Grasinimais nušalintajam prezidentui Rolandui Paksui kaltinamam verslininkui, Rusijos piliečiui Jurijui Borisovui siūloma skirti 100 minimalių gyvenimo lygių (MGL), t.y. 12 500 litų baudą. Tokią baudą Vilniaus I-ajame apylinkės teisme verslininkui pasiūlė skirti valstybės kaltintojas, Generalinės prokuratūros prokuroras Mindaugas Dūda.
Jurijus Borisovas
© EPA-ELTA
Bylą nagrinėjusio teisėjo sprendimas paaiškės lapkričio 22-ą dieną.

Pagal įstatymus, 100 MGL bauda yra maksimali piniginė bauda už padarytą nesunkų tyčinį nusikaltimą, t.y. už grasinimą valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui. Būtent toks nusikaltimas yra inkriminuojamas J.Borisovui.

Pats J.Borisovas, teisme taręs paskutinį žodį, kartojo esąs nekaltas. Vos minutę kalbėjęs rusų tautybės verslininkas sakė, kad su eksprezidentu jo santykiai yra draugiški ir nuoširdūs ir jis jokių ketinimų jam grasinti niekada neturėjęs.

J.Borisovas tikino nenumanęs, kad jo parama nušalintajam prezidentui ateityje gali virsti tokia nemalonia istorija ir apgailestavo, kad dėl to sujaukė savo ir savo šeimos gyvenimus.

Valstybinį kaltinimą palaikiusio prokuroro M.Dūdos nuomone, J.Borisovas negalėjo nesuprasti, kad elgiasi nusikalstamai, todėl tai buvo sąmoningas elgesys.

Pasak jo, šioje byloje nei kaltinamojo teiginiai, kad jokių grasinimų nebūta, nei paties ginamojo – eksprezidento R.Pakso pasisakymai, kad jis jokios žalos nepatyrė, neturi reikšmės. Mat M.Dūdos teigimu, J.Borisovas savo elgesiu menkino ne vien konkretaus asmens – šalies vadovo, bet visos Prezidentūros įvaizdį ir sukėlė daug prieštaringų diskusijų visuomenėje apie demokratiją šalyje.

Kantriai išklausęs prokuroro kaltinamosios kalbos, J.Borisovo advokatas Adomas Liutvinskas teisėjo netikėtai paprašė penkiolikos minučių pertraukos. Mat, pasak jo, jam kilo „teisinis įniršis“. Į teismo salę grįžusiems proceso dalyviams A.Liutvinskas tvirtino, kad nagrinėjamos bylos supratimas priklauso nuo vertinimo principo.

A.Liutvinsko nuomone, J.Borisovo byloje jokios nusikalstamos veikos sudėties nėra, nes joje trūksta duomenų, įrodančių padaryto nusikaltimo priežasties ir rezultato loginį ryšį. Advokato žodžiais, J.Borisovas negalėjo grasinti ir pats R.Paksas negalėjo jaustis psichologiškai spaudžiamas, nes verslininkas neturėjo jokio šantažo ginklo – kompromituojančios eksprezidentą medžiagos.

A.Liutvinskas pastebėjo, kad prokurorai kaltinamajame akte pažymi, jog J.Borisovas, nepatenkinus jo norų, grasino viešai paskleisiąs apie R.Paksą neigiamos informacijos, tačiau pareigūnai taip ir nesugebėjo įvardinti, kokia tai medžiaga ir įrodyti, kad iš viso jos būta. „Prezidentas gerai žinojo, kad jokios kompromituojančios jį medžiagos nėra, todėl buvo ramus“, - kalbėjo A.Liutvinskas.

Be to, advokato manymu, J.Borisovo nekaltumą įrodo ir tuomet prezidento pareigas ėjusio R.Pakso elgesys: jis savo dosniausiam rėmėjui taip ir nesuteikė jokio posto Prezidentūroje.

J.Borisovą gynęs advokatas teisėjui tvirtino, kad visi verslininko neva grasinantys pasisakymai yra tik jo nuomonė ir todėl padaryti telefoniniai įrašai negali būti laikomi kaltės įrodymais baudžiamojoje byloje. „Vertinimai liko ir yra. Pakalbėjo, ir tiek“, - J.Borisovo žodžių reikšmę apibūdino A.Liutvinskas.

DELFI primena, Rusijos pilietybę turintis verslininkas kaltinamas grasinęs tuometiniam prezidentui Rolandui Paksui. Tyrimo duomenimis, J. Borisovas, naudodamas psichinę prievartą ir grasindamas paskleisti R.Paksą kompromituojančios informacijos, reikalavo paskirti jį vienu iš etatinių tuometinio prezidento patarėjų, suteikti jam Lietuvos pilietybę ir vykdyti kitus pažadus.

Manoma, kad J.Borisovas R.Paksą šantažavo tiesiogiai bei per jo patarėją Remigijų Ačą bei verslininką Algirdą Drakšą.

Pats J.Borisovas, liudydamas teisme, niekada nepripažino grasinęs nušalintajam prezidentui. Grasinimų nesulaukęs teigė ir R.Paksas.

Ikiteisminį tyrimą dėl grasinimų prezidentui Generalinė prokuratūra pradėjo 2003-iųjų lapkritį, kai Valstybės Saugumo Departamentas pateikė duomenų apie J.Borisovo veiksmus prieš tuomet šaliai vadovavusį R.Paksą.

Kaltinimai J.Borisovui grindžiami Lietuvos specialiųjų tarnybų slapta įrašytais jo telefoniniais pokalbiais. Sraigtasparnių remonto bendrovės "Avia Baltika" vadovas J.Borisovas per praėjusius Prezidento rinkimus R.Paksui skyrė 1,2 mln. litų paramą.

R.Paksas pernai išimties tvarka suteikė J.Borisovui Lietuvos pilietybę, tačiau vėliau Konstitucinis Teismas šį Prezidento dekretą pripažino prieštaraujančiu Konstitucijai.

Balandžio pradžioje Seimas apkaltos būdu nušalino R.Paksą nuo prezidento pareigų už šiurkščius Konstitucijos pažeidimus ir priesaikos sulaužymą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė. Kai Rumunija mus aplenkia (187)

Šiuo metu sudėtingoje politinėje situacijoje esančios Rumunijos vardas Lietuvoje minimas ne tik...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (291)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (208)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Danguje virš Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du lėktuvai (12)

Danguje netoli Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai.

Panevėžio rajono medikai pas ligonius vyksta „plikomis“ padangomis (12)

Naujienų portalą JP pasiekė informacija, kad VšĮ Panevėžio rajono poliklinikos Greitosios...

Legendinis NBA milžinas – apie du Sabonius, Valančiūno padėtį ir Ballų šeimos klaidą specialiai DELFI iš Londono (15)

Ką reiškia būti vidurio puolėju NBA lygoje? Atsakymas į šį klausimą per pastaruosius 20...

Pasikeitimai darbo rinkoje: lūpdažių pardavėjos tampa IT įmonių vadovėmis (43)

Moterys gali kuo puikiausiai vadovauti nuo vyrų knibždančioms technologinėms įmonėms,...

Parduotuvėje kilo įtarimų: ar čia – ne alkoholio reklama? (7)

„Kas vyksta Kaune“ skaitytoja Kaune, Savanorių prospekte esančioje parduotuvėje „ Hyper...

Krepšininkas Simas Jasaitis areštinės išvengė dėl kurioziškų aplinkybių (268)

Garsusis krepšininkas Simas Jasaitis , kuris sekmadienio rytą buvo atvežtas į policiją dėl...

Šiaurės Korėjos dainininkei – akibrokštas Seule (88)

Seule pirmadienį įvyko protesto akcija, susijusi su Šiaurės Korėjos muzikinio moterų kolektyvo...