Kalvarijos savivaldybės vadovai po susitikimo su Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) ir Kultūros paveldo departamento atstovais nusprendė nenutraukti sinagogų komplekso panaudos sutarties, kaip planavo, ir svarsto tęsti sinagogų atnaujinimą.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Susitikime Kalvarijos savivaldybei buvo pristatytos galimybės siekti finansavimo iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, aptarta galimybė skirti lėšų iš Kultūros paveldo departamento.

Prieš kelerius metus LŽB buvo parengusi projektus sinagogų kompleksui tvarkyti, bendra darbų suma siekė beveik 2 mln. eurų, tačiau lėšų iki šiol nerasta.

2014 metais LŽB ir Kalvarijos savivaldybė pasirašė panaudos sutartį. Lietuvos žydų bendruomenės duomenimis, panaudos sutartimi Kalvarijos savivaldybė įsipareigojo pastatus saugoti ir tinkamai naudoti, o atsiradus finansinėms galimybėms pradėti pastatų restauravimą, siekiant pritaikyti juos kultūros, švietimo ir mokslo reikmėms, viešiesiems turizmo poreikiams bei kitai visuomeninei paskirčiai.

„Mes tokių pinigų tikrai neturime, maža savivaldybė ir tokių sumų negalime sutaupyti bei skirti sinagogoms“, – BNS sakė Kalvarijos savivaldybės meras Vincas Plikaitis.

Šių metų vasarį viešai pranešta, kad Kalvarijos savivaldybės administracija nori nutraukti panaudos sutartį, nes stinga lėšų pastatams restauruoti. Dabar meras teigia apsigalvojęs dėl pasiūlytų finansavimo galimybių.

„Dabar svarstomas toks variantas, kad pasiūlė gauti finansavimą per Kultūros ministeriją, iš kurio būtų galima sutvarkyti sinagogas“, – pranešė V. Plikaitis.

Naudojant Europos Sąjungos lėšas, pastatai turėtų būti ne tik renovuoti, bet ir įveiklinti.

Pasak LŽB pirmininkės Fainos Kukliansky, žydų bendruomenė sinagogomis naudotis negalėtų, nes žydų Kalvarijoje tiesiog nebelikę, todėl ji tikisi, kad Kalvarijos savivaldybė pastatus panaudos kultūrinei veiklai.

„Protingai naudojant sutvarkytus pastatus, manau, kad tai galėtų būti labai didelis traukos centras. Mes iš savo pusės tikrai padėsime vidaus darbais, su patarimais, turime savo dizainerį, nukreipsime turistinius maršrutus į tas vietas, kur iš tikrųjų yra įdomu pasižiūrėti“, – BNS sakė F. Kukliansky.

Kalvarijos sinagogų kompleksas – trijų istorinių pastatų ansamblis, jį sudaro XVIII amžiuje statyta vasarinė sinagoga, XIX amžiaus žieminė sinagoga ir XX amžiuje statyta Talmudo mokykla, kitaip vadinama rabino namu.

Meras svarsto, kad Talmudo mokykloje galėtų būti įrengtas muziejus, prasčiausios būklės esančią vasarinę sinagogą reiktų apkloti „sarkofagu“ ir pritaikyti turistų lankymui. Anot mero, žieminėje sinagogoje padėtis geriausia, joje svarbiausia sutvarkyti vidų.

Kultūros ministerija viliasi, kad Kalvarijoje bus pakartota Joniškio sinagogos sėkmės istorija, kai panašus žydų kultūros paveldo objektas virto visos savivaldybės traukos centru ir kultūrine erdve, tinkama vykdyti įvairiems renginiams.

Į valstybės saugomų kultūros vertybių sąrašą įtrauktas Kalvarijos sinagogų kompleksas pradėtas renovuoti 2001 metais, darbus tada finansavo vokiečių fondas „Zeit“, siekiantis išsaugoti žydų kultūros paminklus, ir Lietuvos kultūros paveldo departamentas.

LŽB duomenimis, restauruota mažiausiai nuniokota žieminė sinagoga. Atstatytos sienos, sudėti langai, įstatytos durys, iš vienos pusės aptverta teritorija, tačiau fondui nutraukus finansavimą, atnaujinimo darbai sustojo.

Lietuvos žydų bendruomenė buvo beveik visiškai sunaikinta per Holokaustą Antrojo pasaulinio karo metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amžius – svarbus rodiklis imant būsto paskolą (13)

Jei esate vyresnio amžiaus ir norite pasiimti paskolą, bankai jos gali ir nesuteikti.

Iš kuklios sumos išgyvenantis daugiavaikis tėtis prisipažino: ne finansiniai sunkumai yra didžiausias iššūkis (13)

800-1100 eurų – iš tokių mėnesinių pajamų Mažeikiuose gyvena Juozo daugiavaikė šeima ....

Ekspertai juokauja: jei toks bus Karbauskio pasirinkimas, tai Vilniau, laikykis (304)

Europarlamentaro Antano Guogos vis dažnesni pasirodymai valstiečių-žaliųjų draugijoje ėmė...

Įrengė 22 kv. metrų butą Vilniaus senamiestyje: čia tikrai galima gyventi ir dviese (97)

Mažas butas, jeigu yra tinkamai įrengtas, gali būti puiki erdvė gyventi jaunam žmogui arba net...

Trumpas priėmė Putino iššūkį: šių ginklavimosi varžybų Kremlius tęsti tiesiog nepajėgs (1439)

Tebūnie ginklavimosi varžybos. Mes juos pranoksime visur. Taip dar 2016-ųjų gruodį sakė tuomet...

Atostogos Lenkijos pajūryje: ar tikrai pasijausite kaip ponai? (115)

Lenkijos pajūris yra tiek daug aprašytas ir prigirtas, kad kartais darosi sunku atskirti realią...

Mamą nustebino sūnaus poelgis: matyt, kažką darau kitaip nei visos (44)

Visos mamos skirtingos, bet turi vieną bendrą tikslą – padaryti viską, kad jų vaikas būtų...

Horizonte – dar viena futbolo šventė: į Marijampolę kitame etape atkeliautų „Celtic“ (5)

Jei Marijampolės „Sūduvai“ pavyks išlaikyti svečiuose įgytą persvarą prieš Jūrmalos...

Audra niokojo Kauną: vanduo apsėmė gatves, vėjas vartė reklamų stendus ir medžius (195)

Antradienio popietę Kauną užklupo škvalas. Smarki liūtis užtvindė kai kurias svarbias Kauno...

Kinai sukūrė nedegančią ir labai stiprią medieną (23)

Daugybė pasaulio medžių kasdien yra nukertama dėl žaliavos poreikio. Mes turime ir kitų,...