aA
Branduolinės akistatos Baltijos jūros regione galima išvengti stiprinant įprastas saugumo pajėgas, kurių jau ir dabar pilnai pakaktų susidūrus su Rusija, jei tik jos būtų tinkamai koordinuojamos bei panaudojamos, savo ataskaitoje Europos politikos analizės centrui (CEPA) rašo žinomas britų žurnalistas Edwardas Lucasas.
Karinės pratybos
Karinės pratybos
© AP/Scanpix

Jis teigia, kad naujosios Europos fronto valstybės – Šiaurės (Danija, Suomija, Islandija, Norvegija ir Švedija) ir Baltijos (Estija, Latvija ir Lietuva) šalys bei Lenkija – „ant popieriaus“ yra pakankamai turtingos, kad apsigintų prieš Rusijos agresiją, tačiau jų didžiausias trūkumas yra tai, kad jos per mažai bendradarbiauja.

E. Lucasas pateikia dešimt rekomendacijų, kurios galėtų padėti šioms šalims savo gynybinius pajėgumus pakelti iki tinkamo lygio.

1. Geresnė šalių koordinacija priešinantis Rusijos šnipinėjimui, korupcijai ir organizuotam nusikalstamumui smarkiai sumažintų šių Kremliaus ginklų galias. Dalinimasis finansiniais duomenimis, bendra kova su šnipais ir intensyvesnė kooperacija kriminalinės justicijos sistemose – sritys, kurias jau seniai reikėjo sustiprinti. Taip pat ir diplomatinis spaudimas politikams, kurie kenkia oficialiems siekiams.

2. Rusija yra pasiekusi nerimą keliantį pranašumą informaciniame kare. Baltijos jūros regiono valstybės turi naudingų pajėgumų Rusijos propagandos analizei ir paneigimui. Dirbdamos bendrai jos būtų daug stipresnės, o NATO Strateginės komunikacijos centras Rygoje tam yra puiki vieta.

3. Ypač daug dėmesio reiktų skirti atvirai informacijai apie Rusijos veiklą regione. Nėra vienos viešai prieinamos duomenų bazės, kurioje būtų galima sužinoti apie Rusijos veiksmus oro erdvėje bei jūroje. Sukūrus realiu laiku veikiančią sistemą, Kremliui būtų kur kas sunkiau teigti, kad nevyksta nieko neįprasto. Be to, Lietuvai reiktų aiškiai ir viešai skelbti apie visą tranzitinį transportą į Kaliningradą (traukiniai, automobiliai, gamtinės dujos ir elektra). Jeigu Rusija sugalvotų pareikšti, kad staiga atsitiko kažkas blogo, bus naudinga pademonstruoti, kaip situacija atrodo normaliomis sąlygomis.

4. Šalims reiktų padidinti bendradarbiavimą su NATO Kibernetinės gynybos kompetencijos centru Taline. Jis jau yra parodęs aukščiausio lygio gebėjimus simuliuoti „karo žaidimus“. Reiktų leisti jam panašias pratybas organizuoti visame regione, į jas integruojant tiek kariuomene, tiek civilius.

5. Švedija ir Suomija jau turi analitikų NATO Žvalgybos centre Didžiojoje Britanijoje. Tačiau naujas padalinys, skirtas būtent Rusijos grėsmei Baltijos jūros saugumui, šiuos santykius pakeltų į kitą lygį. Reiktų sujungti viešą informaciją su slaptais duomenimis iš NATO (ir ne tik) šalių. Tai būtų galingas priešnuodis vienam didžiausių Rusijos pajėgumų – sprendimų priėmėjų blaškymui ir painiojimui.

Edward Lucas
Edward Lucas
© DELFI / Tomas Vinickas

6. Šalims reiktų įtvirtinti bendrą požiūrį į karinius pirkimus, sąveiką, planavimą, pratybas, dalinimąsi informacija, krizių valdymą ir pasiruošimą nelaimėms. Sukurti tarpusavio pasitikėjimo kultūrą nebus lengva, bet tai ir yra priežastis pradėti jau dabar.

7. Taip pat būtinas bendras požiūris į priešraketinę gynybą. Kai Lenkija turės „Patriot“ raketas, jos gins tik Lenkiją, ar ir kitas valstybes? Jei Lenkijos kariai bus dislokuoti kitose Baltijos šalyse ir juos užpuls, Lenkija greičiausiai norės panaudoti geriausius savo ginklus jų apsaugai. Ar Baltijos šalyse įmanomas bendras tokių gynybos priemonių pirkimas?

8. Kariniai puolimo pajėgumai taip pat galėtų būti koordinuojami geriau. JAV yra leidusi Suomijai bei Lenkijai pirkti AGM-158 JASSM raketas, kurios gali būti panaudotos kelių šimtų kilometrų spinduliu Rusijos viduje. Šis faktorius turi stiprų atgrasomąjį poveikį. Kitoms šalims taip pat reiktų pagalvoti apie JASSM pirkimą. Be to, būtų protinga pasinaudoti Švedijos patirtimi povandeninių laivų srityje ir pakelti jų lygį visose šalyse.

9. NATO (bei Švedija ir Suomija) turi iš anksto dislokuoti įrangą ir amuniciją Baltijos valstybėse, o sąjungininkų pajėgos ten turi būti tvirtos ir nuolatinės (t. y. tol, kol jų reikia). Šioms pajėgoms reikalingas išankstinis politinis palaikymas. Taip, kaip NATO lėktuvams nereikia susitikimo su NATO viršenybe prieš išlydint oro erdvės pažeidėją, taip ir žemės bei jūros pajėgoms turėtų nereikėti prašyti leidimo duodant atsaką kabelį tiesiančio laivo trukdytojui.

10. Nepamainomas visų šių pastangų koordinatorius ir skatintojas yra JAV. Kiekvienai iš naujųjų fronto valstybių dvišaliai santykiai su JAV yra pagrindinė sudedamoji jų gynybos strategijos dalis. Jei JAV paprašys Lenkijos karių surengti pratybas Švedijoje, ar švedų ir suomių lėktuvų pasipraktikuoti Baltijos šalyse, taip ir bus. Be JAV lyderystės regiono saugumas labai susikomplikuos dėl rietenų apie nacionalinius ypatumus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Koronavirusas nusinešė dviejų jaunų moterų gyvybes: vienai infekcija diagnozuota prieš pat mirtį

Koronavirusas – klastinga infekcija, nuo kurios miršta ne tik pagyvenę asmenys, bet ir jauni....

Vyriausybei siūlo koreguoti karantino taisykles: iš „gerųjų“ savivaldybių sąrašo išbraukiamos 5 (20)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) Vyriausybei siūlo kiek keisti dabar galiojančio karantino...

Anykščių r. neaiškios kilmės koronaviruso atmaina užsikrėtė ir paskiepyti: vicemeras dėsto kitokius skaičius (355)

Antradienį pranešta apie anykštėnus užsikrėtusius dar nežinoma koronaviruso atmaina. Radus...

Seimo komitete strigo dar vienos nedarbo dienos siūlymas: laisvadienių turime per daug (70)

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas trečiadienį vienbalsiai nepritarė siūlymui Sausio...

„Pinko“ žengia į Lietuvą – atidarys parduotuvę vasaros pradžioje (10)

Italų mados gigantas „Pinko“ žengia į Lietuvą. Daugiau nei 250 firminių parduotuvių ir 1500...

Čekijoje laukiama skandalingų Rusijos veiksmų paviešinimo: po to daug kas turėtų keistis (151)

Kas vyksta Čekijoje, iš kurios išprašyti net 18 rusų diplomatų? Kas stovi už ginklų sandėlio...

Eric Roston | D+

Pandemija pablogino padėtį: nauja ataskaita parodė, kaip klimato kaita verčia pasaulį aukštyn kojomis

Pasaulio meteorologijos organizacijos (PMO) parengtoje 2020 m. Pasaulinės klimato padėties...

Lietuvoje – 1113 naujų koronaviruso atvejų, 14 mirčių praėjusią parą paskiepyta per 14 tūkst. žmonių (200)

Per praėjusią parą šalyje nustatyta 1113 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios infekcinės ligos...

Maskva po Čekijos užmojų išsiųsti visus rusų diplomatus: puikiai suprantat, kas laukia (512)

Čekijos politikai puikiai supranta, kad Maskva reaguos į jų veiksmus, skirtus dvišalių...

Gintarė Skaistė negali paaiškinti, kodėl 2 milijardų eurų skirstymo planą rengė slapta (214)

Finansų ministrė Gintarė Skaistė blaškosi ir negali paaiškinti, kodėl 2 milijardų eurų...