aA
Pernai sumažėjo į skolas įklimpusių ligoninių. Bendrai pastebima, kad vis mažiau žmonių guldoma į ligoninę, daugėja ambulatorinių paslaugų, taip pat plečiasi paslaugų spektras privačiame sektoriuje. Tokias tendencijas Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovai pristatė per Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdį.
Juodajame ligoninių sąraše – dešimt rajoninių ir dvi respublikinės
© Shutterstock

Šių metų sutarčių su įstaigomis pasirašymo eigą apžvelgęs VLK direktoriaus pavaduotojas Viačeslavas Zaksas teigė, kad jau trečius metus mažėja stacionarinių paslaugų kiekiai.

„Ambulatorinių paslaugų kiekiai didėjo, ypač priėmimo – skubios pagalbos. Priežastis – pasikeitęs įstatymas, kai labai išsiplėtė šių paslaugų spektras“, – dėstė V. Zaksas.

Pasak VLK direktoriaus pavaduotojo, nors stacionarinių paslaugų mažėjo maždaug 2 proc., bet finansavimas didėjo 13 proc., dar sparčiau (16 proc.) augo ne stacionarinių paslaugų finansavimas.

Jo teigimu, išlaidos paslaugoms iš mūsų biudžeto kasmet auga, šių metų augimas rekordinis – 16,5 proc., tai yra 1,4 mlrd. eurų.

VLK atstovas pastebėjo, kad padaugėjo sutarčių su privačiomis įstaigomis, kurios labai plečia paslaugų spektrą.

„Taip pat daugėja sutarčių dėl slaugos paslaugų, daugiausiai dėl ambulatorinių slaugos paslaugų“, – sakė V. Zaksas.

Sumažėjo ligoninių skolininkių.

Apžvelgdama situaciją 2018 m. VLK atstovė Simona Adamkevičiūtė teigė, kad bendras universiteto ligoninių finansinis rezultatas yra teigiamas. Jis šiek tiek sumažėjo (palyginti su prieš tai buvusiais metais) todėl, kad „universiteto ligoninės skiria papildomų lėšų didinti darbo užmokestį gydytojams ir slaugytojams“.

Pasak VLK atstovės, respublikos ligoninių bendras finansinis rezultatas liko stabilus, regiono ligoninių situacija stipriai pagerėjo (buvo neigiamas rezultatas, tapo plius 1 mln. eurų), rajono ligoninių bendras rezultatas išaugo nuo minus 900 tūkst. eurų iki 1,6 mln. eurų.

Ji teigė, kad gerėjo ir miesto poliklinikų, pirminių sveikatos priežiūros centrų finansinė būklė, bendras teigiamas rezultatas buvo ir susumavus greitosios medicinos pagalbos stočių, slaugos ligoninių finansinius rezultatus.

Tačiau tose grupėse buvo ir įstaigų turinčių neigiamą rezultatą. 2017 m. bendrai neigiamą rezultatą turėjo 92 įstaigos. 2018 m. tokių liko 58.

Iš universiteto ligoninių tai yra Žalgirio klinika. Jos neigiamas rezultatas mažėjo, bet jis sudaro 9 proc. įstaigos pajamų.

Respublikos ligoninių su neigiamu finansiniu rezultatu 2017 m. buvo keturios, o 2018 m. liko dvi. Tai yra vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ ir Respublikinė Šiaulių ligoninė. Jų neigiamas rezultatas nebuvo didelis, jis sudarė 0,1-0,2 proc. įstaigos metinių pajamų.

Iš regiono ligoninių – dvi (Kėdainių ir Telšių) ligoninės, vertinant tik rezultatus iš PSDF, baigė su neigiamu rezultatu. Kėdainių ligoninės neigiamas finansinis rezultatas sumažėjo nuo 107 tūkst. iki 25 tūkst. eurų. Telšių ligoninės finansinė situacija pablogėjo nuo minus 42 tūkst. iki 166 tūkst. eurų. Tai sudaro 2 proc. įstaigos pajamų.

„Daugeliu atveju tai (neigiamas finansinis rezultatas) susiję su įsipareigojimais darbo užmokesčio srityje, daug įstaigų turėjo labai kelti atlyginimus, kad atitiktų grindis“, – sakė S. Adamkevičiūtė.

Kėdainių ligoninės bendras rezultatas teigiamas

Patikslinta. Kėdainių ligoninės praėjusių metų finansinis rezultatas yra teigiamas. Ligoninės atstovai patikslino, kad ligoninė gauna lėšų ne tik iš PSDF biudžeto, bet ir kitų lėšų, todėl bendras finansinis rezultatas yra teigiamas.

„Sveikatos apsaugos ministerija pasirašė susitarimą su gydytojų sąjunga ir kt., kad gydytojo bazinė alga nuo gegužės mėnesio bus 1000, o slaugytojos 600 eurų. Ligoninė susitarimo laikėsi, todėl darbo užmokesčio išlaidos kilo 1min. 133 tūkst., o ligonių kasa iš PSDF biudžeto skyrė tik 945 tūkstančius. Ligoninė viršijo stacionarines paslaugas 400 tūkst. eurų, kurios liko neapmokėtos TLK, nes yra virškvotinės“, – teigiama iš ligoninės gautame paaiškinime.

Dešimt rajono ligoninių turi neigiamą finansinį rezultatą. Tarp jų buvo paminėtos Ignalinos r., Šalčininkų r., Molėtų, Pakruojo, Visagino ligoninės. Visais atvejais vertinama informacija tik pagal rezultatus iš PSDF.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(62 žmonės įvertino)
3.0484

Top naujienos

Šarūnas Meškys | D+

Skubėkite prisirinkti šių pumpurų: užsienio mokslininkai ištyrė, kaip Lietuvoje paplitęs augalas įveikia mirtiną virusą ir naikina vėžio ląsteles

Italijos ir Pietų Korėjos mokslininkai išsiaiškino stulbinančią augalų savybę, kuri gali...

Po medikės savižudybės bus išmoktos pamokos: sukrėtimai laukia visos sistemos (254)

Sekmadienį iš gyvenimo savo noru pasitraukė jauna gydytoja anesteziologė-reanimatologė, dirbusi...

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (799)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Jau ketvirtadienį – drastiški orų pokyčiai: ciklonas į šalį atneš lietų, bus apie 10 laipsnių šalčiau (1)

Trečiadienį dar pasimėgausime labai šiltais ir sausais orais. Virš šalies laikysis aukštesnio...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Atkaklusis nacis, kuris norėjo grįžti į Vokietiją: pabėgėlio išradingumas pranoko „Holivudo“ filmus, o Hitleris už tai net apdovanojo

Sėkmė šypsosi tik atkakliems. Taip teigiama apie pasiekimus asmeniniame gyvenime, versle, sporte ir...

Iš Gazos Ruožo vėl lekia raketos: po Izraelio aviacijos smūgio sugriuvus 12 aukštų pastatui „Hamas“ surengė masinę ataką (557)

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ antradienį paskelbė paleidęs 130...

Sugalvojo originalų būdą įamžinti gražiausias Lietuvos vietoves: šis namų akcentas abejingų nepalieka (18)

Norite, jog į namus atėję draugai kalbėtųsi apie keliones, Lietuvos grožį ir pamirštų...

Smurtą artimoje aplinkoje patiria ir vyrai: specialistas papasakojo, su kokiomis problemomis susiduria dažniausiai (78)

90 proc. smurto artimoje aplinkoje patiria moterys. Vyrų, patiriančių smurtą , yra gerokai...

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (32)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Atkreipkite dėmesį, kokia poza miegate: ateityje tai turės rimtų pasekmių (21)

Atsižvelgdami į tai, kad trečdalį savo gyvenimo praleidžiate lovoje, tikriausiai norite...