aA
Šeštadienį Vilniuje vyksiančiose eitynėse „Už lygybę“ žygiuos ir svečias iš JAV – žmogaus teisių gynėjas ir LGBT teisių aktyvistas, pirmojo atviro homoseksualaus JAV politiko Harvey Milko sūnėnas, H. Milko fondo prezidentas Stuartas Milkas.
Marija Aušrinė Pavilionienė, Stuartas Milkas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Ketvirtadienį jis dalyvavo Seime surengtoje parlamentarės Marijos Aušrinės Pavilionienės spaudos konferencijoje. Pasiklausyti S. Milko atvyko Prancūzijos, Ispanijos ir Nyderlandų ambasadoriai, kitų ambasadų atstovai.

Žmogaus teisių klausimai parūpo ir parlamentarui Petrui Gražuliui. Vengdami prieš porą metų įvykusio P. Gražulio demaršo , konferencijos organizatoriai paprašė papildomos apsaugos. Vis dėlto P. Gražulis į spaudos konferencijų salę užsuko ir šįmet.

„Blogio ašis“, – kalbant politologui Mindaugui Kluoniui, replikavo P. Gražulis. Pakalbėti su atėjusiu kolega nuskubėjo M. A. Pavilionienė. Pamatęs į jį nukreiptas fotografų blykstes, P. Gražulis vaikščiojo po spaudos konferencijų salę. Po kurio laiko jis prisisegė žiniasklaidos mikrofoną.

Vis dėlto šįkart P. Gražulis pulti nedrįso ir palaukė spaudos konferencijos pabaigos, kuomet ėmė dalyti interviu žiniasklaidai.

S. Milkas: ir man buvo sunku atsiskleisti

Savo kalboje S. Milkas M. A. Pavilionienę vadino „čempione“ ir „lydere“, skleidžiančia žmogaus teisių balsą Lietuvoje. Jis apžvelgė JAV vykstančius procesus.

Pasak svečio, didžiulį proveržį sukėlė prezidentas Barackas Obama, kuris susiejo pilietinių teisių judėjimą, amerikiečių moterų judėjimą ir juodaodžių judėjimą su LGBT judėjimu. S. Milkas citavo B. Obamą, savo kalboje pasakiusį, kad „paprasčiausios tolerancijos neužtenka – privalome skatinti ir įtraukti žmogaus teises“.

S. Milkas prisiminė, kad jo dėdė prieš 35 metus kalbėjo siekiantis ne tik teisinės, bet ir socialinės lygybės. Tuomet JAV būti gėjumi buvo neteisėta – homoseksualumas buvo laikomas psichologiniu sutrikimu.

„Jis eidavo į visuomenes, bendruomenes, kuriose nebuvo priimamas.
Prisimenu, kai man buvo 14 metų, jis susitiko su viena grupe ir iš visų žmonių, kurie jo nekentė, du pakeitė savo nuomonę. Mes turime palaikyti dialogą. (…) Mano dėdė žinojo, kad bus nužudytas – jis žinojo, kad judėjimas už pilietines teises galiausiai prives prie mirties“, – kalbėjo S. Milkas.

S. Milko tvirtinimu, jo dėdė labai didžiavosi būdamas lietuvis – jo mama, senelis, prosenelis turėjo lietuviškų šaknų. „Manęs klausia, ar aš gailiuosi, kad mano dėdė negali šiandien atvykti į savo gimtąją šalį ir kovoti už LGBT teises čia. Aš galiu pasakyti – mano dėdė svajojo apie šią dieną, tai skatino jo aistrą kovoti, jis skatintų mūsų kovą už žmogaus teises“, – dėstė S. Milkas.

Žmogaus teisių gynėjas atkreipė dėmesį, kaip homoseksualiems žmonėms sunku atsiskleisti šeimoje, darbe, kaimynams. Jis ragino išdrįsti padėkoti tiems, kurie tai padaryti išdrįso.

„JAV matome didžiulį pokytį, nes vaikai, sūnėnai, dukterėčios išdrįsta atsiskleisti, paviešinti savo asmenybę. Vienas žmogus, kurio sūnus neseniai pasiskelbė esantis gėjus, sako: "aš negaliu būti prieš tą, kuris yra mano sūnus". Tai yra tai, kas keičia pasaulį, tie paprasti žmonės, kurie ilgiau negali slėpti, kuo yra“, – sakė politikas. „Man buvo sunku išdrįsti tai padaryti, nepaisant to, kad Harvey Milkas buvo mano dėdė“, – neslėpė S. Milkas, kuris, kaip ir jo dėdė, yra homoseksualus.

Šeštadienį S. Milką išvysime eitynėse „Už lygybę“.

„Aš tikrai dalyvausiu „Baltic Pride eitynėse ir man bus didžiulė garbė žygiuoti su tokiais lietuviais, kurie pasirinko eiti gatve ir išreikšti save. Iš tikrųjų eitynių žinia yra ta, kad esame labiau panašūs nei skirtingi - mes esame žmonės. Tai visus mus sieja“, – dėstė S. Milkas.

Vertindamas LGBT padėtį Lietuvoje, S. Milkas įžvelgė pokytį. Jo nuomone, „imama judėti tolyn nuo neapykantos“. Jo teigimu, atsiranda žmonių, kurie pradeda remti LGBT bendruomenę. Politikas tikisi, tai supras pati LGBT bendruomenė, kuri parems kitas su panašiomis problemomis susiduriančias bendruomenes.

Lietuvos žydų imigrantų sūnus

H. Milkas gimė Vudmere, Longailende, Niujorko valstijoje 1930 m. gegužės 22 d. Jis buvo jauniausias sūnus Lietuvos žydų imigrantų, Williamo Milko ir Minervos Karns, šeimoje.

H. Milkas – Lietuvos žydų kilmės JAV politikas, 1978 m. išrinktas į San Francisko stebėtojų tarybą ir tapęs pirmuoju viešai savo homoseksualumą pripažinusiu politiku, išrinktu į aukštas valstybines pareigas JAV istorijoje.

Būdamas maždaug keturiasdešimties, S. Milkas atskleidė savo lytinę orientaciją, persikėlė į San Franciską ir ėmė nuosekliai siekti išrinkimo į San Francisko stebėtojų tarybą.

Per savo trumpą 11 mėnesių darbo karjerą H. Harvey pasižymėjo priimtais griežtais nutarimais LGBT teisių atžvilgiu, tačiau 1978 m. lapkričio 27 d. kartu su tuomečiu meru George Moscone buvo nužudytas.

Naktį po nužudymo, keli tūkstančiai žmonių išėjo į gatves visiškoje tyloje, tik rankose degindami žvakutes, taip išgyvendami širdgėlą ir išreikšdami gedulą. Būtent H. Milkas inicijavo vaivorykštės vėliavos pasirinkimą kaip naują judėjimo simbolį, atsisakant rožinio trikampio, kuris simbolizavo homoseksualų kankinimus nacių laikotarpiu.

2009 m. H. Milko sūnėnas Stuartas priėmė iš prezidento B. Obamos Laisvės medalį, kuris H. Milkui paskirtas po mirties. Sūnėno įkurta Harvey Milko vardo organizacija, gegužės 22 diena paskelbta H. Milko diena.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar tikrai emigrantai kraunasi lagaminus? Skambina ir studentai, ir pensininkai (91)

Į kurią pusę labiau krypsta lietuvių akys: į Londoną ar į Lietuvą? Grįžtančių tikrai yra,...

Skandalu virtusi reforma varo į neviltį: mokiniai rado, kur gauti maisto – šluoja viską valgyklos visai ištuštėjo (196)

Netyla diskusijos ir skandalai dėl pasikeitusių reikalavimų mokyklų valgyklų patiekalams. Kol...

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (138)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

Diktatoriai ja žavėjosi, o Baltieji rūmai šiurpo dėl vizitų be jokio įspėjimo pilotui liepė apsukti lėktuvą, nes pamiršo nusipirkti sūrio (9)

Buvusi pirmoji Filipinų ponia Imelda Marcos veikiausiai viena prieštaringiausiai vertinamų šių...

Rimvydas Valatka. Kas rūpinasi Skvernelio kojinėmis ir Kirkilo bičiulių vynais? (65)

Kartą, kai Prezidentu buvo išrinktas Brazauskas, Prezidentūroje apsigyveno toks Buzūnas. Niekas...

Oficialiai išsiskyrė Natalija ir Sigitas Martinavičiai (25)

Verslininkas Sigitas ir papuošalų kūrėja Natalija Martinavičiai oficialiai pasuko skirtingais...

„Neptūnas“ po atkaklios kovos palaužė „Juventus“ pasipriešinimą (2)

Gerą formą demonstruojantis Klaipėdos „Neptūnas“ (6-1) turėjo vargo, tačiau sugebėjo...

Prabangių lėktuvų rinka kaista: parduodami net naudoti lėktuvai (24)

Įsigyti naudotą reaktyvinį verslo lėktuvą tampa vis sudėtingiau ir tai ženklas, jog prabangių...

Pardavęs žvejybos laivus įsigijo salą Tailande ir pavertė rojaus kampeliu

Jau keletą dešimtmečių vietiniai stengiasi paversti Koh Talu gamtos sanatorija. Jiems puikiai...

Rafailas Karpis apie gyvenimą su Elza ir Ana iš Ledo šalies: visus mano iššūkius užgožia džiaugsmai (1)

Operos solisto Rafailo Karpio po koncertų bei gastrolių namie laukia itin moteriškas kolektyvas –...