aA
Jonas Mekas
Jonas Mekas
© ELTA
Tačiau sostinės meras teigia, jog Kino centro steigimas stringa pirmiausia dėl šio projekto iniciatorių vangumo.

Kino centrą, kuriame būtų kaupiami kino archyvai ir kuriami nauji filmai, Užupyje prieš ketverius metus sumanė steigti J.Meko mokiniai kino režisieriai Vytautas V.Landsbergis, Arūnas Matelis, Audrius Stonys, Romas Lileikis, Šarūnas Bartas ir kiti. Dėl apgriuvusio pastato Aukštaičių gatvėje idėjos autoriai ketverius metus derasi su Vilniaus savivaldybe, kurios prašo atiduoti jį panaudai.

"Arba Vilnius duos Užupio namus V.V.Landsbergio grupei, arba ne. Nuo to priklausys, ar mano filmai ir archyvai eis į Lietuvą, ar ne... Galite priimti šituos mano žodžius kaip ultimatumą", - rašo J.Mekas laiške Vilniaus merui.

Kaip BNS sakė V.V.Landsbergis, ketverius metus procesas buvo vilkinamas, o pastatas įtrauktas į privatizuojamų objektų sąrašą.

"Lygiai prieš metus nuvežėme J.Mekui A.Zuoko laišką, kuriame meras žadėjo, jog šiemet, kai J.Mekui sukaks 80 metų, Kino centras jau galės atverti duris. Tačiau iki šiol nebuvo nieko padaryta, o J.Mekui trūko kantrybė", - sakė V.V.Landsbergis.

Jis stebisi, jog miestas atsisako visame pasaulyje garsaus kino menininko bendradarbiavimo ir jo kūrybinio palikimo.

Kaip BNS sakė meras A.Zuokas, Vilniaus miesto taryba jau ilgokai svarsto pastato Aukštaičių gatvėje perdavimo Kino centrui klausimą, tačiau kol kas tarybos nariai šiam siūlymui nepritaria, nes iš V.V.Landsbergio ir kitų grupės narių negauna pakankamai informacijos.

"Projekto iniciatoriai iki šiol nėra aiškiai atsakę, kaip bus finansuojama pastato rekonstrukcija, kurios kaštai gali siekti 0,5-1 mln. litų", - sakė A.Zuokas.

Be to, pasak mero, iniciatoriai, nenurodo, kas sumokės maždaug 300 tūkstančių litų už J.Meko archyvo kopijavimą. Neaišku ir kam priklausys archyvo autorinės, eksponavimo ir naudojimo teisės.

"Aš asmeniškai palaikau Kino centro kūrimo Užupyje idėją, nors tokį centrą jau buvo galima įkurti Užupio pašonėje esančioje "Menų spaustuvėje". Deja, tokiam siūlymui negavome J.Meko pritarimo", - sakė meras.

Laiške Vilniaus merui J.Mekas stebisi, kodėl savivaldybė reikalauja iš kinematografininkų iš pradžių surinkti pinigus ir tik tada atiduoti jiems pastatą.

"Vilniaus reikalavimas arba sąlyga, kad Kino centro organizatoriai pirmiausia surinktų pinigus, yra absurdiškas. Jeigu ta sąlyga yra nepakeičiama, galite padėti kryželį ant viso projekto. Jūs mušate idealistus, kurie nori pagerinti, praturtinti Lietuvą", - rašo J.Mekas.

1953 metais Manhetene J.Mekas įsteigė "Film Makers Cooperative", vėliau išaugusį į "Anthology Film Archyves".

Šiame archyve laikoma ir svarbiausia JAV avangardinio kino kolekcija. Joje, be kita ko, saugomi ir unikalūs Johno Lennono, Yoko Ono, Salvadoro Dali, Woody Alleno kino eksperimentai.

Vilniaus kino centrui J.Mekas buvo pažadėjęs padovanoti apie 300 valandų šio bazinio kino archyvo kopijų, tarpininkauti bendradarbiaujant su Paryžiaus, Vienos ir kitais žymiais kino archyvais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nauja Gentvilo iniciatyva sukėlė sumaištį: gražiausios Lietuvos vietos taptų turtuolių rezervatu (3)

Iš Aplinkos ministerijos ėmus sklisti žiniai, kad planuojama regioninius ir nacionalinius parkus...

Ilgose eilėse paramos būstui laukiančios šeimos nusivylusios: pinigų nepakanka, įtaria kai kuriuos gudraujant

Dalis jaunų šeimų skundžiasi, kad parama įsigyjant būstą yra per maža, o kartu pažeria...

Verslas PliusBeril Akman

Turkijoje daugėja registruojamų Rusijos įmonių (1)

Rusai 2022 metais Turkijoje įsteigė daugiau nei 1300 įmonių, t. y. 670 proc. daugiau nei per...

Karas Ukrainoje. Rusija naktį į Kyjivą paleido mirtinus nepilotuojamus lėktuvus Zelenskis: įžvalgiausios Rusijos žiurkės pradeda migruoti iš Krymo

Naktį į trečiadienį, kovo 22 d., Kijevo regione dėl dronų atakų grėsmės paskelbta oro...

Gydytoja nurodė svarbų veiksnį, kuris riziką patirti insultą arba infarktą padidina net iki 200 procentų (2)

Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti...

Norite perkelti radiatorių? Paaiškino, kodėl jo vieta po langu

Įsigijus ir seną, ir naujos statybos būstą, net į galvą nešauna perkelti arba statyti...

Ekspertas apie biometrinę veido atpažinimo funkciją telefonuose: ten esanti informacija nepasiekiama net gamintojams

„YouGov“ atliktas tyrimas rodo, kad biometrinę apsaugą savo įrenginiuose naudoja apie 52 proc....

Delfi Plius

Cristiano Ronaldo tobulos kūno formos receptas: šią dietą išbandęs jaunesnis futbolininkas galvojo, kad mirs (1)

Nors Cristiano Ronaldo karjera jau krypsta saulėlydžio link, futbolo superžvaigždė iš...

Beata Nicholson įspėja svorį lengvai norinčias numesti moteris: tai grynų gryniausia apgaulė (2)

Nuo praėjusio rudens socialiniuose tinkluose galima išvysti reklamą, kuriai neteisėtai naudojamas...

Medikė įvardijo amžių, nuo kada moters vaisingumas drastiškai mažėja

Šiais laikais žmonės visai neskuba kurti šeimos bei planuoti atžalų. Jau tapo įprasta, kad...