aA
Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“, neapsikentusi nevykdomų pažadų pagerinti įkalinimo įstaigų medikų apmokėjimą ir darbo sąlygas ir protestuodama prieš Teisingumo ministerijos ir Kalėjimų departamento siūlomą pertvarką, kuri, anot jų, vykdoma pažeidžiant sudarytus susitarimus ir socialinio dialogo principus, antradienį surengė piketą prie Vyriausybės rūmų. Piketu „Gana diskriminuoti kalėjimų medikus!“ siekiama paviešinti grėsmingą padėtį, kuri susidarė įkalinimo įstaigose, neskiriant jų veiklai pakankamo finansavimo.
© DELFI / Karolina Pansevič

Grupelė piketuotojų dėmesį mėgino atkreipti plakatais „Nusikaltėliai pavojingi, o medikų darbas kalėjimuose nepavojingas?“, „Ne - kalėjimų medikų diskriminavimui“, ,,Kalėjimų medikai dirba ar atlieka bausmę?“ ir kitais, kartu kvietė pro šalį einančius Vyriausybės atstovus sustoti ir padiskutuoti.

Pasak profsąjungos generalinio sekretoriaus Ričardo Garuolio, anksčiau Lietuvos kalėjimuose dirbantys medikai, kaip ir visame pasaulyje, uždirbdavo apie 50 proc. daugiau nei tokį patį darbą dirbantys laisvėje esančių sveikatos priežiūros įstaigų medikai, o dabar jų atlyginimai yra tokie patys ir net mažesni.

,,Svarbiausi reikalavimai - gana diskriminuoti kalėjimų medikus, nes laisvėje dirbantiems medikams atlyginimai didinami, jiems - nedidinami, visiems pasaulio kalėjimo medikams, pavojingomis sąlygomis dirbantiems medikams atlyginimai yra mokami 30 proc., 40 proc. didesni nei laisvėje dirbantiems medikams. Lietuvoje situacija yra tokia, kad kalėjimuose dirbantys medikai, kurie patiria psichologinį smurtą, kartais ir fizinį, gauna tiek pat ar ne mažiau nei gauna laisvėje dirbantys medikai“, - teigė profsąjungos generalinis sekretorius R. Garuolis.

Piketo dalyviai reikalauja nustoti diskriminuoti įkalinimo įstaigų medikus ir pradėti jiems kaip ir laisvėje dirbantiems medikams kelti atlyginimus. Skirtingai nuo įkalinimo įstaigų prižiūrėtojų, kalėjimų medikams net nemokamas priedas už pavojingas sąlygas, nors jie bendrauja su tais pačiais nuteistaisiais ir kasdien patiria psichologinį, o kartais ir fizinį smurtą. Skirti papildomus 2356 tūkst. eurų, kurių poreikį medikų atlyginimams kelti paskaičiavo Kalėjimo departamento darbo grupė, nes iš vidinių rezervų galima sutaupyti tik 156 000 eurų per metus.

Piketo dalyviai reikalavo pradėti vykdyti Alytaus teismo sprendimą mokėti kalėjimų medikams, kaip ir kalėjimo prižiūrėtojams, priedus už pavojingas darbo sąlygas. Laikytis teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus ir Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ 2019 m. vasario 5 d. susitarimo dėl sveikatos priežiūros sistemos įkalinimo įstaigose optimizavimo.

Stabdyti iki galo neapsvarstytą pirminės ir antrinės sveikatos priežiūros paslaugų sujungimą Laisvės vietų atėmimo ligoninėje ir reorganizaciją, kuri pažeidžia Teisingumo ministro ir profesinės sąjungos susitarimą, atleidžia iš darbo pirminės sveikatos priežiūros skyrių vedėjus, kurie kalėjimuose ne tik organizuoja sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, bet ir atsako į nuteistųjų skundus bei padeda ar pavaduoja šeimos gydytoją, kai jis suserga arba išeina atostogų, ir kitus darbuotojus, kurie, profesinės sąjungos nuomone, būtini, kad nekiltų grėsmė, kad sveikatos priežiūros paslaugos nebus laiku ir tinkamai suteiktos.

Profsąjungos reikalauja nenaikinti vaistinių ir vaistininkų etatų įkalinimo įstaigose, kol nebus aišku, kas atliks jų darbus, kad nepadidėtų nelegalus psichotropinių ir narkotinių vaistų patekimas į kalėjimus. Taip pat skirti pakankamą finansavimą vaistams ir kitoms būtinoms sveikatos priežiūros priemonėms įsigyti, kad kalėjimuose dirbantys medikai galėtų vykdyti valstybės jiems pavestas pareigas ir nerizikuotų, kad dėl to, jog valstybė neskyrė pakankamai lėšų vaistams pirkti, jiems bus atimtos licencijos dirbti.

Tarp reikalavimų - palikti Panevėžio pataisos namuose vyriausiąją slaugos administratorę ir bendruomenės slaugytoją, kurios atsakingos už kalėjimuose gimusių ir augančių kūdikių bei vaikų priežiūrą, nes jas atleidus, kaip siūloma Kalėjimo departamento reorganizacijos plane, šie vaikai bus palikti tik bausmę kalėjime atliekančių mamų, kurių dalis dar laisvėje prarado motinystės teises į savo vaikus, priežiūrai. Būtina keisti Lietuvos įstatymus, kurie leidžia susidaryti tokioms situacijoms, kai kalėjime uždaryta moteris sugeba kelis kartus susituokti ir kelis kartus pagimdyti, kad pasigerintų įkalinimo sąlygas ir gautų papildomų socialinių išmokų.

Jei atsakingos institucijos nesiims spręsti šių skaudžių įkalinimo įstaigų problemų, Įkalinimo įstaigų medikų profesinė sąjunga „Solidarumas“ ruošiasi rengti įspėjamuosius streikus, kad valdžios institucijos pamatytų, kas laukia, kai medikai pradės masiškai išeiti iš darbo.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.3333

Top naujienos

Mauricas užčiuopė, kodėl daugėja bedarbių: gali būti, kad pigi darbo jėga iš trečiųjų šalių jau pradeda išstumti vietinius

Liepą nedarbo lygis Lietuvoje siekė 6,3 proc. ir buvo 0,7 proc. punkto didesnis nei tuo pačiu...

Venckienės tėvai sulaukė atsakymo iš Prezidentūros (213)

Į prezidentą Gitaną Nausėdą rugsėjo pradžioje kreipęsi buvusios teisėjos Neringos Venckienės...

Iš Rusijos įžymybių – kritika valdžiai: pasisakė net Kremliui palankus Galkinas (19)

Rusijos įžymybės pradėjo solidarumo kampaniją, kuria siekia paremti jauną aktorių, pasak jų,...

Socialiniame tinkle paauglys išgarsėjo akimirksniu: kaip pasiskiepyti prieš tėvų valią (21)

Kaip pasiskiepyti prieš tėvų valią? Tokį klausimą socialiniame tinkle iškėlęs paauglys...

Jei norite gauti daugiausia naudos sveikatai, teks keisti įpročius: kaip paruoštas pomidoras sveikiausias

Buityje tai daržovė , botanikoje – uoga, o pagal Europos Sąjungą – vaisius. Kad ir kaip...

Specialistai ir garsios mamos apie viešus žvaigždžių vaikų gyvenimus: kaip žinomumas atsiliepia mažųjų raidai? (15)

Žinomumas neabejotinai turi savo kainą ir būtent dėmesys - kartais pageidaujamas, o kartais...

Vilniaus širdyje – prancūziška dvasia alsuojantis skonių festivalis (1)

Antradienį Vilniaus paveikslų galerijos kieme – šurmulys ir triukšmas: čia vyksta prancūziško...

Seime jau skamba nuogąstavimai: naujas įstatymas gali taikytis į asmenų privačią erdvę (55)

Antradienį Seime pateikiant naujos redakcijos Lygių galimybių įstatymo projektą skambėjo...

Darbdavio prievolės studijuojančiam darbuotojui: pasitikrinkite, ar žinote jas

Prasidėjęs mokslo sezonas užgulė ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų pečius – Lietuvoje...

Naftos kainų šokas, kokio pasaulis seniai nematė, – pačiu netinkamiausiu ekonomikai metu (81)

Rekordinis naftos kainų šuolis po dronų atakos Saudo Arabijos naftos perdirbimo gamykloje ištiko...