aA
Vesti Dievo pažinimo keliu, patarti dvasiniais ir šeimos gyvenimo klausimais, tarpininkauti surandant kunigą. Būtent dėl tokių funkcijų Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT) įsteigtas religinės bendruomenės darbuotojo etatas ir įdarbintas teologas.
Kaip didėja tarnautojų armija: VSAT įdarbino teologą
© Adobe Stock

Neseniai VSAT Centrinės įstaigos darbuotojai gavo keistą laišką.

„Laba diena, VSAT pareigūnai ir darbuotojai,

Esu Tomas Malakas – naujas Jūsų kolega. Mano pareigos – religinės bendruomenės darbuotojas. Pagal išsilavinimą esu teologas. Daugiau nei dvidešimt metų atlieku įvairias tarnystes bei patarnavimus Bažnyčioje (tikinčiųjų bendruomenėje). Būsiu tarpininkas tarp kapelionų ir VSAT (visos tarnybos). Pagelbėsiu psichologams prevencijų srityje: prekyba žmonėmis, priklausomybės, savižudybės, smurtas artimoje aplinkoje“, – rašoma laiške.

Toliau naujas darbuotojas paaiškina, kada į jį galima kreiptis pagalbos. Jis žada būti tarpininku surandant dvasininką, patarti dvasinio gyvenimo klausimais, kartu eiti savęs ir Dievo pažinimo keliu; paaiškinti ar pagilinti religinio gyvenimo principus; patarti katalikybės ir etikos klausimais; patarti dvasiniais klausimais, šeimos gyvenimo temomis; patarti sakramentų pasiruošimams darbuotojams ar jų šeimos nariams.

Čia pat naujasis darbuotojas paaiškina vedantis sužadėtinių kursus, skirtus pasiruošti Santuokos sakramentui. Nurodomas telefonas ir elektroninis paštas, kuriuo galima kreiptis dėl kursų.

„Policija kiekvienoje apskrityje turi po priskirtą kapelioną, mes, deja, tokių žmonių neturime, iš gyvenimo praktikos atsirado poreikis, kad atsirastų žmogus, savotiškas tarpinininkas tarp kapeliono ir VSAT. Jis jokiu būdu nėra dvasininkas“, – DELFI aiškino VSAT atstovas Giedrius Mišutis.

Jo teigimu, priimtas asmuo, pagal išsilavinimą teologas, priklauso psichologų skyriui, tad skaitys paskaitas, užsiims priklausomybių, savižudybių prevencija. Jis, G. Mišučio aiškinimu, kompetentingas patarti dvasinio, religinio gyvenimo, etikos, katalikybės, šeimos gyvenimo klausimais.

Tačiau kur kreiptis tiems, kurie nėra katalikai? „Tokio išreikšto poreikio mūsų tarnyboje nėra“, – atsakė VSAT atstovas.

Įdarbintas teologas nėra valstybės tarnautojas – jis dirba pagal darbo sutartį.

Sociologė: kartais atrodo, kad Lietuva grįžta į tarpukarį

„Sakyčiau, tokios pareigybės sukūrimas rodo, kad valstybės tarnyba ir ją kuruojantys asmenys nesuvokia valstybės ir religijos santykių ribų. Kartais man atrodo, kad šiuo požiūriu Lietuva grįžta į tarpukario laikus, kada dvasininkai valstybės tarnyboje užimdavo postus“, – išgirdusi apie naująjį etatą, sakė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Sociologijos katedros vedėja Milda Ališauskienė.

M. Ališauskienės teigimu, valstybė gali pasirinkti savo santykių su religija pobūdį. Tačiau Lietuvoje ji stebi valstybės institucijų ir politikų nesusivokimą bei valstybinio mąstymo stoką.

Milda Ališauskiene, Jono Petronio nuotr.
Milda Ališauskiene, Jono Petronio nuotr.

„Turint omenyje šiuolaikinių visuomenių religingumo tendencijas, tokios iniciatyvos valstybės tarnyboje gali būti vertinamos ir kaip pažeidžiančios religijos laisvę, darbuotojų religijos laisvę, o taip pat ir netikėjimo laisvę“, – perspėja M. Ališauskienė.

Ji klausia, kaip jaustis netikintiems tarnautojams, kai tikinčiųjų dvasiniam gyvenimui skiriamas toks dėmesys.

Du keliai problemai spręsti

Didėjanti iš valstybės biudžeto išlaikomų asmenų armija kelia nerimą Lietuvos laisvosios rinkos instituto direktoriui Žilvinui Šilėnui. Jis klausia, ar ši pareigybė VSAT reikalingiausia.

„Yra du keliai šiai problemai sutvarkyti. Vienas jų – valstybė turėtų atsakyti, kokių žmonių ar pareigybių jai reikia ir tik tokius samdyti. Antras kelias paprastesnis – įsivaizduokime taisyklę, pagal kurią, jei viena pareigybė sukuriama, vienas naujas žmogus priimamas, tuo pat metu vienas turi būti atleistas. Kitaip tariant, kad aparatas bent nedidėtų“, – sako Ž. Šilėnas.

Žilvinas Šilėnas
Žilvinas Šilėnas
© DELFI / Karolina Pansevič

Toks pasitikrinimo testas, Ž. Šilėno manymu, būtų naudingas visam viešajam sektoriui. Deja, pastebi jis, viešasis sektorius turi tendenciją plėstis – išlaikomas mokesčių mokėtojų pinigais, čia, priešingai nei privačiame versle, pinigų skaičiuoti nereikia.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karo ekspertai: ukrainiečiai neįvertina galimų savo veiksmų pasekmių (1)

Apžvelgdami praėjusią savaitę pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė; Gabrielė Grinkaitė

Po tragiškai pasibaigusio paauglių vakarėlio Marijampolėje – siaubingi duomenys: jauniausiam apsvaigusiam vaikui buvo vos 1 metai

Vienas paauglys negyvas, du ligoninėje – taip tragiškai šį savaitgalį baigėsi jaunuolių...

Laida „Delfi diena“

Po skambių Lenkijos ir Ukrainos pareiškimų įvertino situaciją: tikina, kad JAV padarė klaidą

Kol Lenkija skelbia nebetieksianti ginklų Ukrainai, sąjungininkai už Atlanto patvirtino dar...

Pirmą interviu su „Olympiakos“ apranga davęs Brazdeikis: čia atiduosiu savo širdį ir sielą (12)

Dar šį savaitgalį Kauno „Žalgiriui“ priklausęs Ignas Brazdeikis jau apsivilko naujojo klubo...

Sinoptikai skelbia apie dar vieną šilumos bangą: džiugins 26 laipsnių temperatūra

Antradienio dieną Lietuvos teritorija atsidurs anticiklono vakarinėje dalyje, o tai savo ruožtu...

Taip ir Ne

Legendinis žaidimas „Taip ir Ne“: ar Keistuolių teatro aktoriams pavyks įveikti jiems mestą iššūkį?

Daug emocijų, juoko, įtampos ir prizų. Legendinis Arūno Valinsko vestas žaidimas „Taip ir Ne“...

Miestas, į kurį plūsta lietuviai, kaip reikiant pasikeitė: čia labai daug ukrainiečių ir rusų

„Mes žinojome, kur važiuojame ir kodėl būtent čia važiuojame“, – prisipažino vilniečiai...

Karas Ukrainoje. Kryme – eilinė nerami naktis: pranešama apie raketų ataką Ukraina: Sevastopolyje likviduotas Rusijos Juodosios jūros laivyno vadas

Rusai naktį į pirmadienį atakavo Odesos sritį dronais „Shahed“, raketomis „Oniks“ ir...

Alkoholio paragavęs dvimetis paniro į komą: ant tėvų krenta ir patys baisiausi įtarimai (5)

Audringai atšvęstas savaitgalis vos nesibaigė tragedija. Kaune, Žaliakalnio mikrorajone, į vieną...

Geštalto praktikė: mamos valgo ne išalkusios, o kai pasitaiko proga, maudosi paskubomis, kartais ir į tualetą visą dieną nenueina

„Ar tau tikrai užtenka pieno? Ko toks vaikas irzlus? Tu vis dar žindai ? Kodėl miegate kartu?...