivio teigimu, pastačius kogeneracines elektrines, vilniečiai sutaupys. Bet jų dar reikės palaukti.

„Pirmiausia reikia viską išvalyti nuo korupcijos, kas jau padaryta“, – į klausimą, ką daryti, kad šildymas atpigtų, atsakė R. Šimašius ir pasidžiaugė atnaujinimo darbais ir naujų technologijų įvedimais.

V. Sinkevičius pastebėjo, kad daugumos vilniečių šiluma tiesiog išgaruoja pro nesandarias sienas, todėl pirmiausia įvardijo renovaciją.

Virginijus Sinkevičius
Virginijus Sinkevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

Pirmas darbas tapus meru

A. Zuokas: „Išgelbėti 150 mln. ES paramos, nes šiandien matome, kad Vilnius praras, o iki metų galo liko nedaug laiko“.

D. Kreivys: „Naujas miesto planas“.

R. Šimašius: „Suburti sėkmingą, rimtą koaliciją“.

V. Sinkevičius: „Susitikimai su finansų ir vidaus reikalų ministrais, gelbėjant 300 milijonų“.

Debatų metu kandidatai diskutavo ir apie kamščius, liūtis bei stadioną. Jie išsakė savo nuomonę ir apie mieste esančius žaliuosius tunelius bei dėstė planus, ką reikėtų daryti, kad Vilniuje gyventi būtų patogu. Visa diskusija – vaizdo įraše.


Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Nausėda nutarė kirsti atgal: Šimonytės štabo lėšos pasiekė konservatorių partijos narius ir giminaičius (291)

Pirmadienį, likus mažiau nei savaitei iki antrojo prezidentinių rinkimų turo, Ingridos Šimonytės...

Oligarchai nusamdė aukščiausios kategorijos mušeikas, gyventojai įtūžo – galiausiai įsikišo Putinas (153)

Istorija apie nepastatytą bažnyčią Uralo kalnų mieste Jekaterinburge pasižymi visais elementais,...

Keturiolikmetė iš Klaipėdos traukiniu išvažiavo į Vilnių ir dingo (25)

Gegužės 20 d., apie 6.40 val., mama išlydėjo savo keturiolikmetę dukrą Evą R. (gim. 2004 m.)...

„Hanner“ už 4 mln. eurų įsigijo sklypą stoties rajone, planuoja 7 daugiabučių kvartalą

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „ Hanner “ už 4,1 mln. eurų iš bendrovės „Dolversa“...

Zelenskiui – Kremliaus perspėjimas (90)

Kremlius antradienį perspėjo Ukrainos naująjį prezidentą Volodymyrą Zelenskį neprašyti...

Žmoną paviešintu vaizdo įrašu sukompromituoti bandęs Rolandas Skaisgirys sulaukė jos atsako (1)

Antradienį Vaidos ir Rolando Skaisgirių skyrybų dramą vainikavo „Videometros“ paviešintas...

Metė gydytojos darbą ir išėjo „į niekur“ – dabar valdo sėkmingą verslą (13)

Prieš trejus metus rezidentūros studijas atidėjusi perspektyvi gydytoja Rūta Merkytė nėrė į...

Vairuojantys „devyndarbiai“ prisipažino apie avarijas: net nepastebėjo partrenkto žmogaus (6)

Sėdę prie vairo vairuotojai nesugeba susitelkti svarbiausiai veiklai – vairavimui, sako saugaus...

„INVL Asset Management“ paskirta 140 tūkst. eurų bauda

Lietuvos banko valdyba paskyrė 140 tūkst. Eur baudą UAB „ INVL Asset Management “ už jos...

Nauja tendencija: turtingieji kuria šeimos biurus, kad dar labiau praturtėtų (55)

Pasaulyje daugėja šeimos biurų, kurie skirti padėti turtingoms šeimoms ne tik valdyti jau turimą...