aA
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Vytis Jurkonis kelia klausimą, kaip šnipinėjimu Baltarusijos režimui įtariamas Mantas Danielius pateko į Lietuvoje gyvenančių baltarusių bendruomenę. Ekspertas mano, kad Lietuvoje veikiančių baltarusių organizacijų „Dapamogos“ ir „Mūsų namai“ vadovybė turėtų ne glaistyti savo atsakomybę šioje situacijoje, o pripažinti, kad padarė klaidą, nes neįvertino šio asmens keliamos rizikos.
Jurkonis kelia klausimą, kaip Danielius infiltravosi į baltarusių bendruomenę: organizacijos turėtų prisipažinti pasielgusios neatsargiai
© DELFI / Karolina Pansevič

„Kai pradėjo lįsti yla iš maišo, tai suprantama, kad buvo bandoma reaguoti. Dėl to, kad ta yla pradėjo lįsti iš maišo jau šių metų vasarą. Bet klausimas, o kas tą žmogų į baltarusių bendruomenę atvedė ir kada tos konkrečios organizacijos ir nukentėję asmenys su tuo žmogumi susipažino, kada pradėjo įtarti, kad jis elgiasi kažkaip negerai“, – Eltai teigė V. Jurkonis.

Politologas atkreipia dėmesį, kad jei Baltarusijos režimo propagandiste vadinama šios šalies valstybinės televizijos žurnalistė informaciją apie Lietuvoje gyvenančią baltarusių bendruomenę gaudavo iš M. Danieliaus, klausimas kas buvo šio asmens informacijos šaltinis.

„Klausimas, o iš kur gaudavo tą informaciją M. Danielius. Tada jau yra atsakomybės klausimas tų pačių baltarusių bendruomenės, kas su juo bendravo, kas įspėjo apie šį asmenį ir kada įspėjo. Nes šiaip ar taip jis dalyvavo ir vasario mėnesį „Dapamogos“ organizuotame seminare. Jis palaikė kontaktus ir su „Mūsų namais“ ir fotografijos su tų organizacijų vadovais yra“, – sakė jis.

V. Jurkonis akcentuoja, kad reikėtų platesnio paaiškinimo, kaip M. Danielius įgavo baltarusių bendruomenės pasitikėjimą ir kodėl dalis žmonių buvo suklaidinti. Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad apie šnipinėjimu Baltarusijos režimui įtariamą asmenį tam tikrų rizikos signalų turėjo kilti panaršius M. Danieliaus profilį viešoje erdvėje.

„M. Danielius socialiniuose tinkluose net itin slepia savo pozicijos, politinių pažiūrų ir gana ekscentriško elgesio. Ir bet kas, kas su juo bendravo, galėjo tuo pasidomėti. Tai čia yra ir saugumo standartų klausimas“, – atkreipė dėmesį politologas.

Politologas atkreipia dėmesį, kad šių organizacijų atstovai ne kartą buvo pastebėti klausimų keliančių asmenų kompanijoje.

„Tai tų istorijų yra, ši nėra pirma ir tai tik kelia klausimą dėl to, ar pakankamai atsargiai elgiasi. Kartu tai yra įspėjimas absoliučiai visoms pilietinėms ir politinėms organizacijoms esančioms čia, kad tai gali atsitikti su bet kuo. Tai reikia pasakyti, taip gali atsitikti ir su mūsų politikais, kurie gali būti suklaidinti. Galų gale ta pati Olga Karač vaikščiojo su tokiu buvusiu jėgos struktūrų atstovu Igoriu Makarovu ir bandė jį supažindinti su tam tikrais Lietuvos politikais“, – akcentavo jis.

„Tai įvairaus plauko, keisti žmonės toje bendruomenėje bando įsitraukti į bendruomenės veiklas ar suartėti su tam tikrais bendruomenėje esančiais žmonėmis. Ir jau kadangi tai ne pirmas kartas, galima būtų išmokti tam tikras pamokas ir įspėti baltarusių bendruomenę, kad dėl bet kokio keisto elgesio turėtų suveikti saugikliai, kad reikėtų pasitikrinti, kas tas žmogus, kodėl jis toks aktyvus, ko jis siekia, su kuo bendrauja. Nes atsarga gėdos nedaro“, – pridūrė politologas.

V. Jurkonis mano, kad šioje situacijoje „Dapamogos“ ir „Mūsų namai“ baltarusių organizacijų vadovai turėtų pripažinti savo neatsakingą klaidą.
„Nereikia čia glaistyti tokių situacijų, kur galbūt yra padarytos klaidos, pasielgta ne taip atsargiai: komunikacija, spaudos konferencijomis ar kažkokiomis dar papildomomis akcijomis tarsi viso to nebūtų. Ne, apie šituos dalykus irgi reikia kalbėti, nes turbūt dažniausiai naudojamas režimo ginklas, tai yra skaldyk ir valdyk, bandymas infiltruoti kažkokius žmones ar bandymas paveikti tam tikrus žmones, kad jie atskleistų tam tikrą informaciją. Ir, deja, mes matome to gana nemažai baltarusių bendruomenėje“, – pabrėžė jis.

ELTA primena, kad generalinė prokuratūra šią savaitę patvirtino, kad Vilniuje sulaikytas šnipinėjimu įtariamas Lietuvos Respublikos pilietis M. Danielius. Asmuo suimtas dviem mėnesiams.

Generalinė prokuratūra pažymi, kad ikiteisminį tyrimą, pradėtą bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu, atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

Penktadienį viešosios įstaigos „Dapamoga“ direktorė Nataliya Kolegova pranešė, kad dėl šnipinėjimo buvo sulaikytas ne tik teisininkas Mantas Danielius, tačiau ir Laurynas Ragelskis. Lietuvoje gyvenančios Baltarusijos opozicionierės tikina, kad šie asmenys šnipinėjo Lietuvoje veikiančias baltarusių organizacijas ir informaciją perduodavo Baltarusijos KGB.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.7500

Top naujienos

Lietuvių skyrybos sovietmečiu ir dabar: priežastys kardinaliai skirtingos, bet milžiniški ištuokų skaičiai išliko suskaičiavo skyrybų tikimybę šių laikų poroms

Specialistų teigimu, Lietuva – viena pirmaujančių Europos Sąjungos (ES) valstybių pagal...

Net 80 proc. moterų gali nešioti lytiškai plintančią bakteriją – dauguma apie ją nė nežino

Net iki 80 proc. moterų gali būti užsikrėtusios bakterija, apie kurią visuomenėje žinoma labai...

Lukašenka griebiasi paskutinio šiaudo: papasakojo, kas vyksta Minske (5)

Lukašenka nebenori išleisti iš šalies bėgančių baltarusių. Baltarusijos piliečiai, norintys...

Uždaromos kelios „Maxima“ parduotuvės – pagrindiniai pokyčiai regionuose (6)

Prekybos tinklo „Maxima“ planuose – kai kurių mažesnio formato parduotuvių uždarymai....

Plastikos chirurgas išdėstė, kokie pavojai gresia pageidaujant populiariausios operacijos ir kodėl neliks silikoninių krūtų implantų

Tie, kurie nieko prieš gultis po grožio peiliu, visame pasaulyje vis dažniau ryžtasi praverti...

Ši karta – Lietuvos ateitis, tačiau ji neslepia: domėtis, kas vyksta šalyje ir pasaulyje, nėra prasmės (1)

„ Politika – tai suaugusiųjų reikalas“ – panašu, kad taip mano didžioji dalis Lietuvos...

Europos standartinių šokių čempionate Vilniuje – įspūdingas Sodeikų triumfas

Šeštadienį Lietuvos sostinėje vykstančiame Europos standartinių šokių pirmenybėse trečią...

Į rūbinę užsukęs „Žalgirio“ naujokas sutiko Dimšą, žavėjosi arenos aplinka (1)

Prie Kauno „Žalgirio“ komandos prisijungė gynėjas Edmondas Sumneris . Amerikietis penktadienį...

Ramanauskas – apie rinkimus: įsivaizduokime, jeigu nutiktų juodžiausias scenarijus (104)

„Žodis yra vienas – neopaksizmas. Visa tai nenumirė“, – taip Igno Vėgėlės, kaip kandidato...

Sodo darbams palankios ir nepalankios gruodžio mėnesio dienos

Pateikiame gruodžio mėnesio dienas ir darbus pagal Mėnulio kalendorių . Kokios datos palankios, o...