aA
Lietuvoje prieš metus nusižudė dvi jaunos moterys, iš kurių tuo metu buvo paimti vaikai. Vaiko teisių apsaugos sistemos kritikai sako, kad saugant mažylius pražudomi jų tėvai, tačiau Matuko reformos iniciatoriai pabrėžia, kad šios istorijos įvyko dar prieš sistemos pertvarką, kai šeimai nebuvo skiriama tiek specialistų priežiūros ir pagalbos.
© Stop kadras

Kaip pasakojama TV3 žinių reportaže, dabar prie namo, kuriame prieš metus gyveno šešiametę dukrelę auginusi jauna šeima, dega tik žvakės.

Šeimos istorija sukrėtė kaimo gyventojus

Praėjusių metų vasaros pabaigoje iš viename Žemaitijos kaimų gyvenusios motinos Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai paėmė vaiką. Neilgai trukus mirė ir mergaitės mama. Įtariama, kad moteris nusižudė.

„Aš neužmigau kokias tris savaites. Dieve, ta motina išpuošė tą vaiką Rugsėjo 1-ąjai. Ir plaukučius nukirpo, ir supynė labai gražiai“, – kaip moteris savo atžalą ruošėsi išleisti į mokyklą TV3 žurnalistams pasakojo kaimynė.

Reportaže teigiama, kad šiuo metu mergaitės globą perėmė močiutė. Šią tragišką istoriją visi kaimo gyventojai atsimena iki šiol. Žmonės sako, kad moteris vaiku rūpinosi, tačiau šeimoje esą būta problemų, todėl, svarsto kaimo gyventojai, mergaitės paėmimas galėjo tapti paskutine priežastimi privedusia prie savižudybės.

„Aš tik matydavau ją vaikštant su tuo vaiku, labai gera mama buvo. Mes nė dieną nematydavom jos girtos, kažkokia nesąmonė buvo“, – sako moters kaimynė.

Kitame miestelyje – panaši nelaimė

Kaip pasakojama žiniose, tame pačiame Žemaitijos regione vos už pusšimčio kilometrų kitame miestelyje įvyko panaši tragedija – moteris nusižudė tuomet, kai iš jos namų buvo paimti du mažamečiai. Miestelio gyventojai, pasakojama reportaže, iki šiol nedrįsta garsiai svarstyti, ar moterį prie tokio žingsnio galėjo privesti vaikų paėmimas iš šeimos.

Artimiausi šeimos kaimynai pasakoja, kad vaikų mama nevengdavo taurelės ir tai tapo priežastimi, kodėl tarnybos paėmė vaikus iš šeimos. Nors dviejų vaikų mama turėjo blogą įprotį, kaimynystėje gyvenanti moteris įsitikinusi, kad savo vaikus ji mylėjo.

Kaimo gyventojai tragiškos vaikų paėmimo istorijos negali pamiršti iki šiol: neužmigau kokias tris savaites
© Stop kadras

„Mylėjo. Tegul man liežuvį iš gerklės ištraukia. Aprengti tie vaikai buvo. Sakau, ir dviratuką, ir vaikštynes visokias, matydavau, parsineša tam mažyliui. Vienas mažas dar buvo. Jezau, parsineša ir lovytę, visko buvo“, – žurnalistams sakė šeimos kaimynystėje gyvenanti moteris.

Mirus mamai tėvas globoti vaikus atsisakė, todėl mažamečiai gyvena įtėvių šeimoje. Šie įvykiai šalyje įvyko prieš metus, kai po keturmečio Matuko mirties buvo priimtas bet kokį smurtą prieš vaikus draudžiantis įstatymas.

Reforma būtų padėjusi išvengti tokių tragedijų?

Viena naujosios reformos iniciatorių, Seimo narė Dovilė Šakalienė sako, kad jei reforma būtų įteisinta anksčiau, tokių tragiškų likimų galbūt būtų galima išvengti.

„Kaip tik ankstesnė tvarka galėjo sudaryti prielaidas tokiam skausmingam rezultatui. Nes kaip tik vienas atvejis, kai aš buvau apkaltinta kai kurių savo kolegų, pavyzdžiui, Povilas Urbšys tikrai nesąžiningai ir melagingai apkaltino, kad – štai, naujasis įstatymas kaltas dėl savižudybės, kai pernai, maždaug prieš metus mama, iš kurios buvo paimti vaikai, nusižudė. O realiai tai buvo pagal seną įstatymą ir nesant tos tvarkos, kur numatyta, kad negalima šeimos palikti vienos“, – aiškino D. Šakalienė.

Dovilė Šakalienė
Dovilė Šakalienė
© DELFI / Andrius Ufartas

Vaikų motinų mirčių su reforma nesieja ir Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė: „Matyt, yra visas komplektas priežasčių, kodėl vienaip ar kitaip įvyksta. Aš nemanyčiau, kad tai yra todėl, kad iš šeimos buvo paimti vaikai.“

Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė sako, kad psichologinės pagalbos šeimoms, kontroliuojamoms tarnybų, vis dar labai trūksta. Jos teigimu, trūksta specialistų, kurie galėtų užtikrinti ne tik vaikų, bet ir tėvų apsaugą.

„Psichologinė pagalba šeimoms yra suteikiama, tačiau ji, reikia pastebėti, tikrai ne visada būna efektyvi“, – teigia R. Šalaševičiūtė.

Rimantė Šalaševičiūtė
Rimantė Šalaševičiūtė
© DELFI / Andrius Ufartas

Ragina nebijoti ieškoti pagalbos patiems

Organizacijos „SOS Vaikų kaimai“, kurioje teikiamos paslaugos su sunkumais susiduriančioms šeimoms, vadovė Liudovika Pakalnaitė tikina, kad darbo praktikoje dažnai pasitaiko bejėgiškos būklės tėvų.

„Psichinė sveikata Lietuvoje yra didelė bėda. Tai nėra labai lengvai arba greitai pakeičiama situacija. Reikia laiko, bet mes tikim, kad kiekviena šeima tam tikru momentu gali padaryti pokytį. Bet ne vieni. Jiems reikia šalia žmogaus, kuris tikrai tikės, kad tau pasiseks“, – reportaže sakė L. Pakalnaitė.

Vis dėlto specialistai atkreipia dėmesį, kad per prievartą pagalbos šeimai įbrukti neįmanoma, todėl ragina susidūrus su sunkumais patiems tėvams ieškoti pagelbėti galinčių specialistų. Praėjusiais metais šalyje pradėjo veikti ir „Tėvų linija“, į kurią paskambinęs tėtis ar mama gali iš karto gauti profesionalę psichologinę pagalbą.

Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.
Savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyrių kontaktus rasite savivaldybių svetainėse.
Emocinės paramos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
„Vaikų linija“116111kasdien nuo 11 iki 23 val.
„Tėvų linija“8 800 900 12darbo dienomis nuo 17 iki 21 val.
Kontaktai organizacijų, vykdančių kompleksinių paslaugų teikimo vaikams, nukentėjusiems nuo smurto ar netiesioginio šeimyninio smurto aukoms (liudininkams) ir jų šeimų nariams, projektus.
Organizacijos pavadinimasTel. Nr.El. pašto adresas
Dingusių žmonių šeimų paramos centras85 248 3373centras1@missing.lt
natalija@missing.lt
Viešoji įstaiga Šeimos santykių institutas837 750 935, 8 698 23995pagalba@ssinstitut.lt
Viešoji įstaiga Psichologinės paramos ir konsultavimo centras8 673 22562, 8 650 63789ppkcentras@yahoo.com
VšĮ Vaikų laikinosios globos namai „Atsigręžk į vaikus“85 238 5770, 8 673 17380atsigrezk@gmail.com
Viešoji įstaiga Vaikų ir paauglių socialinis centras85 237 2548, 8 671 89218info@vpscentras.lt
Telšių krizių centras8444 74282, 8 683 96793, 8 671 16590kriziucentras@gmail.com
VšĮ Pagalbos paaugliams iniciatyva8 672 35298info@ppi.lt
VšĮ Paramos vaikams centras85 271 5980, 8 611 43567pvc@pvc.lt
Vilniaus arkivyskupijos Caritas85 212 1653, 8 685 77347mvnamai@vilnius.caritas.lt
Labdaros ir paramos fondas „Algojimas“8 699 54778info@algojimas.lt
Visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“85 261 815, 8 682 62772informacija@savethechildren.org
Lietuvos samariečių Jurbarko krašto bendrija8 638 36475, 8 681 77002jurbarkovdc@gmail.com
Specializuotos pagalbos centrai, teikiantys pagalbą nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje (suaugusiems)
Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (267)

Rytoj Seimas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (71)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (533)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Sinoptikas perspėja: antradienį – pavojingiausi reiškiniai (4)

Nuo antradienio sulauksime šiokių tokių orų permainų – naktį daug kur pašals, bus slidu,...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (1105)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1836)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Paskelbti apdovanojimų M.A.M.A 2018 nominantai: įvertintas ir pasaulinę šlovę pelnęs lietuvis hito „In My Mind“ autorius (70)

Pirmadienio vakarą sostinėje žinomi šalies atlikėjai, muzikos prodiuseriai, vadybininkai ir...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams (27)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (141)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Kraupus Rusijos maniako liudijimas: nužudęs dukros mokytoją, davė pinigų laidotuvėms (14)

Buvusį Rusijos policininką, jau atliekantį laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už 22...